[K] Najbohatší muž v Babylone

Miesto na diskusie o filmoch a literatúre, ktoré nie sú zamerané na psy či iné zvieratá.
Pravidlá fóra
Tieto fóra slúžia na diskusiu o filmoch a literatúre, v žiadnom prípade tu neuverejňujte linky na nelegálny download týchto diel ani neveďte diskusiu smerom k získaniu týchto diel nelegálnymi cestami.

[K] Najbohatší muž v Babylone

Poslaťod MisheliQ » Pia 19.07.2013 15:18

Obrázok

O knihe:

Kniha má 135 strán

Jedna z najlepších kníh, aké kedy boli napísané na tému bohatstva.

Je známe, že Babylončania boli veľmi zdatní finančníci a obchodníci. Ako prví začali používať peniaze, mali úverové listy a registráciu domov. Boli to tiež veľmi zruční remeselníci. V tej dobe nepoznali papier. Zápisy vrývali do hlinených tabuliek a tie potom vypaľovali. Archeológovia objavili celé knižnice takýchto hlinených tabuliek a zápismi v nich bola inšpirovaná aj táto kniha.

Prečo by ste mali mať túto knihu?
Známe "Babylonské príbehy" pomohli už miliónom čitateľov. Patria k tým najlepším zo všetkých inšpiračných diel na tému obchodná znalosť a finančná prosperita vedúca k osobnému blahobytu;
Sú písané jednoduchým jazykom, tak ako biblia. Jednoduché a pritom fascinujúce príbehy vás usmernia na správnu cestu vedúcu k prosperite a ku spokojnosti;
Tento slávny bestseller je považovaný za modernú klasiku. Ponúka vám správny pohľad na ekonomiku a riešenie vašich osobných finančných problémov;
Stane sa vašim sprievodcom po celý život. Odhalí vám tajomstvo, ako sa ku financiám dostať, ako si ich udržať a ako zarobiť ďalšie peniaze.

O čom kniha je?
Kniha je napísaná zaujímavým spôsobom - ako príbeh z Babylonu. Keď sa kráľ Saragon vrátil po porážke s Elamitmi do Babylonu, našiel ríšu v hospodárskom úpadku. Nerozumie, prečo je tomu tak. Kancelár mu vysvetľuje príčinu. Všetok majetok má len zopár ľudí, pretože vedia, ako na to. Kráľ však chce, aby bol Babylon najbohatším mestom a tak sa musí stať mestom bohatých ľudí. Ako im pomôcť?

Za najbohatšieho muža Babylonu je považovaný Arkád, človek, ktorý pred časom patril k tým najchudobnejším. A tak ho kráľ požiada, aby aj ostatným Babylončanom prezradil, čo mu k bohatstvu dopomohlo. Arkád súhlasí a nasledujúce dni dáva Babylončanom 7 veľmi pútavo podaných lekcií. V každej sa naučia sedem zásad vedúcich k bohatstvu:
1.Jedna desatina tvojho zárobku patrí tebe.
2.Rozpočítaj výdaje tak, aby sa v prvom rade zaplatilo nevyhnutné a až potom podľa možností to ostatné, ale len z deviatych desatín zárobku.
3.Každú odloženú mincu investujte, aby vám pomáhala zaistiť príjem a prameň bohatstva, ktorý by neustále prúdil do vášho vrecka.
4.Dbajte o svoj majetok a investujte len tam, kde oň neprídete. Vklad si môžete v prípade nutnosti vyžiadať, budete tak dostávať slušný úrok. Raďte sa s rozumnými a úprimnými ľuďmi. Riaďte sa radou skúsených, aby ste sa vyvarovali neistých investícií.
5.Mať vlastný dom.
6.Zaopatrite si včas finančné prostriedky pre neskoršie roky života a na ochranu vlastnej rodiny.
7.Pracovať na sebe, zdokonaľovať sa, aby sme si sami seba vážili. Tak získate sebavedomie a pevnú vôľu, aby ste dokázali všetko, čo chcete.

Ku každej zásade im dá zrozumiteľné vysvetlenie a povie im mnoho dôležitých myšlienok, z ktorých vyberáme tieto:
*Zaplatiť podľa možnosti všetky dlhy a vyvarovať sa ďalších, ktoré by som nevedel splácať. Starať sa o rodinu tak, aby si ho vážila, chovala sa k nemu s úctou a láskou, aby bol pre všetkých oporou;
*Napísať včas poslednú vôľu pre prípad, že ho bohovia predčasne povolajú do ríše tieňov. Testament zaručuje, že sa s majetkom bude dobre zaobchádzať;
*Pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Konať dobré skutky pre svojich blížnych;
*Bohyňa šťastia má rada ľudí, ktorí jednajú energicky. K tomu, aby človek prilákal šťastie, musí využiť každú vhodnú príležitosť.

Po Arkádových prednáškach nasledujú samostatné poučné príbehy:
*Príbeh o Arkádovom synovi Nomasirovi, ktorému Arkád pripravil zaujímavú skúšku zrelosti a naučil ho ňou, ako funguje 5 zákonov zlata;
*Príbeh o Babylonskom bankárovi, v ktorom sa dozviete dôležitý zákon platiaci pre veriteľov aj dlžníkov;
*Príbeh o Dabasirovi, obchodníkovi s ťavami;
*Príbeh o vysokoškolskom učiteľovi, ku ktorému sa dostali starodávne hlinené tabuľky napísané rukou Dabasira (z predchádzajúceho príbehu), a ktorému sa vďaka nim vyriešia mnohé problémy, pretože myšlienky z nich sú nadčasové.

zdroj: http://www.dobreknihy.sk/knihy/nejbohat ... ylone.html
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: [K] Najbohatší muž v Babylone

Poslaťod hruska » Pia 19.07.2013 15:22

hovori aj o tom, ako dostat mesacne 260€, 110 zaplatit za byt a vyzit cely mesiac zo zvysku jedna osoba plus pes? :lol: Alebo este lepsie, od buduceho mesiaca nedostanem ani tolko, mozno stovec, takze len na byt. Asi budem zit z lasky :lol:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: [K] Najbohatší muž v Babylone

Poslaťod MisheliQ » Pia 19.07.2013 15:28

To neviem posúdiť. Myslím, že ale stojí za prečítanie.

S Foxou by ste museli vyžiť za 4,35 € na deň (ak rátam, že mesiac má 31 dni). ( :oo: ) 15 € by si si odložila.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: [K] Najbohatší muž v Babylone

Poslaťod weron » Sob 20.07.2013 21:25

dalsia z miliona v sekcii "motivacna literatura" ... Offtopic: v exrobote moje najnenavidenejsie police :haha:
"if we wait until we´re ready, we´ll be waiting for the rest of our lives."
weron
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2342
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: [K] Najbohatší muž v Babylone

Poslaťod MisheliQ » Ned 21.07.2013 9:34

Mojej mamke som o knihe vravela a ona ju už dávno prečítala....a je pre mňa dôkazom toho, že to, čo platilo kedysi, platí aj dnes :poklona: robí presne to, čo sa píše v tej knihe. Ja som vedela, prečo som ako malá mala za vzor namiesto celebrít moju mamku :))

weron píše:Offtopic: v exrobote moje najnenavidenejsie police :haha:

prečo?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: [K] Najbohatší muž v Babylone

Poslaťod Bee House » Ned 21.07.2013 10:03

zdielam nazor s weron, lebo si myslim, ze je to o nicom. sice ludi "motivuje", ale k nicomu. Konkretne autor tejto knihy ta chce usmernit na ceste k prosperite :haha: a ako to mas dosiahnut, ked mas vyzit z biedneho platu a este si k tomu odlozit, aby si "prosperovala "? :ach:
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: [K] Najbohatší muž v Babylone

Poslaťod MisheliQ » Ned 21.07.2013 10:10

Nuž, keď to dokázala moja mamka a stále dokáže. Je pre mňa obrovským vzorom...
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: [K] Najbohatší muž v Babylone

Poslaťod hruska » Ned 21.07.2013 10:40

Miska, ono je to pripad od pripadu, chcela by som vidiet, ako by niekto setril z toho, co mam teraz.
Mne je jasne, ze setrit neviem, ani ked som este pracovala som nevedela, ale ono je to aj o tom, ze clovek je od rana do vecera v robote, este aj soboty robi, dostane 400€ a co z toho? Mam byt na rozkoch furt? A neist na vylet? Zivot predsa je o inom. Ked mi niekto da 1000€ mesacne, 10% si kludne odlozim :lol:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: [K] Najbohatší muž v Babylone

Poslaťod weron » Ned 21.07.2013 11:35

miska neviem, proste mam odpor k motivacnej literature ... pride mi to ako "diktat", sablona na zivot.... niekto si precita nejaku knihu a zrazu mu to zmeni zivot, otvori nove obzory a bla bla podobne zvasty ... sa mi to nejak nerata a nezda :nwm: je to proste LEN kniha napisana LEN clovekom, a nie zoslane svate pismo na nejakeho proroka ktori to nam, obycajnym plebejcom, zvestuje ako navod na spasu :ach: tej motivacnej literatury je nespocetne mnozstvo, ti autori sa chytaju kazdej chobotiny a zrazu BAm, dalsia "uzasna"kniha ktoru si kazdy zarucene musi precitat, je na svete :ach: ... mozno sa mylim a predsa je to "pismo svate", ale proste nikto ma nedonuti citat nejake navody na zivot a pozitivne myslenie a tak :nwm:
peace :joint:
"if we wait until we´re ready, we´ll be waiting for the rest of our lives."
weron
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2342
Bydlisko: Dolné Orešany


Späť na Nesúvisiace so psou tematikou