Genetika a plemenitba psov

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Elis » Uto 26.10.2021 12:42

moc tomu nerozumim, ale jak muze mit albin tmave oko?

ad cvicitelnost - u koni albin neexistuje ( neprezije), jen pseudo albin ( tenhle pes mi ho pripomina) - a ti jsou na vycvik stejni
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Uto 26.10.2021 13:02

silvuch, ak to najdes, daj vediet. studia by ma zaujimala. aj ked netusim, kde by zobrali dostatok albinov.

elis, kto ma tmave oko?
pokial viem, u psov neexistuju "prave albiny" ako ich pozname od hlodavcov alebo vtakov. vsetko co som videla su taketo svetlokremove psy s modrymi ocami. vidno na nich biele flaky. lenze... to aj u potkanov, len tam je ten rozdiel mensi. na psoch to jasne vidno. v kazdom pripade je viacero foriem albinizmu, aj myslim ze je identifikovanych viacero genov (u psov). mohli by sme ich nazvat "leucistickymi", co v podstate len znamena "svetla mutacia", ale kedze sa takto oznacuju aj zvierata, ktore su prevazne biele v dosledku strakatosti (srnky, vtaky, a pod.), tak mi to pride nepresne.

u koni sa vyskytuje lethal white, u psov nie.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Silvuch » Uto 26.10.2021 13:27

Niekto mam isto z tej knihy zapisky, mam precitane vsetky knihy o zvieratach z mestskej kniznice a toto bol len clanok z mnohych. Kurna, kde je ten moj dennik zo strednej. :heh:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Ulf » Štv 28.10.2021 9:17

Ako sa vyskytnú vo vrhu REL dve takéto šteňatá? (nepoznám obrázkový rodokmeň, len viem že rodičia majú štandardnú farbu). Priliatim krvi napríklad ZSL v niektorých starších generáciách, alebo..?
Prílohy
štenki.jpg
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Slausa » Štv 28.10.2021 9:41

Hm. Pozri sa medzitým tu http://doggenetics.co.uk/tan.html
Moj skromný tip je ze cierni su Kb ale rodicia obaja neboli KbKb ale Kb/nieco?

Kde je shel
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Štv 28.10.2021 17:12

ako hovorí slausa, obaja rodičia boli KB/ky, takže sa im vyštepili štence ky/ky Ay/- (sable). vôbec by som za tým nehľadala kríženie, je to bežný recesívny gén, ktorý ak sa nevyskytuje v plemene často, tak sa môže prenášať aj desiatky rokov bez toho, aby sa prejavil. a všetky ostatné lajky ho majú (keďže sú sable alebo vlkošedé alebo s pálením), takže ma neprekvapuje, že aj u REL občas vyskočí, keďže majú spoločných predkov. vyselektovať prenášačov recesívnych génov z populácie je nemožné bez testovania každého jedinca, kdežto dominantných génov sa vieš zbaviť sa 1 generáciu.

ak je rodič prenášač, tak každé šteňa má vždy 50% (!!!) šancu, že ten recesívny gén zdedí, a to je dosť veľa... akurát môže trvať dlho, kým sa zrovna pri krytí natrafí na druhého prenášača, aby sa to prejavilo.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Ulf » Pia 29.10.2021 6:37

Uhm, díkes. :jop: Ma nenapadlo, že v striktne čierno-bielom plemene sa môže vyskytovať nejaký skrytý šašo, čo občas prefarbí psov :heh: . Fakt ma to prekvapilo, keď som tie foto videla. Z toho vrhu je naša mamina.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pia 29.10.2021 9:01

jo :smile: tak ak budeš niekedy dávať malú testovať, tak tam môžeš prihodiť aj test na K-lokus, nech tiež nemáš medzi štencami prekvapenie :yes:

napríklad viki má psy testované a vie, že po torvi môže vypadnúť žlté šteňa, tak to zohľadňuje, keď hľadá krycie psy...

vieš čo je na čiernobielej vtipné? že existujú dva druhy – dominantná a recesívna. väčšina plemien má dominantnú čiernu, ale napríklad čiernobielym šeltičkám sa narodia vždy už len čiernobiele šteniatka...
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Ulf » Pia 29.10.2021 18:40

Sranda cele toto.
Ona do chovu isto nikdy nepojde, jednak nemam na to podmienky, financie, ani "gule" a dvak tu povahu by som nerada sirila dalej. Mozno sa v dospelosti zrovna, ale pracovny pes to isto nie je :heh:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Bebis » Pon 01.11.2021 11:47

Shel-chan píše:u koni sa vyskytuje lethal white, u psov nie.


pockat pockat pockat, u psov fakt neexistuje pravy albin? :aaa: to som preco zistila az teraz :heh:
inak u toho stenata nemohli pomiesat vysledky z labaku? :joint:
Pes nie je členom rodiny... pes je rodina ♥
Bebis
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1534
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pon 01.11.2021 22:01

lethal white nie je pravý albín.
ale hej no, zatiaľ som to u psov nevidela, a predpokladám, že to ani neexistuje. teda čisto biely pes s červenými očami. Offtopic: ministerstvo mágie vraj chová jednu svorku, ale to som len čítala v knižke :joint:

nemám prečo podozrievať chybu labáku, žiadna kombinácia alel tých génov, na ktoré bolo šteňa testované, by nevysvetľovalo takúto farbu.
ale hej, občas sa stane, že sa vzorky pomiešajú. väčšinou sa na to dojde ešte pred tým, než sa výsledok dostane k majiteľovi, ale keď náhodou nie, tak je to vždy sranda :ach:
sorry, ja viem ze si tu otázku myslela ako vtip :heh:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod MisheliQ » Pon 08.11.2021 10:34

Shel ako by si rozpisala tento geneticky kod? ayayBBcchcchDDEEggmmswswtt. Ma to byt geneticky kod farby srsti westika. Chcela by som to pouzit na svoj web :smile:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pon 08.11.2021 22:29

no hlavne tam máš nejak podivne rozhodené malé a veľké písmená.

a teda čo sa týka westíka, pochybujem, že je biely, lebo je piebald. skôr bude e/e ako ostatné biele psy. a tak to aj vychádza, že krížence bývajú potom žíhané.

to čo píšeš sa vlastne ani nedá určiť, čo by bolo, lebo tam chýba K-lokus. a zasa, C-lokus sa takto u psov nezapisuje. toto je snáď ešte dostálovský zápis...

v každom prípade pes, ktorý píšeš, by bol piebald (?) s tickingom, a to buď farby sable, žíhanej, alebo čiernej. čiže asi tak ako nemecký krátkosrstý alebo veľký münsterlandský stavač. teda, nepamätám si, čo mal robiť ten C-lokus – to mal byť chinchilla albín?

pokiaľ viem, westíky bývajú (A, najskôr Ay/Ay) B/B D/D e/e (G, najskôr g/g) i/i (K, najskôr kbr/kbr) m/m S/S. dá sa to overiť, napríklad na embarku na verejných výsledkoch nejakých westíkov (ale sa mi ich nechce hľadať).
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod MisheliQ » Uto 09.11.2021 14:22

Diky shel :poklona: aj mne to prislo divne, ale tak co ja o tom viem, ze?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Uto 09.11.2021 23:23

uz som za pocitacom :heh:
tuto mas vysledok jedneho cistokrvneho WHWT:
https://my.embarkvet.com/dog/chalaisnothinsweeterthankisses#traits

kto vie, kedy mu robili testy, lebo sa mi vidi, ze mu tam viacere dnes dostupne lokusy chybaju, ale nevadi.
len skoda, ze vysledok lokusu E z toho nie je jasny, ale z fenotypu psa je jasne, ze je e/e.
vysledok KB/ky je typicky pre zihane psy, ktore su sice geneticky kbr/-, ale momentalne to nasa dostupna technologia nevie rozlisit a psy s aspon jednou kbr alelou vychadzaju ako KB/ky.
ostatne je tak, ako hovorim: i/i (pre svetlu intenzitu feomelaninu = cerveneho pigmentu), Ay/Ay (sable), D/D (nie modry) B/B (nie pecenovy) S/S (nie piebald) h/h (nie harlekyn).

druhy westik, asi bez PP:
https://my.embarkvet.com/dog/lucyannepreston#traits
tiez e/e, i/i, co/co, D/D, B/B, KB/ky (=kbr?), Ay/Ay, S/S, m/m, h/h.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo