Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Dlhosrstá kólia / Collie Rough (FCI)

Poslaťod mairi » Štv 05.06.2008 11:03

Pred pár rokmi ste mohli dlhosrstú kóliu na ulici stretnúť dosť často. Keď idem dnes s mojou Corliss, zastavujú ma ľudia a spomínajú, ako oni-ich rodičia-rodina-susedia kedysi mali kóliu, aký to bol úžasný pes a že dnes už takmer nevidno.
Je to veľká škoda, pretože to sú ideálne psiská do rodiny, aj k osamelým starším ľuďom, do bytu, aj k obrovskému statku, poslušné, ľahko ovládateľné a cvičitelné, prispôsobivé, temperamentné keď to treba a kľudné, ak pán potrebuje pokoj. Sú absolútne neagresívne k ľuďom ku psom a iným zvieratám.

Hlavný dôvod, prečo nie kóliu, ľudia uvádzajú veľkosť a starostlivosť o srsť.
V štandarde plemena sa uvádza kohútiková výška u psov 56-61 cm, u súk 51-56. Suky zvyknú vážiť okolo 20kg, psy tých 25 kg. Čo skutočne nie je veľa, takmer všetci ľudia sa pýtajú či je moja Corliss "tá normálna veľká", pričom so svojou výškou 53 cm v kohútiku je úplne klasický priemer. Len ľudia majú tak stále zafixovanú kóliu ako obra.
A čo sa týka starostlivosti o srsť- moju Corliss češem tak raz za dva týždne. Hustá tvrdá srsť sa kóliám nezamotáva neplstnatí, len tá jemnučká za ušami a pod pažami, tam treba prečesať častejšie a potom počas pĺznutia, ale inak odumretá srsť nevypadáva, treba ju vyčesať.
No proste ideálny pes. I love COLLIE!!! :love: :love: :love:

INFOWEB: http://www.kolia-dlhosrsta.sk
______________________________________________________________________________________________________

Štandard dlhosrstej kólie
Dátum publikovania platného štandardu: 13.10.2010.
Štandard číslo: č. 156 /19.01.2011/EN

Pôvod: Veľká Británia
Použitie: Ovčiarsky pes

Klasifikácia:

1. skupina – ovčiarske a pastierske psy (s výnimkou švajčiarskych);
1. sekcia – ovčiarske psy

Stručný historický prehľad: Dlhosrstá a Krátkosrstá kólia sú rovnaké, až na dĺžku srsti. Predpokladá sa, že plemeno vzniklo zo psov, ktoré do Škótska priviezli pôvodne Rimania. Tí sa tu krížili s miestnymi pôvodnými typmi psov. Puristi môžu poukazovať na jemné rozdiely, ktoré sa objavovali podľa toho, ako si jednotliví chovatelia vyberali svoj chovný materiál, ale skutočnosťou zostáva, že sa obe plemená veľmi nedávno vyvinuli z jedného chovateľského základu a popravde povedané, dodnes sa bežne dajú nájsť spoločné línie. Dlhosrstá kólia je trochu ušľachtilejšia verzia pôvodnej pracovnej kólie - Škótskeho ovčiaka, z ktorého bola šľachtená po dobu najmenej sto rokov. Mnohí jedinci sú stále schopní dostatočne sa presadiť pri práci, pokiaľ im je táto šanca ponúknutá. Základným posolstvom je, že navzdory svojej kráse, je kólia stále pracovným psom.

Charakteristika: Je to pes mimoriadnej krásy, s pokojnou dôstojnosťou. Žiadna časť tela nie je v nesprávnom pomere vzhľadom k celku. Stavba tela sa vyznačuje silou a aktivitou bez známok ťažkopádnosti a akýchkoľvek stôp hrubosti. Najdôležitejší je výraz, dosiahnutý dokonalou vyváženosťou a správnym pomerom lebečnej a tvárovej časti; veľkosťou, tvarom, farbou a uložením očí; korektným nasadením a nesením ucha.

Povaha a temperament: Priateľský založená, bez akýchkoľvek stôp nervozity alebo agresivity. Výborný spoločenský pes, priateľský, veselý a aktívny, s dobrým vzťahom k deťom a ostatným psom.

Hlava: Veľmi dôležitá je vyváženosť hlavy, musí sa posudzovať v pomere k veľkosti tela. Pri pohľade spredu a zboku sa hlava podobá čisto rezanému klinu s plynulými vonkajšími líniami. Po stranách sa postupne zužuje v hladkých líniách od uší po špičku čierneho ňucháča. Pri pohľade z profilu prebieha horná línia lebky a tvárovej časti v dvoch rovnobežných a paralelných priamkach, ktoré sú rovnako dlhé a oddelené stopom. Stredný bod medzi vnútornými kútikmi očí (súčasne stred korektne umiestneného stopu) predstavuje stred vyváženej dĺžky hlavy. Hĺbka lebky od nadočnicových oblúkov až pod okraj spodnej čeľusti nesmie byť nikdy nadmerná (celkove nie hlboká).

MOZGOVÁ ČASŤ:

Lebka: Plochá.
Stop: Mierny, ale zreteľný.

LÍCNA ČASŤ:

Nos: Vždy čierny.
Ňucháč: Koniec hladkého, dobre zaguľateného nosa je tupý,nikdy nie hranatý alebo stenčený.
Čeľuste / Zuby: Čeľuste silné, spodná čeľusť jasne zreteľná. Zuby dobrej rezákov bez medzery dosadá pred spodný rad a zuby sú kolmé na čeľusť.
Líca: Lícne kosti nevyčnievajú.
Oči: Veľmi dôležitý znak, ktorý dáva psovi nežný „sladký“ výraz. Stredne veľké, nikdy nie príliš malé, trocha šikmo umiestnené, mandľového tvaru a tmavo hnedej farby, s výnimkou blue-merle sfarbenia, pri ktorom sú oči (jedno alebo obe) čiastočne alebo celkom modré. Výraz je inteligentný, so živým a pozorným pohľadom pri načúvaní.
Uši: Malé, nasadené nie príliš blízko, ani príliš ďaleko od seba . V pokoji položené dozadu, avšak akonáhle niečo upúta pozornosť psa, sú zdvihnuté dopredu a nesené napoly vztýčené, t. j. horná tretina sa preklopí dopredu prirodzeným spôsobom až pod vodorovnú líniu zlomu uší.

Krk: Svalnatý, silný, primerane dlhý, pekne klenutý.
Trup: V porovnaní s výškou v kohútiku trocha predĺžený, pevný chrbát, trocha klenutý v oblasti bedier. Rebrá sú klenuté. Hlboký hrudník, dosť široký za plecami.
Chvost: Dlhý, posledný stavec dosahuje aspoň po pätu. V pokoji je spustený, s mierne zahnutou špičkou. V afekte môže by nesený vyššie, ale nikdy nie nad chrbtom.

KONČATINY

HRUDNÉ:
Lopatka a rameno: Šikmé, dobre zauhlené.
Lakte: Nikdy nie sú vtočené ani vytočené.
Predlaktie: Rovné a svalnaté, s primerane silnými, dlhými kosťami.
Predné labky: Oválne, so silnými vankúšikmi. Prsty klenuté a dobre uzavreté.

PANVOVÉ:

Stehná: Svalnaté.
Kolená: Dobre zauhlené.
Lýtka: Duché a šľachovité.
Päty: Nízko posadené a silné.
Zadné labky: Oválne, so silnými vankúšikmi. Prsty klenuté a dobre uzavreté. Trochu menej klenuté, než predné.

Chôdza / Pohyb: Je nezameniteľným, charakteristickým znakom plemena. Dobre stavaný pes nikdy nevytáča lakte, napriek tomu sú predné labky v pohybe dosť blízko seba. Križujúci, kľučkujúci alebo valivý pohyb je vysoko nežiadúci. Pri pohľade zozadu sú zadné končatiny od piat nadol úplne paralelné, ale nie príliš blízko pri sebe. Pri pohľade zboku je pohyb plynulý. Zadné končatiny majú mocný záber. Žiaduci je primerane výdatný krok, ktorý má prebiehať ľahko a bez námahy. Zásadná je absolútna istota v pohybe.

Osrstenie: Prispôsobuje sa obrysovej línii tela, je veľmi husté. Krycia srsť je rovná, na dotyk tvrdá, podsada je mäkká, huňatá a veľmi hustá, takmer cez ňu nevidieť kožu. Bohatá hriva a golier. Na tvári priliehavá, krátka srsť. Srsť na špičkách uší krátka a hladká, smerom k nasadeniu ucha srsti pribúda. Na zadnej strane predných končatín má zástavy (strapce). Zadné končatiny nad pätami bohato osrstené, od piat nadol krátka srsť. Chvost bohato osrstený.

Farba: Sobolia, sobolia s bielou, trikolór a blue-merle.

Sobolie sfarbenie: nazývané aj "zlaté" - všetky odtiene od svetlej zlatej po sýtu mahagónovú alebo odtiene sobolej. Farba svetlej slamy alebo krémová sú nežiaduce.

Trikolór: prevažne čierna so sýtymi trieslovými znakmi na hlave a končatinách. Hrdzavý odtieň na krycej srsti je nežiaduci.

Blue-merle: prevažne jasná strieborno modrá, s čiernymi fľakmi alebo čierno mramorovanou kresbou. Sýte trieslové znaky sú žiaduce, ale ak nie sú, nemá sa to penalizovať. Veľké čierne fľaky, bridlicová farba alebo hrdzavé odtiene krycej srsti či podsady sú nežiaduce.

Biele znaky: Všetky vymenované farby by mali mať pre kólie typické biele znaky vo väčšom alebo menšom rozsahu. Obvyklá je táto kresba: celkom alebo čiastočne biely golier, biela hruď, končatiny a labky, biely koniec chvosta. Na tvári a na čele môže byť lysinka.

Veľkosť: Výška v kohútiku: psy 56–61 cm, sučky 51–56 cm

Chyby: Každá odchýlka od uvedeného sa má hodnotiť ako chyba, ktorej hodnotenie priamo závisí od stupňa odchýlky, jej vplyvu na celkový zdravotný stav a pohodu psa a na jeho schopnosť vykonávať svoju tradičnú prácu.

Vylučujúce chyby:
• Agresívny alebo príliš bojazlivý jedinec.
• Jedinec, ktorý zjavne vykazuje fyzické alebo povahové abnormality, musí byť diskvalifikovaný.

Poznámka: Psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

dominantne zlatá (Ch. Samantha Sue Zelené tuje):
Obrázok
recesívne zlatá (Ch. Nyitramenti Yekaterina Empress):
Obrázok
blue merle (Ch. Rineweld Zaria The Princess):
Obrázok
a tricolor (Ch. Ginger Black du Clos de Seawind):
Obrázok

zdroje:
chovateľská stanica kólií dlhosrstých Amnis Rhei
chovateľská stanica kólií dlhosrstých Fellow of Eternity
chovateľská stanica kólií dlhosrstých Yaless Blue
chovateľská stanica kólií dlhosrstých Zelené tuje
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2637
Bydlisko: DNV

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Tasha » Štv 05.06.2008 11:08

nádherné plemeno. Jeden čas som veľmi túžila po dlhosrstej kolii - trikolor. Babka mala takého psíka - benyho. strašne so ho ľúbila. bol inteligentý, poslušný aj napriek tomu, že ho nikto nič neučil. Chcela som si vziať benyho, lebo oni ho nechceli. bohužiaľ som to nestihla. Bolo i za ním tak smutno, že pri každom pohľade na obrázok kolie mi bolo do plaču. tak som sa radšej rozhodla pre iné plemeno...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1911
Bydlisko: Galanta

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod lucik » Štv 05.06.2008 12:44

su kratkosrste a dlhosrste povahovo odlisne? su ustekane? maju nejake specifika?
ja co som mala docinenia s dlhosrstymi, tak to boli za branou, nervaci jak svina, takze to nemozem posudzovat, s krstkosrstymi - tie boli celkom fajn, ale trosku plache a nekontaktne..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5953
Bydlisko: Piešťany

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Vikiki22 » Štv 05.06.2008 13:53

Hmmm...prekrásne plemená, ale ja by som ich nechcela. Ani neviem, prečo...povahovo sa ku mne asi nehodia. Jo, a veľa ľudí si myslí, že je to bohviejaké inteligentné plemeno kvôli Lassie...Nehovorím, že nie. Ale ani jedna kólia sa nenarodí ako Lassie! :heh:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10997
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Tasha » Štv 05.06.2008 14:08

Vikiki to je jasné, že sa nenarodí ako lassie, ale sú naozaj inteligentné, vnímavé a citlivé. Sú to úžasné psi.
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1911
Bydlisko: Galanta

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Linduska » Štv 05.06.2008 16:10

taaaak tohto psika raz urcite budem mat na svojoom dvore, nadherne psy... oni iste ucaruju kazdemu :)
Linduska
Snoopy
 
Príspevky: 172
Bydlisko: Levice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Priscilla » Štv 05.06.2008 16:35

lucik píše:su kratkosrste a dlhosrste povahovo odlisne? su ustekane? maju nejake specifika?
ja co som mala docinenia s dlhosrstymi, tak to boli za branou, nervaci jak svina, takze to nemozem posudzovat, s krstkosrstymi - tie boli celkom fajn, ale trosku plache a nekontaktne..

Áno, isté odlišnosti medzi nimi sú. Krátkosrstky sú všeobecnosti temperamentnejšie a menej citlivé ako dlhosrstky. Uštekané vo všeobecnosti nie sú, výnimky sa síce nájdu (ako napr. moja Phoebe, tá keď je rozbláznená, papulu nezavrie :lol: , ale doma vie že nesmie štekať). Špecifiká? Hmm, pomerne citlivé a empatické plemeno - takže treba na nich jemne, žiaden krik, násilie. Nič iné mi nenapadá...Dlhosrstky nerváci? No, pokaziť sa dajú, ale vo všeobecnosti, sú to skôr taký jemní gentlemeni, cudzí ich veľmi nezaujímajú, zato svoju rodinu milujú nadovšetko. Krátkosrstky sú skôr také kontaktnejšie a "vcíravejšie" aj k cudzím. Preto sa čudujem, čo píšeš, neviem aké krátkosrstky si to poznala. Ono, všetko je to samozrejme od psa k psovi, každý jedinec je individualita.

Vikiki22 píše:Hmmm...prekrásne plemená, ale ja by som ich nechcela. Ani neviem, prečo...povahovo sa ku mne asi nehodia. Jo, a veľa ľudí si myslí, že je to bohviejaké inteligentné plemeno kvôli Lassie...Nehovorím, že nie. Ale ani jedna kólia sa nenarodí ako Lassie! :heh:

Ale oni sú veľmi inteligentné! Samozrejme, kompletne vycvičené sa nerodia, ale to žiadne plemeno. Ale na svojom majiteľovi, rodine, doslova visia, držia sa ho a majú vrodenú ochotu spolupracovať, vyhovieť mu, učiť sa.
Hollywood spravil z Lassie akéhosi nadpsa, samozrejme, že sa to ľudom zdá prehnané a umelé a pochybujú, že to tak skutočne je, s tým názorom som sa stretla už viackrát... Ale kólie veľmi inteligentné skutočne sú. :love:

No a aby tu neboli len samé statické fotky, pridávam, aj dáke akčné, aby bolo vidieť, že kólie dokážu aj pracovať a športovať:

Agility
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Frisbee
ObrázokObrázok

Dogdancing
ObrázokObrázokObrázok

Flyball
ObrázokObrázok

Záchranársky výcvik
ObrázokObrázok

Pasenie
ObrázokObrázokObrázok

Obrana
ObrázokObrázok

Vodiaci a asistenční psi
ObrázokObrázokObrázokObrázok

Canisterapia
ObrázokObrázok
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Pia 06.06.2008 1:34

Musim suhlasit s mairi , jednoducho to vystihla :no:
takze co povedat k teme DLHOSRSTA KOLIA? Par slov:

co sa tyka syndromu "ustekanych kolii za branou" tak s tym som sa stretla.
Bude to tym, ze kolia miluje svoju rodinu a svoje uzemie a proste ich strazi.
Som si ista, ze by nikdy nikomu neublizila, ale je pre nu dolezite "hrat sa na hrdinu a chranit vsetko svoje".
Robi to aj moja Jaska, akonahle sme niekde na nejakom uzemi dlhsie /chata,luka/ tak proste reaguje a ak sa jej nieco nezda, steka. Velmi rada sa hra na strazenie, ak je napr. zavreta v nejakom ohradenom priestore, tak ostekava kazdu osobu za plotom a robi jej to velku radost /ze hura, prave som odohnala super nebezpecneho mimozemstana mutanta, ktory je prevteleny do suseda a ktory chcel zavrazdit moju panicku/ Mam skusenost, ze ak opadne moja pozornost /napriklad na luke si lahnem na deku a oddychujem/ tak namiesto lenosenia sa posadi a aj niekolko hodin dokaze drzat "straz" a na vsetko nezvycajne ma upozornit. Proste kolia miluje svojho panicka a nepohne sa od neho. Je ako jeho tien. Bude vas nasledovat vsade. Preto mozete velakrat stretnut kolie bez voditka - obecne sa nevzdialia od panicka na viac ako par metrov. Nedovercivost voci cudzim ludom-myslim, ze je to typicke pre koliu. nema dovod obskakovat cudzich ludi. Ine je, ak zisti, ze su to panickovi priatelia, vtedy sa po kratkej obhliadke rada necha pohladit. Samozrejme, neda sa to univezalizovat, je to individualne a najdete kolie, ktore nemaju problem nechat sa hladit od kazdeho a zas ine, ktore hladenie od cudzich neznesu /napr. moja Jaska o hladenie cudzimi vyslovene nestoji a vyhyba sa mu/

Jedno vsak mozem povedat naisto - kolia je VYSOKO inteligentny pes. Je az neuveritelne, s akou rychlostou sa uci povely (doslova za par minut) a ako rychlo sa nauci rozumiet ludskej reci. Niekedy jej staci pohlad a vie presne, co ma robit.

je to pes, na ktoreho sa musi jemne, ziaden krik, alebo bitka. Je vysoko citliva a preto uplne staci ked na nu zvysite hlas. vacsinou si velmi rychlo zapamata neziaducu cinnost a uz nikdy ju neurobi /aspon nie pred vasimi ocami, hahaha/

Je to vynikajuci spolocnik, skvely kamarat na dlhe tury, a rozne psie sporty. A idealny rodinny pes. Vacsina kolii miluje deti.

Kolie miluju hry a pohyb:
Obrázok

Dalej....kolia nezvykne hryzt - nepoznam pripady, zeby kolia bezdovodne pohryzla cloveka. Ona zvykne len stikat prednymi zubami, co je jej reflex, kedze je ovciarsky pes. Toto stiknutie pouziva pomerne bezne /pri hrach, alebo ak chce potrestat ineho psa/ a nie je vobec bolestive.

Samozrejme, tym ,ze je kolia velmi citlivy pes, obcas sa stava, ze "riesi" veci, ktore ine psy vobec neriesia. Napriklad sa niekedy boji novych veci (a treba na nu trpezlivo a ukazat jej,ze to nic nie je - ak sa jej raz podari prekonat strach, tak uz nebude mat s danou vecou ziaden problem) alebo ak nadobudne zlu skusenost /niekto jej ublizi, alebo ziska s niecim zlu skusenost/ tak si to vacsinou zapamata a zvykne byt potom k tymto veciam az privelmi opatrna. Liekom je trpezlivy pristup a cas.

Co sa tyka srsti - mimo obdobia plznutia je takmer bezudrzbova - kazdy sa ma vzdy pyta, ako casto ju cesem, ked je "vzdy tak nadherne vycesana" - ale - pri pravidelnej starostlivosti /raz za tyzden precesat par minut/ srst vyzera vzdy DOKONALE. zaberie omnoho menej starostlivosti nez male bytove plemena /yorki, lhasa apso,maltezacik,bisonik,,,,/ ktore vyzaduju ovela viac starostlivosti o srst.
U kolie staci ozaj raz za par dni precesat a trva to 5 min. Samozrejme, nedoporucujem to zanedbat, lebo ak ju necesete napr. mesiac, srst moze zacat plstnatiet a vtedy na cesanie treba viac casu.

V obdobi plznutia - treba vela vela cesat, chlpy budu vsade - ale - uzasne sa to vysava a zbera, kedze chlpy su dlhe, je velmi lahke ich odstranit ci uz z oblecenia, alebo z koberca. Staci pretriet vlhkou handrou a chlpy z koberca sa zozmolia do klbka a lahko sa zodvihnu.

No takze tolko superlativy odo mna. je to samozrejme vsetko velmi individualne a nie kazdemu povaha kolie moze vyhovovat a nie pre kazdeho je kolia vhodna.

Ale pre mna - najuzasnejsie plemeno na svete! pre mna je kolia NADpes.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod lucik » Pia 06.06.2008 7:14

Jannka, tvoj chvalospev na koliu je uzasny :smile: uplne z neho sala laska k tomu plemenu a k tvojmu psikovi :smile:

este k tym ustekanym za branami - poznam len dve a podla mna obidve su nesocializovane bestie, pochybujem, ze s nimi chodievaju von.. raz tak iducky okolo moja Gipsynka takmer prisla o nos, lebo koliak bol ticho, tak usudila za vhodne onuchat ho cez branu a len co sa priblizila k brane, zacal sialene stekat a cvakat.. taky nervny je, no tazko povedat, co by urobil cloveku alebo ako by sa spraval mimo svojho uzemia.. preto som sa na to pytala - ci je to u kolii normalne (o com som pochybovala)..

a co sa tyka dedicnych chorob, ako su na tom? maju nejake take specificke, ktore sa vyskytuju u nich? tusim ocka sa im kontroluju, nie? ci to len borderkam? no samoska dysplazky - tie su povinne iba bedra, alebo aj lakte?
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5953
Bydlisko: Piešťany

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Priscilla » Pia 06.06.2008 8:25

Lucik, na Slovensku žiaľ nie sú u kólií povinné žiadne vyšetrenia. :ua:
Kólií mávajú väčšie problémy akurát s očami, DBK a DLK by sa u nich určite za vážnejšie problémy označiť nedali (no samozrejme občas sa taký prípad vyskytne, ale pomerne zriedkavo), nie je to až tak ťažké plemeno, ešte je potom u kólií taká vec, že citlivosť na Ivermectin a jemu podobné látky (silné odčervovacie a protiparazitné prostriedky), je to následkom génového defektu, pričom telo tieto látky nedokáže spracovať a vylúčiť a pri silnejšej dávke na to môže pes aj umrieť. Ale z tohto si netreba robiť dáke veľké starosti, tieto prípravky sú primárne určené pre kone, ovce atď (aj keď v minulosti sa podávali aj psom), akurát Nemci z toho začali robiť veľké haló, všetkým psom začali robiť DNA testy a robiť tvrdé selekcie na to. :ach:
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod lucik » Pia 06.06.2008 8:32

aha.. tak tie testy som myslela kvoli tomu, ze borderacky na inom fore (ze windy) davali psikom robit vselijake vysetrenia.. som nezachytila, ze nie su povinne.
btw. kolia dlho/kratkosrsta je vlastne skotska kolia?
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5953
Bydlisko: Piešťany

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Jannka » Pia 06.06.2008 11:13

dakujem lucik za mile slova. vystihla si to. je to plemeno, ktore velmi milujem a cely zivot som po nom tuzila.
Teraz mam moju vysnenu Jasku konecne doma a musim povedat, ze cely svet sa toci okolo nej. Ja hovorim: "narodilo sa mi chlpate babatko" :heh:

No myslim,ze u kolii sa moze zla socializacia velmi zle odrazit. Viem presne o com hovoris, ak je kolia zavreta cely zivot na dvore, potom sa uz nedokaze etablovat skoro na nic a jej jedinou naplnou prace je stekanie.
myslim, ze u kolii je velmi dolezita dokladna socializacia. Aspon z pocutia viem, ze ak napr. ludia nechodili s koliou zamladi autobusom, potom ju uz v zivote do autobusu nedostanu, lebo zacne hystericit. Preto je dolezite male steniatko hned zacat vsemozne socializovat (mesto,obchodne domy,vsetky dopravne prostriedky,davy ludi,davy psov,rozne povrchy) a potom uz nebude ziaden problem.

co sa tyka dedicnych chorob, Priscilla to velmi pekne napisala. Ja len dodam, ze bohuzial, na skodu veci je, ze vysetrenia nie su povinne. Ono sa uz pomaly zacal trend vysetrovania a myslim ,ze skoro kazdy seriozny chovatel vysetruje, ale tym padom sa stava, ze ludia davaju do chovu aj nie celkom zdrave zvierata (vysetria a ak to zle dopadne, vysledky zataja a tvaria sa, ze zviera je ok). Dalej sa niekedy robi velmi velke halo pri urcitych typoch vysetreni (MDR - ta precitlivelost sa vysetruje geneticky a robi sa s toho velke halo, ale myslim si, ze toto vobec nie je dolezite, ved normalny clovek proste nebude kolii davat lieky, na ktore je alergicka, aj keby testy dopadli negativne) a takisto vysetrenie oci - ak sa najde slabsia forma nejakej ocnej poruchy, tiez sa s toho robi halo, pricom u slabsich foriem ide cisto len o geneticku zalezitost, videnie kolie to nijak neovplyvni. Podla mna by sa z tych dedicnych chorob najviac malo zamerat na vysetrenie DLK a DBK - a to nielen u kolii, pretoze toto je podla mna najvaznejsi problem, ktory vie riadne zneprijemnit zivot nielen psovi, ale aj panickovi.

ps: kolia dlhosrsta, kratkosrsta = skotsky ovciak dlhosrsty, kratkosrsty.
tak sa to zvykne pisat aj na vystavach, hoci neviem preco. oba nazvy su spravne.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Van » Pia 06.06.2008 11:32

Mne sa vseobecne pacia dlhosrste chlpate plemena, ale pri koliach je to tak trochu narusene, lebo sa mi pacia obe varianty. Akurat, co citam, povahovo by sme k sebe nepasovali asi moc :ua:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Vikiki22 » Pia 06.06.2008 11:58

Ja netvrdím, že kólie nie sú inteligentné! To v žiadnom prípade! Ale ľudia, keď uvidia kóliu, tak si hneď myslia, že dokáže všetko, čo Lassie dokázala vo filme. :ach:
A u nám na dedine poznám 3 ľudí, ktorí kólie majú - 2 zlatej farby a 1 trikolórnu. :smile:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10997
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Kólia dlhosrstá a krátkosrstá

Poslaťod Lindchen » Uto 10.06.2008 10:43

krasny prispevok, Jannka. a urcite sa oplatilo zakladat tuto temu, je to skvela reklama pre plemeno, nastastie nie klamliva, ako sme si uz zvykli :no: ale tak sa mi zda, ze Phoebe si taka "divokejsia" trochu aj kvoli mojej tricolornej besti. dufam, ze sa mi konecne niekedy podari urobit video ako Phoebe a Meg tyraju mojho Arisa: bigl na chrbte s blumerlackou zakusnutou do jeho krku a Meghan stekajuca na jeho zadok, tak to fakt stoji za to :haha: a bude sa to volat Kolie v akcii :haha:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8619
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI