Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 28.04.2008 8:03

Počuj, keď si nešťastná z toho, že ho máš na ostnáči, tak ten obojok proste zahoď. Ostnáč sa používa na perfektné dolaďovanie už zvládnutých cvikov,a to nie vždy. Čo nieje tvoj prípad. Takže v prvom rade použitie tohto obojka je v tvojom prípade naprosto nevhodné a časom celú vec ešte zhorší.
Za druhé, možno sa to nezdá ale bez príčiny sa nikdy nič nedeje, takže to, že tvoj pes ZDANLIVO bez príčiny útoči nieje pravda. Príčina tam je a ty ju určite nevidíš.
Začni pozorovaním svojho psa, všímaj si na aké psi útočí, čo robí ten pes, čo robí tvoj pes pre tým, aká je situácia, čo robíš ty, ako sa cítiš, čo od neho v tej chvíli požaduješ. Ak máš príčinu, máš kľúč k riečeniu. Olýzne sa druhý pes na nose, keď vidí tvojho? Ako na to reaguej tvoj pes.... je toho naozaj široká škála.
Vieš, aj môj pes pred rokom napádal všetko živé, a ja som tú príčinu nevidela, preto som reagovala naprosto nevhodne a vec som ešte zhoršila. Ale už to nerobí. Hľadala som príčinu. Zistila som, že sa bojí. A zisťovala som to dlho a systematicky a hlavne stále. To že sa bojí som nesistila najmä pri jeho útokoch, ale jeho pozorovaním stále. Takže namiesto represií a zakazovania som obrátila vec tak, že som sa ho snažila, a astále sa snažím, ukľudniť, podporiť a nechávať mu čas. Takže ak čo už len vidím, že môže byť problém, dám si ho posadiť a ukľudním ho. Nie vždy to zaberie, ale aspoň nejde vyletieť z kože, ale výrazne sa to zlepšuje.
Zaujímalo by ma, podľa akých kritérií si prišla na to, že je dominantný. Skutočne dominantný pes nemá potrebu fyzicky svoju dominanciu ukazovať. Je si tým totiž absolútne istý. Pamätaj, že boj je pre psa naprosto krajné a extrémne riešenie a on sa mu snaží všemožne prechádzať. Jeden z najsilnejších agresiu sastavujúcich signálov je práve zmrazenie. Často to používam, namiesto toho, aby som psa ťahala násilne reč a nútila ho do pohybu zastanem a čakáme.
Skôr si myslím, že tvoj pes je neistý a stresovaný. Likviduje okolo seba všetko, čo ho môže ohroziť. Takže navrhujem obrátiť jeho pozornosť na niečo príjemnejšie, ako je likvidácia svohjo okolia. Čo je pre neho príjemné, vieš ty. Ale represia a ostnáč to nieje. Obracaj jeho pozornosť. Ale, ak to neurobíš včas, je snaha márna. Takže cesta je v predchádzaní, a nie riešení následkov. Ak niečomu nedokážeš zabrániť, je takmer zbytočné to riešiť. Musíš mu ukázať, čo má v danej situácií robiť.
"Návod" na to ako sa stať alfou je aj v tom článku Mýtus o dominanci a taktiež je to v tvojej istote a v tom, že obavy zahodíš a budeš si naprosto istá tým, že pes bude poslúchať. Ak neposlúchne, no a čo. Ignoruj to. Nemá prospech, nemá odmenu,nemá teba, nemá nič. Ak poslúchne a bude sa chovať slušne, sprístupni zdroje.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod miiishka » Pon 28.04.2008 8:39

Toto je presne tá odpoveď čo som dúfala že dostanem, takže ďakujem.
Bez zbytočného zhadzovania.
Tiež som toho názoru, že môj pes je primárnym agresorom zo strachu, aby nebolo zaútočené na neho. Súhlas.
To že si ho vonku skúšam posadiť a dohovoriť mu, robím tiež.
Hlavný problém je na cvičáku. Zčasti mi pomohlo tam ísť, lebo nejde mi po psovi teraz vonku /na prechádzkach/ vždy, a prestal ísť po fenách a menších psoch bez rozdielu pohlavia. Na vychádzke si ho pri väčšom psovi posadím a ukľudním, ale na cvičáku, kde by sa mal tešiť, je z jedného dôvodu stále v strese- máme tam dvoch väčších psov, jeden je ešte len šteňa ale veľkostne Axela dobehol, a po nich ide stále,a keď už zavrčí, vrčí stále, al keď kľudne sedíme v rade. :pac: Keď je nás tam menej, je pokojnejší, keď sme celá skupina, správa sa agresívne. A to že vynucovať si dominanciu nie je najlepšie vidím :plac: lebo ten pes sa na mňa doteraz ani len škaredo nepozrel, nieto že by zavrčal. To je novinka odkedy chodíme na cvičák. Chodíš niekam na cvičák? Ak áno, kam?
miiishka
Okoloidúci
 
Príspevky: 19
Bydlisko: Bratislava

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod Amaguk » Pon 28.04.2008 10:40

miiishka, ja by som ti odporucila osobnu konzultaciu u cloveka, ktory ma skusenost s prevychovou psov a s usmernovanim agresie. po nete sa daju konzultovat veci vseobecne, nieco co si mas vsimat ti naznacila vyssie Ulf, ale na stanovenie spravnej diagnozy a naslednych krokov k naprave je treba vidiet psa a vasu vzajomnu interakciu na zivo. Skus kontaktovat Reu - http://www.vlcica.sk.

a este jedna vec - ja osobne by som k niekomu, kto by mi radil ostnac, nechodila - a tam zjavne bude tych problematickych veci viac, ked pises, ze sa jeho spravanie zhorsilo, odkedy tam chodite.
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod lusy » Pon 28.04.2008 10:49

amaguk ja som to pochopila tak, ze sa spravanie zlepsilo odkedy tam chodia.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod Amaguk » Pon 28.04.2008 10:50

lebo ten pes sa na mňa doteraz ani len škaredo nepozrel, nieto že by zavrčal. To je novinka odkedy chodíme na cvičák.

:nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod miiishka » Pon 28.04.2008 11:05

Máte pravdu obe:)
v niečom sa správanie viditeľne zlepšilo /nevybieha na všetkých psov, ignoruje menších a feny, ako som spomínala/. :jop:
Ale na druhej strane, to ako na toho psa mám podľa cvičiteliek ísť, očividne na neho nefunguje. :nie: Z toho plynie, že to že ho zložím na lopatky ho natoľko vyplaší, že vrčí aj po mne. Cíti sa ohrozený. Čiže-zatiaľ tam zrejme budeme chodiť, už len preto že sa tam stretáva s inými psami a učí sa, ale zrejme si budem trestať po svojom. Nepredpokladám že ma z cvičáku vyhodia, veď ani nemôžu. Platím si ich ja...
Teraz na obednej prestávke pomohlo to vrčanie, prípadne výsmešný tón typu "prossííím ťa čo na tom psovi vidíš? si pipi alebo čo?" To som doteraz neskúšala a dosiahla som že pes sa sústredil na mňa a nie na psa.
Ach jo. Aj tak všetkým ďakujem za názory. Snáď toho mojho čertiska nejak dostanem pod kontrolu.
miiishka
Okoloidúci
 
Príspevky: 19
Bydlisko: Bratislava

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod lusy » Pon 28.04.2008 11:06

Zčasti mi pomohlo tam ísť, lebo nejde mi po psovi teraz vonku /na prechádzkach/ vždy, a prestal ísť po fenách a menších psoch bez rozdielu pohlavia.


:no:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod Amaguk » Pon 28.04.2008 11:15

Z toho plynie, že to že ho zložím na lopatky ho natoľko vyplaší, že vrčí aj po mne. Cíti sa ohrozený.

a bodaj by nie, ved si musi mysliet, ze je v ohrozeni zivota :vykricnik: co samozrejme neisteho pas este viac zneisti.
(vidim, ze toto prevracanie na chrbat je stale rozsirenejsie, nez som si myslela :ua:)

na cvicaku zatial zistil, ze sa nemusi bat vsetkych psov, no zaroven - "vdaka" blbej rade cviciteliek, stratil istotu v teba
inac, ako to tak citam, vy v podstate mozno ani nepotrebuje cvicak ako taky - ale potrebujete hlavne popracovat na vzajomnom vztahu a upevneni dovery, tam vidim kamen urazu...
takze, ako uz spominala Ulf, by som sa nesustredovala primarne na trestanie a represiu ale na pozitivne motivovanie psa a upevnovanie jeho dovery v seba aj teba. Vzdy je lepsia psa usmernit a nasmerovat na ziaducu cinnost ako mu davat negativne impulzy, kde mozno ani nebude vediet za co je trestany a co ma vlastne robit :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod miiishka » Pon 28.04.2008 11:36

No ja si skôr myslím že práve ten cvičák mi tú dôveru úplne pokašľal...
ale na druhej strane, kde inde môžem môjho psa privykať na iné psy ako práve tam?
Hlavne preto som na ten cvičák šla. Aby sa naučil spolunažívať aj s inými psami, a poslúchať ma, keď sú nablízku viaceré psy.
Ja mám totiž povely zmáknuté, lenže len keď sme sami...robí mi ich s radosťou....
Preto ma to jeho chovanie tak trápi. Lenže sme vyrastali na dedine, kde sme chodili von do poľa a pod., nestretávali sme iných psov, a keď už, vždy sme sa tak nejak prirodzene radšej obišli z diaľky ako by malo prísť ku stretu. A to bola asi najväčšia chyba. Nenaučil sa so psami hrať, len na ne vybiehať spoza plota :plac:
miiishka
Okoloidúci
 
Príspevky: 19
Bydlisko: Bratislava

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod Zuzka&Badynka » Pon 28.04.2008 14:19

Amaguk :No vies na tom cvicaku je to tak cvicitel je vpoho a je na nom vidiet kedy to hovori zo srandy. Ale nezartuje v takych vaznych veciach dava rady ale len jeho metodov ta jeho meetoda mne nesedi uplne ale trozku si ju zmnenim a je super ......... A na tom cvicaku su proti bitiu a ostnacu. Maximalne tak stahovak co uz mne povedal, ze by som svoju venku nemala mat na stahovaku lebo je na to mala ale ak ho viem spravne pouzit tak preco ne .................... :smile:
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod miiishka » Pon 28.04.2008 14:31

Mne sa tiež nepáčia rady mojich výcvikárok. Ale mienim si robiť po svojom, a už ani žiadne prevracanie na lopatky keď to nabúrava vzťah medzi mnou a Axelom.
Ako som písala, tam ma za "neuposlúchnutie rozkazu" vyhodiť nemôžu.
Božinku chudák môj hafan.
miiishka
Okoloidúci
 
Príspevky: 19
Bydlisko: Bratislava

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod beagle_fan » Pon 28.04.2008 16:30

cica15: neviem, či tam ešte pôjdem, dosť o tom pochybujem...ak aj áno, tak asi iba ako divák :ua:
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat.

Author Unknown
beagle_fan
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 76

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod Amaguk » Pon 28.04.2008 17:01

cica15 píše:Amaguk :No vies na tom cvicaku je to tak cvicitel je vpoho a je na nom vidiet kedy to hovori zo srandy. Ale nezartuje v takych vaznych veciach dava rady ale len jeho metodov ta jeho meetoda mne nesedi uplne ale trozku si ju zmnenim a je super ......... A na tom cvicaku su proti bitiu a ostnacu. Maximalne tak stahovak co uz mne povedal, ze by som svoju venku nemala mat na stahovaku lebo je na to mala ale ak ho viem spravne pouzit tak preco ne .................... :smile:


jaj, sry, ako tu tak prislo viac reakcii naraz, tak nejako sa mi to cele zlialo dokopy a bola som pod dojmom, ze aj ty chodis tam, kde radili mishke ten ostnac...ale ty si pisala o inom cvicaku, tak beriem spat :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod Zuzka&Badynka » Pon 28.04.2008 18:18

Amaguk:To je vpoho . :yes: A ty kam chodis cvicit?
Zuzka&Badynka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 281
Bydlisko: Bratislava-Rusovce

Re: Zoznam Výcvikových Stredísk - Bratislavský Kraj

Poslaťod Amaguk » Pon 28.04.2008 19:48

My chodime sem: Kynologický klub Ekoiuventa :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

PredchádzajúciĎalší

Späť na Západné Slovensko