Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Zoznam veterinárnych ambulancií so základnými informáciami a skúsenosťami užívateľov dogfóra
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod MisheliQ » Pia 03.06.2022 12:11

Napadlo mi zalozit temu na to, co by ste uvitali od veterinarneho lekara? S cim ste sa stretli a co by ste boli radi, keby sa robilo inak?

Napr. mi napada, ze kolko ludi prestane uzivat ATB, pretoze sa zacnu citit lepsie a kvoli tomu ich nedoberu, pritom si neuvedomuju ako tym zvysuju riziko ATB rezistencie, a to iste sa deje podla mna aj u psov. Psovi sa polepsi alebo mu zabudnu dat davku lieku alebo robia vselijake cachre-machre s ATB a mam pocit, ze majitela nie su dostatocne pouceni ako brat ATB, preco ma ich pes uzivat ATB tolko dni, kolko bolo dane, preco by nemali vynechat davku, preco by nemali prerusit liecbu sami od seba, preco by v pripade komplikacii mali navstivit veterinara a nie svojvolne si ATB znizit alebo prerusit podavanie, preco treba ATB dobrat aj v pripade zlepsenia, ze nepodavat ATB s mliecnymi produktami atd. Mohlo by to byt kludne aj formou uz prichystanych letacikov alebo obycajnej A4 vytlacenej z wordu (vdaka straka, good idea to s tymi letacikmi).

Alebo mam napr pocit, ze je paliativna veterinarna medicina u nas strasne v plienkach. Nasla som si jednu anj knizku o tom, tak som zvedava, co nove sa v nej dozviem a ci vobec nieco sa aj dozviem alebo len zistim, ze u nas je to nepouzitelne, lebo u nas sa to tak nerobi a my nie sme Amerika. Ale toto by sa mohlo zlepsit, lebo mam pocit, ze pomaly vsetko chceme utracat, lebo mame tu moznost a nechceme nechat zviera trpiet akokeby neexistovalo nic ine, vdaka comu sa da mat zviera pri zivote aj s tym, ze by mu nieco pomohlo zlepsit zivot aj s koexistujucim ochorenim. Ale tu zase porovnam s ludmi, ze kolko z nich by si vybralo eutanaziu miesto paliativnej liecby, ktora im ani nefunguje tak, aby im zlepsovala uroven zitia a prezivania.

Dalsia vec, vadi mi, ze sa musime niecoho dozadovat, najma ak sa to tyka zachrany zivota. Mali sme mlada, ktore zvracalo. Museli sme sa dozadovat hospitalizacie, ale urobili sme aj my chybu v tom, ze sme nehladali pomoc inde ale ze sme cakali. Keby sme to boli riesili skor, mozno by tu este mohol byt. Chapem, ze aj veterinar je len clovek a moze nieco chtiac nechtiac zanedbat alebo ako to nazvat. Blbe bolo, ze sme cakali a ked sa to skombinovalo s tym, ze sa to zacalo riesit v podstate az cez vikend, tak to doslo do takeho bodu, ze ked sme uz zacali konecne hladat pomoc aj inde a nasli sme ju a mali sme v pondelok cestovat za inym vetom, tak uz zial bolo neskoro, lebo to zial nase mladatko dobojovalo.

A tak som sa rozhodla zalozit tuto temu. Niekedy mi pride, ze clovek musi mat az medicinske vzdelanie, aby myslel co mozno na vsetko, aby sa nieco nezanedbalo, aby si vedel odsledovat, ci sa spravilo naozaj to, co sa malo. Mate aj vy nejake skusenosti, ktore by ste tu mohli zdielat a ktore by mohli mozno pomoct nam ostatnym, aby sme sa ich vyvarovali? Mozno sa tato tema ani neuchyti. Ale nema to byt zalozene s cielom kritizovat veterinarnych lekarov. Skor tu skusme skusenosti podat tak ako dobre mienenu radu.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod Slausa » Pia 03.06.2022 13:07

Neviem, ci by to zrovna mal hovorit veterinar, ale podla mna sa celkovo podcenuje suvislost spravania a zdravotneho stavu. V poslednom case, lepsie povedane cca ako mam suru, sa s tym stretavam viac a viac, onehdy na IG nejaky trener(?) daval dost extremny prispad, ako v USA v tej ich psej skolke zacal pes napadat ostatne psy, oni to zacali riesit nejakym dost intenzivnym treningom len abysa po mesiaci prislo na to, ze pes ma na mozgu nador. Proste sa zmeny spravania, mozno ani nie uplne nahle a vyznamne, malokedy davaju do suvislosti s nejakou vnutornou vadou. Nevravim, ze to je vzdy zarucene tak, len je to akoby prehliadane. Mne staci, ze Sura zacne byt hnusnejsia na psy, to takmer vzdy znaci plne vacky, aj ked by to cloveka, "bezneho psickara" mozno vobec nenapadlo. Rovnako nejake pretazenie a nasledne dlhsie "davanie sa dokopy"...
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod wer » Pia 03.06.2022 16:07

Toto co pises, slausa, by podla mna malo byt prave na majiteloch, lebo ja verim, ze veterinar nedokaze odhadnut vsetko.. tie rozdiely by mali proste vnimat majitelia a vediet aspon dobre popisat. Lebo pes nevie povedat a ked majitel psa nepozna, tak je to pruser. A teda - aby pri kazdom, aj trebars vychovnom, probleme radili napr mri - tak to ich roznosia ludia v zuboch, ze sa nabaluju... ja vobec nezavidim veterinarom, by som to nemohla robit kvoli majitelom :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod Slausa » Pia 03.06.2022 16:39

No prave, malo. Lenze kolkokrat vie vlastny majitel na psovi odhadnut este menej ako vet, duplom mozno psickarinou podkuty. Mam takychto expertov par v okoli, prevazne so psami pod 5 kil, u ktorych este niektorym pride roztomile ze pes sa po nich ohana, jedno z toho je chudak civava, ktora pajda na vsetky 4, ale zenska ju furt natahuje ako handru a nie je zdaleka jedina, ten pes je chudak totalne vypnuty a udupany
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod straka17 » Pia 03.06.2022 20:13

Prosím si Shel do tejto konverzácie
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod wer » Pia 03.06.2022 20:24

Tej to musis poslat, ona necita nove temy
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod Domca » Pon 06.06.2022 8:53

Zaujímavá téma podľa mňa :jop:

Ja si veľmi cením, keď vet v prípade, že nemá dostatočné skúsenosti alebo nemá vybavenie, pošle majiteľa so zvieraťom inam. Už sa mi stalo, že to tak nebolo a platila som úplne zbytočne za zbytočný úkon.

Prípadne by mohli veterinári majiteľov viac počúvať a brať do úvahy, že ja s tým psom žijem, ja ho poznám tak popis príznakov si nevymýšľam :ach:

A s týmto naozaj súhlasím:

Niekedy mi pride, ze clovek musi mat az medicinske vzdelanie, aby myslel co mozno na vsetko, aby sa nieco nezanedbalo, aby si vedel odsledovat, ci sa spravilo naozaj to, co sa malo.


Ja mám našťastie super veterinárky, ale nemajú pohotovosť...takže sa až desím toho čo i len skúšať ďalšieho veterinára, lebo už mám problém po skúsenostiach veriť, že naozaj ten človek profesionálne urobí všetko čo treba.

A to pritom im tú robotu nezávidím, je to strašne psychicky (okrem iného) vyčerpávajúce a náročné.
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod Mac Gie » Pon 06.06.2022 9:50

Offtopic:
Domca píše:Ja mám našťastie super veterinárky, ale nemajú pohotovosť...takže sa až desím toho čo i len skúšať ďalšieho veterinára, lebo už mám problém po skúsenostiach veriť, že naozaj ten človek profesionálne urobí všetko čo treba.

ja nemám zas až taký problém im veriť, ale proste mám super vetov a strašne mi je ľúto, že nemajú pohotovosť, na Vianoce hneď jak mali otvorené som išla k nim a konečne mi niekto povedal čo jej je (výsledky výterov), napriek predošlému vypytovaniu :ach:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod Domca » Pon 06.06.2022 10:17

Ja som bohužiaľ mala viacero zlých skúseností aj vzhľadom na to, že som roky behala s dočaskami po veterinároch s roznymi vecami a napr v RK som obehala snáď všetkých. A potom aj vlastne s Kikou v Brne keď som riešila jej hnačky a až tretieho veterinára napadlo urobiť koprológiu...
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod Banshee » Str 08.06.2022 14:10

Fajn tema :hi:

Uz to tu bolo spomenute, mne u veterinarov vadi, ze kazdy robi uplne vsetko (chapem, ze musi a ze je to narocne) ale malokedy sa stane, ze veterinar povie "neviem, ale chodte tuto a tuto" a napise vam kontakt na inu veterinu, kde maju potrebne vybavenie a skusenosti. Ja ako majitel naozaj musim mat pomaly medicinske vzdelanie a pochodenych 300 veterinarov, aby som si toto zabezpecovala sama - ale napriek skusenostiam nemam vedomosti ako veterinar a ani ich vsetkych nepoznam, tak by bolo super, keby ten system bol iny a bola by samozrejmost, ze vas veterinar odporuci na ine pracovisko, ak je to potrebne. Ved oni sa skor poznaju a maju najlepsie predpoklady poslat vas spravne. V zahranici to funguje, u nas skoro vobec a je to skoda. Na druhej strane chapem, ze vela majitelov riesi hlavne financie, ale pre tych, co chcu zvieratku zabezpecit najlepsiu dostupnu starostlivost, by taketo nieco malo fungovat.

S paliativnou veterinou tiez suhlasim s Misheliq. Mam plemeno, ktore doziva aj 20 rokov a je blbe, ked 16 rocny pes ma nejaky riesitelny problem a veterinari nechapu, preco ho chcem riesit a psa neutratim. Ak moje psy uz poznaju, je to ine, ale ked pridem na nove pracovisko alebo je tam novy doktor, vacsinou to byva takto. Ja si nemyslim, ze pes za ziadnych okolnosti nesmie mat nikdy nijake bolesti a namiesto toho ho radsej treba hned zabit. U mojich vlastnych psov si trufam povedat, ze tu mieru viem odhadnut. Ked na psovi vidim, ze chce zit, tak nech zije a ked vidim, ze uz zit nechce, tak je na mieste eutanazia a dalej to neodkladam. Ono to na psovi vidiet.
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod AndreaT » Štv 09.06.2022 8:56

Banshee píše:ked 16 rocny pes ma nejaky riesitelny problem a veterinari nechapu, preco ho chcem riesit a psa neutratim.

Ja to mam opačne, ja som zase chcela nejako od veterinára počuť, že už sa nedá nič robiť :plac: Aj keď som to vedela, ale chápete... Snažila som sa pre Montuška robiť aj nemožné do poslednej chvíle a aj teda veterinár, za čo som mu vďačná. Ale proste až keď som polozrútená od neho žiadala, že nech mi povie, až vtedy povedal.

A keby sa mi dožil 16 rokov :plac:
Dogs are not our whole life, but they make our lives whole.
Bradáč je láska na celý život!
In my heart and in my home Schnauzers rule!
AndreaT
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1427
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod hriva » Str 15.06.2022 23:03

Ťažké srdce mám na veterinarov, hlavne jedného konkrétneho. Práve tento týždeň bolo podané TO a čaká nás súd.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Čo vám vet nepovie, ale mal by?

Poslaťod sarach » Str 22.06.2022 8:17

Banshee píše:Fajn tema :hi:

Uz to tu bolo spomenute, mne u veterinarov vadi, ze kazdy robi uplne vsetko (chapem, ze musi a ze je to narocne) ale malokedy sa stane, ze veterinar povie "neviem, ale chodte tuto a tuto" a napise vam kontakt na inu veterinu, kde maju potrebne vybavenie a skusenosti. Ja ako majitel naozaj musim mat pomaly medicinske vzdelanie a pochodenych 300 veterinarov, aby som si toto zabezpecovala sama - ale napriek skusenostiam nemam vedomosti ako veterinar a ani ich vsetkych nepoznam, tak by bolo super, keby ten system bol iny a bola by samozrejmost, ze vas veterinar odporuci na ine pracovisko, ak je to potrebne. Ved oni sa skor poznaju a maju najlepsie predpoklady poslat vas spravne. V zahranici to funguje, u nas skoro vobec a je to skoda.


Tu sa trošku pridám ... Ja mám veľmi dobrú skúsenosť s veterinou Althea a doktorom Zubrickým v Nitre. Máme aziata a z ničoho nič začal krívať. RTG ukázal nález a hneď nás odporučil na iného veterinára, ktorý náš problém dokáže riešiť. Čiže sa nesnažil za každú cenu riešiť niečo, s čím skúsenosť nemal, ale posunul nás na iného. Jeho som si preklepla v referenciách a hodnoteniach. Maťa máme mesiac zoperovaného a budúci týždeň máme kontrolu v NR. Sme zvedaví. Snáď všetko dobre dopadne.
ObrázokObrázok
sarach
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 774
Bydlisko: Od Galanty až po Novú Baňu


Späť na Veterinárne ambulancie