Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Collett » Pon 14.12.2020 8:25

Dakujem vam vsetkym velmi pekne za odpoved a nazor!

Nakoniec vyhral labrador :)

Este riesime ci teda fenu alebo psa? Ja chcem fenu, kedze mam s nimi lepsiu skusenost aj ako dieta :D no zaroven sa obavam, aby nemala vela napadnikov :D a muz chce psa.
Tak zvazujeme co je vhodnejsie ku detom? :)
Collett
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Vikiki22 » Pon 14.12.2020 8:33

Suka sa hára 2x do roka, vtedy ju naozaj treba ustrážiť. Psy sa zas hrnú celý rok za každou háravkou. Ťažko povedať, čo je lepšie - ono obe pohlavia sú vhodné do rodiny. Samozrejme, háranie sa dá vždy riešiť aj sterilizáciou.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 14.12.2020 8:57

Suka jednoznacne do rodiny. Je to lahsie na zvladnutie.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Vikiki22 » Pon 14.12.2020 9:32

Väčšinou. Zas na druhej strane sa často stretávam s tým, že sú psy (samci) jemnejší a milší doma ako vymýšľajúce suky (aj vlastná skúsenosť). Záleží hlavne na povahe.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 14.12.2020 9:36

Suky byvaju aktivnejsie. Ale ak nevyberu vyslovene pracaka, tak je to taka bezna aktivita, nic hyper..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Silvuch » Pon 14.12.2020 12:21

Suka sa ľahšie venci, doma je to v podstate jedno. Možno psi sú viac tutkovia.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Výber plemena

Poslaťod Ivansk » Pon 28.12.2020 23:45

Zdravím, do budúcna plánujem zaobstarať si psíka, avšak mám problém pri výbere vhodného plemena, som aktívny, mám rád dlhé túry a prechádzky ale zároveň 5 dní v týždni som 8 hodín v práci, čo by bol problém pre psíka aby ostal tak dlho doma osamote. Preto ma zaujíma, aké plemeno je aktívne a má rado veľa pohybu ale zároveň nie je veľmi náchylné na úzkosti a dokáže sa naučiť vydržať aj dlhšie časové úseky osamote (v prípade že bude mať k dispozícií jedlo, vodu, logické hračky atď.) Vždy som chcel Border kóliu alebo iné podobné plemeno ale dočítal som sa, že oni samotu nezvládajú najlepšie, tak ma zaujíma aké stredne veľké plemeno psíka by bolo vhodné.
Ďakujem ;)
Ivansk
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Uto 29.12.2020 10:25

Uplne kludne borderka. Pes prespi 2/3 dna. Ak ma dostatok vyzitia aj pomimo, nebude problem prespat cas pocas pracovnej doby. Akurat teda borderka, ako aj akykolvek iny ovciak, potrebuje unavit aj psychicky, nebude jej stacit len behat.
Ale treba sa pripravit, ze do cca roka to bude narocne, treba psa ucit rezim postupne, musi vediet aj oddychovat. Ono prave niekedy vela tej aktivity je aj na skodu, pes sa prepina a nevie oddychovat.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod elfinka » Uto 29.12.2020 10:41

Ahoj, tých 8 hodín v práci je väčšina ľudí, takže to až taký problém neni - je samozrejme treba kým je šteniatko malé si buď zabezpečiť niekoho čo ho príde v strede dňa vyvencit/nakŕmiť alebo ja som napr chodila domov venčiť cez obedovu prestávku prvé asi 3 mesiace.
Na samotu tiež pôjde naučiť každé plemeno, niektoré trošku ťažšie ale jedná sa len o prvých pár týždňov, možno mesiacov práce.Offtopic: teda dúfam tento tydyt vresti na celú dedinu aj keď ho zavriem v izbe s iným človekom a psom ale ja som inde :ach: alebo keď slapem štvorček a síce ma vidí ale ďalej než by chcel.

S výberom borderky je skôr ten problém, že to je pes ktorý potrebuje primárne zamestnať hlavu a len aktívny človek a prechádzky jej nemusia stačiť. Takže záleží či plánuješ aj niečo týmto smerom.

Inak za mňa tipy - Chodský pes, nejaký retriever, český strakatý pes. A poznám teda aj borderku ktorá len chodí na dlhé prechádzky so svojím majiteľom dôchodcom ale asi bude skôr výnimka.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod martin_s » Uto 29.12.2020 12:33

Z retrieverov NSDTR (v najnovsom cisle casopisu "Nielen pes a macka" je o nich clanok od poradkyne chovu tollerov ceskeho retriever klubu), FCR... Ale ako uz bolo spominane, patria medzi plemena, ktorym nestaci len behat, ale potrebuju unavit aj hlavu...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 594
Bydlisko: Bratislava

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Ulf » Str 30.12.2020 18:05

Jasne, tych 8 hodin sa neboj. To je ok.
Co sa tyka vyberu, tak si zvaz, ci chces skor psa aktivneho spolocnika - teda primarne neico "behave" co moc nepotrebuje mysliet, alebo teda treba vymysliet nejaku aktivitu cielenu a systematicku (agi, poslusnost, zachranarcinu...) a potom aj nad tou borderou mozes rozmyslat.

Jasne ze kazdy pes potrebuje aj iny stimul od pana ako len chodit hore-dole po krajine, len ta bordera to bude iny kaliber a urcite to nebude hlavne o dlhych prechadzach a nejakej doplnkovej aktivite - skor opacne garde.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Pasenie

Poslaťod Millie » Str 10.02.2021 10:59

:angel: Ahojte, prišla som vás poprosiť o radu, pretože mám v tomto smere málo skúseností a neviem si rady. :plac: pomaly mi dôchodcovatie môj psí gang a potrebovala by som posilu. Hľadám psíka ku koňom. Na pasenie. Ale vôbec si neviem rady s výberom plemena. Napadlo ma pre to opýtať sa ešte tu. V tomto smere by som vás chcela poprosiť o vaše skúsenosti, rady a postrehy s tým ktorým plemenom.

Čo hľadám :
Nepotrebujem psa na pasenie v zmysle trailových súťaží. Tentokrát hľadám v prvom rade funkčného psieho spoločníka na prácu s farmovým menežmentom. Venujeme sa chovu koní, prijazdievaniu, práci s mladými koňmi, vytrvalostnému jazdeniu. Potrebovala by som psíka ktorý zvládne obiehať stádo v pohybe a pomôcť udržať ho pohromade (nepotrebujem smerovať), potlačiť opoždené kusy (príp. vyhnať). Potrebujem funkčný exteriér. Psa ktorý ubehá popri koni kondičný tréning v teréne, (hlavne vzhľadom na poveternostné podmienky a počasie). Doteraz sme pásli s ovčiakmi- super. Chcela by som ale skúsiť niečo iné. Tentokrát menej teritoriálne a dominantné :D

//Príspevok presunutý z témy Pasenie. (Vikiki22)
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod straka17 » Str 10.02.2021 12:42

Za mňa austrálsky dobytkársky.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Str 10.02.2021 12:56

autrálsky dobytkár, holanďák.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5363
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Millie » Str 10.02.2021 13:30

:lol: Ahojte, príspevok mi bol presunutý z témy pasenie. Pastierske typy psov poznám, potrebovala by som si skôr vypočuť skúsenosti od ľudí, ktorý reálne pasú veľký dobytok o tom, akého psa by do daných podmienok volili a prečo. S ovčiakmi pasiem, ale na ďalšieho chuť nemám. Volila by som radšej niečo iné, nemám ale skúsenosť so psami, ktoré pasú od hlavy ani s tým, či je to dobrý nápad, prípadne ako by fungovalo také pracovné súžitie psov hlavár vs pätár. Či to vôbec riešiť, alebo radšej vybrať niečo čo pasie od zadu.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách