Krytie - príbuzenské vztahy

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod zaphira » Uto 02.08.2011 11:30

Dobrý den ,
chcela by som sa spýtať , aké krvné príbuzenstvo je povolené , aby sa dalo kryt .
Mám fenku , ktorá je vnučkou istej fenky K , a mam psíka , Ktorý je zase pravnmukoim tej fenky K , možem ich spolu nakryt ?
Dakujem za odpoved ...
zaphira
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Dana D » Uto 02.08.2011 11:37

V prípade psa s rodokmeňom by som sa obrátila na poradcu chovu.
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod MisheliQ » Uto 02.08.2011 17:04

Suhlasim s Danou D. Vela zalezi na tom, o akych psikov, kt. chcete kryt, ide a ktory pes sa nachadza v rodokmeni oboch psov.
Je ale mozne kryt psy, kt. maju spolocneho pribuzneho respektive viacerych. Kedze vsak ide o pribuzenske krytie, treba si to poriadne premysliet a zvazit.

Vacsinou chovatelia, ak pouziju pribuzenske krytie, tak pribuznym psom je pes, kt. je exterierovo vyborny, dava pekne stenata a pod.

Pri bez PP psikoch to vonkoncom neodporucam, nakolko sa neda odsledovat akych ma potomkov pes, kt. je pribuznym oboch psov
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod anemika » Str 03.08.2011 17:10

Tak teda, ja absolutne neuznavam takleto krytie. je to chore. A moze mi hovorit kazdy co chce. Poznam vraj TOP chovatelku, ktora kryla vlastnym otcom fenku, vraj pre jeho uzasnu povahu a ten pes bol este aj v rodokmeni , ako praotec.
Jedinú lásku, ktorú si môžete kúpiť, je láska psa.
anemika
Big Dog
 
Príspevky: 1030

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod katkariinka » Str 03.08.2011 21:27

anemika,
nevies, o ake plemeno ide, aka je v nom situacia, nepoznas toho psa, ale neuznavas.... Jasne, bolo by idealne nemat na 10generacii ziadneho spolocneho predka, ale to proste nie je vzdy mozne.
Offtopic: Nevravim o ziadnom konkretnom pripade
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Bára » Str 03.08.2011 21:47

Ja ani v cielenej príbuzenskej plemenitbe nevidím nič zlé, ak je to pre zlepšenie exteriéru alebo umocnenie výnimočných povahových vlastností. Tým nemyslím, že budem krížiť otca s dcérou, ale vzdialenejšia príbuzenská plemenitba je za určitých podmienok OK, nie je to choré.
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod vavrena » Str 03.08.2011 21:52

No ale zároveň tu máme "top" chovateľské stanice, v ktorých je bežnou praxou kryť vlastnými súrodencami, ktorých už rodičia boli príbuznými. O tom, či je to správne alebo až úchylné sa nemusíme sporiť :ha: .
Aj keď súhlasím s tým, že u niektorých plemien sa nedá vyhnúť príbuzenskému krytiu, a hlavne ak ide o výnimočného psa....
Ale nevidím dôvod kryť "výnimočným" a príbuzným psom sučku plemena, ktoré je bežné a ktorého počty dosahujú stovky či až tisícky u nás alebo v okolitých štátoch.
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Bára » Str 03.08.2011 22:34

Ja napríklad 4 - 4 alebo 5 - 5 nejak extra neodsudzujem. Teda ja som orientovaná na NO a tam sme skutočne mali psov, ktorí boli vyslovene vynikajúci a čo je podstatné, dobré vlastnosti prenášali na svojich potomkov :smile:
Ale ak príbuzenská plemenitba pramení len z toho, že som lenivá poobzerať sa po inom, vhodnejšom psovi, tak... :pac:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod QuintipaNO » Str 03.08.2011 22:38

ja mám 3-3 a práve preto ju mám inač by bola pre mňa nezaujímavá
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Margita » Štv 04.08.2011 7:26

napr su plemena mam pocit ze aj pumi,ktory kazdy jeden je pribuzny,je ich velmi malo ale prepokladam ze podla stylu akym je pisani prvy prispevok predpokladam ze ide o psy bPP a tam je myslim ze jedno,ci su pribuzni alebo nie su... Zaphyra nie nedalo by sa kryt
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod anemika » Štv 04.08.2011 9:12

katkariinka píše:anemika,
nevies, o ake plemeno ide, aka je v nom situacia, nepoznas toho psa, ale neuznavas.... Jasne, bolo by idealne nemat na 10generacii ziadneho spolocneho predka, ale to proste nie je vzdy mozne.
Offtopic: Nevravim o ziadnom konkretnom pripade


Ako si na to prisla, ze neviem, o ake plemeno sa jedna a ze nepoznam konkretneho psa? Chovnych psov je habadej. Ale ak ma niekto chut experimentovat? Poznam plemeno, poznam psa, poznam chovatela.

len neviem, kde je zaruceny prenos dobrych genetik, to poviete gen.bunkam- no nech sa prenesu tie dobre a tie zle nie???

Ja to neuznavam.

ved prave take krytie sa odsudzuje pri mnozeni psov. pri PP to nevadi??
Jedinú lásku, ktorú si môžete kúpiť, je láska psa.
anemika
Big Dog
 
Príspevky: 1030

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod katkariinka » Štv 04.08.2011 9:23

anemika,
tak potom prepac, ak vies detaily spojenia, o ktorom zaphira hovorila, a nesuhlasis s t nim, tak ok.

Ja len vravim z reality mojho plemena. Este pred par rokmi sa robili take inbreedingy, ze az :lol:
Samotny vznik plemena bol jeden velky incest. :lol: Prva naha sucka sa narodila zo spojenia dvoch surodencov. Jej sa nahe steniatka narodili po nakryti vlastnym synom. tieto nahe steniatka sa dalej medzi sebou kryli,... dnes je to uz lepsie, geneticka zakladna je sirsia, ale stale je bezny relativne vysoky koeficient inbreedingu (v porovnani s inymi plemenami).

Urcite sa neda prinbuzenska plemenitba uplne odsudit.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod MisheliQ » Štv 04.08.2011 11:55

Anemika, príbuzenské krytie v nekontrolovanom chove je viac než neprípustné...hádam ti je jasné, prečo aj. A akákoľvek príbuzenská plemenitba, ktorá je robená len z vlastnej pohodlnosti a bez znalosti, je neprípustná, podľa mňa. V príbuzenskej plemenitbe musí mať človek informácie o psoch, kt. sa to týka (vrátané toho, kt. je príbuzný oboch psov), ako z encyklopédie. Vždy to zo sebou nesie riziká a obrovské, ale taktiež to môže byť veľkým prínosom pre chov, pretože sa tým môžu znásobiť tiež kladné vlastnosti...

3. Ak chcete zachovať, alebo ešte lepšie rozšíriť genetickú diverzitu plemena, je potrebné sa vyhnúť vysokému inbreedingu a nadmerného využívaniu niektorých jedincov v chove. Nikdy by sa nemali používať v chove kombinácie súrodencov, matka a syn alebo otec a dcéra. Všeobecné odporúčanie je, že jeden pes by nemal mať v 5 ročnom období množstvo potomstva presahujúce 5 % registrovaných šteniat v populácii plemena. Veľkosť populácie by sa nemala vnímať len na národnej úrovni, ale tiež na medzinárodnej, špeciálne u málopočetných plemien.

http://www.terriers.sk/dokumenty/536_ME ... IA_FCI.pdf
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod zaphira » Štv 04.08.2011 14:29

Dakujem za prispevky .
Jedna sa o Yorkshire terriera , su to psiky s PP , z nasej chovatelskej stanice . Myslim tym, šteniatka odchovane u nas .
Maju spolocneho predka , tak ako som napisala . Len jedneho .
Počula som , že sa takéto veci robia , niekedy, na upevnenie vlastnosti u steniatok . Ziskaju tam viac genov od toho kvalitneho predka, ktoreho mju rodicia spolocneho .
Ale neviem, ze ake pribuzensto je povolene .
Tak ma napadlo,ci niekto s tym nemate skusenosti .
zaphira
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod wer » Štv 04.08.2011 14:33

ano, robi sa to... ale na to treba vediet aj viac, ako len to, ze sa to tak robi..
a okrem toho, je to otazne, ci to vas chovatelsky poriadok vobec dovoluje.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Ďalší

Späť na Chovateľstvo