Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Chudnuci pes

Poslaťod Majlo1234 » Str 01.03.2023 22:02

Dobry vecer,

Chcela by som poprosit o radu. Mame 12 rocneho psa vacsieho vzrastu. Nikdy nebola velmi zrava, boli sme nuteni prejst z granul na barf, aby vobec jedla. Avsak posledny polrok dost schudla. Mavala tesne pod 45 kil, a teraz ma ledva 35. Klinicky vyzera byt v poriadku, pred dvoma tyzdnami bola robena preventika- krvne testy, oblicky, pecen, zuby, moc a koprologia-vsetko vyzera byt v poriadku. Nie je apaticka, pije, zerie, len jw proste extremne vychudnutna.
Co by sme jej mohli dat, aby trocha pribrala? Alebo celkovo zvysit krmnu davku? Na den dostava momentalne 800g masa a trocha priloh(tie nechce), nechce ani ziadne vnutornosti, mliecne vyrobky tiez len obcas, vajcia ma rada. Okrem toho davame ostropestrec, a klbovku. Popripade nejake ine testy spravit este, ci tam nie je ina pricina chradnutia?
Dakujem za nazory/rady
Majlo1234
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Chudnuci pes

Poslaťod wer » Štv 02.03.2023 20:56

A vet co povedal na to..? Ked predtym prospievala na rovnakej davke, moze tam byt zdravotny problem.. ved to je 20 % dole, to mi pride ozaj dost...
Pridat, samozrejme, mozete - ake maso teraz dostava? Ja mam 42 kiloveho psa (ale mladeho aktivneho) a zerie asi kilo masa denne. Ak davam kuracie, ci morku, prip ryby, tak aj viac ako kilo a pridavam obcas aj skvarky (take pre psov, neslane).
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod straka17 » Štv 02.03.2023 22:30

Z krvi sa robilo čo presne? Taká SDMA sa bežne nerobí a býva prvým ukazovateľom problému s obličkami
Obličky, pečeň znamená čo, sono? Rtg?
Ale inak v tomto veku to už kľudne môže byť porucha vstrebávania ako takého, telo stráca kapacitu. Zjednodušene. Tam sa väčšinou odporúča štopať do psa čo mu chutí, eventuálne skúsiť ovariť veci ktoré nechce jesť.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Majlo1234 » Štv 02.03.2023 23:18

Bolo robene sono, a krv sa brala aj kvoli tomu, ze sa mi zdalo, ze vela pije, tak hadam spravili ten test, ktory spominate. Proste vylozene veterinar povedal, ze si myslel, ze odchadzaju oblicky, ale tie su vraj v poriadku. A ze je to asi vekom.
V kazdom pripade nemoze predsa furt chudnut, este aj vonku je, nechce spavat vnutri, to jej musi byt zima bez gramu tuku.

Maso kupujemw hrubomlete hovadzie, telacie a bravcove, k tomu mlete kura cele, no a take serepeticky ako krky, kridla a trupy, ine kosti nezje. Obcas nejaku rybu tiez mletu, ale to skoro nikdy nezje. Davam jej aj bravcovu/kacaciu mast za lyzicku, mozem jej mozno pridat tej? Ale bojim sa, ze sa potom zoserie z toho. A potom este piskoty lubi, mozem jej vysypat cely balik, ked to chce zrat? Ja uz jej vymyslam viac jak detom, lwn aby jedla.

Tak ju vyskusam stopat co najviac a potom prevazit o tyzden/dva, ci to ma nejaky zmysel.
Majlo1234
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod straka17 » Pia 03.03.2023 2:16

Ten tepelný komfort by som poriešila, nech nemíňa zbytočne energiu na "kúrenie". Zo škvarkov sa po :kak: ?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod wer » Pia 03.03.2023 5:35

Zvysila by som davku masa. Inak skladba vyzera oka. Ale ked je pes vonku, tak v zime aj potrebuje viacej, ma vyssi vydaj na zahriatie. A s tou mastou veru opatrne, to moze prehanat..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Majlo1234 » Pia 03.03.2023 9:47

Ona ma nejaky “psychicky” problem s uzavretymi priestormi, do budy nepachne, ostane napriklad v predsieni, iba ak su otvorene dvere, co je v zime nerealne. Rovnako na terase, ak jej nechm otvorene, lenze potom je tam rovnaka zima ako vonku. Nepomohla by nejaka bunda? Neviem presne ako to funguje, aj ked pes len lezi, ze sa nehybe a nezahrieva.
Ona mavala kedysi extremne hunatu srst a teraz uz aj to nie je, co byvalo.
Skvarky myslite ludske obyc? VSkusam kupit, mozno zozere, ved to je take vonave.
Majlo1234
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Mackie » Pia 03.03.2023 11:12

Pangamin/kvasnice zvykne pomoct, aby pes jedol viac, ja som davala B complex a pes zacal jest aj take veci co predtym vymyslal. Mne sa zda naopak, ze je tam privela masa, kedze prilohy ziadne neje. Robil sa psovi aj nejaky barf profil, aspon Dcko, vapnik, fosfor a vzajomne pomery? Stolica je ok? Mozno probiotika by tiez nezaskodili, trocha pomoct crevu.
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Majlo1234 » Pia 03.03.2023 14:03

Mackie píše:Pangamin/kvasnice zvykne pomoct, aby pes jedol viac, ja som davala B complex a pes zacal jest aj take veci co predtym vymyslal. Mne sa zda naopak, ze je tam privela masa, kedze prilohy ziadne neje. Robil sa psovi aj nejaky barf profil, aspon Dcko, vapnik, fosfor a vzajomne pomery? Stolica je ok? Mozno probiotika by tiez nezaskodili, trocha pomoct crevu.


Sypem jej kvasnice na maso tiez, to mi poradili v obchode. Akoze zje cca 10% davky, nie kazdy den, aj ryzu alwbo cestoviny/vlocky, zeleninu v minimalnom mnozstve, teda skoro nula. Nerobili sme jej tento rok este, minuly rok to bolo ok, tak dam spravit aj to. Stolica byva pevna. A probio su nejake psie, ci normalne ludske jej dat?
Majlo1234
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod wer » Pia 03.03.2023 16:06

Ludske nie, to je nic, pes ma uplne inu mikrofloru. Ja davam v pripade potreby tieto https://www.mojalekaren.sk/doggy-care-adult-plv-100g/

Ja teda tiez nedavam moc priloh - 2 lyzice max. Vacsinou davam rozne vlocky - ryzove, spaldove, psenove a to zalejem horucou vodou a rozmiesam v mletine (to ti nezozerie?)
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Mackie » Pia 03.03.2023 16:27

Ja ked som davala menej priloh, jeden pes bol ok a druhemu vyletel fosfor do neba. Pri barfe sa aj odporuca robit kontrolu tychto hodnot minimalne raz za rok, resp. par mesiacov po zmene krmenia. Netreba ziadne specialne katalogove vysetrenia, ale naozaj len tych par hodnot. Ja som davala robit nejaku vymyslanku za 150 eur, jednu vec nevedeli otestovat, vraj bolo malo materialu, a vapnik a fosfor tam vobec nebol, to mi potom veterinar dorabal u seba, no skoro ma slahlo o zem, za take peniaze. Ak nema problemy so stolicou a aj koprologia bola ok (len parazity, ci aj bakterie?), tak probiotika asi netreba. Neviem viac poradit. Ak sa pes javi v poriadku a nie je apaticky a nevidno u neho iny problem, asi by som len upravila tu stravu a pockala, co to spravi.
Z probiotik ja mozem odporucit Aptus Aptobalance, pri akutnych problemoch bol ucinok viditelny a rychly.
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod wer » Pia 03.03.2023 17:35

Neviem, kto odporuca, ale tie testy (konkretne na mineraly a vitaminy) su nicnehovoriace... Resp hovoriace o tom, co pes aktualne (tyzden) zral.. pes si dlhodoby nepomer vie vyrovnat - vapnik si vezme z kosti.. to testy neodhalia ale. Jedine robit testy cely rok kazdy tyzden..
Krv robit ano, ale nie kvoli barfovaniu. Btw tu krv bola robena a vsetko oka vraj.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Bad » Pia 03.03.2023 19:02

Majlo1234 píše:pred dvoma tyzdnami bola robena preventika- krvne testy, oblicky, pecen, zuby, moc a koprologia


srdce vyšetřeno bylo? jak?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Liana » Pia 03.03.2023 20:28

Tiež som sa na srdce chcela opýtať, u našej prve príznaky boli chudnutie, zlá srsť a kašeľ.
Liana
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1331
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Majlo1234 » Sob 04.03.2023 19:26

Srdce asi nijak specificky, len popocuvane. Popytam sa vetiy aj na to, predosly pes nam odisiel na srdiecko, a bolo to velmi rychle, ale bol tam kasel a take zachvatove stavy, ktore tato sucka nema, tak ma to vonec nenapadlo
Majlo1234
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné