Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod zuzka:) » Ned 10.06.2012 10:59

ak veľmi schudla, dávaj jej väčšie dávky
a ak nedávaš vôbec kosti, treba dopĺňať vápnik
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951
Bydlisko: Nižná Šebastová

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod majjuna25 » Ned 10.06.2012 12:06

Ahoj Zuzka, ďakujem :smile:
Ruby dávam zatiaľ 3% z jej bežnej hmotnosti (mierne bola pred BARFom pochudnutá, ale i tak som jej stanovila dávku z jej bežnej normálnej hmotnosti). Pridám teda trocha, tak 3,5%? Alebo ešte vydržím? Teraz žerie teľacie mäso. Pomaly by som jej začala dávať už i vnútornosti, lebo svalovinu zvláda super, bez problémov (až na schudnutie)

K chudnutiu ešte podotknem, že Ruby má bežné takéto chudnúce epizódy. Prvýkrát schudla v marci minulého roku na 17,5kg (bežne má 20-21), pripisovala som to zmene kŕmenia + sme sa radikálne presťahovali. Potom schudla v auguste, v sept. mala dokonca 16,6kg, no potom trocha pribrala a držala si hmotnosť na 18,5-19,5, čo bolo už aspo%n na pohľad OK. Potom pribrala na svoju pôvodnú hmotnosť. Mierne pochudla až pred asi mesiacom, na 19,5kg a potom sme začali s Barfom :smile:
(chudnutie bolo konzultované s vet. aj vyšetrované)

Práve preto, že pred Barfom bola mierne pochutnutá, dala som jej 3% z jej bežnej hmotnosti. Myslela som, že stačí, ale asi jej fakt pridám, aspoň kým žerie len svalovinu.

Vápnik: popravde, nepridávala som, lebo kosti mám v pláne už začiatkom tohto týždňa. Myslíš, že to postačí?
Pridávam jej iba pangamin (i tam je vápnik) + lososový olej.
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 999
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod mirocl » Ned 10.06.2012 13:28

A prečo si nezačala hneď aj s mäsovými kosťami? Veď tie sú vpodstate základom BARFu?
...sme nekonečným oceánom uväzneným v akváriu vlastnej mysle...
mirocl
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 168

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod zuzka:) » Ned 10.06.2012 15:06

kľudne jej tu dávku zvýš, aby nechudla. nemusíš sa riadiť presnými %-ami, nech dostáva toľko, aby mala váhu stabilnú. :smile:
a vápnik je naozaj dôležitý. z pangaminu ho asi dosť nemá, hlavne ak dostáva iba svalovinu, keďže je veľmi dôležitý pomer vápnika a fosforu. a toho fosforu je v mäsa podstatne viac ako v kostiach, preto sú kosti dôležité
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951
Bydlisko: Nižná Šebastová

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod lavyrle » Ned 10.06.2012 16:23

veru - ja som začala práve mäsovými kosťami. Tie sú základ. Treba myslieť na to, že skoro vo všetkom - teda aj ovocí a zelenine, nielen v mäse je viac fosforu ako vápnika :yes:
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1436
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod mairi » Ned 10.06.2012 20:14

majjuna25 píše:Vápnik: popravde, nepridávala som, lebo kosti mám v pláne už začiatkom tohto týždňa. Myslíš, že to postačí?

urcite sa nic nestalo, ked dva tyzdne kosti neodstavala, ale mala by co najskor. zo zaciatku mensie kosti, radsej trochu menej, aby ju nezapieklo, kuracie krky, kridla a pod. postupne si odsleduj, kolko kosti moze dostat, aby bolo :kak: ok. u mojich bab tvoria kosti obalene masom az 50% davky.
a kludne pridaj % ja som Cor krmila velmi dlho 3-4%, lebo bolo strasne chuda, teraz cez zimu mi zahadne pribrala az moc zrazu a uz pol roka je na 2% a stale jej je dost, asi je to vekom, cize mozno este o pol percenta na isty cas znizim, uvidime.
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2640
Bydlisko: DNV

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod majjuna25 » Pon 11.06.2012 7:54

Díky za odpovede :smile:

S mäsovými kosťami som nezačala preto, lebo tak radí kniha :lol: Konkrétne prečítala som tri: K. Novosadová, S.Reinerth (pomaly postupne študujem) a Schafer&Messika. Všade som si preštudovala rady k prechodu na BARF. Najviac sa mi však pozdával popis u K.Novosadovej: radí začať so svalovinou, potom vnútornosti a kosti až behom 3.-4.týždna - zvlášť u psov, ktorí boli dlho na granuliach, údajne viac ako 2roky (Ruby bola 3), nakoľko pri kŕmení granulami vymizne ihlový reflex (dúfam, že sa reflex časom obnoví :lol: ). Podľa nej si žalúdok musí najprv zvyknúť na nový spôsob trávenia a aj preto sa kosti dávajú až neskôr - sú na trávenie náročnejšie.
Zároveň radí, že ak kosti pomelieme, môžeme ich pridávať už behom 2.týždna - tak sa aj chystám , nakoľko som si vedomá potreby vápnika a hlavne pomeru vápnik:fosfor :smile: Kosti som chcela mlieť už teraz cez víkend, ale kvôli tej hnačke som to posunula (navyše ich ešte nemám kúpené :ha: máme desne malý mrazák) .

Tiež myslím, že problém z nedostatku vápnika nemôže vzniknúť za tak krátku dobu :smile: Teda dúfam... No, radšej hneď zajtra kúpim kosti a pomeliem jej aspoň trochu...

Messika a Reinerth radia trocha inak, čo sa prechodu na BARF týka... ale mne sa pozdával návod od Novosadovej a trocha som ho skombinovala s ostatnými dvomi :lol:

Kŕmnu dávku od zajtra zvýšim na 4% :smile: uvidíme, čo to spraví

Inak som dosť paf z toho, koľko mám dávať kostí/mäsa. Každý zdroj uvádza inak :ua: Ale ak som dobre pochopila aj z kníh aj z diskusií, kosti sú dôležité hlavne kvôli vápniku (ak neberiem do úvahy zábavu psa, čistenie zubov a pod) a pes sa nemôže vápnikom predávkovať: všetok nadbytočný vylúči. Preto aby som mala istotu, že má dosť vápnika, budem dávať kostí radšej viac. Je tak?
Aký pomer dávate?
Zdá sa, že najlepšie bude dávať tak 20-30% zele/ovo, 20-30% mäsa a kostí okolo polovice, tak? zároveň potom podľa :kak: kosti buď pridať alebo ubrať? Kosti zapekajú, tak?

ĎAKUJEM za rady :ahoj:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 999
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod lucik » Pon 11.06.2012 8:12

vápnikom sa síce predávkovať nedá, ale práveže nadbytok vápnika spôsobí opačnú reakciu - odvápňovanie.. takže ten pomer Ca:P je preto dôležitý, lebo samotný vápnik bez fosforu organizmus nezúžitkuje, ale potom spôsobuje kadejaké nežiadúce problémy, keď sa začne usádzať tam, kde by nemal, alebo teda spôsobí to odvápnenie..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6030
Bydlisko: Piešťany

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Dana D » Pon 11.06.2012 8:16

Určite nedávaj hneď od začiatku 50 percent kŕmnej dávky mäsových kostí. Ak písala Mairi, najprv si to pomaly odsleduj. Čiže začni napríklad 20 percentami, ak do 24 hodín bude stolica ok, tak pridaj ďalšie percentá a uvidíš časom na akom podiele sa zastavíte.
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1041
Bydlisko: Stupava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod majjuna25 » Uto 12.06.2012 23:36

lucik píše:vápnikom sa síce predávkovať nedá, ale práveže nadbytok vápnika spôsobí opačnú reakciu - odvápňovanie.. takže ten pomer Ca:P je preto dôležitý, lebo samotný vápnik bez fosforu organizmus nezúžitkuje, ale potom spôsobuje kadejaké nežiadúce problémy, keď sa začne usádzať tam, kde by nemal, alebo teda spôsobí to odvápnenie..


:ua: Nechala som sa zviesť informáciou z knihy od S.Reinerth:, citujem: "dospělý pes vylučuje nadbytečný vápnik, který nepotřebuhe, To funguje ale jen s přirozenými formami vápniku (kosti, vaj.skořápky, citran vápenatý)."
Lucik, vďaka za upozornenie, už som si to naštudovala i z iných zdrojov :poklona:

Len som zmätená, ktorých zdrojov sa držať, keď všade sa píše a odporúča niečo iné a to nielen čo sa nadbytku vápnika týka :prd:

Dana D píše:Určite nedávaj hneď od začiatku 50 percent kŕmnej dávky mäsových kostí. Ak písala Mairi, najprv si to pomaly odsleduj. Čiže začni napríklad 20 percentami, ak do 24 hodín bude stolica ok, tak pridaj ďalšie percentá a uvidíš časom na akom podiele sa zastavíte


:yes: Spravím tak. Len stále neviem, ako to odhadnúť tak, aby Ruby nemala vápniku nadbytok :prd:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 999
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Dana D » Str 13.06.2012 8:10

Nerob si starosti s vápnikom, pes už nie je šteňa, nie je veľkého plemena, tak naozaj nemusíš tak úzkostlivo dohliadať na kŕmne dávky.
Pes si z pestrej stravy bohatej na vyššie uvedený prírodný vápnik zoberie presne toľko, koľko jeho telo potrebuje. Ak sa ti bude zdať, že mu to neprospieva, že zle chodí (vykrivuje nohy) alebo má iné ťažko spojené s nedostatkom/prebytkom vápnika tak potom to rieš. Preventívne môžeš po niekoľkých mesiacoch dať vyšetriť krv na pomer vápnika a fosforu, ale ani to lekári nepovažujú za presné, nakoľko meraní by malo byť viac za sebou.
Záver - riaď sa :kak: :lol: :lol: :lol:
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1041
Bydlisko: Stupava

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod lindulak » Pia 15.06.2012 14:26

ahojte :ahoj: , čítam a uvažujem nejaký čas o Barfe pre môjho pesa. Mám ju len dva mesiace, je to asi 2ročná kríženka, zatiaľ na granuliach. Zatiaľ sa mi nepodarilo presvedčiť drahého, že to bude lepšie, vidí za tým viac práce a peňazí, čo chápem. Tiež mám pochybnosti ešte a navyše máme malý mrazák a slúži celej rodinke, tak asi by som mäso musela zatiaľ kupovať mrazené... Btw. dá sa mrazené mäso v pohode naporcovať na menšie bez toho aby som ho musela rozmraziť? sorry, ak dávam hlúpe otázky. Ja sama mäso nejem a nevarím skoro vôbec :heh:

No a k mojej otázke - môžem dávať Barf popri granuliach? Lebo sa píše - že keď sa psík kŕmi surovým mäsom, má také kyslé prostredie, že v pohode strávi kosti a tiež kyselina zabije prípadné parazity a baktérie... Čo keď sa pes kŕmi aj granulami /nie v jednej dávke samozrejme/ a má barf napr. 4 x v týždni na večeru? Je to pre neho tiež bezpečné? či je aj takýto kompromis lepší ako čisto granule? Či keď to mäso prejde mrazom, netreba sa už "vôbec" báť?

idem si objednať knihu, tak potom už budem múdrejšia. dostať teraz ešte nejakú okrem Novosádkovej? V SJ alebo ČJ. ďakujem za rady :poklona:
lindulak
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 63

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Monii » Štv 21.06.2012 20:09

Idem si po radu. Na 5 dní ide psica na stráženie. Môže byť celých 5 dní na konzervách? Dotyčná osoba totižto nemá priestor v mrazáku na Barf-ové balíčky a granule čo sme skúšali pred tým, ako sme prešli na BARF, nesadli vôbec.
Monii
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 658
Bydlisko: Trnava - Modranka

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod lavyrle » Štv 21.06.2012 20:35

Podľa mna môže - žiadny problém :no:

Ja som dnes dala Akimovi celého pstruha - schrúmal za chvíľku. To je v pohode, však?
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1436
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Čo je to BARF - kŕmenie surovou stravou

Poslaťod Mackie » Štv 21.06.2012 20:39

podla toho ake.. Drako chudak je 10 dni na Falco konzervach, a vraj vsetko v pohode (hlavne :kak: ma zaujimalo, ostatne na 10 dni nema vyznam riesit)

pstruhov som tiez davala celych, vsetko bolo ok
gone (421 to go)
<-- mail, FB
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10385
Bydlisko: PO/KE (mon)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava