Vápnik, fosfor a vitamín D

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod katkariinka » Pon 11.08.2014 11:55

Ake davas podiely maso: kosti teraz?
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Barbara » Pon 11.08.2014 12:16

No Beny nebarfuje (maso+priloha) ale iba maso a masove kosti. Vacsinou som im praskla cele kura a jedli si. Ked bolo hovno biele tak som znizila kosti. Ked bolo riedke pridala som.

Tak rozmyslam, ze kupim nieco na tento styl:
http://www.zoohit.sk/shop/psi/specialni_krmivo/mrazene_krmivo/166160

Ja sa do vysledkov nevyznam, aj som sa snazila najst na nete vysvetlenia (aj nasla), ale neviem co mam robit, co pridat/ubrat alebo uplne zmenit. Doktorka mi to tak len zhrnula a dala mi papier s vysledkami. :au: len jedno odporucanie, ze mam pridat cervene maso a vylucit kosti a mliecne produkty. Hoci som tu na DF nasla, ze napriklad tvaroch ma vacsi podiel fosforu ako vapnika...
Barbara
Hafan
 
Príspevky: 631
Bydlisko: Bratislava

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod katkariinka » Pon 11.08.2014 12:46

No je tam toho vapnika hodne, ja by som skusila davat viac svaloviny a vnutornosti, ale kosti urcite nevylucuj uplne.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Barbara » Pon 11.08.2014 13:01

Vnutornosti mi vobec nechce. Maximalne, ked bola pecienka prilepena na chrbate kurata :pac: ze si ju v zapale jedenia nevsimol.

Preto som chcela kupit nejaky mineralny doplnok, nech to vyrovnam.

pripajam vysledky:
Obrázok
Obrázok

V tomto je menej % podielu Ca.
http://www.zoohit.sk/shop/psi/specialni_krmivo/mrazene_krmivo/166171
Barbara
Hafan
 
Príspevky: 631
Bydlisko: Bratislava

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod MisheliQ » Pon 11.08.2014 13:52

Offtopic: Nezjedol by ani varenú??
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Barbara » Pon 11.08.2014 14:24

Pes mi nezje ziadnu vnutornost. Uz som robila aj to, ze som mu to normalne narvala do krku a zatvorila tlamu, nech to prehltne. Este sa mi aj dogrcal :pac: potom popucila a zamiesala do kuskov masa, to radsej nejedol. Ked som ju varila, tak sa toho nedotkol ani kocur :oo:

Kocur? Ten zerie vsetko az sa za nim prasi. Ja to fakt nechapem, pes sa sprava ako macka a kocur ako pes :pac:

Nechcem prejst na granule len kvoli jeho vyberavosti. S granulami som mala s nim este vacsie problemy. Za kazdu cenu chcem zostat pri mase aj kvoli kocurovi. Takze asi by som zvolila cestu v spojeni s mineralnymi doplnkami, co mi odporucil aj veterinar. Len hladam spravny mineralny doplnok.
Barbara
Hafan
 
Príspevky: 631
Bydlisko: Bratislava

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod elfinka » Pon 11.08.2014 15:11

Nezje ani pecenove susienky ako pamlsok, pripadne susene? Po tom sa vacsinou idu utlct aj psy, ktore inak vnutornosti ee. Moj tiez na ne fujka, musim davat k masu mikrokusky jemno mletych vnutornosti, a ked si konecne kupim plech do truby tak skusim tie pecenove pamlsky.

Offtopic: Hlavne ze cely facebook je plny zarucenych informacii o tom, ako sa prirodnym Ca pes predavkovat nevie
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod katkariinka » Pon 11.08.2014 16:05

barbara, skus si o tom vapniku zistit este viac z inych zdrojov - lebo stav v krvi nemusi uplne spravne odrazat realny stav organizmu...
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Bad » Pon 11.08.2014 16:59

Podle těch výsledků je hladina Ca zcela v pořádku, pouze P je lehce pod spodní hranicí - se mi upřímně nezdá, že by to mělo být krmením, jak popisuješ. Babky veterinářky studující i dostudované - nemůže to spíš signalizovat zdravotní problém, např. ledviny? Jinak je to jenom jedno vyšetření, tak to nemusí mít nějak moc vypovídací hodnotu.....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod hruska » Pon 11.08.2014 17:26

nie je pri ladvinach opacny problem, Ca nizke, P vysoko?
ale on ma celkovo viac hodnot mimo a inektore dost vyzrazne sa mi zda. Vetka nic nevravela?
(co mi pripomina, ze my sme rozbor uz dlho nerobili :prd: )
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod bibika » Pon 11.08.2014 17:34

málo Ca v krvi, čiže hypokalcinémia vzniká pri renálnej insuficiencii, tj poklese funkcie obličiek
bibika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 746
Bydlisko: Banff, AB

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Bad » Pon 11.08.2014 18:34

hruska píše:nie je pri ladvinach opacny problem, Ca nizke, P vysoko

ty ledviny jsem jen nadhodila (prostě zdravotní problém),i když si nejsem jistá,jestli cosi s ledvinami neznamená i nízký fosfor - a ty další hodnoty mimo na něco neukazují? :nwm:

bibika píše:málo Ca v krvi

pes barbary má hladinu Ca podle těch výsledků v pořádku, má nízkou hladinu fosforu (a další hodnoty mimo)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Barbara » Pon 11.08.2014 20:14

Boli sme u veterinara kvoli grcaniu. Urobil mu rontgen, mal tam iba plyny. Povedal,ze to prejde, co aj preslo a my sme to riadne citili :D nemal ziadnu prekazku v trakte.
Potom sa ma pytal co zerie, tak ze vacsinou kuracie stvrte, bravcovu svalovinu, morcacie stehna obcas. Tak mi hned povedal,nech nedavam tu kuracinu. Ze to je aj tak viac plne vody ako zivin. Ok.
Potom isiel prec a zobrala si ma doktorka/sestra?! urobila krvne testy a povedala,ze P a Ca mam upravit stravou - pridat viac cerveneho masa. Pridala som, bude viac hovadzieho a bravcoveho. Kosti neviem ake zvolim, asi morcacie alebo kuracie krky. Tie im chutia a zda sa,ze nerobia take problemy, co sa grcania tyka.

Potom sa vyjadrila k sodiku a drasliku,ze kedysi sa dala zohnat draselna sol. Ale ked pozeram na tie hodnoty,tak sa mi zdaju byt v pohode.

Potom k tym LY a MO,ze by to mohli byt aj onkologicke ochorenia. Avsak,ze to je len tip.

Ake mi navrhujete vysetrenia, aby som zbytocne neplatila. :/ vsak len toto ma vyslo 112€.
Barbara
Hafan
 
Príspevky: 631
Bydlisko: Bratislava

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod Whip it » Pon 11.08.2014 23:20

hruska píše:nie je pri ladvinach opacny problem, Ca nizke, P vysoko?
ale on ma celkovo viac hodnot mimo a inektore dost vyzrazne sa mi zda. Vetka nic nevravela?
(co mi pripomina, ze my sme rozbor uz dlho nerobili :prd: )


:yes:

Keď vravíš, že ste prišli s vracaním, tak by to mohlo vysvetľovať tie relatívne zvýšené červené krvinky, hematokrit a hemoglobín. Inak to väčšinou býva spojené s nejkým neoplastickým procesom, čo si ale nemyslím, že by mal byť váš problém. Tie znížené trombocyty majú XY príčin (opäť neoplázie, niektoré liečivá, toxíny, infekcie, ...).

A čo sa týka toho Ca a P - nie je to také jednoduché v ich interpretácií. Určite by som si dala stanoviť tzv. ionizovaný vápnik (tj. biologicky aktívny), pokiaľ máš psa na BARFe. Okrem toho, čo ti povedala doktorka/sestrička - že pridať červené mäso, môže platiť pravý opak = pridať kosti. Organizmus je nastavený tak, aby (pokiaľ môže) reguloval hladinu vápnika v krvi. Ak hladina v krvi poklesne, aktivuje sa parathormón, ktorý zabezpečí zvýšené vstrebávanie z čreva, zvýšenú resorpciu z obličiek a vyplavovanie z kostí. Zároveň podporí vylučovanie P močom. Čize v krvi "spraví" normokalcémiu, pričom klesá P. Toto sa volá sekundárna nutričná hyperparatyreóza, kedy stravou (menej Ca a viacej P) aktivuješ prištítne telieska, ktoré začnú vyplavovať parathormón.

Ja sam a by som z toho bola jeleň a nechcem ťa od BARFu odhovárať, no minimálne po dobu, kým sa minerály v krvi nevyrovnajú by som siahla po komerčnej diéte. Alebo aspoň dávky presne percentuálne rozpočítavať a vážiť a nie len podľa :kak: . :smile:

EDIT: A inak je psík OK ?
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Vápnik, fosfor a vitamín D

Poslaťod elfinka » Uto 14.10.2014 11:04

Mam otazocku - pes je kusok smatlavy na zadne (akoze ma kravsky postoj, nic viac, ale oku lahodne to neni), tak sme robili krvne testy a rtg, a mame vysledky:
Ca: 2.61 mmol/l (ref. rozsah 2,3 – 3)
P: 2.23 mmol/l (ref. rozsah 1-2.1)

potom sme este robili rtg, vysledok ze klby krasne ciste, zodpovedajuce veku.

Psisko ma 7 mesiacov, a veti mi viaceri vraveli, ze zvyseny fosfor oproti vapniku je u steniat normalny.
Takze moja otazka: mam nejak riesit ten pomer Ca:P zasadnejsie? Pridat Ca? Ubrat P? (Ubrat P ale neviem ako ale teda... krmime 2/3 svalovinu, 1/3 kosti - co je tak nas limit, aj tak sa mi stava ze sa mu zo zadku prasi, vnutornosti ma len v pamlskoch prip. drzky a vemeno, ktore nemaju toho P privela)
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava