Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod CraObs » Ned 16.05.2021 7:08

Silvuch píše:k australskemu dobytkarovi. Neviem ake skusenosti ma Craobs, aj som to tu chcela pisat, kedze ho chce k biku, ale bol kedysi taky dogtrekar z ciech, ktori mal tychto dobytkarov a veru s nimi mal problemy na trekoch kvoli byciklistom, lebo ak nejaky okolo neho prefrcal, tak don stipol, niekedy ani nestihol zareagovat a presekol gumu.

vychova :ahoj: ja som s Ness bol na svatojurskom maratone 55km kde je bolo cez 500 ludi na trati :no: + normalne pohyb na starte ci v cieli.. tak jak naucis psa nelovit zver, tak ho naucis aj nelovit/nepast auta, bezcov, cyklistov ci male deti :haha:
k zvysnym stranam sa vracat nejdem :dancing: tazka diskusia a s vela vecami nesuhlasim :angel:
len v skratke na zamyslenie, kolko z vas ma potencial ziskat aj nobelovu ci inu cenu za XXX keby sa vam dakto viac venoval, pracoval na vasom talente?
havran k papagájovi sadá..
".... challenge accepted !!! " D - 15122014 0025 3770 51 A - 20062017 1430 3650 50 Obrázok
CraObs
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1385
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Ned 16.05.2021 7:53

Takze vychovou urobis z pita baranka... :joint: jooj, ako som na taketo reci alergicka... nieco okreses a s niecim mas problem cely zivot a musis striehnut. Zalezi od sily danych vloh, co zdedil pes... a ja sakra rozdiel vychovavat, dajme tomu, koliu a napr toho dobytkara. Trosku treba vychadzat z povahy plemien, na co boli urcene, na co sa pouzivaju. A dalej do toho vstupuje aj povaha majitela - niekto nema chut, ani cas, ani talent na riesenie problemovych psov. Co u jedneho mas zadarmo, u dalsieho musis vydriet.. Plemeno fakt netreba vyberat podla obrazka. :pac: ked clovek vopred rata s uskaliami, hned je to jednoduchsie. Ja sa v kurzoch nonstop stretavam s nevhodnym vyberom plemena, takze viem, o com hovorim...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Puk » Ned 16.05.2021 8:13

wer píše:Takze vychovou urobis z pita baranka... :joint:

Offtopic: Môj pes vraj naháňa ľudí na bicykli... Blbosť, môj pes žiadny bicykel nemá! :hi:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod CraObs » Ned 16.05.2021 9:01

wer :ach: ale to áno, nevyberáme psa podla obrázka, istý základ treba brať do úvahy.. teda ak neberieme spomínaného útulkáča :angel:
narážal som skôr smerom, že sa tu občas tvárite že pes čo nemá totálne aktivity na 6 hodín denne má nešťastný až priam zbytočný život.. a pritom taký ten vymaznaný gaučák môže byť ovela spokojnejší než zhumplovaný agi pretekár :prd: ale vravím, tu je toto ťažká debata :hi:

wer píše: A dalej do toho vstupuje aj povaha majitela - niekto nema chut, ani cas, ani talent na riesenie problemovych psov.

toto je krásne napísané, akurát by som ju ešte dal do kontextu "nech si nekupuje vôbec žiadneho psa" Pretože každý jeden pes v prvom rade potrebuje TEBA a až potom tie :kak: okolo čo mu vymyslíš :klobuk:
havran k papagájovi sadá..
".... challenge accepted !!! " D - 15122014 0025 3770 51 A - 20062017 1430 3650 50 Obrázok
CraObs
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1385
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Ned 16.05.2021 9:16

Ta aktivita - zase sme naspat - zalezi od psa :nwm: taky echt pracak - nie, gauc mu stacit nebude. Ani ked bude rozmaznavany, sunkou denne napchavany... ba priam naopak.. :heh: moj pes napr potrebuje nutne "pracovat", ani dlhe prechadzky nestacia... a ked mu niekde "povolim", mam seriozny problem... keby toto zviera bolo u laikov "na gauci", tak je asi dokusana cela rodina...
Zo skusenosti - za 90% problemoveho spravania moze prave nedostatok aktivity..

A teda su aj nenarocne psiky, s ktorymi dokopy nic riesit nemusis... aj ked neovladaju ziadne "sadnilahni", tak je spoluzitie bezproblemove...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Ulf » Ned 16.05.2021 9:49

Tak presne, to som mala s Viggom. Keby s nim chodim len na prechajdy, nic. On potreboval dret a potom padnut na rypak, vtedy bol spokojny. Asi som bola prvy clovek v jeho zivote co to pochopil, preto nesiel k osmemu majitelovi odomna... a to je rec o krizencovi, co si vacsina ludi vezme presne s tym, ze to je taky neurcitok, co nic exra nepotrebuje. Ale aj oni maju vlohy co treba uplatnovat, no. A imho kazdy jeden pes sa potesi pocitu z uspechu, aj moj chrt co fakt je jak heliovy balonik uplne miluje zacvicit tu svoju spartakiadicku s troma cvikmi, ked vie, ze bude odmeney a ze ja som z neho nadsena, prenasa sa to na neho. A pritom by na prvy pohlad mohol zit len gauc, cik, kuk. Ale ake prazdne by to bolo... a staci tak malo. :hi:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Ned 16.05.2021 9:57

Vsetci si tym presli v casoch lockdownu.. :ha: ako chybali rozne podnety - aj psy to maju rovnako..

Ale ano, nie je to o pocte hodin - 6 hod tura nie je viac ako 1 hod psychicky narocneho treningu.. a okrem toho pes prespi 2/3 dna, takze aj ten cas, ked je majitel v praci, precka v pohode.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Millie » Str 19.05.2021 1:38

Čo sa morálnosti a amorálnosti ceny týka, to je na dlhú debatu :D Osobne to vidím na peknú podporu množiteľov. Myslím si, že názor mnohých sa prikloní k bPP. Ja to predsa len vnímam tak, že to čo zo psom robím, robím z vlastnej iniciatívy. Výsledkom môjho snaženia cena spojenia nestúpne, pretože genetika by bola rovnaká s výsledkom či bez. Výsledok deklaruje to, že pes naozaj požadované vlastnosti má - ale neodpovedá na otázku či a do akej miery ich prenáša aj na potomstvo. V tomto smere vidím ja napríklad zmysel opakovaných chovných spojení. Ďalej sa pre mňa v súťažiach jedná o štatisticko-porovnávací charakter. Môžem sa rozhodnúť, komu šteňa predám a za koľko. Pokiaľ sú všetky šteňatá štandardné, tam si myslím že nie je o čom a pokiaľ štandardné nie sú, je otázkou toho do akej miery ich hendicap definuje ich spoločenskú hodnotu. V súčasnej dobe sú ceny nastavené ekonomikou trhu. Argument že niekto chce šteňa na mazlíka a niekto na chov, je asi jedno. Rovnako tak ako z mazlikára môže byť výborný chovný pes, tak aj na nádherné šteňa sa majiteľ môže "vykašľať". Uvádza sa, že ceny zvierat sa dlhodobo držali pod priemerom. To je obľúbený argument :lol: otázka je pod priemerom čoho? Priemerom mzdy? Životnej úrovne? Priemerom nákladu? :aaa: Raz sa jeden chovateľ vo fóre verejne opýtal, koľko € by si mal účtovať za hodinu odchovu šteniat :haha: som skoro spadla zo stoličky. To by ma teda naozaj zaujímalo.... Odpoveď som sa ale nedozvedela, asi si ju vymenili v ss. Od takéhoto človeka by som o psa asi nestála. :angel: Niektoré chovateľské kluby si na začiatku tohto obdobia stanovili minimálnu cenu a cenový strop :angel: Prišlo mi to rozumné v rámci zachovania nejakého štandardu. (Najmä ehm nutkania mnohých chovateľov kryť všetko čo mám doma - lebo hurá predám.) Niektorý chovatelia mali odchovy nacenené tak, že sa držia priemeru, resp. mali odchovy nacenené podobne v korone ako pred koronou - to sa týka hlavne "drahších" málopočetných plemien. Takže si myslím že v tomto smere paradoxne utrpeli :D Aj keď ťažko povedať, čo je v dnešnej dobe drahé. Chlieb dražie, mlieko :D len môj plat zatiaľ nestúpa. :king: asi by som mala miesto hromadenia zvierat začať radšej predávať :haha: to len ja som taká sprostá, že som si povedala, že počkám ešte chvíľu, než tento madness pominie.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Str 19.05.2021 3:01

Millie píše:Uvádza sa, že ceny zvierat sa dlhodobo držali pod priemerom. otázka je pod priemerom čoho?

priemerom cien v ostatných krajinách :ach: neverím, že tú otázku myslíš vážne, to už musíš trolliť.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5363
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Millie » Str 19.05.2021 3:35

Shel-chan píše: :ach: neverím, že tú otázku myslíš vážne, to už musíš trolliť.

:lol: Ja sa chovu psov nevenujem, tak ma to zaujíma. U koní je napríklad dlhodobo priemer cien chovu rádovo v 10tisícoch eur vyšší. Môžu za to nie len vyššia cena práce a komodít - tj. náklady, ale predovšetkým vyššia životná úroveň a vyššie mzdy. Koňa ktorého tu predávam za 3,5 ide v susednom Nemecku bežne za 15tis. To sa bavíme o identických rodičoch a porovnateľnej výkonnosti.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Str 19.05.2021 6:54

K tomu, ze z mazlika moze vyrast dobry chovny pes... tak konkretne u pracovnych psov asi tazko, ked sa majitelia tomu nebudu venovat.. :nwm: takze nie je jedno, kam pes pojde.. :nwm: aj ja som dostala posledneho psa po tej suke s vedomim, ze posluzi chovatelskemu zameru chovatelky :ha:

Millie píše: Výsledok deklaruje to, že pes naozaj požadované vlastnosti má - ale neodpovedá na otázku či a do akej miery ich prenáša aj na potomstvo. V tomto smere vidím ja napríklad zmysel opakovaných chovných spojení.

No a preto som si ja vybrala "velkochovatelku"... vela vrhov, viac generacii - clovek si vie urobit obraz o odchove. A naozaj - tie zvierata, co som videla osobne, su fakt velmi dobre, aj zdrave, aj vzhladovo pekne. To z jedneho vrhu clovek nezisti nic - moze vyjst, nemusi..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Silvuch » Str 19.05.2021 8:47

wer zdielam tvoj nazor s velkochovom, akoze nie som za neludske podmienky, ale viem, ze panuje nazor, ze nechcu od velkochovatela... Pritom, on ma skusenosti,prehlad a vybera najlepsiu suku. Ono ked ma niekto jeden kus, tak ten povazuje za to naj a silou mocou to chce uchovnit napriek vsetkym nedostatkom.

vidim to v mushingu, nebudem uchovnovat fenu, ktora je porovnatelne priemerna.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Str 19.05.2021 8:54

Tak jasne, nemyslim vobec nasekanych psov v mini kotcoch bez kontaktu s clovekom, ktore rodia kazde haranie, to vobec nie..
Ale teda, to co sa millie divila k tym peniazom za odchov - asi chovatel.plati ludi a mne to pride oka prave :nwm: ma viac zvierat a sam nestiha im dat to, co by potrebovali, tak si najme ludi...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod hriva » Str 19.05.2021 9:45

U pitov, kto chová, ma 10 plus zvierat, poznám jedného čo ma skoro 50, ale v každej chovke je na to viac ľudí. Čo neni dobre sa preda preč. Alebo skončí horšie.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Millie » Str 19.05.2021 11:13

wer píše:Tak jasne, nemyslim vobec nasekanych psov v mini kotcoch bez kontaktu s clovekom, ktore rodia kazde haranie, to vobec nie..
Ale teda, to co sa millie divila k tym peniazom za odchov - asi chovatel.plati ludi a mne to pride oka prave :nwm: ma viac zvierat a sam nestiha im dat to, co by potrebovali, tak si najme ludi...


Vidíš, toto ma práve nenapadlo :nwm: Možno že je to práve tak. Väčšina chovateľov ale ktorých poznám a ktorý chovajú vo veľkom chová tzv. formou externých vrhov. Ale je pravda, že konkrétne u NO, keď sme boli u Melouna, fakt je to hodne dávno, možno že aj 8 rokov dozadu, som čučala aké ten má premakané "chovateľské stredisko". :lol: To by bežný "hobby" chovateľ smrteľník sám asi nedal. :joint: (ale myslím, že podľa toho ako to tam mal- ten z odchovov psov ani nežil.)

U pracovných plemien (všeobecne pracovných psov) si myslím, že je to "množenie" o niečom inom. Tam sa predajú aj "kusovky", stačí ak priemerne pracujú, pretože sú "upotrebiteľné" ku konkrétnemu účelu. A naozaj tam každý kupuje to čo potrebuje. Ja ak chcem psa pre seba na sebarealizáciu, tak tam na peniaze tiež nepozerám, pretože si poviem, že je to jednorázová investícia na ďalších ideálne 15 rokov a bohvie čo s ním podniknem - nech má maximalizovaný potenciál :joint: Pokiaľ ale potrebujem aby pes pracoval a pes nepracuje... bohužiaľ ide do odpisu. :ua: ( :angel: musím miesto neho zobrať takého ktorý pracuje)
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách