cena za PP

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

cena za PP

Poslaťod robstar » Ned 13.01.2019 21:12

1.Aký mám dôkaz, že od chovateľa z chovnej stanice preberám šteňa, ktoré má naozaj vykonané všetky chovateľom popísané vyšetrenia?/nie je to niekedy o tom, že papier znesie všetko?/ 2. A prečo jedna chovka vykoná trebárs len jedno vyšetrenie a iná, toho istého plemena ich má viac? Prečo nie sú povinné všetky chovné stanice urobiť kompletné vyšetrenia? Konkrétny príklad: 1.chovka-odovzdáva šteňa s genetickým vyšetrením na MDR/určité druhy liečiv/,DR-/degeneratívna myelopatia/, s klinickými vyšetreniami na všetky očné anomálie/CEA,PRA a katarakty. 2.chovka odovzdáva šteňa toho istého plemena s vyšetrením očného pozadia. ????!!!!
....a kde mám dôkaz, že tieto všetky vyšetrenia boli naozaj vykonané? Ak je náhodou, čo sa často stáva, ten chovateľ aj veterinár a môže si napísať čo všetko vykonal. Aj všeobecný lekár často len na preventívke zmeria tlak, aby sa nepovedalo a spýta sa pacienta, ako sa má, ale účtuje si plný výkon od poisťovne? /je to samozrejme o charaktere majiteľa chovky/.
A ak mi po čase psík dostane práve tú chorobu? Veď predsa majiteľ chovky sa zaväzuje predať mi zdravé šteňa...
Nečudujem sa, že ľudia za cenu napr. 800-1000E za šteňa, podporia radšej množiteľa, keď to majú za 130E a šteňa im takisto ochorie, ako aj to vyšetrené.
Plemeno, ktoré má už "slávu za sebou" je predávané za rovnakú cenu, ako súčasne žiadané nové plemená.Aj toto by si mohli niektorí páni chovatelia možno uvedomiť. Nehádam sa ani nerýpem, potrebujem argumenty a rozumné vysvetlenie :ua:
robstar
Šteniatko
 
Príspevky: 52

Re: cena za PP

Poslaťod wer » Ned 13.01.2019 21:29

Chovatelovi by predovsetkym malo ist o zveladovanie plemena. Neviem, ci niekto vyslovene ma zaujem chovat na zlych, nie zdravych zvieratach, aj ked sa najdu aj taki, samozrejme, ale tak loz ma kratke nohy... Casto chovatelia aj kryju s tym, ze si sami chcu nechat z vrhu stena... Je to chovatelova vizitka, ako sa k tomu postavi, tak bude mat. Niektore vysetrenia su povinne - kazde plemeno ma ine, u niektorych je volny chov (ziadne podmienky). Ked spravi chovatel cosi vo vlastnom.zaujme navyse, je to len jeho plus. Zaujemci si mozu vybrat, co je pre nich podstatne... Stena je vzdy tak trochu loteria. Vysetrenia (u rodicov) sa robia, aby sa eliminovala riziko dedicnych vad. Niektori chovatelia si uz aj davaju do zmluvy zavazok, ze v pripade dedicnej vady, vratia cast kupnej ceny.
A konkretne cena... sa ti zda tych 100 eur adekvatnych..? Za kolko mas mobil? Televizor..? :ach: Si myslis, ze kolko vyjde taky naozaj poctivy odchov chovatela..? A krytie...? Nedajboze este zahranicne... A petpasy..? Fakt si zrataj dve a dve a uvidis rozdiel
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: cena za PP

Poslaťod elfinka » Ned 13.01.2019 21:53

robstar píše:2. A prečo jedna chovka vykoná trebárs len jedno vyšetrenie a iná, toho istého plemena ich má viac? Prečo nie sú povinné všetky chovné stanice urobiť kompletné vyšetrenia

Pretoze keby si chcel VSETKY vysetrenia co existuju, tak by si mohol ratat s cenou stenata v desattisicoch. Je ich vazne vela - a chovatelia proste vysetruju to, co podla nich osobne je v chove najnebezpecnejsie. Niektori viac, niektori menej. A tie najcastejsie problemy zvykne urcit klub ako povinne na vysetrenie, ale vazne nemoze vsetky.
A ak mi po čase psík dostane práve tú chorobu? Veď predsa majiteľ chovky sa zaväzuje predať mi zdravé šteňa...

Mas narozdiel od bezPP psa zmluvu. U chorob ktore su plne dedicne potom mozes po chovatelovi nieco vymahat, u chorob kde to take jasne neni (co je bohuzial vacsina) treba ratat s tym, ze ani pri najlepsom vedomi nemusia vyjst vsetky stenata 100% zdrave. Rovnako ako nemas istotu ze sa ti narodi zdrave dieta, aj ked neni z incestu a obaja rodicia su +- zdravi :nwm:
Plemeno, ktoré má už "slávu za sebou" je predávané za rovnakú cenu, ako súčasne žiadané nové plemená.Aj toto by si mohli niektorí páni chovatelia možno uvedomiť. Nehádam sa ani nerýpem, potrebujem argumenty a rozumné vysvetlenie :ua:

Nuz - kupou bpp usetris par penazi. Mozno bude zdrave, mozno nie. Co sa zdravia tyka, tymi peniazmi navyse si kupujes len lepsiu pravdepodobnost ze stena bude OK. Je to stale priroda, moze to vypalit na oba smery. Ale ten rozdiel pravdepodobnosti ci bude zdrave PP stena alebo bPP stena je dost velky.

Pre mna je ale napriklad podstatnejsie, ze u PP psa si vies vyberat podla povahy rodicov. U bPP nevies vobec nic o rodicoch. Mozes skoncit s psom co sa boji aj vlastneho tiena a pri pohlade na cloveka sa pocura od strachu. Mozes naopak skoncit so psom ktory bude agresivna bestia co sa bude snazit zozrat celu tvoju rodinu a vsetko co vonku stretnete. A samozrejme aj hocico medzitym vratane normalneho psa, ale to percento sialenych bude u bPP vyssie. Kupujes proste macku vo vreci.
U PP psa, hlavne ak kupujes zo znamejsej chovky, taki ludia nemaju psa len schovaneho na dvore, ale chodia s nim na akcie, poznaju ich ludia - okrem toho co ti nakeca chovatel sa mozes pytat naokolo, a mas sancu sa viac dozvediet. O bPP psovi sa zarucene nedozvies nic okrem toho co ti nakeca ten co ho predava.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: cena za PP

Poslaťod robstar » Ned 13.01.2019 22:32

Čo spraví majiteľ chovky so šteniatkom, ktoré síce príde na svet, ale zistí mu nejakú chorobu, vadu? Takú, že nejde o život, ale niečo proste má?
robstar
Šteniatko
 
Príspevky: 52

Re: cena za PP

Poslaťod Aris » Ned 13.01.2019 22:53

Väčšinou predá pod cenu ako nechovného :smile:
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Re: cena za PP

Poslaťod robstar » Ned 13.01.2019 23:01

Takéto šteniatka sa tiež uvádzajú ako neštandardné, alebo sú označované inak? Budúci záujemcovia si ich zajednávajú ako prvé?
robstar
Šteniatko
 
Príspevky: 52

Re: cena za PP

Poslaťod Slausa » Ned 13.01.2019 23:10

Sú zväčša v "pet" kvalite, teda máš psa s PP, pôvodom, rodokmeňom, vyšetreniami, ale narodil sa napr v neštandardnej farbe. Do chovu a na výstavu nemôžu, ale napr v športoch sa na farbu nejak nepozerá pokiaľ viem.
A niekedy majú myslím nižšiu cenu.
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: cena za PP

Poslaťod robstar » Ned 13.01.2019 23:14

Natrafil som na jednu chovku, ktorá ponúka šteniatko v "Pet kvalite" pod 350E ale inak predáva štandardné od 350-800E. Tak tomu hovorím rozpätie cien"
robstar
Šteniatko
 
Príspevky: 52

Re: cena za PP

Poslaťod raky » Ned 13.01.2019 23:54

robstar píše:Natrafil som na jednu chovku, ktorá ponúka šteniatko v "Pet kvalite" pod 350E ale inak predáva štandardné od 350-800E. Tak tomu hovorím rozpätie cien"

třeba uviesť príklad - možno vysvetlíme :)
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: cena za PP

Poslaťod Vikiki22 » Pon 14.01.2019 8:11

Odpovede z môjho pohľadu:
Je to o svedomí chovateľa, by som povedala. Treba hľadať dôveryhodného chovateľa, ktorému na danom plemene záleží. To najlepšie vidno aj na výsledkoch a hlavne na spolužití so psom - Starajú sa o ne doma príkladne? Žijú s chovateľom alebo zvlášť v kotercoch? Vyzerajú zdravo? Majú doma aj seniorov, ktorí spokojne žijú? - Toto všetko celkom pekne napovie o tom, ako chovateľovi na psoch záleží. Ďalej sa môžeš informovať v okolí - dobrých a známych chovateľov ľudia poznajú (tak isto. samozrejme, aj tých "iných"). Treba prípadne vyhľadať majiteľov psov, ktorí si od tohto chovateľa už šteňa brali, aké s ním majú skúsenosti apod. Čo sa vyšetrení týka - vždy si môžeš sama vyhľadať psy v rodokmeni rodičov, ich súrodencov, ich potomkov... Ak niečo nie je v poriadku, niekde sa to ukáže.
Celkovo si ale myslím, že väčšine chovateľov ide o to, aby odchovali zdravé šteniatka, ide predsa o ich dobré "meno" v celej kynológii. Ako písala wer, niektoré kluby majú povinné vyšetrenia, iné nie, iné sú doplnkové. Záleží len na chovateľovi, ako veľmi o zdravie dbá. Zas na druhej strane - nie vždy platí "čím viac vyšetrení, tým lepší chovateľ". :no:

Ak ti psík napriek tomu ochorie na DEDIČNÚ vadu, väčšinou to chovatelia kompenzujú buď preplatením čiastky kúpnej ceny šteňaťa alebo ti dá ďalšie šteňa s výraznou zľavou. Nič nie je 100%-né, nikto ti nič na 100 % nezaručí. Ale tak to chodí v živote. Je ale rozhodne menej pravdepodobné, že šteňa ochorie ako pri psoch bez PP... Ale o tom tu už bola reč.

Čo sa ceny PP psa týka - skús si to zrátať (ceny sú ako príklad):
- cena samotného šteňaťa, s ktorým plánujem chov (800 €),
- absolvované výstavy kvôli uchovneniu (1 výstava stojí v priemere 35 - 50 €) - plus prípadné šampionáty, kde je potrebné absolvovať niekoľko aj XY výstav,
- skúšky kvôli uchovneniu ( napr. poľovné - 40 € za skúšku), ktoré sa ti nemusia na prvý krát podariť,
- zdravotné vyšetrenia (napr. len DBK a DLK = okolo 100 €),
- plus cesty (pohonné látky, ubytovania, strava) na tieto všetky akcie (nespočítateľné),
- bežné veterinárne úkony (očkovania, odčervenia, prípadné úrazy...)
- krmivo (na cca 1 mesiac 50 € pri kvalitnom krmive),
- samotné uchovnenie (20 €),
- krytie (500-1500 € - záleží od kvality psa a jeho dosiahnutých výsledkoch),
- samotný odchov šteniat (10 šteniat = XY kg krmiva, zápis šteniat, vybavovanie PP, očkovania, odčervenia, čipovanie, PetPasy...),
- zničený nábytok, zničené hračky, zničené nervy... (nevyčísliteľné). :lol:
Snáď som na nič nezabudla - to som dala naozaj len nutné veci.
A keďže sa chovateľ snaží ako rozumný človek aspoň pokryť predajom šteniat vynaložené financie, predáva šteňa - dajme tomu - za tých 600 €. Pri úspešných rodičoch s výborným a známym rodokmeňom môže zdvihnúť, samozrejme, cenu - veď ide o kvalitné šteňatá - cena okolo 800 €. Bohužiaľ, ale - "Slovač nechápavá" - chce od chovateľa šteňa za 300 €, lebo si inak šteňa nezoberie = chovateľ si teda buď šteňatá nechá, lebo ich nevie za takú cenu predať (= ďalšie výdavky a držanie týchto psov) alebo ich predá "pod cenu" a bude výrazne v mínuse. A áno, väčšinou to aj v mínuse skončí.

Množiteľ psov bez PP:
- kúpa hocijakého šteňaťa (do 200 € - viac zaň nedajú),
- krmivo (väčšinou to najlacnejšie, čo je na trhu, ale dajme tomu do tých 20€ú mesiac),
- bežné veterinárne úkony (očkovania a odčervenia - prinajlepšom, pretože práve TU množitelia najviac šetria = nálepky sa dajú zohnať bez problémov),
- krytie (najbližším psom - vlastný pes alebo okolo 50 €),
- odchov šteniat (najlacnejšie krmivo, prípadne očkovania a odčervenia),
- ...a vlastne, tým to aj hasne.
Má 10 šteniat - predá šteňatá za 150 €. Stále je v pluse, lebo inak by to nerobil.

Stále sa ti zdá cena PP psa nepomerne vysoká?
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: cena za PP

Poslaťod wer » Pon 14.01.2019 8:19

Robstar, ty si nechcel psa z utulku, lebo ktovieco a teraz sa zamyslas nad psom bPP?? :bum: to je cisty fail.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: cena za PP

Poslaťod pigie » Pon 14.01.2019 8:54

Ja som brala psa v pet kvalite. Nemohol ist do chovu kvoli zubom, stal polovicu kupnej ceny stenata, co do chovu ist mohlo. A je uplne samozrejme, ze kazde stena ma inu cenu, pretoze kazde ma inu kvalitu. Na niektorych steniatkach je vidno, ze maju vacsi "chovny" potencial, tie su drahsie. Tie, ktore do chovu nezasiahnu sa predavaju lacnejsie. A samozrejme suka stoji takmer vzdy viac ako pes.

Ja osobne by som frflala len na dedicnu vadu a chcela vratit peniaze, ktora sa dala vysetreniami odhalit. Vsetko ostatne je riziko spojene s chovom a nebudem trestat majitela este za to, ze priroda nezariadila. Vzdy beriem stena od chovatela, kde ma ani nenapadne pytat peniaze spat, lebo viem, ze sa stara, ze pomoze a ide mu o to, aby plemeno sa zlepsovalo a nerobi to len a vyhradne pre peniaze. Lebo samozrejme aj pri PP psoch najdes ludi, ktorym o plemeno nejde ani nahodou, ale tak, takyto clovek je dohladatelny a dlho v chove nevydrzi...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: cena za PP

Poslaťod martin_s » Pon 14.01.2019 10:21

pigie píše:Ja osobne by som frflala len na dedicnu vadu a chcela vratit peniaze, ktora sa dala vysetreniami odhalit.
No neviem... Pri oznameni krytia/vrhu sa uvadzaju aj vysetrenia rodicov, ktore boli urobene... A ked sa vyskytne dedicne ochorenie na ktore rodicia vysetreni neboli - vedela si o tom ze neboli robene testy a je tam to riziko... V tomto vidim vyhodu PP v tom, ze si vies dohladat aj predchadzajuce vrhy, predchadzajuce generacie a vies si pozriet ich vysledky, pripadne niekedy vies dohladat aj to, ci sa nejake ochorenie v danej linii nevyskytlo...

robstar píše:1.Aký mám dôkaz, že od chovateľa z chovnej stanice preberám šteňa, ktoré má naozaj vykonané všetky chovateľom popísané vyšetrenia?/nie je to niekedy o tom, že papier znesie všetko?/ ...
...
....a kde mám dôkaz, že tieto všetky vyšetrenia boli naozaj vykonané? Ak je náhodou, čo sa často stáva, ten chovateľ aj veterinár a môže si napísať čo všetko vykonal.
Veterinar kludne byt moze, ale geneticke vysetrenie nerobi sam veterinar, ale certifikovany labak, ktory posiela aj vysledok a ty si ho mozes od chovatela vypytat k nahliadnutiu... Co sa tyka DBK a DLK, tam to niekedy byva horsie... Su veterinari, ktori ti napisu vysledok aky potrebujes... Ale DBK a DLK je aj tak dost loteria a stena moze mat kludne DBK C/C po rodicoch s DBK A/A...

robstar píše:2. A prečo jedna chovka vykoná trebárs len jedno vyšetrenie a iná, toho istého plemena ich má viac? Prečo nie sú povinné všetky chovné stanice urobiť kompletné vyšetrenia? Konkrétny príklad: 1.chovka-odovzdáva šteňa s genetickým vyšetrením na MDR/určité druhy liečiv/,DR-/degeneratívna myelopatia/, s klinickými vyšetreniami na všetky očné anomálie/CEA,PRA a katarakty. 2.chovka odovzdáva šteňa toho istého plemena s vyšetrením očného pozadia. ????!!!!
Spektrum vysetreni sa robi podla konkretneho plemena. Kazde plemeno je nachylnejsie na ine dedicne ochorenia a z toho si kluby vyberaju, ktore daju ako povinne pre uchovnenie (ak vobec), ktore dobrovolne a ci budu motivovat majitelov/chovatelov aby si tie vysetrenia dali urobit... U PP si vies pozriet viac generacii a aj ked priamo rodicia nemaju nejake vysetrenie urobene, ale ma ich urobene predchadzajuca generacia, tak na zaklade zakonov dedicnosti si vies urcit ake je riziko ochorenia u rodicov stenata...

robstar píše:Plemeno, ktoré má už "slávu za sebou" je predávané za rovnakú cenu, ako súčasne žiadané nové plemená.Aj toto by si mohli niektorí páni chovatelia možno uvedomiť.
O to co je prave "modne plemeno" ide skor u bPP (preto sa stretnes napr. u stenata bPP psa s nestandardnou farbou, ktora navyse nesie so sebou riziko ochorenia, ale je to vykreslene ako lukrativna farba s vymyslenym lakavym nazvom s cenou aj 3000€, pricom PP pes so standardnou farbou a vysetreniami kupis za povedzme 600-1000€, podla rodicov)... V pripade PP (ak sa bavime o dobrych chovkach, nie o PP mnozkach, ktore sa zial tiez vyskytuju, ale ked si urobis prieskum u viacerich chovateloch tak lahko zistis, ktore to su... Niekedy ti napovie aj pocet odchovanych vrhov - ked za 8 rokov otocia celu abecedu, asi to nebude celkom v poriadku)...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 594
Bydlisko: Bratislava

Re: cena za PP

Poslaťod Margita » Pon 14.01.2019 10:26

co sa tyka ceny,to je taka tema :lol: medzi chovatelmi vedia priblizne kto za kolko predava ale ci je to adekvatne to je uz dalsia vec,
poznam jedneho chovatela co zacal chov na suke za 120 000sk,co je asi 4000€,za krytie dal 1500.plus cesta za psom to bolo ccca 2000km a za zivot ta suka dala 3 stenata,aka je adekvatna cena za take stena?3 000€?
zas su aj taki,co kupia podpriemernu suku a k nej podpriemerneho psa,a stale opakuju toto iste jedno krytie pokial sa da...a predaju stena za tolko isto ak nie viac ako ten z prveho prikladu,ktory zacal tak ako zacal...ad vysetrenia,najvacsi klub je teriersky a vysetrenia tam nepozaduju ziadne..ti normalni chovatelia ich maju u psov porobene aspon tie,ktore postihuju to ich plemeno,ti ostatni nie,lebo nemusia
je to cele nadlho,mne jeden pes zomrel vo veku 16,5 roka,druhy pes toho isteho plemeno v 5tich,mal nador na mozgu,su veci,ktore ti ten rodokmne nezaruci,pes nie je predmet je to zviera a stat sa moze hocico,vdaka vysetreniam sa da predist roznym opchoreniam,ale vyskytnut sa moze ine
pri psovi z mnozky nepredides ani tomu comu by sa dalo,su mnozitelia aj v pp chovoch,ale kedze je to niekde registrovane a ten co ma ozaj zaujem a zaujima sa,a zistuje si,na takychto pride a rychlo sa dostane do toho zakulisia
a potom prides na to,ze cim viac toho vies tym menej si si isty ,od koho kupit a ci vobec
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: cena za PP

Poslaťod pigie » Pon 14.01.2019 10:29

martin_s píše:
pigie píše:Ja osobne by som frflala len na dedicnu vadu a chcela vratit peniaze, ktora sa dala vysetreniami odhalit.
No neviem... Pri oznameni krytia/vrhu sa uvadzaju aj vysetrenia rodicov, ktore boli urobene... A ked sa vyskytne dedicne ochorenie na ktore rodicia vysetreni neboli - vedela si o tom ze neboli robene testy a je tam to riziko... V tomto vidim vyhodu PP v tom, ze si vies dohladat aj predchadzajuce vrhy, predchadzajuce generacie a vies si pozriet ich vysledky, pripadne niekedy vies dohladat aj to, ci sa nejake ochorenie v danej linii nevyskytlo...

Upresnim .Vrodena vada srdca. S rodicmi to nemusi mat nic spolocne (a zaroven moze), ale stena beriem uz s vadou. Staci, aby u fundlov presiel vrh kontrolou srdca pred odberom a clovek vie do coho ide... (Samozrejme, vzniknut moze aj neskor, ale ak beriem uz chore stena v tom veku, tak je fajn vediet to pred odberom)
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Ďalší

Späť na Ostatné