Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Tiaali » Pon 16.05.2022 13:27

Entlebušský alebo appenzellský salašnícky? To mi prídu také psy na bežný život.

Ehh no portík je práveže väčšinou veľmi veľmi aktívny a starostlivosť o srsť je minimálne rovnaká ak nie náročnejšia ako u pudla. Samozrejme ak sa necháva pravidelne strihať na retrievera, tak je to znesiteľné, ale vo všeobecnosti k týmto požiadavkám asi skôr nie.
Tiaali
Junior
 
Príspevky: 311

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod elfinka » Pon 16.05.2022 13:30

Tých strakacov majú všetci čo poznám proste na prechádzky, že nevyžaduje nič špeciálne. Taký normálny niečo ako orech ktorý nebol slachteny na prácu a nemá nejaké zdravotné obmedzenia vyplývajúce zo zlej stavby tela.

By som čakala že v tejto kategórii (15-30kg) budú práve okrem buldogov mierne sibnute všetky plemená :smile:

Tiaali ale dala dobrý tip na nizkopodvozok - čo tak corgi.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Domca » Pon 16.05.2022 13:35

Ehh no portík je práveže väčšinou veľmi veľmi aktívny a starostlivosť o srsť je minimálne rovnaká ak nie náročnejšia ako u pudla. Samozrejme ak sa necháva pravidelne strihať na retrievera, tak je to znesiteľné, ale vo všeobecnosti k týmto požiadavkám asi skôr nie.


určite, beriem :yes: ja tu poznám jedného osobne, čo býva vedľa nás a on nie je nejaký hyperaktívny, podľa toho som súdila - že aj jeho rodina si vyberala niečo aktivitou "akurát" :lol:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Lindchen » Pon 16.05.2022 14:06

A hlavne, mladý zdravý pes bude hodne aktívny tak či tak. Možno my si povieme, že to pokojné plemeno a pod., ale pre bežného človeka môže byť aktivita mlaďocha tiež už "príliš".
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod dasken » Pon 16.05.2022 14:10

velššpringeršpaniel - aktivitou akurát, myslím že aj poľovné sklony to nemá extra prehnané
alebo anglický seter - ako mal dedo Jozef :heh:
alebo aj írsky, i keď to mám taký zažitý pocit, že sú hlúpe psíky, neviem prečo, lebo inak by sa mi páčil ale mám ho v kategórii ako afgánsky chrt :heh:
dasken
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod straka17 » Pon 16.05.2022 14:28

Karelak aj Lajka veľkosť spĺňajú... Ale nepíšeš čo povaha? Tvrde, mäkké, loviace, nezávislé?
S Karelakom ani Lajkou si tak do 3-5 rokov kým dostane rozum prejdú osobným peklom, pri (r)applikoch skáču povahy a že dosť.
Apenzela, lajku aj karelaka by som odporučila ľuďom čo chcú osobný projekt a nie parťáka na vychadzky
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod clupko » Pon 16.05.2022 17:39

povahou im vyhovuje tibetska doga :ha: len teda zvazuju, ze by chceli nieco mensie teraz.
a to jasne, ze za mladi bol aj tibetak akcny pes. prvy bol viac straziaci, druhy menej, ten druhy bol taky tesivy na vsetkych - co nie kazdemu vyhovuje pri tej velkosti psa. aj lovci boli, navolno malo chodili, pokial viem.
cize povaha, no... strazit moze, inak idealne skor flegmatik. bolo by fajn, keby nechcel zabit vsetko nadohlad. nezavisle to moze byt. vycviku sa nejak extra venovat nebudu, par zakladych povelov a hotovo, takze nic extra ucenlive a lahko motivovatelne to by nemusi.

ti portici, co ja viem... tieto vodne plemena mam zafixovane ako akcne. navyse ta srst, to by vadilo, podla mna.

zaujal ma tip na spanielov a setrov, to by sa im mohlo pacit aj hodit.
dokonca kedysi zvazovali bloodhounda :lol:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Slausa » Pon 16.05.2022 17:42

springer alebo velsspringer? Netusim preco mi teraz napadol
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod pigie » Pon 16.05.2022 17:48

cau cau :heh: To ma hned napadlo, ako si pisala, ze mali tibetanov :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 16.05.2022 17:54

Pigie, presneee. :heh: to je taky komotny pes. Aj ako stena :ha:

Ja by som rozhodne nesla do ziadneho polovnika - ani spaniele (pokial sa nebavime o king charlesovi..), ani setre, vsak to su pracaci, uplne akcne behave zvierata. So springrami sa bezne robi zachranarcina napr.
A este ti stredni salasnici - to je vacsinou agresivne a tazko zvladatelne, neodporucam.

Ale ten corgi, co tu zaznel, to by mohlo byt super tiez.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Pon 16.05.2022 18:17

ja súhlasím s tým českým strakatým, oni sú takí pohodoví.

choďák je akčný, lajky a salašnícke psy straka dobre vystihla ako osobný projekt. aj ten dalmatín je taký... môže vyjsť pohodový, ale poznala som aj takých, čo nevyšli.

ten čau čau by povahou mohol sedieť.

setry nie, však to sú len dlhosrsté stavače... aj tie španiely sú také akčné, minimálne tie mladé.

a teda ešte to tu nepadlo, tak klasika: dlhosrstá alebo krátkosrstá kólia. (známi majú akurát vrh trikolorných kraťánd po veľmi pohodových rodičoch čo oboch poznám, keby ich to nadchlo :joint: )
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod dasken » Pon 16.05.2022 18:43

tak clupko písala dlhšie túry a výlety na bicykli, tak normálne aktívny asi musí byť, neviem či čau-čau by také zvládal
asi tú ideálnu mieru akčnosti treba lepšie špecifikovať
dasken
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 16.05.2022 18:49

Tak vylet na bicykli - pokial to nema byt cieleny trening a naozaj behavy pes, tak to si uzije asi maloktory rodinny milacik. To skor hodit toho corgiho do kosika a ist na vylet, niekde posediet v prirode, kusok pes pobehne, pocucha.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod straka17 » Pon 16.05.2022 19:54

Hm a čo kokre z nejakej lepšej chovky? Len to nebude povahou tibeťan teda :heh:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Pon 16.05.2022 20:03

Inak keď tu padajú také plemena ako napr corgi mi napadlo, koľko chcú do toho investovať, lebo zohnať corgiho nieje úplne easy
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách