Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Str 28.12.2022 8:50

Dovtedy vyšľachtia aj kratkosrstu :heh:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Domca » Str 28.12.2022 10:22

krátkosrstá šeltia... to si neviem predstaviť ani, ale chcela by som to vidieť :lol:

pre mňa je vačšie zlo krátka, zapichujúca sa srsť - dlhé chlpy sú pohoda :yes:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1875
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Elis » Str 28.12.2022 10:27

Domca píše:pre mňa je vačšie zlo krátka, zapichujúca sa srsť - dlhé chlpy sú pohoda


tohle je vzdycky tak -tisic lidi, tisic chuti.
jsem si treba nic pozitivniho na dlouhem chlupu jeste nenasla :lol:

jestli je ve hre ted i ta seltie -co se opravdu kouknout i na ty spice, jejich krizence?
Naposledy upravil Elis dňa Str 28.12.2022 10:44, celkovo upravené 1
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Silvuch » Str 28.12.2022 10:37

seltia je fajn, a tiez hlasujem za dospeleho krizence, lebo mas silne preferencie.
Co sa tyka maciek, aj moji alaskani si zvykli, mozu byt spolu.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Mac Gie » Štv 29.12.2022 11:43

Offtopic:
Domca píše:krátkosrstá šeltia... to si neviem predstaviť ani, ale chcela by som to vidieť :lol:

o tom vždy snívala Shel :ha:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod kellee » Sob 31.12.2022 17:15

neviem, padol tu lagotto? ten by mal byt taky ideal, ja sama po nom pokukujem,
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod janajka » Ned 08.01.2023 20:11

Zdravim, poradila som kamosovi nova scotia duck tolling retrievra. Celkom to vzal k srdcu, lebo uz pozera po stenatach. Tak som rozmyslala ci je este nieco podobne a nic ma nenapadlo. Pre uplne klasicku rodinu s tymi najtypickejsimi poziadavkami. Myslite, ze teda ten ryšavec je dobra volba?
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod hewča » Ned 08.01.2023 20:27

zlaty retriever je uz velky?
Dogs are like potato chips - one is never enough...
"Which of my photographs is my favorite? The one I’m going to take tomorrow."
(Imogen Cunningham)
hewča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 648
Bydlisko: Humenné

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod hmka » Ned 08.01.2023 22:32

lollkoo2 píše:Dnes mám narodeniny, tak som sa odhodlala aj tuto napísať :) Týmto sa zároveň ospravedlňujem, že nečakám na ukončenie predchádzajúcej debaty.

Hľadám plemeno ďalšieho psa, načítané mám, ale som zaseknutá a vlastne sa stále vraciam k viac-menej tým istým plemenám. V v prvom rade, pes by bol primárne kamarát, partner, spoločník doma aj inde, ale mal by byť schopný aj postrážiť - ohlásiť a/alebo, v prípade nutnosti, zakročiť. Beny nemal problém oprieť votrelca o plot, dať mu predné laby na ramená, a vyštekávať mu do ksichtu, a potom sa dal úplne v pohode odvolať. Takéto zadržanie a vyštekávanie by mohlo byť, ale ak by pes odradil už len štekaním a výzorom, tým asi lepšie.

Takže psisko by mal byť plemena hravého, prítulného, možno aj závislého k "svojmu" človeku, resp. svojej rodine, ale k cudzím by mal byť rezervovaný. Ľudí, kt. nepozná, by si na verejnosti nemal všímať, a aj v prírode by sa mal držať blízko pri majiteľovi (viem, že toto sa dá aspoň čiastočne ovplyvniť výchovou, ale keby plemeno malo tendenciu už v sebe, bolo by dobré). Nároky na fyzické a mentálne vyžitie by malo mať stredné-vysoké (ale nie veľmi vysoké, napr. pracovne vedený pointer alebo BOC).

Plemeno by malo byť stredné-veľké, tak 20-40 kg. Viac sa mi páčia vyššie a "užšie" psy než nižšie a ťažšie (napr. šarpej vs čau-čau). Malo by čo najmenej slintať a (v rámci možností) pĺznuť. Uprednostňujem hladkosrsté, teda krátka srsť + žiadna podsada, ale to nie je také podstatné, ak by to bol vo všetkom ostatnom ten správny pes. A keď sme už pri tom, kvôli letným horúčavám musím dodať, že by mal tolerovať teplo. V neposlednom rade by pes mal byť fyzicky zdatný (teda nič brachycefalické, krátkonohé + dlhochrbté, a pod.) a plemeno zdravé.

Pesan by býval v dome, ale mal by aj prístup na záhradu. Plánujem min. 1h prechádzku jedenkrát a pár 15-30min prechádzok denne (2-4h/denne), okrem toho hry, enrichment, výcvik (základná, pokročilá poslušnosť, triky) a nejaké úlohy, kt. by ho v bežný deň zamestnali. Netúžim po súťažiach a tituloch, ale rekreačne nemám problém sa venovať hociktorému psiemu športu, podstatné je, aby to psa bavilo. Chcela by som ho zahrnúť v každodenných aktivitách, ale potom by sa mal s rovnakým nadšením so mnou vyvaliť (a maznať) pred TV.

Zatiaľ by mi do tohto viac-menej sedeli: argentínska doga / beauceron / cane corso / chesapeake bay retríver / doberman / holandský ovčiak / krátkosrstá kólia / kučeravorstý retríver / luisianský leopardí pes /rodézsky ridgeback /veľký bradáč / veľký pudel. Osobne z týchto plemien poznám/poznala som len bosíka a RR (a dlhosrstú kóliu, ráta sa?) a o holandskom ovčiakovi počúvam protichodné názory - niektorí majitelia hovoria, že výstavné línie u nás sú v pohode, iní hovoria, že sú to v podstate malinois.

Preto ak máte nejaké dobré zdroje alebo skúsenosti s niektorými z týchto plemien, alebo vás napadne nejaké iné vhodné plemeno, prosím, dajte vedieť:) Ďakujem vopred!


Ja by som k Tvojim poziadavkam odporucila rotvajlera. Mam suku, 37 kg, 56 cm v kohutiku, taka akurat.
Vesely, hravy, spolupracujuci psik to je. Nespekuluje, svojich miluje, cudzich si vybera, zbytocne nehulaka doma, cudzi maju respekt aj ked ona ziadne bububu nerobi. Doma vydrzi sama, nedemoluje, na vychadzkach aktivna, doma podriemkava. Na cvicaku spolupracuje pekne.
Srst mi vyhovuje, aj ked 2x do roka paradne pusta. Vtedy dost pomaha denne vycesat furminatorom, potom je to pre mna prijatelne mnozstvo chlpov.
hmka
Nováčik
 
Príspevky: 35
Bydlisko: Martin

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Uto 10.01.2023 13:05

janajka píše:Zdravim, poradila som kamosovi nova scotia duck tolling retrievra. Celkom to vzal k srdcu, lebo uz pozera po stenatach. Tak som rozmyslala ci je este nieco podobne a nic ma nenapadlo. Pre uplne klasicku rodinu s tymi najtypickejsimi poziadavkami. Myslite, ze teda ten ryšavec je dobra volba?

Musí to byť plemeno ?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod janajka » Štv 12.01.2023 17:48

Retriever je velky ale tu povahu retrievra prave hladaju. Teda, skor otec. Dcera chce borderku, ona miluje mojho Baka.
Chcu od steniatka, a veru, nad krizencom ani neuvazovali. Ak by chceli sklznut do bezPP, potom im pretlacim utulkaca.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Štv 12.01.2023 17:56

Retrievre super volba do rodiny. Toller z nich bude ale aj vzhladom na velkost akcnejsi.
Potom este chodak mi napada pomimo.
A odporucam preklepnut rodicom, speci matku
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod dasken » Štv 12.01.2023 19:32

A taky australsky ovciak? fenka podotykam. To by mohlo byt take podobne, aj viac "borderkoidne"
dasken
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 380

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Slausa » Pia 13.01.2023 20:55

Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1487

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Ulf » Uto 17.01.2023 9:28

Ahojte, pozdravujem Vás všetkých po dlhej dobe. :ahoj: Potrebovala by som aj ja poradiť, ide o výber psa pre kamaráta.
Požiadavky sú také všelijaké, preto si moc neviem rady.
Takže. Veľkostne niečo okolo malého bradáča, srsť hocijaká len nie vyslovene dlhá (ako bobtail, alebo ja neviem shi-tzu), nie krátky čumák. Povahovo má byť od prírody kamarátksky – takže asi nič majetnícke a teritoriálne zmýšľajúce, nesmie loviť. Má to byť bežný spoločník, ktorý zvládne bežné ľudské voľnočasové aktivity ako výlety, krátky jogging, prípadne bicykel (kombinácia vozík a voľný pohyb psa), rodinný život... ale zase nie fakt že pracovný pes, ktorému by musel plniť nejaké extra nároky. Pán je šofér z povolania a chce psa brávať sebou (tuto neviem ako si to predstavuje že by to fungovalo napr. v nejakej krízovej situácií v lete... ale on vie, snáď). Takže by bolo dobré, aby mal pes záujem o veci ako loptičky, frisbíčko, aby sa vedel v prípade potreby vyjančiť aj na menšom priestore bez nutnosti nejakých siahlo dlhých pochodov.
Hm, a teď, babo – raď. Ja tvrdím starší preverený útulkáč, on ale nechce prekvapenia a prípadné nečakané problémy (to som ale hovorila, že ho môže postretnúť aj pri PP psovi, môj je toho živým príkladom, ale jasné pri plemene je väčšia pravdepodobnosť, že pes bude taký, ako človek chce).
Navrhla som aj toho bradáča, ale neni som si istá tou prirodzenou priateľskosťou zrovna. Pudel? Ale to je malá vrtuľa... či? Samozrejme som navrhla vipeta, ale to sa mi zdá už veľkostne trochu cez, aj akože loví, ale na to mám svoj názor (to by si možno nechal vysvetliť). Strihaný bišon? ... Ja neviem... stále som za nejakého maskáčového útulkáča.
Aj za žiadneho. Ako na jednej strane chápem tú potrebu spoločníka aj na cesty aj domov, ale neviem, či to bude fungovať tak romanticky ako si to predstavuje, čo v prípade nutnosti veteriny na cestách, to nie je jak s osobákom že si človek zabočí kam a kedy chce. Hoci viem, že napríklad v USA sa jazdí so psami, mačkami a neviem čím a sú tam vyslovene pet-friendly firmy, ale tam mi to príde celé voľajakési iné. Tu som ešte nevidela niekoho z náklaďáku vystúpiť so psom. :nwm: Uf. Ďakujem za prípadné názory. :smile:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách