Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod straka17 » Str 10.02.2021 13:36

Spolužiačka má dobytkára pri Angusoch. Mega pes, od šteňaťa tlačí zadné kusy prakticky sám. Na smerovanie stáda nič moc, ale ak potrebuješ kravy zatlačiť z pasienka na pasienok alebo do nadháňacej uličky urobí si svoju robotu.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Silvuch » Str 17.02.2021 13:32

A kelpia? Vydrz ma paradnu.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Dudko » Štv 06.05.2021 10:56

Zdravím, všimol som si, že je to tu už nejakú dobu neaktívne, no napriek tomu to skúsim.
Bývam v rodinnom dome s dvorom a záhradou. Chodievam na bicykli či na turistiku (obe aktivity hlavne po karpatoch nad BA.
Chcel by som si zaobstarať nejakého, ideálne stredne veľkého psa, ktorý by mi robil spoločníka a zvládal vykonávať moje aktivity, mal z toho radosť a nie utrpenie. Samozrejme nedávam na bicykli 100km výlety a podobne, väčšinou okolo 20-40km ale s prestávkami. Taktiež aby nemal tendenciu sa trhať pri každom zavetrení lesnej zveri a aby mu občasne stačil aj ten dvor so záhradou (+ venčenie). Na internete som našiel strašne málo informácií o psovi na takýto "účel".
Z toho, čo som našiel mi vychádza celkom dobre ACD, aj český strakatý sa mi pozdával či nemecký pinč (avšak ten má zrovna tie poľovnícke pudy). Pri ACD som zase našiel jeden názor, že je vytrvalý, a druhý, že zvláda len nárazovú záťaž.
Ale som otvorený aj iným plemenám. Aj tá kelpia čo sa tu spomína nevyzerá zle len čí nieje zase až moc náročná. Športové aktivity zase nevykonávam každý deň.

Ďakujem za každú radu.
Dudko
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Vikiki22 » Uto 11.05.2021 0:35

Myslím, že túto aktivitu by zvládol akýkoľvek aktívnejší pes, resp. plemeno - od retrievera cez ovčiaka až po kríženca. Je to strašne široký popis, čo si sem dal. ACD je dosť "tvrdé" plemeno pre začiatočníka, si myslím, a kelpia je kus aktívnejšie plemeno na to, aby si občas zabehalo pri bicykli.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Silvuch » Uto 11.05.2021 6:46

Cesky strakaty je velmi pekny, ale ma v sebe primiesaneho beagla, aby sa neprejavili jeho vlohy. Chces asi nieco nenarocne, stredne velke, za kazdu srandu. Hm hm hm. Nemecky pinc je zaujimavy vyber. Pacia sa ti rovnake plemena. Manchester terier?
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Slausa » Uto 11.05.2021 7:00

kde je crao :ha:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1488

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Uto 11.05.2021 7:26

Tie nenarocne vylety, to splna vacsina psov, z kategorie stredne velkych psov tak 99 % :heh:
Ono je to velmi malo info - pes na vylety... Skor ide o to, aky mas zivotny styl pomimo, co od psa ocakavas.. Mas deti? Chodi k tebe vela ludi na navstevy? Pes bude dnu? Budes sa mu venovat pomimo - cvicit a pod, alebo ocakavas, ze bude uplne nenarocny spolocnik "sam od seba" - nezdrhaci, nekonfliktny? A co dovolenky - bude chodit s tebou..?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Ulf » Uto 11.05.2021 7:36

40 km na biku nepovažujem úplne za nenáročné a už vôbec nie niečo napríklad pre labradora, alebo goldena.. :oo: , keˇduž sa spomenuli tie retrívere.

Presne ma napadol Crao s ACD a bicyklovaním :jop: Ale no, pre takého hava treba ozaj aj niečo viac ako len "bezduché" behanie. Pokiaľ by sa ti jednalo naozaj len o psa - sprievodcu, primárne behavého, obzrela by som sa po vyžle, alebo dalmatínovi. Každý pes potrebuje okrem pohybu aj zamestnávať hlavu aspoň základným výcvikom/nejakými úlohami čo má plniť, ale teda ovčiaky oveľa viac. Preto ak nechceš ísť smerom rôznych iných aktivít ako behačky/túry, vyberaj so psov, ktoré až tak nepotrebujú rozmýšľať :ha:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod straka17 » Uto 11.05.2021 7:40

Vyžla a pes ktorý nepotrebuje rozmýšlať? Navyše nechce lovca
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Ulf » Uto 11.05.2021 7:50

Určite menej ako ACD, nie? A vyžla ako lovec... akože hej, ale :joint: , aj väčších som už videla. Však píšem, že každý pes potrebuje rozmýšlať, niektoré ale menej ako ovčiaky. :ach: ale jo. Presúvam sa do témy o počasí, to je také neškodné.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Uto 11.05.2021 7:54

Ulf, uuuplne v pohode da labros 40 km na biku. Urcite nie ten vypaseny, co chodi akurat tak okolo bloku, ale normalny zdravy pes..? Samozrejme, ze to chce postupny trening - ale to aj pri hocakom inom plemene. :nwm:
Ja vzdy tak zasnem, ked sa niekto divi, ze pes presiel na vylete 20 km.. wtf, vsak to je zviera, ma 4 nohy, kedysi denne nachodili kilometre a dnes je norma lezat na gauci :pac: ked clovek dokaze odbehnut 100 km, zvladne to aj normalny pes.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Ulf » Uto 11.05.2021 8:00

Kedysi som dosť komunikovala s LR chovateľmi, zaujímala som sa o plemeno. Vyslovene mi povedala, že to nie sú psi k bicyklu.. :nwm:
a všeobecne si nemyslím, že práve LR ako plemeno je v takom "zdraví" kĺbov, že keby chcem vyslovene psa k biku, tak to fakt neni dobrá voľba. Príliš veľké riziko sklamania sa podľa mňa. Ale je to len môj názor, ak niekto chce, nech si s labrošov kľudne zostrojí aj záprah a chodí s nim na Šediváčka... :nwm:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Uto 11.05.2021 8:15

Tak na vyslovene zaprahy su uplne ine plemena a ani vyzla a dalmatin k nim fakt nepatria.. je rec o rekreacnom sporte, s pauzami a v lese, nie kdesi na asfaltke... a aj pes s dysplaziou by mal byt osvaleny - nevravim, ze na biku 20 km denne, ale pohyb treba! A zrovna rovnomerny tah/chodza/beh je fajn.
A moj pes rozhodne nabeha za 1 prechadzku viac ako ja nachodim, tych 40 km pri 20 km ture to kludne moze byt. Na biku sa ide kontinualne, pre neho je moj krok pomaly... a labrador ma byt pes s vydrzou.
Teraz nevravim, ze si ma kupit labrosa, konieckoncov je to velky pes, nie stredny, ale som alergicka, ked ludia robia babovky z kazdeho psa a pritom to prameni len a len z lenivosti majitelov. Potom ze idu plemena do kytek - povahou, ci zdravim...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod straka17 » Uto 11.05.2021 8:59

Labrosa k bicyklu fakt ne-e pri tomto chove. Trialak, pracak este OK, ale tieto sudky na nizkych nozickach uz maju od labradora - vytrvalca daleko.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Slausa » Uto 11.05.2021 9:02

S vyzlami dalmosmi a podobnými psami sa taha prave celkom dost co vidím a sledujem. Nehovorim nejaké zaprahy ale beh, bike atd, to je samy stavacovity zver
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1488

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách