Chvostík - bolesti, úrazy..

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Špička chvosta

Poslaťod octopus » Ned 27.02.2011 19:45

Pozdravujem všetkých. Potrebujem radu, mám 3-ročnú brazílsku filu a trpí typickou vadou-chorobou všetkých dogovitých plemien s dlhými a štíhlymi chvostami, s permanentne krvácajúcou špičkou chvosta. Prvé zranenie bolo tak pred rokom, keď od radosti tak švihal chvostom, že si ho na konci rozsekol. A zrazu je všetko naokolo pofŕkané krvou. Ako-tak sa to zahojí, ale len do najbližšieho tešenia sa. A poviem vám, tie švihy majú rýchlosť a silu. Zopár krát ma trafil medzi nohy a šiel som do kolien. Keď to chytíš na nohy, bolí to ako hovado a cítiš sa ako na šibačke.
Najlepšie by bolo nedávať mu dôvod na radosť :-)) , ale radšej by som bol, keby existoval nejaký chránič, bandáž, nátrubok, náprstok - čiže náchvostok. Obväz význam nemá, lebo si to strhne.
Nie je to pekný pohľad, obzvlášť pre návštevu, keď podlaha, schody, steny a potom aj návšteva je pofŕkaná krvou.
Ďakujem za radu.
octopus
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2

Re: Špička chvosta

Poslaťod leuska » Ned 27.02.2011 19:53

Poradit sice neviem,ale momentalne tiez riesim tento problem :ach: Neni to sice doga,je to jazvecik :lol: ,ale stalo sa jej to pri praci s diviakom,bola prilis odvazna a trosku ju zvalcoval a pravdepodobne jej pritom slapol na koniec chvosta :ach: Asi na 2 cm z vonkajsej strany jej zodral chlpy a kustik konca chvosta jej chyba :hmm: A je to ten isty problem,ako mas ty,to sa proste neda,zakazat jej tesit sa,trosku sa jej spravi chrasticka,no vzapati zase svihne a je pofrkane vsetko naokolo :angel: Ani obviazat,ani nic :nwm: Dufam,ze sa jej to hadam skoro zaceli :ach: :ahoj:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
leuska
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1374
Bydlisko: humenne

Re: Špička chvosta

Poslaťod octopus » Ned 27.02.2011 20:05

Niekde som o tom čítal ako o chorobe dôg a že sa to už nikdy nezrastie, tak je to namáhané. Raz ho nájdem ležať vedľa vlastného chvosta. Alebo treba aktivovať teror, len bič a tresty a nebude mať dôvod chvostíkom radostne švihať. Keby bol furt v koterci, tiež sa mu to nestane, lenže Gordon je pustený voľne na dvore. To je paradox, má voľný výbeh, maximálny komfort a vlastne mu tým ubližujem, lebo si bohatým citovým životom likviduje chvost.
octopus
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2

Re: Špička chvosta

Poslaťod Tatranská Afrika » Ned 27.02.2011 23:51

Ja s chvostom nemám konkrétnu skúsenosť, ale v ostatných 2 týždňoch sa ma na tento problém pýtali 2 majitelia RR a jeden s dogou, takže aj ja som zvedavá na skúsenosti iných.
Na liečbu akútnych aj chronických poranení sa mi osvedčila mastička Hemagel - dodáva do rany vlhkosť, zabraňuje tvorbe chrást. Na chvoste by mohol dobre držať tento samodržiaci obväz, ktorý by tlmil nárazy, kým sa chvost nestihne zahojiť.
Obrázok
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: Špička chvosta

Poslaťod larami » Uto 01.03.2011 9:29

Mne sa osvedčil výplach rany pomocou striekačky repíkovým odvarom a potieranie hypermangánovým roztokom.
pre Laru Prosba psa´´ bud v mojich ťažkých chviľach vždy so mnou.S Tebou je pre mna všetko ľahšie. ´´Obrázokza Dúhovým mostom 01.02.2010
larami
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 782
Bydlisko: Snina / Wien AT

Chvostík - bolesti, úrazy..

Poslaťod Katush » Ned 03.04.2011 12:17

Ahojte, vyskytli sa nám zvláštne problémy..Becky má evidentne bolesti chvosta :plac: ale až také, že ho nosí dole (je to eurasier a okrem situácií, kedy sa bojí, má chvost stočený a položený na chrbát) a teraz si ho nedá hore ani keď sa teší..nedovolí mi ani, aby som sa na to pozrela..keď som sa jej ho dotkla, zakňučala..Napadlo ma, či ho nemá zlomený, ale pochybujem..nemala si ho totiž kde zlomiť..včera tu bola síce kamarátka catahoula, s kt. sa jašili, ale nevšimli sme si nič, žiadny úraz...a ráno som ešte videla z okna, že má chvost hore..nejak o 11. som šla k nej a už bol problém :ua: Vie mi niekto poradiť, čo by to mohlo byť a ako mám postupovať? Mám počkať alebo ísť k vetovi?
Katush
Junior
 
Príspevky: 270

Re: Chvostík - bolesti, úrazy..

Poslaťod wer » Pon 04.04.2011 7:31

no mozno aj problemy s chrbticou... :ua:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chvostík - bolesti, úrazy..

Poslaťod lucik » Pon 04.04.2011 9:13

Katka, na 99% to bude tzv. mŕtvy chvost = vlastne zapálený nerv na tom mieste, kde chvostík prechádza do chrbta.
Je to veľmi časté u retrievrov, no kvôli tomu, že sa máchajú stále vo vode. Väčšinou je to spôsobené prechladnutím - že psík sa kúpe a potom nevysušený zostane ležať na chladnejšom mieste, ale predpokladám, že ani nemusí byť mokrý, proste mu to prechladne a zapáli sa. Veterinári niektorí vedia o čo ide, niektorí nie.
Liečba - u niektorých stačia len teplé obklady a nechať psa v teple a kľude, u niektorých musia nastúpiť injekcie - protizápalové a tuším kalciovky sa dávajú (také tie teplé injekcie). Opýtaj sa MVDr. Kráľovej, keďže má labrošov, mohla by mŕtvy chvost poznať. Neboj, nie je to nič strašné, aj keď pohľad na psíka, čo chce vrtieť chvostom a nemôže, je smutný..
Mala to aj Gipsy aj Candy, no u obidvoch to prešlo za pár hodín bez injekcií.
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Chvostík - bolesti, úrazy..

Poslaťod calwen » Pon 04.04.2011 9:23

Ja si tiez myslim, ze to bude mrtvy chvost. V kazdom pripade zatial temu nezlucim s tou o mrtvom chvoste ale pockame ako sa to vyvinie :no: Drzim palce!
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Chvostík - bolesti, úrazy..

Poslaťod Katush » Pon 04.04.2011 15:34

Ďakujem baby za všetky rady a názory, ste super :jop: Lucik, na 99 % máš pravdu, bude, resp. bol to evidentne ten mŕtvy chvost. Vychádzam hlavne z toho, čo si písala o vode a prechladnutí- ona si totiž v sobotu spokojne ľahla do jediného blata, na ktoré sme počas prechádzky naďabili a celé brucho, chvost, všetko mala od blata.. No ale dnes jej je už oveľa lepšie, aj sa viac hrá a má ho väčšinou na chrbte :no: len ešte asi na dotyk je citlivý chvostík, lebo keď má podozrenie, že jej ho idem preskúmať, tak sa radšej schová :ua: ale dostáva paralen, tak dúfam, že to už úplne pominie..U veterinára sme neboli, keďže už ráno som videla zlepšenie...
Len sa čudujem, že som to ešte nezažila s labradormi, a to ani keď si zaplávali v októbri :nwm: No ale aspoň už budem vedieť, keby náhodou... Ešte raz díky moc :)
Katush
Junior
 
Príspevky: 270

Re: Chvostík - bolesti, úrazy..

Poslaťod vetvet » Ned 10.04.2011 0:49

alebo to na 99 percent budu anlne zliazke alebo furunkuloza, ktoru stesi nevsimli, s cim som casto stretol :lol:
alebo mozno to bude daslich 20 ,,diagnoz,,
vetvet
Okoloidúci
 
Príspevky: 23

Re: Chvostík - bolesti, úrazy..

Poslaťod lucik » Ned 10.04.2011 7:30

ak si si všimol, zlepšilo a jej to.. Katka je natoľko uvedomelá, že keby nie, tak sa nebude spoliehať na fórum a pôjde k veterinárovi.
a ty si myslíš, že keď sa tu budeš vyjadrovať odborne, budeš tak aj pôsobiť? :ua:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Špička chvosta

Poslaťod Kamil » Pia 15.04.2011 9:48

Tiež máme tento problém u RR a trvá už 4 roky - s prestávkami. Problém nie je s hojením, on si to olizuje aj pomastiť si to nechá, no len čo sa ranka zahojí, znovu niekde švihne chvostom a sme zasa tam, kde sme boli predtým. Tá srsť mu tam jednoducho nedorastá a špičku chvosta nemá nijako chránenú. Neexistuje žiaden obväz, ktorý by nestrhol dolu. Boli sme z toho riadne na nervy, stále sme malovali steny, ale už sme si asi zvykli. Najradšej nás takto privíta, ked sme oblečení v bielom. Treba chvostík krémovat, aby nevznikali vysušené trhlinky - tie potom krvácajú.
Kamil
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Re: Špička chvosta

Poslaťod Tatranská Afrika » Pia 15.04.2011 11:18

Kamil, skúšali ste aj ten naťahovací antihryzací obväz? Ja som ho odporučila známym s dogou, obmotávajú celý chvost, nie len koniec a stav chvosta sa zlepšil.
Obrázok
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: Špička chvosta

Poslaťod Kamil » Pia 15.04.2011 13:53

Nepoznám to, vyskúšam. Kde ho kúpim, v lekárni, či v chov.potrebách?
Kamil
Okoloidúci
 
Príspevky: 10

Ďalší

Späť na Úrazy