Genetika a plemenitba psov

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Ned 24.04.2022 9:28

natural bob tail je dominantná črta, takže sa neprenaša skryto, a aby si dostala bezchvosté šteňatá, musíš mať vždy aspoň jedného rodiča bez chvosta.

teda... musíš mať tuším vždy presne jedného rodiča bez chvosta, lebo v homozygotnom stave býva letálna – bývajú tam vrodené deformácie chrbtice.

rodičia s chvostom budú mať vždy len štence s chvostom.

edit: bola som si to skontrolovať, či si nevymýšľam, ale dobre si pamätám: https://slovgen.sk/nase-sluzby/psy/geneticke-ochorenia/nbt-geneticky-podmieneny-kratky-chvost-bob-tail-short-tail/
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Silvuch » Pon 25.04.2022 8:51

aha, dalsia vada vlastne... To zakazu. :lol:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pon 25.04.2022 10:46

jakže "zakážu"? :joint:
"zákazali" snáď. je to hneď prvé v zozname :heh:
Prílohy
Screenshot_20220425-114500.png
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Mac Gie » Pon 25.04.2022 12:05

a teda ako sa aj Slausa pýtala, nikto to nemá po anglicky? lebo ja tam rozumiem tak bodky a čiarky :ua:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pon 25.04.2022 13:23

viem že na skupine sheltií spomínali anglický zoznam, ale mne sa do ruky nedostal... tak prípadne pozri skupinu (sa mi marí, že si v nej bola, či?)
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Nisus » Str 27.04.2022 18:27

Ako veľmi je možné/ pravdepodobné, že sa zlatému retrieverovi a border kólii (neviem aká farba) narodí šteňa, ktoré má totožné sfarbenie a znaky ako toller? :lol: Totižto mám tu známych, ktorí majú 5 ročnú sučku adoptovanú. Adoptovali ju ako 2 ročnú a povedali im, že to je GR x BOC. Tak si spolu nažívali a keď som ju videla v nedeľu, tak hovorím, že vyzerá úplne ako Toller. Ukázala som im fotky a skoro spadli na zadok. Dovtedy tollera nepoznali. Idú jej robiť genetické testy a ja tak nejak tuším, ako to dopadne :lol: Sučka má úplne totožné sfarbenie s tollerom, aj biele znaky tam kde majú byť, pečeňový nos. Inak nádherný pes, mohutný, žiadna vyziablina.
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Nisus » Str 27.04.2022 18:29

Toto mi inak tiež príde ako Toller :nwm:
https://www.ibzstore.com/?product_id=178706034_53

Takto nejak vyzerá len je trochu tmavšia. Má typickú toller farbu.
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Str 27.04.2022 19:30

určite si dala dobrý link? hento je nejaký eshop...

strašne záleží na tom, akej farby je borderka. lebo existujú aj borderky priamo "tollerskej" farby (červená vysokej intenzity s hnedými písmenom – e/e b/b I/I). napríklad rosi, čo robí u nás ct (baba má zhodou okolností druhého psa tollera). s čiernym nosom tomu borderkári hovoria austrálska červená. z takej bordery nemáš problém takú farbu dostať – vlastne keď to spojíš so svetlým labradorom, inú farbu ani nedostaneš. z bežnej čiernej borderky ale ťažko, nie je to veľmi rozšírená farba a prenášači sú skôr vzácni.

jasné, labrador by musel minimálne niesť čokoládovú (b) a žltú (e), resp. red fox, pretože vysoká intenzita žltej je dominantná nad recesívnou. to znamená, že z dvoch fox psov ti môže vyskočiť krémový, ale z dvoch takých tých výstaváckych vyblitých psov red fox nedostaneš.

no a posledné kritérium je... farba tollera :lol: tá, o ktorej pravdepodobne hovoríš, je najbežnejšia (lebo je najrecesívnejšia a tak z dvoch takých psov iné štence nedostaneš e/e b/b), ale tollery bývajú aj s čiernym pigmentom (nosom – B/-), a nie len recesívne červené (e/e), ale aj sable (E/- ky/ky Ay/-). a tak sa občas podarí aj čierny/hnedý toller s pálením (E/- ky/ky at/at), tie sú už však mimo štandard (a z labradora ho pravdepodobne nedostaneš, lebo laby bývajú fixed na KB/KB).

edit: sorry, ja som blbo prečítala, že krížiš labradora, a teraz vidím, že zlatého retrievera :pac: ale to je to isté, akurát gr bude na 100% e/e, ale na druhej strane, oni majú mať všetky čierny pigment, takže je nepravdepodobné, že by našli prenášača čokoládovej (B/b).

na druhej strane, ak ide o us byb, tak tam uverím snáď všetkému (resp. počula som všetko, neverím ničomu).

takže TlDr: môže sa to stať, ale pravdepodobnosť je nízka, lebo u bordier je alela e (recesívna červená) vzácna, a u gr by alela b (čokoládová) nemala byť prítomná.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod wer » Str 27.04.2022 20:41

Offtopic: akoze v usa nepoznaju plemeno od susedov..? To ako vazne...? :ach:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Str 27.04.2022 21:03

Offtopic: wer to myslíš ako, že by ho mali poznať, či nemali? k čomu je ten príspevok?
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod wer » Str 27.04.2022 21:05

Nisus píše: hovorím, že vyzerá úplne ako Toller. Ukázala som im fotky a skoro spadli na zadok. Dovtedy tollera nepoznali.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Nisus » Str 27.04.2022 22:03

wer píše:Offtopic: akoze v usa nepoznaju plemeno od susedov..? To ako vazne...? :ach:


Offtopic: A koľko ľudí zo 100 z bežného ľudu (psíčkarov vynechajme) by na Slovensku poznalo českého strakatého? Alebo kuvasza či ukrajinského Odisa? :lol:
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Str 27.04.2022 22:41

Offtopic: presne to som sa chcela spýtať, ale povedala som si, že to wer isto myslí sarkasticky, keďže slováci nepoznajú ani naše najbežnejšie plemeno – slovenského kopova, nieto českého horského psa alebo rakúskeho pinča... ani psíčkari nie, dokonca ani chovatelia, nie že bežný ľud...

ale ja vlastne stále neviem, ako to wer myslela, keďže sa neunúvala to actually vysvetliť, len tam pleskla ničnehovoriacu citáciu... :nwm: to je mi diskusia
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Nisus » Štv 28.04.2022 0:08

Teraz pozerám Shel, že si mi odpovedala, prepáč ja som si to nevšimla :hi: A teda ďakujem za obsiahlu odpoveď, vážim si to :yes:
Akože ten pes vyzerá ako čistý toller, takže prikláňam sa k názoru, že majú doma 3 roky tollera a nie mix :heh: ale teda majitelia mi dajú vedieť keď im prídu genetické testy tak potom podám hlasenie :lol:

Shel-chan píše:určite si dala dobrý link? hento je nejaký eshop...


Čo ti to ukázalo, keď si to otvorila (ak si to otvorila :lol: )?
Mne toto:
Screenshot_20220427-190257_Chrome.jpg
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Štv 28.04.2022 1:40

tak to vôbec :heh: 53$?
Prílohy
Screenshot_20220428-023936.png
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo