Dynamika psa pri cvičení

Sem píšte o športe Dogdancing.

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod tera » Uto 30.11.2010 18:28

Preto bol úplne spomalený ako sopeľ, obzeral sa, prípadne úplne odišiel. Nie je to ani prípad klasických prechádzok, žeby som psa ťahala od každého stĺpu, preboha nie

:smile: jasné prechádzky, venčenie chápem
a ako mám docieliť to, čo si ty docielila "ignoráciou"? pretože ja môjho môžem okašlat (občas sa mu nečakané schovám a potom tie jeho šprinty a hladanie :lol: ) ale on okašle mňa, (niekedy zo srandy hovorím, že on ma na prechádzke nepotrebuje, ale pomaly sa to zlepšuje, snažím sa ho zaujať, aby dobrovoľne prišiel a netváril sa tak kyselo)tým že ho dám do odkladačky ja neporiešom v podstate nič, práveže sa ukľudní a potom mi hodnú chvílku trvá, kým ho "rozbehám"
nepopieram, že som robila a cvičila od začiatku s ním tak, ako úplný amatér a tým som si veľa pokazila :ua:
tera
Big Dog
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: Horná Streda

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod moschino » Uto 30.11.2010 22:42

My máme podobný problém, doma keď trénujeme, tak je všetko ok, ale niekde inde, kde sú už zaujímavejšie veci, ten párok tak neláka, vlečie sa ako slimák, ale keď vytiahnem aport, zase nevie čo od radosti so sebou, dva - tri cviky cez seba, len nech má ten aport čo najskôr u seba. Musíme to veru doladiť

http://baxyhoweb.webnode.sk
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod zeane » Str 01.12.2010 0:27

Ach jo. No skúsime :no: Potrebujem nejaké odpovede na nejaké otázky od všetkých čo majú problém s koncentráciou psa....
Ako často sa venujete svojmu psovi?
Ako intenzívne trénujete? (dĺžka, náročnosť cvikov, počet opakovaní :angel: )
Čo robíte aby vám pes venoval pozornosť? (konkrétne cvičenia, vaše akcie k získaniu pozornosti...)
Kedy je váš pes unavený? (ako sa chová a koľko odpočinku mu stačí na oddych)

prémiová otázka za 100 bodov: viete kam tie otázky smerujú?
ps: tí čo so mnou takúto diskusiu už viedli poprosím pšššt :no:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod vavrena » Str 01.12.2010 7:27

Offtopic: Ja vieeem, tak ja budem pššššt :heh:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod Tiny & Teddy » Str 01.12.2010 20:15

Takže pridám sa aj ja a odpoviem na tvoje otázky zean :angel:
1. každý deň...vždy keď som doma (aktuálne mi je prednejší ako škola :hi: :angel: )
2. viac krát za deň...po 10-15 minútach, cviky tipu (aktuálne) asport, točky, preskoky, výskok na chrbát, hanby, modlenie a rúzne podobné debilinky...a vonku to isté najme privolávačky a cvičím ho keď ide okolo nás nejaký pes aby sa sústredil na mňa a vykašľal sa na psíka a zatiaľ mi ešte nikdy neušiel a háravky on absolútne nerieši ale treba nám asi ešte popracovať na privolávačke (práve sa o to pokúšam)
3. jačím, skáčem behám okolo, hádžem hračky a dávam mu také cviky pri ktorých viem že sa na mňa bude sústradiť a ktoré ho najviac bavia ktoré ho vlastne rozšialia (točky, slalom...aport 3:) )
4. on oddychuje keď niesom doma (keď som v škole...čiže celé doobedie) a správa sa že je pomaličký a zadychčaný, nesústredený...no proste ja viem kedy to je :heh: a vtedy dám nejaký ten jeho najobľúbenejší cvik a potom sa len hráme a ľuľkáme :smile:

a na prémiovú otázku odpovedať neviem :pac: ... :plac: ani netuším :joint:
Naposledy upravil Tiny & Teddy dňa Str 01.12.2010 20:55, celkovo upravené 1
Tiny & Teddy
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 572
Bydlisko: Brezno

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod tera » Str 01.12.2010 20:41

1. každý deň po škole, celé víkendy (cez týžden nemôžem ísť každý deň von, tak s ním idem aspoň do záhrady vyjašiť sa)
2. jeden krát dlhšie, povedzme 30 minút ale nie vkuse, a stále precvičujeme niečo drobné (momentálne chyť si chvost,dávať spolu misky, prosiť, aportovať rôzne veci)
3. rôzne precvičovania aj vonku, aby sledoval ruku, aby si strážil mňa...
4. bud si lahne bokom, alebo keď vidím, že to nejde celkom ideálne, ukončím napríklad "mŕtvym" a pochválim, zahráme sa
a premiovu odpoved tusim, ale nie som si istá :smile:
tera
Big Dog
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: Horná Streda

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod moschino » Str 01.12.2010 20:42

My máme problém s koncentráciou, ale len vonku, vnútri je to dobré.

Psíkovi sa venujem, musím priznať, v poslednej dobe málo (nakoľko nestíham popri škole a práci poriadne ani spať). Ale máme to vymyslené, aj keď sa musím učiť, popri tom mu hádžem aport :no: (aportovanie denne ale len v byte, vonku ho zaujíma viac ako aport kopa ďalších vecí a po aport si nakoniec behám sama :ach: )

Trénovanie (nejakých trikov) je nepravidelné. Niekedy raz za mesiac, alebo raz za dva týždne, v lete aj niekoľkokrát týždenne. A Baxy si riadne užíva, keď trénujeme, lebo je stredobodom pozornosti a v byte sa sústredí. Trénujeme väšinou pomocou klikra a odmena je vždy kus vareného párku (inak žerie len granule, tak párok je mu vzácny). Dĺžka tréningu v závyslosti od toho, či len opakujeme alebo sa učíme niečo nové (keď je to niečo ľahké, trénujeme až kým sa to nenaučí, ťažké veci trénujeme niekoľko dní - napr. slalom alebo "bolavú pac"). Nikdy netrénujeme, keď už vidím, že sa mu nechce, že zýva alebo začne odbiehať. Obaja musíme mať dobrú náladu. Všimla som si, že je v strese, keď ja som nervóza alebo mám zlú náladu, nebaví ho to a to nemá zmysel :nie:

A Baxy oddychuje asi aj viac ako chce. Keď som v škole alebo v práci (čo niekedy zabije celý deň, akurát ho prídem domov vyvenčiť). Ale večer ma vždy čaká natešený, plný energie a ak som ja polomŕtva, aspoň trochu aportujeme :no:

:nwm: Ale úplne iank sústredený (alebo skôr nesústredený) je vonku, čo sa týka iných psov alebo každej mláčky. Teraz je to už lepšie, ale cca pred rokom by mi ušiel za každou háravkou a každým druhým psom a mohla by som mávať aj polmetrovou klobásou a vykričať si hlas, ani by sa neotočil :pac: Aj keď je to už lepšie, aj tak stále veľa pozornosti venuje psom a očuchávaniu, ako by mal :ua:


http://baxyhoweb.webnode.sk
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod Roryanne » Str 01.12.2010 21:58

1. Stále, keď som doma. Kam sa dá, chodím s ním :ha:
2. Momentálne pracujeme na iných veciach ako sú nové cviky, čiže asi 2x denne po 5 minút staršie cviky precvičujeme. A to vlastne iba tak popri hre. A to každý cvik raz, a taký čo mu nejde, tak viackrát. Teraz sa snažím skôr zamerať na nohy - cúvanie, podávanie paciek, slalomy, otočky atď...
3. Naháňam sa sním, tvárim sa, že mám nejakú hračku (ak nemám), vydávam podivné zvuky, šepkám, skáčem, smejem sa, schovávam sa a ak prenesie pozornosť na iného psa/človeka, tak to tiež robím. Väčšinou na mňa kukajú ako na mentálne hendikepované decko :joint: Alebo niekedy pomáha aj keď sa "hodím" o zem a začnem sa smiať :haha:
4. Môj pes nebýva unavený. Ale ak náhodou nič nerobí, vymýšľa čo by mohol spraviť :ha: Iba ak prídeme po strášne dlhej túre alebo cyklotúre, tak doma odkvecne a nehýbe sa. Po cca 1 hodine (podľa vyčerpanosti) zase ide niečo robiť, napr. striehnuť a pásť mačky, provokovať ostatných psov, ale si začne z nudy naháňať chvost/nohy.

Ja teda som mala s touto dynamikou problém a ďalšími vecami, ale už to riešim a vyzerá to nádejne :dancing: Dúfam, že sa dopracujem k výsledku.
Obrázok
Roryanne
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 458
Bydlisko: Pezinok / Zvolenská Slatina

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod zeane » Str 01.12.2010 22:10

Táákže - odpoveď na prémiovú otázku najskôr - všetky tie otázky sú aby som zistila či si nepreťažujete psa... :no:

moschino je z toho vonku - vie kedy má psa unaveného, nesústredeného a z textu vyplýva, že vie aj kedy je pes unavený. Poradím ti, nos si na prechádzky kliker, a začni privolaním - čiže úplne od začiatku. Nič len pár prechádzok kedy nič iné po psovi nechceš, len "ku mne", klik a odmena. Proste sa "vonku" musíš vrátiť o pár krokov späť, tam sa sústreďuje horšie... Ono sa to zlepší keď budeš mať trochu viac času :no:

teru a tiny&teddy zhrniem do jedného, máte ten istý prístup, len tiny trošku intenzívnejšie.... Keďže to moschino perfektne popísala, ocitujem ju:
Nikdy netrénujeme, keď už vidím, že sa mu nechce, že zýva alebo začne odbiehať. Obaja musíme mať dobrú náladu. Všimla som si, že je v strese, keď ja som nervóza alebo mám zlú náladu, nebaví ho to a to nemá zmysel :nie:

únava psa nemusí byť fyzická - pri fyzickej únave sa proste zloží alebo sadne a nepohne s ním nič. Psychická únava je práve o sústredení - pekný príklad sú v tomto borderky a šeltie v agility, ktoré síce behajú najvyššou rýchlosťou, ale pán sa pokúša kočírovať zbytočne pretože prvý príznak únavy je strata sústredenia... Skúste sa chovať k psovi trošku s odstupom, dajte mu priestor nech si vymyslí niečo vlastné (Bo v tejto chvíli napríklad samostatne skladá vežu z hračiek a ponožiek :lol: ) a len sa pozerajte, čítajte si alebo sa trochu učte. Nemusíte prežiť všetok svoj voľný čas venovaním sa psovi. Prenechávate mu tým vedenie, pretože keď ste s ním (doma myslím), venujete sa mu stále. Tiež by vám nebolo príjemné, keby vám mama priebežne zabezpečovala program - teraz spolu cvičíme, teraz spolu čítame, teraz spolu varíme, teraz spolu.... Skúste ísť na prechádzku so psom a - len sa prejsť, nič necvičiť a okrem nutných povelov nechať nech si vyňuchá.... Skúste si sadnúť len tak doprostred izby, nič nerobiť a pozorovať jedným okom čo bude robiť. Proste dajte pauzu od výcviku (také malé prázdniny) a potom pomaly nabehnite znovu na výcvik prekladaný oddychom. :ahoj:

svorka vlkov: to čo robíš, robíš dobre, skús trochu viac venovať pozornosť psychickej únave, tam by mohol byť ten problém. Ak už dynamiku riešiš, nebudem ti do toho kafrať ak to prináša výsledky... Len si skús to cvičenie so sedením vprostred miestnosti a pozorovaním psa - hodne sa môžeš naučiť.

Ešte pridám všeobecne radu, skúste sa zamyslieť nad tým ako vníma cvičenie (povely a pohyb) pes - je to milý tréning v empatii a dosť to môže pomôcť.
Ďalšia všeobecná rada - spíšte si slovníček vašich povelov podľa abecedy, všetky vyslovte a zamyslite sa, či nedávate prakticky zhodný povel na dve rôzne činnosti.
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod Roryanne » Str 01.12.2010 22:39

No presne to bol jeden z mojich problémov, že som trénovala príliš dlho, aj keď už bol teda spychicky unavený a potom nakoniec mi nechcel spraviť cvik, tak som proste bola z toho smutná a aj on potom nechcel cvičiť, keď videl že sa neteším z toho. A teraz to naprávam a začína sa to zlepšovať :lol: Najskôr som asi 3 dni vôbec s ním netrénovala a namisto toho som sa s ním hrala a naháňala. Teraz chcem postupne spraviť z toho asi tak 10 - 15 minút cvičenia vkuse. A zase ja som to nemyslela tak že doma ho furt buzerujem :lol: Jasné, že mu dávam voľnosť doma aj na prechádzke. Ale sedieť celý deň pri telke a kašlať na psa, tak to nie :nie: Veď on sám za mnou niekedy príde a šťuchá ma :lol: Už sa pomaličky zlepšuje pozornosť na mňa a dynamika :smile: Verím, že to dotiahneme, tak kam chceme.
Obrázok
Roryanne
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 458
Bydlisko: Pezinok / Zvolenská Slatina

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod moschino » Štv 02.12.2010 16:01

ďakujem za radu. Trénovanie vonku veru musíme vylepšiť :smile:


http://baxyhoweb.webnode.sk
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod Tiny & Teddy » Štv 02.12.2010 17:02

ani ja som to nemyslela tak že keď sme doma že ho neustále cvičím :pac: preboha ešte to :aaa: to mi máme asi 3-4x tréning po 10 minút doma nie viac :lol: a von mi ideme ráno a večer len tak sa prejsť bez cvičenia to iba poobede von cvičíme :yes: a to tiež až po vyvenčení :smile: ale určite dáme teraz riadny oddych a myslím že je to naozaj pravda že je unavený skôr psychicky ako fyzicky :yes: budem postupovať presne podľa tvojho návodu :hi: a strašne ti ďakujem vôbec za ochotu :smile: ďakujéém :jupi: :poklona:
Tiny & Teddy
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 572
Bydlisko: Brezno

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod tera » Štv 02.12.2010 17:07

môj je asi tiež unevaný skôr psychicky, lebo v podstate cez týžden sa celé dni "poflakuje"
a aj dnes, je mi nejako blbo, nemám náladu, tak cvičenie odkladám bokom, lebo to pes poriadne cíti :yes:

a skúsila som sadnúť si na zem, a jedným očkom pozerať :lol: najprv na mna divno pozeral, potom ma celú očmuchal, potom do mňa začal štúrat nosom a keď som nereagovala, lahol si asi 10 cm od mna a pozeral, co robim :smile:
tera
Big Dog
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: Horná Streda

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod zeane » Pia 03.12.2010 10:40

tera - vyzýva ku hre... Ešte si skús viditeľne zobrať kliker do ruky, ale nerob nič - ak začne "ponúkať" len aby si klikla, tak je tá správna chvíľa na učenie.
Jo a skús prechádzať z režimu "panička nie je doma, tak si tu len tak polihujem" do režimu "jééé, my spolu cvičíme" postupne, aby mal čas sa sústrediť. Ja to robím cez nosenie ponožiek (mám pudla - vyzúvača ponožiek a neničiča :lol: ) pekne si nechám vyzuť ponohy (to je ešte hra), priniesť (to už je na polceste) a plynule beriem pamlskovnicu a začínam cvičiť. Urobíme pár opakovacích cvikov a môžeme niečo nové... :ahoj:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Dynamika psa pri cvičení

Poslaťod tera » Pia 03.12.2010 15:30

zeane píše:tera - vyzýva ku hre... Ešte si skús viditeľne zobrať kliker do ruky, ale nerob nič - ak začne "ponúkať" len aby si klikla, tak je tá správna chvíľa na učenie.
Jo a skús prechádzať z režimu "panička nie je doma, tak si tu len tak polihujem" do režimu "jééé, my spolu cvičíme" postupne, aby mal čas sa sústrediť. Ja to robím cez nosenie ponožiek (mám pudla - vyzúvača ponožiek a neničiča :lol: ) pekne si nechám vyzuť ponohy (to je ešte hra), priniesť (to už je na polceste) a plynule beriem pamlskovnicu a začínam cvičiť. Urobíme pár opakovacích cvikov a môžeme niečo nové... :ahoj:


aj môj vyzúva ponožky :heh: vyzlieka bundu a nosí papuče (škoda len, že skoro vždy nie sú z rovnakého páru, ale to nevadí :lol: )
vyskúšam :yes: dakujem
tera
Big Dog
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: Horná Streda

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dogdancing