Switch to full style
Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena
Odoslať odpoveď

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Štv 16.03.2023 19:18

ja som stretla jedneho, co bol s nami na seminari dogfrisbee a ja bych to doma nechcela ani zadarmo. :lol: Teda toho konkretneho, co tam bol. Suka to bola. Brutal kusac. Tanier pri nej na jedno pouzitie. A doma tiez vsetko rozobrala na suciastky.

toller - ako je na tom s aktivitou?

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Uto 21.03.2023 3:46

Zamýšľam sa nad rôznymi scenármi a tak teda skúsme :lol:
Dajme tomu, že pes na samotu, primárne určenie by mal stráženie pozemku v noci (elektrický neviditeľný plot okolo domu), mal by zakročiť, keď si to situácia vyžaduje (nie len poštekať), rozvážny, s rešpektom voči tomu, čo je doma (čiže žiadne také, že by ho išlo rozdrapiť zakaždým, keď sa mu okolo ohrady prejde domáci pes). Nesmie to byť plemeno, čo si vyberie iba jedného človeka a na ostatných bude vrčať a robiť zlobu, takže skôr niečo, čo si zoskenuje rodinu a tú bude chrániť ako celok.

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Uto 21.03.2023 7:53

Rtw taký nie je ?

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Uto 21.03.2023 9:51

Pár nápadov :lol:

Krátkosrsté molosoidné: fila, boerboel, broholmer, mastif, cane corso
Dlhosrsté molosoidné: tornjak, pyrenejský horský, šarplaninec, miortic, tibetský mastif
Salašnícke/služobné psy: bouvier, čierny ruský, moskovák, veľký švajčiar, a ako povedala Margita, rotvajler (čo som poznala, tak pes jedného pána v tom, že najviac poslúchala jedného člena rodiny, ale brala všetkých ako svojich)

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Uto 21.03.2023 10:04

Nisus, to chces pre seba?
Podla mna to je prilis rizikove a do takeho psa by som pri malom dietati nesla... ja viem, ze je vela krasnych dojemnych pribehov, ako pes ochranuje dieta s nasadenim zivota.., ale potom je kopa nie tych peknych... uz ked raz ma ten pes v sebe agresivitu, moze sa lahko stat nestastie, zle vyhodnoti situaciu, niekde sa dieta zapletie..

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Uto 21.03.2023 10:20

jak mi hw nesadol na to, na čo som ho kedysi brala, tak na popisované by som o ňom uvažovala ako o prvom. Alebo by som ešte zvažovala rtw.

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Str 22.03.2023 10:16

Beauceron

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Str 22.03.2023 12:29

Nisus píše: Nesmie to byť plemeno, čo si vyberie iba jedného človeka a na ostatných bude vrčať a robiť zlobu, takže skôr niečo, čo si zoskenuje rodinu a tú bude chrániť ako celok.


to jaké plemeno spĺňa túto podmienku? to je skôr o jedincoch nie?

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Str 22.03.2023 12:42

Naša lajka si napríklad vybrala ako vedúceho jedného člena rodiny, čo ale neznamená, že ostatných nevníma a neberie v úvahu. To predsa nie je o tom, že ostatných bude úplne ignorovať, alebo sa nebodaj voči nim stavať. Tieto psi sú dosť inteligentné na to aby chápali, kto je ich rodina/svorka. Pokiaľ tam samo že nie je nejaký zásadný výchovný/povahový problém. Chráni rodinu - svorku ako celok. Skôr je to o tom, koho mieni v krízovej situácií rešpektovať (hoci ani v tomto to - u nás - nie je také čiernobiele). Ale áno, taký pes je riziko, najmä tieto pastiere...

Hmm, tak ale skúsime, Tornjak?

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Str 22.03.2023 13:12

Bradáč detto. Pes jedného pána, ale miluje celú rodinu. Monty bol napr. taký, že keď mu dala povel mama, tak na mňa pozrel, ako keby sa chcel uistiť, že je to ok.

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Str 22.03.2023 19:19

Napísala som to preto, lebo som kedysi počula, že hlavný rozdiel medzi SAO a Kaukazom je ten, že SAO berie celú rodinu, zatiaľ čo Kaukaz jedného človeka. Ale tak nemala som niekoľko jedincov ani jedného ani druhého plemena, že by som to vedela porovnať.
A inak najviac sa mi asi pozdáva RTW, toho sme kedysi mali, síce takého bazošového... :lol:
Offtopic: Inak minule som videla krycí plagátik tuším z Indie a tí rodičia mali hlavy/papule jak Francúzske buldočky :ua:
Čo sa týka rtw, bude mu takáto aktivita stačiť? Okrem toho stráženia v noci by bol potom klasika ako "rodinný pes", čiže prechádzky a tak, ale vzhľadom na moje zameranie by som s ním nerobila napríklad športovku, lebo proste nie je priestor časový.

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Str 22.03.2023 19:32

To uz davno nie su pracovne psy...

Sa ti bude hodit k labrosovi vzhladovo :lol:

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Str 22.03.2023 19:44

Offtopic: No k tým mojim ani nie :lol: Možno ešte keď Dado bol :heh: Teraz už viac k hrive k buldočkom by zapadli :heh:

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Str 22.03.2023 19:46

Offtopic: tie mopso-rtw su myslim nejake srbske, tie psy vyzerajú otrasne, skoro ako nejaká porucha

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Str 22.03.2023 19:59

wer píše:To uz davno nie su pracovne psy...


asi nesouhlasim :joint:
s par trenujeme v parte - a jsou to rakety :yes:
jasne, je treba si vybirat na sport, ale...
Odoslať odpoveď