Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod straka17 » Ned 09.04.2023 18:58

Holanďák?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Elis » Ned 09.04.2023 19:20

Ulf píše:AEste ma napadla kratanda kolia, ale to mi pride taky nemastny neslany pes, plus tie oci, to by som si neriskla... ja neviem.


vsak borderky taky maji povinne vysetreni oci do chovu
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Ulf » Ned 09.04.2023 20:25

Hej? Len pamatam ked som kratandu kedysi podrobnejsie kukala, tak tam bolo toho strasne moc... a to mi nejak vyskocil red flag, ze toto plemeno asi neni ok, ked sa tolko toho musi sledovat.
Holandak, acd, tam si presne pamatam ako kopa majitelov riesila dost vyrazne lovenie - resp chut nahanat to, nie dik, taky staci jeden, dvaja to by neslo. To musi byt pes, co toto neriesi so svojej podstaty. Musi to byt presne pes, co aj ked sa par metrov rozbehne len so zaujmu, tak sa da v pohode vratit. Mam este od Vigga taku skusenost, ze psi co o toto nemali zaujem so svojej podstaty, tak aj ked on fukol prec, tak oni sa akurad divili, ze co mu sibe, lebo ich to proste nezaujimalo. Toto by som potrebovala ku nej, aby sa to dalo zvladat. Inak nie.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Ned 09.04.2023 20:31

To vacsina ovciakov bude mat zaujem - vacsina behavych akcnych psov... nie v zmysle nosom hladat, ale v zmysle "akcia".. zvacsa sice mala korist - zajac - je zaujimavejsia, ale s tym sa horsie pracuje. Hlavne, ked ten pes bude mat 1000x rychlejsie reflexy ako ty.. tak zas si to neidealizuj. :heh: ja osobne v tom problem.nevidim - ale ty asi hej, ked spominas tych holandakov :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Ulf » Ned 09.04.2023 20:38

Ja neviem, pamatam si kedysi Desenskeho forum, kopa ludi s holandakmi na stopovackach skrs to ze im uplne nekontrolovane zdrhali a to este nemali svetly priklad druheho psa doma, calwen holandov skrs toto mala nejaky cas na elektrikach... :nwm: nechcem si nic idelaizovat, preto tu pisem. Len mi to tak pride, ze ten ovciak (teda konkretne ta bocka co mi pride taka fakt upriamena na ludi a spolupracu) by mal ten zaujem o akciu so zajacom lahko vymenit za akciu so mnou, ci?
Naposledy upravil Ulf dňa Ned 09.04.2023 20:45, celkovo upravené 1
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Ned 09.04.2023 20:44

No ano,ale to si nepredstavuj, ze pisknes a mas...
Ja som 2 roky nic ine neriesila, len psa, oci vsade a trening, trening, trening. A ze EO siel na krk hned.. :nwm: To neboli vence s rukami vo vreckach...
Tolen aby si nevnimala len vysledok, ale aj cestu. To riziko pri akcnych psoch tam je.. nedas zabavu, najde si. Borderky radi lovia tiene, auta, cyklistov... ved to je uplne ich typicka vlastnost...
A ja si inak pamatam, ze ty si neinklinovala k tym povaham zavislackym.. uz ti to nebude vadit? Lebo ten pes (hocaky ovciak) vyzaduje velku interakciu..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Elis » Ned 09.04.2023 20:48

me vovcak zdrhnul za canikem za zveri :pac:
a to nelovi - proste jen -akce...

ale takhle -bych se vratila na zacatek uplne -motivace, pro to, poridit druheho psa.
Ulf, toho druheho psa bys mela chtit ty, a ne jako spolecnika pro druheho psa :angel:
pak pro tebe bude normalni, venovat se kazdemu zvlast a ne prekvapko, ze kdyz to neudelas, zesmeckovati a i plemeno, co teoreticky melo makat pro cloveka si hledi jen druhe feny...

a to ti pisu jako nekdo, kdo rekl, ze vovcak tu muze byt jen kdyz zapadne do smecky :yes:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Ulf » Ned 09.04.2023 20:50

Vies co, zacinam vysoku potrebu, ze si pre psa viac jak krmic a drziak voditka :haha: . Jezis, nahanat tiene, ok, to nic neni proti tomu co zazivam s nou. A zrovna tie bocky mi pridu dost zatazene na spolupracu, na tom sa da stavat. Ted neni na com stavat, to je horsie.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Slausa » Ned 09.04.2023 21:00

Podľa toho, co vidam, bordera ktorá nelovi, pasie a ono od jedného k druhému az tak ďaleko nie je. Oni s tebou spolupracovať budu, ale život v civilizacii je pre ne často na mozog, lebo je okolo nich toľko vecí ktoré sa daju sledovať a pásť až im šišne

Ja sa pomaly zmierujem s tým, ze akéhokoľvek psa si kedy vezmem, takto lovec proste bude, lebo z plemien co sa mi lubia je lovive každé jedno a mam sakra rešpekt z toho, hlavne to podchytiť čím skorej.

So Sur som sa na zver a lesy a pod vypadla a odsunula, lebo žrala psy a teraz si bucham hlavu, že som ju nechala sa rok cykliť a topiť v blbostiach, ktoré pôjdu preč ťažko, ak vôbec. Ale ona teda nie je zrovna na človeka orientovana a veškerá sekunda pozornosti kdekoľvek je u nej vydretá. Hold rómteriér
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod straka17 » Ned 09.04.2023 22:05

No môžem ti povedať, že po karelákovi neviem čo s týmto zvieraťom mám robiť (ale neviem či to je ovčiacka alebo bullia stránka) :lol: Kokos šak ja som ho navolno mala snáď po pol roku? Možno aj skorej (ale zas som venčila po nočnej v mŕtvych časoch cez deň). Ok, nedovolím si ho pustiť blízko malých psov - tí sú strašná sranda lebo pištia a vlastne mám pocit, že na dialku sa mu fakt podobajú na poskakujúcu loptu.
Ale inak? Som len označovala keď niečo videl - a jemu zasvietili očička, že PRÁCA :aaa:
Bola som u našich teraz na jeseň, drb na dva metre mu vyletelo snáď 40 hlavé stádo srniek. Fajn, nechal sa uniesť asi meter, potom zapol že pískam a stočil to - ten pes videl srnu asi dvakrát v živote. Podľa mňa tak jak Elis hovorí, niečo beží... tak idem bežať. On aj za hračkou radšej beží, hodí sa mi pod nohy, vyvalí brucho a "vraždi ma človeče" než že by si sám odniesol hračku a behal s ňou dokola, pískal alebo čo.
Boli sme teraz na pretekoch, šla som venčiť na dostihový ovál. Zajacov jak nam**aných, hneď za plotom kravy a blázniace sa telce. Nezáujem, kukal síce po nich ale 100% odvolatelný. Som ho privolala, tak na dva metre od neho sa dvihol zajac a bežali ku mne obaja :heh: Ani ho necuklo, že niečo beží s ním. A to ja som toto v živote cielene necvičila, celé to stojí na tom, že on chce. A že to je kurňa rozdiel :heh:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod pigie » Ned 09.04.2023 22:14

Uprimne? Ulf ani NEMYSLI na druheho psa :haha: A uplne jedno ake plemeno :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Ulf » Pon 10.04.2023 5:20

Pigie, dik :haha:
Dik za nazory, odpoved nastastie nemusim mat vyriesenu okamzite.
Len doplnim este dve veci, ze za posledne dva roky snad okrem dvoch kusov som postretala kopu border (teraz sa to aj v mojom okoli nejako rozborderovalo) a az na spominane dva kusy to su vsetko uplne obycajne normalne psi, ktore nerobia nic z toho co spominate :nwm:
A druha vec, aby to nevyznelo, ze Tajga si lieta od buka do buka a cakam ze druhy pes mi bude robit zatial spolocnost, ja ju nepustam tam kde viem ze moze zdrhnut, ona je pre tu zver nebezpecna, takze fakt stopovacka, smola..obcas sa stane, jak predvcerom tie diviaky, ale neni to pravidlo.

Slausi, ale my nie sme v civilizacii v pravom slova zmysle. Ziadne 3x denne vence po sidlisku plnom vsetkeho. Ja ked niekoho chcem stretnut, tak musim vediet kam ist :heh:

Elis, jasne ze chcem pre seba a nie jak zivu hracku pre nu. A aj pre to chcem tu vysoku orientaciu na cloveka a ochotu vyhoviet, lebo Tajga je ta, co sa vzdy nacucne na druheho psa a jej ovladatelnist potom ide cez neho. Takze ten druhy by musel byt v tomto tahun.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Ulf » Pon 10.04.2023 6:15

Uz nebudem editovat prispevok napisem dalsi. Ja som mala tiez bocky v tejto skatulke hyperriesiacich furtniecopsov. A vzdy jak sa s niekym stretnem co ma bocku tak presne na neho vyvalim tieto otakzy - je hyper, furt nieco chce, pasie, salie... a majitelia na mna kukaju ze o com tocim. Potom sa pytam ze ci s nimi nieco robia ako agi, frisbie, hocico a ze nie, nic len ich maju. Tak isto som sa bavila s typkom co ich choval vo velkom aj na pasenie a on dal jasnu rovnicu cim viac do toho psa hustis, tym viac mu sibe. Nie ze by sa mali potlkat len tak zemegulou, ale vseho s mirou jak sa vravi.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod wer » Pon 10.04.2023 6:28

Ulf, nechcem ti brat iluzie, ale to ozaj nie je pravidlo... chces sa na to spoliehat? Ja som mala v kurze v podstate normalne bocky a nerobili s nimi nic a mali problemy. A to boli vystavaky... ty si chces brat kratkosrsteho pracaka.
Podla mma su to megasuper psiky, ale tou aktivnostou MOZU nastat problemy rozneho charakteru.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod pigie » Pon 10.04.2023 6:42

A ja to skor vidim tak, ze ked sa cokolvek lepi pomocou druheho psa, tak rataj s horsou moznostou. Ja napr. som dopadla tak, ze pre svoj klud vencim 80% casu oddelene. Niezeby som musela, sak oni sa mi nezeru navzajom ani nic. Ale usmernovanie 2 psov, ktory kazdy ma iny vzruch na rozne veci je fakt narocne. Ja musim mat naladu ich vencit oboch naraz a teda viac mi vadi Fry, lebo on je z tych, co reve a vyrobi problem aj tam, kde by Lyo ziaden nemal, keby nebolo Frya. Proste problemovy pes ti vyrobi problem aj tam, kde cakas, ze ti ho druhy fixne. Si ako myslis, ze moj fundlak, ktory vyslovene ZBOZNUJE cudzich naucil Frya sa ich nebat? :heh: Jeden z nich miluje psiky, druhy neznasa, myslis, ze ten druhy sa ich naucil milovat? :haha: S ovladatelnostou nemam problem u ani jedneho a aj tak ich vencim oddelene, lebo ta ovladatelnost musela ist oddelene, napriek tomu, ze jeden aj druhy su "strhavaci sa navzajom"... Zamysli sa... :heh: Ja som brala Lya, aby som sa nezblaznila z toho stekania a pisem, ze DRUHEHO PSA proste k fryovi, keby sa lyovi nieco stalo uz NEDONESIEM :heh: Pouc sa z chyb druhych :haha: Ja som v konecnom dosledku spokojna, bo mam vnutorny klud, ale roboty je okolo toho xx krat viac. Chces to? Ja by som si to uz rozmyslela :haha:

Jezis a vcera zrovna taka vtipnost sa nam stala. Sme boli na prechadzke a moj chlap chodi proste za mnou, kludne aj kilometer, aj viac. Ja som uz zvyknuta, ho vzdy niekde cakam so psami a fotim alebo co a cakam tych 20 minut kym dojde :haha: A teraz na lukach sa zjavil v dialke, ja uz som mu sla oproti, bo ma to prestalo bavit zas a opat :heh: a oba psi sa mi rozbehli za nim. Fry dosiel k nemu, pri nom prisprintoval este viac, urobil stastnu otocku a palil ku mne spat. Lyo zastal pred nim 3 metre a kaslal na neho, siel si robit svoje. Chlap hovori, to su taki mili psici. Jeden sa potesil, lebo videl znameho cloveka a druhy sa potesil, lebo si myslel, ze to ide neznamy a sklamalo ho, ze to je znamy :haha: Ale svata pravda :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách