Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod MisheliQ » Štv 10.01.2013 13:41

Bad píše:jak lze poznat na 2měsíčním štěněti povahu? Jak třeba u hovíka poznám, že to bude opravdu sebevědomý hlídač? že mi nebude lovit zvěř? Co ti říká standart - nějaké obecné definice.

Ja si pod tým stále predstavím bojazlivé alebo agresívne šteňa,a to sa dá vidieť aj u 2-mesačného šteňaťa. Na tu ďalšiu otázku ti odpovedať neviem. Samozrejme, že to všetko sú u 2-mesačného šteňaťa predpoklady. A nie úplne všetko sa dá reklamovať.
Všeobecné definície? Tak potom načo sa vraví ,,nepozeraj na vzhľad, vyberaj podľa povahy a využitia"?
Bad píše:Co je nestandartní exteriér? Odchylky od standartu (které má většina zvířat) nebo to jsou vady vylučující z chovu (jak je u štěněte poznáš?) Reklamovat můžeš vrozené vady, pokud je prokážeš, např. vady zjevné při předání ne. Na jakém základě chceš třeba reklamovat chybějící zuby (což může být vada vylučující z uchovnění), když oba rodiče budou plnochrupí - veškerá zdravotní vyšetření dávají pouze předpoklad, nikoliv záruku.

Sú vady, ktoré u šteňatá poznáš, sú vady, ktoré nepoznáš. Na tie, ktoré nepoznáš, ale prejavia sa neskôr, by ťa mal upozorniť majiteľ. Ak ide o vrodené vady ako chovateľ by si sa mal s majiteľom dohodnúť na kompenzácii.
Chýbajúce zuby pri plemene, kde sa vyžaduje plnochruposť, by sa mali považovať za vadu a je na chovateľovi a majiteľovi ako to budú riešiť, to isté záhryz. Pri každej vade, ktorá psa vylučuje z chovu, sa z takého psa stáva predsa pet-domáci miláčik.
Ale teda je to hodne na zamyslenie, čo sa dá reklamovať a čo nie. Bad, niečo ľahšie nemáš? :heh:
Zdravotné vyšetrenia dávajú predpoklad. Ale napr. ja mám plemeno, ktoré celoplošne netrpí na niektoré z ochorení, ale môže sa stať, žeby trpel na ochorenia typické pre to plemeno (u westíka napr. tá patella). Ja som bola rozhodnutá majiteľovi môjho šteniatka finančne kompenzovať to, že by šteniatko trpelo na LP. Kompenzácia by bola s ohľadom na stupeň LP. Lenže teraz ako sa tak nad tým zamýšľam, tak LP môže byť vrodená a nemusí, ale aká je šanca, že ju pes má nevrodenú?. Je tam určite rozdiel aj od plemena k plemenu.

Bad píše:ale urobíš, urobíš
a můžu tě ujistit, že i bázlivý pes např. naší bonitací fakt projde

tak to áno, teraz prejde, u nás bonitácia nie je, ale tiež sa chovným psom stane bojazlivý pes.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod raky » Štv 10.01.2013 18:20

Bad píše:jak lze poznat na 2měsíčním štěněti povahu? Jak třeba u hovíka poznám, že to bude opravdu sebevědomý hlídač? že mi nebude lovit zvěř? Co ti říká standart - nějaké obecné definice.

Bad hlídača a asi sebavedomé a zvedavé štena spoznáš - to že nebude loviť zver je už aj výchovou - to asi fakt nie...
Iste si čítala Komolého a vieš ako sa dakedy vyberali štenatá na prácu - áno vždy sa môžeš zmýliť, ale aj preto si sa štenatá testujú atď... Súhlas? vždy sa môžme zmýliť je to príroda a dakedy čaká prvé háranie a je to v háji - a tak to je aj u ľudí ... :joint:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod Bad » Štv 10.01.2013 19:12

Podle pouček "jak si vybrat štěně" bych si Badyho v životě nevzala - nekontaktní, nic jiného na něm vlastně nešlo poznat. A máme doma POKLAD, po povahové i (řekněme) pracovní stránce top psa. (ještě pořád jsem nepochopila klad zvědavého psa :nwm: ). Takže tak nějak....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod raky » Štv 10.01.2013 19:25

Tak by som si dakedy ja nebral Kačenku - som sa jej zľakol - nechcel som také živé!!! :heh:
Zvedavé - je aj odvážne - sebaisté nazveme to akokoľvek ak sa to počas tých dalších štyroch týždnov osamostatnenia nemení - je to už asi predpoklad... Ono veľa vidí chovateľ - je s nimi každý den - šteniatko tiež nemusí mať svoj den akurát... teda aj mne sa to stáva a hádam aj Vám... :joint:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod SilviaGSD » Sob 02.02.2013 13:02

Takže ako tak čítam, ak pes nemá PP nedá sa uchovniť? ... a na JH su tu všakovake nazory sa z toho neviem vysomáriť :ach: ...Rada by som to vedieť, síce mám psa bez PP a na uchovnenie by nebol, bohužial zdedil po matke bielu farbu a pravdepodobne po starých rodičoch vrodenú vadu (veterinári mi to vraveli taktiež) že nosí chvost často dohora... takže to je mimo toho ...
Obrázok •Deutscher Schäferhund/Max von Stephanitz/1899/ Germany•Obrázok
Facebook: .com/pages/Nemecký-Ovčiak-je-moja-láska/225587770842135
SilviaGSD
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Rosina,Žilina

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod wer » Sob 02.02.2013 19:57

samozrejme, ze sa neda uchovnit.... vsak nema preukazatelny povod, tzn ze to ani nemusi byt dane plemeno - t.j. pod akym by si ho chcela uchovnovat? aj tvoj pes je toho dokazom - pravdepodobne tam bolo v druhej-tretej generacii nieco primiesane. (existuju vynimky - uz sa to tu kdesi rozoberalo. a staci si precitat tuto temu od zaciatku. :ach: )
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod SilviaGSD » Sob 02.02.2013 21:11

No ak nepoznám dávnych predkov nič sa nedá robiť proste na uchovnenie treba pp :smile: Anie nie že primiešanie, jeho matka mala PP (samozrejme som ich videla, a aj tetovanie) ale po nej ma tu bielu farbu... a taktiež otec ten bol krásny urastený NO z dobrou povahou.. taký energeťák ... a samozrejme pán si ich neustrážil a zmixoval sa im vrh bez PP a moj mo predposledný z vrhu tak pochytal to čo sa z genov dalo :ua: ... ale aj tak v športovej kynologii nie je zase taký čudes, pekne pracuje :jop: ...Teraz celu temu čitam :no:
Obrázok •Deutscher Schäferhund/Max von Stephanitz/1899/ Germany•Obrázok
Facebook: .com/pages/Nemecký-Ovčiak-je-moja-láska/225587770842135
SilviaGSD
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Rosina,Žilina

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod katkariinka » Sob 02.02.2013 22:04

SilviaGSD píše:a moj mo predposledný z vrhu tak pochytal to čo sa z genov dalo

akoze cim neskorsie poradie narodenia, tym vacsi geneticky odpad? :aaa:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod Margita » Sob 02.02.2013 22:07

ved ten prvy zobral vsetko najlepsie a ten posledny sa uz musel uspokojit s tym co zostalo :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod SilviaGSD » Sob 02.02.2013 22:53

Ano :lol: ... už som to niekoľko krat videla.. prvy z vrhu naj.. a posledny bol taky maličký ťuťmáčik :heh: ... naozaj nesrandujem :lol:
Obrázok •Deutscher Schäferhund/Max von Stephanitz/1899/ Germany•Obrázok
Facebook: .com/pages/Nemecký-Ovčiak-je-moja-láska/225587770842135
SilviaGSD
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Rosina,Žilina

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod Tatranská Afrika » Ned 03.02.2013 20:08

to je pekná kravina.... :ua: ja som teda odchovala ešte len štyri vrhy, ale určite to u nich takto neplatilo...
aj u ľudí je to podľa teba tak? Ja som najmladšie dieťa :D
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod Margita » Ned 03.02.2013 20:12

to skor moze byt ze posledny ma najnizsiu porodnu vahu,je najmenej priebojny,nedostane sa k ceckom,ale nie je to vzdy.moj Derik je z piatich steniat a vrh bol vyrovnany
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod mirocl » Ned 03.02.2013 20:16

Tatranská Afrika píše:to je pekná kravina.... :ua: ja som teda odchovala ešte len štyri vrhy, ale určite to u nich takto neplatilo...
aj u ľudí je to podľa teba tak? Ja som najmladšie dieťa :D

Že váhaš!!! My poslední sme len taký genetický odpad :haha:
...sme nekonečným oceánom uväzneným v akváriu vlastnej mysle...
mirocl
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 168

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod Priscilla » Pon 04.02.2013 10:33

Megča sa narodila ako prvá z 11 súrodencov a z vrhu vyšla jednoznačne najmenej - chýbajúci zub, zlý skus, stojaté uši, reakcia na streľbu...
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Re: Dá sa uchovniť pes bez PP?

Poslaťod Winnie » Pon 04.02.2013 11:29

no ja tiez hnemozem suhlasit ze posledny najhorsi sice mame za sebou zatial len jeden vrh - druhy je na ceste :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: ale v prvom posledne stena bolo najvacsie a hoc zatial ako jedine sa zucastnilo vystavy - tak na jedinej - klubovej vystavy obstalo ako BIS JUNIOR FEMALE nooo :heh: :heh: :heh:
Winnie
Junior
 
Príspevky: 233

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo