Zvlášna averzia psa

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Zvlášna averzia psa

Poslaťod Skylar » Str 22.02.2023 14:57

Zdravím, som tu po prvý raz, pretože sa dnes stala zvláštna vec... popíšem trochu svojho psa. Je to 8 mesačný shetlandský ovčiak, dokonale priateľský k domácim, k cudzím, k poštárke, nechá sa pomaznať a pritúliť aj od cudzích ľudí. Žije na dvore s obrovskou záhradou, nijak a ničím neobmedzený, čiže žiadna voliéra, nezatvárame ho a znášame jeho šteňacie pudy rozhrýzať záhradný nábytok, rozvlákať všetko po dvore, trhať rohožky... :D Na dvore býva s mačkou, znášajú sa dobre, občas sa s ňou hrá trochu drsnejšie, ale nikdy jej neublíži. Chcem tým povedať, je dokonale priateľský, hravá a nežná povaha.
Pred dvoma mesiacmi sme ho začali učiť na vodítko a ide mu to skvele. Moja 15 ročná dcéra s ním chodí často von, ja len občas. Dnes bola dcéra ako vždy na prechádzke pri lese a natrafila na skupinku dajakých mužov v maskáčoch, s kuklami na tvári - možno policajti na cvičení, alebo čo... Prešli okolo seba, pes bol v pohode, ale zrazu sa postavil do obranného postoja pred dcéru, začal neuveriteľne vrčať (ani sme netušili, že naše psie slniečko je schopné vydať taký zvuk) a začal mykať vodítkom, ako sa ťahal k jednému konkrétnemu mužovi, očividne s úmyslom uhryznúť ho. Ceril zuby a všemožne sa snažil naježiť, a dával najavo agresivitu. Muž ho nijak neprovokoval, prehodil s dcérou pár viet o tom, aký je ten malý pes ochranca a že by zrejme aj pohrýzol a potom sa celá skupinka vzdialila.
Ide mi o to... čo ho mohlo na tomto človeku tak strašne rozčúliť? Verím na psie inštinkty a dcéra už nikdy nepôjde do tých končín sama, ale uvažujem, či to mohol byť trebárs nejaký pach iného psa (aj keď náš psík šteká na cudzích psov spoza plota, nikdy sa k nim nespráva agresívne. Alebo myslíte, že nejak podvedome vycítil, že ten človek je dajakou hrozbou pre moju malú a snažil sa ju chrániť? Nakoľko by ste sa riadili psím inštinktom? Dosť ma to znepokojilo, ako hovorím, má rád každého, aj úplne cudzích ľudí.
Skylar
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Zvlášna averzia psa

Poslaťod clupko » Str 22.02.2023 15:24

ked zije vacsinou svojho zivota na dvore alebo v jeho blizkosti, tak asi stretnutie s cimkolvek neznamym ho moze rozhodit. ci uz to bude velky cudzi chlap, maskace a kukly, zvlastny pach nejakeho cloveka, alebo aj veci ako eskalatory, elektricky, motorky, atd.
navyse ten pes je v puberte, to s jeho emociami potencialne tiez spravi svoje.
ja by som za tym nehladala nic viac.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Zvlášna averzia psa

Poslaťod straka17 » Str 22.02.2023 15:24

Čokoľvek. Miesto riešenia psích inštinktov by som psa zvykala na divných ľudí v bundách, v kuklách... pravdepodobne by rovnako reagoval na akúkoľvek "maskovanú" postavu, z ktorej nevie rozpoznať že ide o človeka.
Ono je dosť možné, že keď šli priamo okolo seba tak bol moc priposraný na to, aby sa ozval a potom bol hrdina
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Zvlášna averzia psa

Poslaťod wer » Str 22.02.2023 15:36

Alebo by stekal po tme na smetiak a pod.. :ha:
Je to strachova reakcia, psika do 12 tyzdnov treba zvykat na co najviac roznych podnetov a vlacit ho kade-tade a zoznamovat so vsetkym, co cloveka napadne..
Teraz uz len privykat a vodit ho do rusneho prostredia.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Zvlášna averzia psa

Poslaťod Slausa » Str 22.02.2023 16:20

Narazil na bubaka. Púšťal možno hrôzu (ii ked seltia čo púšťa hrôzu je trochu vtipná predstava :lol: ) ale reálne to bolo, ako píšu ostatní, zo strachu, žiadne romantické predstavy o ochranárovi.

Dobrá správa- dá sa s tým niečo robiť. Zvykať na hocičo, vyjsť z dvora a lesa aj do mesta a pomaly učiť, že nič z toho ho nezožere. Ide to aj so starším psom, mozno to bude trochu trvať, kým prekoná nejaké svoje zažité veci (I keď, u 8m šteňatá asi moc nie), ale ide to. A ešte pamätať, že to teraz netreba zbytočne rýchlo prepáliť a zo dna na deň zobrať psa do obchoďáku na 3 hodiny.

Toto je celkom fajn zhrnutie
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 7&sfnsn=mo
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483


Späť na Ostatné