Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Odľahčovanie labky pri chôdzi, resp. nedošľapovanie

Poslaťod ZEva » Ned 28.02.2010 11:36

Ospravedlujem sa za dlhy nazov temy ale neviem to inac pomenovat :ua:
Mam problem s maldou suckou ircana: pred tyzdnom v nedelu sme boli na beznej vychadzke v lese s kamosmi a sucina sa nahanala a santila ale ziadny dovod na krivanie, resp. nedoslapovanie na zadnu labku som si nevsimla. Nespadla, nesmykla sa, teren nebol tvrdy zmrznuty - bol este sneh. Hned v pondelok som isla k vetovi, ktory sucku prezrel, prehmatal a nejavila ziadnu zvysenu citlivost pri manipulacii, vysetreni, vylucili luxaciu, nema ziadnu ranu, zlomeny pazur, zapichnuty cudzi predmet, rozrezany vankusik, teple a opuchnute miesto proste nic. Diagnoza akoze skoro ziadna: tri dni klud na voditku..... a asi narazeny vonkajsi palec (tam reagovala trochu cuknutim nohou).
Problem je ten, ze tyzden presiel a sucka odmieta nadalej doslapovat na tu nohu ale len na zaciatku prechadzky, resp. ked vstane z pelechu - ked sa rozchodi a rozhybe (po par metroch alebo ked ju nieco zaujme: macka vo dvore, vtaciky a pod.) chodi absolutne normalne a krivanie nevidno. Ale zase ked ma chvilu klud tak znova drzi labku vo vzduchu, potom par krivajucich krokov a znova nic. A este ked chodi po rovnom mäkkom terene tak je to lepsie ako po kamienkoch a kopcekoch (naschval som sledovala a skusala aby som vedela povedat vetovi).
Mate s takym niecim nejake skusenosti?? Je mozne, ze narazeny vonkajsi palec sa moze hojit dlho ak pripustim spravne urcenu diagnozu? Je to nieco ine? Som zufala, neviem ako mam sucke pomoct, neviem aku liecbu treba zahajit..... :plac:
ZEva
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: Košice

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod Natalia a Biff » Str 03.03.2010 21:01

narazeniny sa často krát liečia dlhšie ako zlomeniny, viem to aj z vlastnej skúsenosti a ak je to správna diagnóza, čo z tvojho opisu aj tak vychádza, tak to bude zrejme ten prípad. myslím, že týždeň na vyliečenie narazeniny je málo, môže to trvať aj dva tri týždne, záleží aj na tom ako silno si prst narazila, ale ja by som asi urobila RTG, ak už nebol spravený. to že za mačkou beží akoby nemala žiaden problém vyplýva z jej povahy, je to poľovník a tak od vzrušenia z lovenia mačky akoby prestávala cítiť bolesť. taktiež chôdza po rovnom je pre ňu menej namáhava ako po kamienkoch, kde sa prsty musia ohýbať a tak dochádza k bolesti. kúp jej v lekárni masť na narazeniny, pomliaždeniny a pod. a masti jej to. ja by som odporúčila masť Flector EP, ale opýtaj sa či ju môže aj psík, hoc myslím, že by nemal byť problém.
Life is better with a Border Collie
Natalia a Biff
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1200
Bydlisko: Levoča

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod Bella » Str 03.03.2010 21:17

jasne,urcite je to len narazene... este to par dni potrva, daj tomu tyzden,dva a bude to v poho....ja by som na to dala octanovu mast, alebo no nejaku prirodnu,lepsie ako nieco z lekarne, viem z vlastnych skusenosti..ale ak by si nemala, tak jasan, z lekarne je to v pohode! Drze sa! :no:
Ernest Hemingway
"Čím viac spoznávam ľudí, tým mám radšej psy."

Eugen Drewermann
"Pokusným zvieratám sa prestrihujú hlasivky, aby nikoho nerušil ich nárek."

"Kúpiť psa je jediný spôsob, ako za peniaze získať lásku."
Bella
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 150
Bydlisko: Prešov-Sekčov

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod ZEva » Štv 04.03.2010 8:35

Natalia - (jj aj ja som mala par urazov a narazenin, aj potrhane väzy v kolene, poznam tiez tu bolest, ale to ja som pri vysetreni reagovala na tlak a ohybanie a krutenie v klbe dooost)
No jasne RTG boli robene, ziadne zmeny na klboch (bedrovy, kolenny) cize vylucena luxacia, DBK, ziadne praskliny na kostiach, panva OK, stavce OK, ale mna stve to, ze ona pri vysetreni nereaguje na ziadnu cast koncatiny cize ja vlastne neviem co jej mam natierat - ten palec na vonkajsej strane sme pozerali s doktorom aspon 5x ohybal, stacal, vykrucal, sucka absolutne nic, stoji, pozera a kruti chvostom - no pochopite?? Ona sa na veterinu normalne tesi, ked idem cez branu normalne prida do kroku, uz pozna cestu k ambulancii a vrti chvostom - zase ludia, pozornost....idealny pes :smile:
Jasne ja to tiez beriem - terier, polovnik, ked je zaujata tak zabudne "krivat" ale zase aj bezne na vychadzke na voditku pri nohe po rozchodeni a rozhybani chodi absolutne v pohode...ja som uz na prasky z toho. Cela veterina sa chodi pozerat, ja tam s nou beham a zatial sa nic nepotvrdilo ani nevyvratilo :hmm:
Uz to budu dva tyzdne a sucku setrim, snazim sa po rovnom, bez terennych nerovnosti (hm 20 rokov skusenosti s konmi a roznymi krivaniami) - zajtra idem na kontrolu ale ziadne zlepsenie nevidim, som veeeelmi zvedava co zase vymyslia a co mi povedia.... podam info.
Dik za prispevky :ahoj:
ZEva
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: Košice

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod pigie » Štv 04.03.2010 8:51

Velmi mi to pripomina situaciu fenky jednej mojej kamaratky. Jednalo sa nakoniec o ciastocne pretrhnutie skrizeneho kolenneho vazu, resp. len prasknutie par vlakien. Fenka nijak pri vysetrovani nereagovala, len odlahcovala nohu a pajdala, najviac po dlhom oddychu. Vysetreny bol v prvom rade aj ten, ovsem sa to prehliadlo. Az po niekolkych vysetreniach to bolo spravne diagnostikovane.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod ZEva » Štv 04.03.2010 9:25

pigie a ako na to nakoniec prisli?? akou formou diagnostikovali to ciastocne pretrhnutie skrizeneho väzu? vet jej skusal kolenny klb, snazil sa jablcko akoby vytlacit na jednu aj druhu stranu do boku a vsetko krasne drzi na mieste, ze vraj ma super pevne väziva aj svaly a vsetko pevne drzi... a ako prebiehalo liecenie a nasledna rekonvalescencia?
ZEva
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: Košice

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod pigie » Štv 04.03.2010 9:51

Hmm, musim sa opytat, lebo si presne nespominam, ale urcite diagnostikovanie trvalo cca pol roka, kedy sa stale cakalo, ze to musi byt OK, hladala sa pricina, davali sa lieky a tak podobne. Neviem ci nahodou na to neprisli az tym (spytam sa hned ako bude mozne), ze koleno otvorili a mala 3 vlakna pretrhnute. Bohuzial, vobec operacia neprebehla v pohode, mala reakciu na pouzity implantat a po operacii bola na tom este horsie ako predtym, implantat sa musel predcasne vybrat, ale vazy uz drzali, okrem toho sa jej poskodil pri operacii nerv, takze stale pajda, pricom aj to diagnostikovali potom dlho, pripisovali to hojeniu vazov :ua: Ovsem silne lieky priamo na nervy niekolko mesiacov po operacii potom potvrdili, ze tentoraz to zase schytal nerv a vazy su OK. :ua:
Povodne mala rekonvalescencia trvat 3 tyzdne, implantat vyberali tusim po 10 dnoch.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod ZEva » Štv 04.03.2010 10:07

pigie dakujem velmi za info, zajtra skusim skonzultovat s vetom :ahoj: potom podam spravy
ZEva
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: Košice

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod pigie » Štv 04.03.2010 10:15

Niet zac, ja skusim ziskat presne info od kamosky, co bohuzial chvilku potrva.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod pigie » Štv 04.03.2010 11:02

Takze to bolo tak, ze podla najposlednejsieho RTG sa vetovi nezdal meniskus (hladali cokolvek, co sa proste nezdalo, lebo sa vsetko zdalo byt OK), ale s urcitostou povedat nevedel, tak povedal, ze s urcitostou bude vediet, co tam je, az ked ju otvori. Kedze to pajdanie trvalo uz strasne dlho, bez nejakeho vysledku, tak suhlasila a nakoniec tam teda nasiel zopar pretrhnutych vazov, ktore este dostatocne fixovali koleno na pohmat, ale uz nie tak napevno ako zdrave vazy.
A este oprava. Mala ho 3 tyzdne, potom jej ho museli vybrat, inak sa implantat nevybera, rozpadne sa sam.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod ZEva » Pia 05.03.2010 14:37

Nooo tak nic vazne ortopedicke ale cudzi predmet zapichnuty vo vankusiku (RTG neukazalo, nie je to kovovy predmet, najskor nejaky ulomok skla alebo trn...), dnes to trosku znisalo a pri vysetreni a stlacani packy sa urobil kanalik a cast tekutiny vysla von. Hm ale kedze nevedeli presne urcit miesto kde je to zapichnute (aby nemuseli zbytocne rezat cely vankusik a rozbabrat to), mam pockat, kym to poriadne zhnisa a prevali sa to a potom sa ukazat na vycistenie a kontrolu.
Ako celkom mi to sedi tato diagnoza, kedze sa to aj napriek setreniu a kludu stale len zhorsuje a zhorsuje, cize nejaky zapalovy proces tam je a telo sa toho snazi zbavit. Skoda len, ze sucina si to musi odtrpiet - tu bolest, nemozem davat nic protizapalove ani chladit aby sa to nestiahlo a neustupilo....Tak budeme cakat a kontrolovat :ua:
ZEva
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: Košice

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod Natalia a Biff » Pia 05.03.2010 18:16

ale aspoň, že to nie je nič potrhané, polámané ani narazené, hádam to havinka ešte chvílu vydrží a bude to v poriadku. držíme prsty
Life is better with a Border Collie
Natalia a Biff
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1200
Bydlisko: Levoča

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod ZEva » Sob 06.03.2010 15:17

Tak tak hlavne nic potrhane, zlomene alebo klbiky....ale uspatiu, rezaniu a stehom sa asi nevyhneme :hmm: neva, nech je to uz za nami a mozme sa venovat vycviku a chodit na dlhe vychadzky - uz mi to chyba aj sucinam.
Noo ale je to hrozne pozerat sa na sucinu ako sa trapi a ako ju to boli, uz si ani neda siahnut na packu, asi sa to uz zbiera ten hnis, som zvedava, v ktorej casti vankusika, resp. palca sa to dostane von... Zatial len cakam ci sa niekde neurobi dierka a nezacne to vytekat, hned mam volat vetovi a mame prist.
Offtopic: Sice asi vystava v Miskolci padne ale podstatne je zdravie - no co pojdem aspon pozriet a pomozem kamoske so psom aj vecami :smile: a dam si fajne pecene masko a pivko...
Natalia dik :ahoj:

11.03.2010 - no tak zatial nic noveho, 4ty den mastime ichtiolovou mastou (dufam, ze som to napisala dobre :lol: ) a drzime v teple, cely vankusik zmäkkol a nie je to take citlive na dotyk a tlak, nikde sa ale neukazalo zhnisane miesto ani ziadny kanalik, co by vytekal hnis na povrch :hmm: tak mam len cakat dalej a pozorovat, veterinar to nechce zatial rezat. Napodiv sucina zacina nohu normalne pouzivat a dviha ju len sem tam, inac sa uz aj hra, nahana a sprava sa vcelku ako predtym, zeby zahada??? :oo:

13.3.2010 - tak podavam info - vcera vecer po prechadzke ked sa vankusik rozmocil v snehu sa kanlik otvoril a v dierke bolo vidno nieco tmave okruhleho prierezu, tak som to ihlou trochu posprtala a neuverite ale vytiahla som asi 0,5cm dlhy trn z krika - zahada vyriesena, operacia sa nakoniec nekonala a sucina doslapuje na nohu absolutne v poho. Nastastie sa to uz ukazalo a mame konecne po starostiach a bolestiach. Velmi sa tesim, v pondelok volam vetochovi, ze sme OK a ci ma neberu za asistentku na chiru :lol:

Takze ak niekomu pomozem tymito informaciami, budem rada (aj ked pevne verim, ze sa to nestane ziadnemu hafanovi), ono sa to na zaciatku fakt zdalo ako ortopedicky problem, na vankusiku nebolo vobec nic vidiet, ziadnu ranku, ziadnu dierku, chvilu trvalo, kym sucka reagovala na tlak a na dotyk - potom uz len ichtiol: mastit, balit, drzat v teple a sledovat. Mozno fakt lepsie ako hned rezat a otvarat take zle sa hojace miesto. :ahoj:
ZEva
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: Košice

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod sonia » Ned 01.08.2010 9:54

Mozem sa spytat aj moj Astonko si narazil zadny klb. je to dost citlive, a je normalne, zeby tolko spal???hoc je len steniatko???ak ma niekto s tym skusenost dakujem za odpoved
sonia
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: odlahcovanie zadnej labky pri chodzi, resp. nedoslapovanie

Poslaťod Monika & Parsonky » Ned 01.08.2010 10:33

Sonia, čo znamená že si narazil zadný kĺb? My sme mali minulý týždeň úraz (fenka má 4. mesiace bez pár dní), zo zadu sa mi priplietla pod nohy a už to bolo. Išli sme na druhý deň k veťošovi, keďže na tú nôžku vôbec nedošlapovala. Má potrhané väzivo v kolene :plac: , nasedený týždeň kludu a zajtra sa ide opäť na rtg. Snáď to nebudú musieť operovať. Aj, keď toto sa asi samo od seba a na pekné slovo nespraví. Uvidíme.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Ďalší

Späť na Úrazy