Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sem píšte ohladne starostlivosťi o psa (srsť,chrup,...).

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod hmka » Str 11.08.2021 10:49

Sunny píše:Mám 2 kastrované feny (20kg huska a 7kg parsonka) a obom "ukapáva". Nie je to že by sa vyslovene počurávali, takže to nijak neriešim, ale sem tam kvapka unikne. Obe boli kastrované až v dospelosti zo zdravotných dôvodov (huska mávala hrozné falošky a pri jednej sa jej začala rozbiehať pyometra, parsonke sa nejak v 11-12 rokoch objavili hrčky na mliečnej lište, tak sme to vybrali všetko).
Ja osobne som za kastračku keď tak až po pohlavnej dospelosti, ale to je len môj osobný názor.


Sunny ďakujem za napísanie skúsenosti. Ja som plánovala až tak po druhom roku. Vet na mňa vysypal štatistiky ako rastie riziko rakoviny po určitých rokoch suky. Pred prvým, alebo medzi prvým a druhým háraním mi to príde skoro. Ale ako píšem, nie som veterinár, to len môj pocit.
Prvú suku sme kastrovali ešte pred prvým háraním, menší pes cca 15 kg, nemala žiadny problém.
Mňa vet ale na toto hneď upozornil, že pri veľkom plemene je to dosť častý problém.

Náhodou niekto ešte info bližšie alebo skúsenosť: vraj sa dá urobiť kastrácia tak, že sa vyberie maternica a jeden vaječník, jeden sa nechá kvoli hormónom a aby sa teda predišlo inkontinencii. Veti to vraj robiť nechcú moc. Viac neviem, to len medzi rečou na cvičáku som zachytila...To si ešte tiež overím u veta, avšak nenavrhol to tak predpokladám, že to asi bežne nerobí.
hmka
Nováčik
 
Príspevky: 35
Bydlisko: Martin

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod MisheliQ » Str 11.08.2021 12:20

Ja za hromadne kastrovanie vsetkeho, co ma maternicu, nie som. Ale to je len moj osobny nazor vychadzajuci z toho, ze tu maternicu a vajecniky suka pre nieco ma a nie som za preventivne odstranovanie organov len, aby nebol nahodou v buducnosti problem, ktory prist moze a nemusi. Ale ako pisem , je to moj osobny nazor. Keby sucka mala/mavala zdravotne problemy, idem ale do toho.

Fergie je napr kastrovana kvoli uzavretej forme pyometry vo vyssom veku. Mala 11 rokov, riziko, ze nezvladne anestezu. Nebyt toho, ze som v tom case bola mimo, asi by som to skusila riesit aj inak. Inkontinentna nie je. Ja sa zamyslam skor nad tym, ze ci to neporobi nieco s organmi, ked tam jeden organ chyba. Ci nepovolia a tak. Ale asi som len paranoidna. Organy predsa len drzia pokope nie vdaka ostatnym organom, ale vdaka ligamentom a pobrusnici a neviem comu este.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod hmka » Str 11.08.2021 12:29

Misheliq tiež ďakujem za názor.
Ja tú kastráciu zvažujem. Mám obavy aby sa nepritrafili nechcené štence. Suku si viem zabezpečiť počas hárania, ale na 100% určite nie. Resp. nemôžem tvrdiť, že sa nemôže pritrafiť, že áno :smile:
Len je ten zásah a tak skoro a s možnými následkami veľmi zásadný, tak hľadám info a hlavne praktické skúsenosti psíčkarov.
hmka
Nováčik
 
Príspevky: 35
Bydlisko: Martin

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Ulf » Str 11.08.2021 12:33

Tiež som neni vet a a mám "len" pocity, ale sterilka pred prvým háraním mi príde naozaj dosť svinstvo.
Ja sama som zvedavá, ako to bude u nás, nikdy som fenu nemala, takže netuším čo to bude, ale tak nejak mám zatiaľ na to, že dve-tri hárania a potom sa rozhodnem. Nie preventívne pred neviemčím, ale do chovu nepôjde a bývame na dedine a nakoľko presne viem čo sa bude diať aj s akými psami (odpozorované keď sa susedom hárala fena), tak neviem či chcem tomu fenu a aj nás zbytočne vystavovať do budúcna. Ale ako vravím, čas ukáže.
Ale osobne nepoznám jedinú fenu, ktorá by časom nemala falošky, nádory, alebo zápaly, takže pod tým nožom stejne skončila :ach: :ua: (čo stojí za zamyslenie, či robiť tento pomerne náročný zákrok keď je fena inak v dobrej kondičke, alebo keď už vystrelí nejaký problém čo telo zoslabuje a teda predpokladá horšiu rekonvalescenciu a možnosť komplikácií)
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod hmka » Str 11.08.2021 12:37

Ulf :jop:
hmka
Nováčik
 
Príspevky: 35
Bydlisko: Martin

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Sunny » Str 11.08.2021 13:08

Vybrať maternicu a nechať vaječníky rieši len to, že fena nebude môcť mať šteňatá a pyometru - inak bude hormonálne fungovať normálne, takže hárať, klidne aj faloškovať a riziko nádorov to nijako nezmenší. Mala som takú doma (zle vykastrovaná v útulku), schválne by som do toho nešla, nevidím v tom zmysel. :nwm:
Inak väčšina vetov vidí len to zdravotné hľadisko, plus im rukami prejde kopa nechcených šteniat, takže ja sa s kamarátkou vetkou na túto tému nemôžem napríklad vôbec baviť, lebo sa nikdy nezhodneme :heh: ona by kastrovala všetko hneď a ja zas až v prípade problému fyzického alebo psychického.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod clupko » Str 11.08.2021 16:07

kastrovala by vsetko hned - aj suky aj psy?
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Sunny » Str 11.08.2021 16:24

Suky určite klidne už pred prvým háraním. Psy, hm, to si nevybavujem - ale hovorím, na túto tému sa spolu moc nebavíme :heh: a radšej rešpektujeme, že sa nezhodneme.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Nisus » Str 11.08.2021 22:23

Hmka skús pozrieť aj môj príspevok na predošlej strane, možno ťa to v niečom posunie :smile:

posting.php?mode=reply&f=15&t=1293#pr1487760
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Vikiki22 » Štv 12.08.2021 6:12

Ja som mala Elišku zle vysterilizovanú. Zostal jej kúsok vaječníka. Fungovala normálne, nemala síce maternicu, teda nemohla zabreznúť, ale hárať sa hárala naďalej a aj falošky mávala. Ja osobne vidím plusy v ponechaní vaječníkov/-a jedine v tom, že suka je plne hormonálne funkčná, bez zjavnej psychickej ujmy a nemôže jej hroziť pyometra a tak isto vplyvom hormónov nehrozí v takej miere inkontinencia, na druhej strane to nerieši ani háranie, ani falošku a ani nádory. Neviem, je to na každom z vás a veterinárov.
Inak ja tiež rozmýšľam, že by som dala Freyu na starobu vysterilizovať - skrz pravidelných falošiek a možného rizika pyometry.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod hmka » Štv 12.08.2021 9:43

Dakujem vsetkym. Lahke rozhodnutie to nebude. Uz som rozhodnuta, ze pred druhym rokom ju urcite kastrovat nenecham. Potom sa uvidi.
hmka
Nováčik
 
Príspevky: 35
Bydlisko: Martin

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod hriva » Pia 13.08.2021 12:26

Ja mám doma teraz tri kastrovane a tri nie, Brii ťahá na 13-ty rok a kastrovana je od 3 rokov, nema inkontinenciu, ani ostatne dve nemajú. Chcem dať aj Elu pod nôž. Teraz pitbulky hárajú a to je des, vkuse sa nakryvaju, nadržané, každého chcú znasilnovat, nevedia čo so sebou
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Lucy » Pon 25.04.2022 19:08

dufam, ze cita niekto aj tieto temy, mam chut to svacnut do volnej diskusie :D
po plodnej debate zacinam teda aj realne riesit kastraciu Ziggyho - teraz ma 7m, uz zacina naskakovat na Dzipu (paradoxne, cele jej haranie bol este neaktivny, jak doharava,tak zacina byt vcelku nadrzany)
otazka je, v akom veku vlastne kastrovat psa, especially kryptochida?
Resp. aky mate na to pohlad/nazor? ...lebo ja netusim, okrem toho, ze sa spytam veterinara a ze mne osobne z mojich skusenosti pridu tieto mini plemena dost skoro "hotove" aj povahovo/psychicky
Lucy
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 829
Bydlisko: BA/BB

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod clupko » Uto 26.04.2022 9:07

ja by som pockala aspon az bude naozaj dorasteny do dospelosti.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod straka17 » Uto 26.04.2022 9:28

Kde je slausa? :lol:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

PredchádzajúciĎalší

Späť na Starostlivosť