Krytie - príbuzenské vztahy

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod katkariinka » Štv 04.08.2011 13:36

zaphira, mam jednu knizku - Genetika a šlechtění plemen psů (Jaromír Dostál ), je tam celkom pekne vysvetlene, kedy ako a preco pouzivat pribuzensku plemenitbu. Hlavne by obaja rodicia mali byt prevereni v chove, teda musia uz za sebou mat potomstvo, ktore je mozne zhodnotit - exterier, povaha, zdravie! Ide hlavne o to, aby sa takymto krytim neupevnila nejaka neziaduca vloha - napr. pre chorobu.
Urcite by ale nemalo byt dovodom, ze usetris za krytie...
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Akami » Ned 07.08.2011 21:17

Ja si dovolím otázku akožto úplný neznalec v tejto problematike. Čo vlastne je považované za príbuzenskú plemenitbu? Ak by som sa pozrela na rodokmeň mojej sučky a rodokmeň prípadného ženícha, nesmie tam byť nič spoločné? A čo ak majú predka spoločného v tej generácii, ktorá už nie je v ich rodokmeni? To už nie je príbuzenská plemenitba? A ešte ma teraz napadlo, aký je to trojgeneračný, štvor..., peťgeneračný rodokmeň? Laicky ako sa to počíta?
Na vysvetlenie, nie som chovateľ a ani sa chovať nechystám, ale proste toto sú veci, ktorým nerozumiem a rada by som sa dozvedela viac :no:
Akami
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1464
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod QuintipaNO » Ned 07.08.2011 21:34

je aj to príbuzenská ale nie blízka príbuzenská do 2-2 je povolene kryť normálne nad toto krytie je potrebné povolenie od klubu.
3,4,5, generačný znamená že do koľkej generácie má vypísaných predkov teda pri 3 má len rodičov, starých rodičov a prarodičov a z vyšším číslom má vždy o jednu generáciu navyše dozadu
Offtopic: úplne laicky, na rozbor rodokmeňov je tu aj téma
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Bára » Ned 07.08.2011 21:38

1. generácia, to sú rodičia tvojej sučky, 2. generácia sú jej starí rodičia, 3. generácia sú prastarí rodičia atď. Ja mám na sučinu 5. generačný rodokmeň, v ktorom nie je žiadna príbuzenská plemenitba (tzn., že v rodokmeni sa nevyskytujú dve rovnaké mená predkov)
Ak by si vyberala ženícha a pri porovnávaní by si zistila, že do tej piatej (napr.) generácie sa obom zhoduje jeden alebo viac predkov, treba sa poradiť s poradcom chovu, išlo by o príbuzenskú plemenitbu (či už užšiu alebo vzialenejšiu, závisí od toho, v ktorej generácie u oboch psov tohto predka nájdeme).
Ja som u svojej sučky pátrala po siedmu generáciu, tam sa vyskytli viackrát zhodné mená predkov, ale až od 6. generácie, to je veľmi vzdialená príbuzenská plemenitba a v podstate zanedbateľná.
Ak máš čas, preštuduj si túto tému viewtopic.php?f=30&t=12278 a ak máš skutočne veľa času a si zvedavá, tak si môžeš zistiť koeficient príbuznosti u tvojej sučky
:ahoj:

Offtopic: Quintipa, si ma predbehol ! :hmm: :ha:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod QuintipaNO » Ned 07.08.2011 21:41

Offtopic: čakať budem :jazyk:
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Akami » Ned 07.08.2011 23:07

ďakujem za odpoveď aj za odkaz na príslušnú tému :ahoj:
Akami
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1464
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod MisheliQ » Pon 08.08.2011 8:25

Čistokrvná plemenitba – plemenitba v rámci rovnakého plemena.

Nepríbuzenská plemenitba – rodičia nemajú spoločného predka v najbližších 5 generáciách, plemenitba nemá výrazné nedostatky ale ani prednosti

Príbuzenská plemenitba – rodičia sú príbuzní podľa stupňa – úzki príbuzní (pokrvný), blízky (mierny), vzdialená plemenitba. Koncentrujú sa aj klady aj zápory. Rodičov vyberáme bez zjavných chýb, sledujú sa potomkovia a používame len tie najlepšie jedince. Pri oslabení potomstva treba použiť nepríbuzenskú plemenitbu.

Líniová plemenitba – príbuzenstvo s jeden alebo viac predkami, spoločné generačné znaky. Spoločný predok je v 4-5 generácii.

http://csv.t35.com/plemenitba-teoria.htm

Príbuzenská plemenitba
- úzka (otec/dcéra; matka/syn; súrodenci v jednom pokolení medzi sebou)
- blízka (synovec/teta; súrodenci v druhom pokolení)
- vzdialená (bratranci, sesternice na prarodičov v 4. generácii).

http://www.catahoulaclub.eu/index.php?o ... u&Itemid=6

Bára to výborne rozpísala, 4.generačný rodokmeň
Obrázok
http://westieinfo.com/DB/pes_rodokmen.php?id=3466
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod katkariinka » Pon 08.08.2011 9:19

Ja by som este doplnila, ze koeficient inbridingu by sa mal hodnotit vzhladom na celu populaciu - t.j. ak je priemer tohto koeficientu 5%, tak spojenie s koeficientom 3,5% je vyborne. Naopak pri inom plemene to moze byt problem.
Nepríbuzenská plemenitba – rodičia nemajú spoločného predka v najbližších 5 generáciách, plemenitba nemá výrazné nedostatky ale ani prednosti

Take spojenie som pri mojom plemene asi este ani nevidela :lol:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod martin » Pon 08.08.2011 19:16

Ahojte.Pribuzenska plemenitba je natolko dobra nakolko mame dobry chovny material.To znamena,ze pri niektorych plemenach sa bezne paria otec s dcerou a podobne.samozrejme otec musi byt "extra".pri priemernych zvieratach nie je na to dovod.ak otec nie je "extra",tak prave naparenim vlastnej dcery sa nam "odkryju" jeho nie prilis dobre geny...proste inbreeding je uplne bezny a posilnuju sa nim dobre vlastnosti....aj zle....tak zhruba
martin
Snoopy
 
Príspevky: 126

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod QuintipaNO » Pon 08.08.2011 19:19

jj, ale je lepšie keď nájdeš dobrý chovný material ktorí nieje až v takej blízkej príbuzenskej :no:
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod martin » Pon 08.08.2011 19:28

cisto teoreticky...otec je najlepsi predstavitel plemena na siroko-daleko.jeho dcera tak isto.podla mna za pokus to stoji naparit.... :lol:
martin
Snoopy
 
Príspevky: 126

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod QuintipaNO » Pon 08.08.2011 19:31

úplne realisticky :lol: máš špičkoví chovný materiál a niekde inde niekto iný ma tiež špičkoví chovný materiál, krvné línie rozdielne prečo ich nespojiť :no:
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod martin » Pon 08.08.2011 19:38

ano.mozes to spravit,ale v dalsej generacii sa zas musis vratit na jednu alebo druhu stranu.alebo dalsiu liniu primiesas ?pricaste spajenie nerovnakych vlastnosti (genov) prinasa vela krat velke rozcarovanie....stratis geny na ktorych si dlho pracoval...
martin
Snoopy
 
Príspevky: 126

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Bára » Pon 08.08.2011 20:00

QuintipaNO píše:úplne realisticky :lol: máš špičkoví chovný materiál a niekde inde niekto iný ma tiež špičkoví chovný materiál, krvné línie rozdielne prečo ich nespojiť :no:


z čistej pohodlnosti a radšej riskneš príbuzenskú plemenitbu, pri ktorej sa môže u psa veľa vecí oslabiť :no:
Ja osobne som za primiešanie novej krvi, hlavne u malopočetných plemien. Ak by som chcela chovať, bez váhania by som za krycím psom s nepríbuzným rodokmeňom vycestovala
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod martin » Uto 09.08.2011 7:13

vobec nejde o pohodlnost.uz som par tisic km za krycimi psami nacestoval....ide o to spravit tak, aby dobre bolo.... :ahoj:
martin
Snoopy
 
Príspevky: 126

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo