Rozbor rodokmeňa

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod miso1926 » Uto 03.12.2013 21:19

Tak ako idem oznámiť náš výsledok :lol: len tak možno sa to niekomu zíde alebo aspoň pre zaujímavosť :no:
Šteniatka z vyššie uvedeného spojenia už sú na svete a s radosťou môžem oznámiť, že sa nám narodili 4 zdravé šteniatka :jupi: a to vo farbách: 1x čierno biela a 3x sivo biela (v rôznych odtieňoch) :yes:
Je mi trošičku ľúto, že sa nenarodilo ani jedno šteniatko po tatovi ale to bol len môj rozmar :ach:
Obrázok
miso1926
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Vikiki22 » Štv 16.01.2014 12:10

Takže som mala pravdu. :ha: Gratulujem k šteniatkam! :jop:

BTW - mám jeden rodokmeň. Ak nahádžem do spomínaného programu mená, tak mi to vypočíta IC = 3,125 %. Lenže keď si ho vypočítam ručne podľa Wrightovho vzorca na výpočet koeficientu príbuznosti, mi to vyjde 0,78 % ( a verím, že to rátam dobre). WHY?
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Vikiki22 » Str 19.02.2014 9:23

Prosím vás, neviete o nejakom programe, kde by sa dal vytvoriť rodokmeň aj s 20-timi generáciami?
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Banshee » Str 19.02.2014 12:10

Vikiki22 píše:Prosím vás, neviete o nejakom programe, kde by sa dal vytvoriť rodokmeň aj s 20-timi generáciami?

Ja pouzivam toto: http://www.breedmate.com/
Nie je to zadarmo ale je to super vec, mozem len doporucit. Databazu psov si clovek musi vytvorit sam, pripadne ak poznas nejakych chovatelov plemena co ta zaujima, mozno s tebou vymenia. Vyhoda je ze si to mozes upravit a ku psom zadat akekolvek informacie ktore povazujes za dolezite/zaujimave. A vie to potom pocitat pribuzensku na tolko generacii kolko si zadas (minimalne u mojho plemena je ale otazne nakolko su tie stare rodokmene skutocnosti zodpovedajuce).
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod Vikiki22 » Pia 21.02.2014 9:52

Ďakujem za tip, idem sa na to pozrieť. :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod MisheliQ » Pia 21.02.2014 17:10

grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Pedigree analýza/čítanie z rodokmeňa

Poslaťod MisheliQ » Pia 21.02.2014 17:37

synonymá: rodokmeň, preukaz o pôvode (=PP), anglicky: pedigree, zaužívané spoločnosťou: pes s PP/pes s papiermi

Rodokmene sú oveľa viac než len zdrap papiera. Sú v nich zaznamenávaní predkovia psa (rodičia: otec, matka, starí rodičia matky a otca, prastarí rodičia atď.). V preukaze o pôvode sú predkovia vypísaní do 4.generácie. Niektoré plemená majú aj svoje databázy, kde si človek vie bez väčšej námahy zistiť predkov až do 10.generácie! Tí, ktorí databázu k dispozícii nemajú, si to zisťujú sami a rovnako tak tí, ktorí chcú poznať predkov ďalej ako do 10.generácie.
Otec psa sa v preukaze o pôvode psa uvádza hore, matka psa dole vľavo, za nimi nasledujú rodičia otca a pod nimi rodičia matky...

Z rodokmeňa vie ktokoľvek prečítať mená predkov psa, výstavné ocenenia, zápisné číslo,farbu a v niektorých prípadoch aj ocenenia zo skúšok, zdravotné vyšetrenia.

Vzor rodokmeňa: Obrázok


zaujímavé zdroje http://www.thedogplace.org/GENETICS/Rea ... JA-133.asp, http://www.rtw.cz/chov/standard/genetik ... praxe3.htm, http://www.catahoulaclub.eu/index.php?o ... u&Itemid=6

Offtopic: kto môže, nech ma doplní, je to narýchlo spísané
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod MisheliQ » Str 02.07.2014 9:48

grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Rozbor rodokmeňa

Poslaťod tonamie » Str 23.05.2018 10:06

agah píše:Pouzi tu tabulku zo stranky "czerwony trop" - kludne si mozes na 10 gen. Keby si nieco nevedela - pomozem. ja tu tabulku pouzivam casto rada, kedze je to tam uuuuplne jednoduche a nemusis sa trapit so vzorcami.

Ahojte existuje este ina kalkulacka na vypocet koeficientov a rozbor rodokmena? Polska tabulka je zaheslovana.

Edit: ina stranka funguje www.sobczyk.eu
Kde nie je vôľa, tam je jedno koľko lámp svieti na cestu!
Obrázok
tonamie
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 890
Bydlisko: Martin

Predchádzajúci

Späť na Chovateľstvo