Tréning nálad a emócií

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Elis » Pia 03.08.2018 15:22

a tak ja musela i ty klidy odmenovat :ach: :angel:

Offtopic: zacinam si konecne pripadat normalne - ze porad něco extra neresim jen ja :joint:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Margita » Pia 03.08.2018 15:29

a uvedomuje si pes ,ze vobec vrti chvostom?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod wer » Pia 03.08.2018 15:30

Ja to robim asi naopak. Ja riesim ako prve drive (po tomto "naladu") a potom presnost. V OB sa to napr robi naopak. Preto to asi riesia :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Elis » Pia 03.08.2018 15:37

wer píše:Ja riesim ako prve drive (po tomto "naladu") a potom presnost


i takhle - spousta lidi, co cvici si neuvedomuje, ze nerviky ( a nalady) u tech psu pracuji i tak.
neumi cist ty projevy, nebo nechteji.
ale projevy tam jsou :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod wer » Pia 03.08.2018 15:44

Tak je tu rec o tom, akp odmenovat radostny prejav, ked pes robi chyby pri cvikoch. A ja pisem ze najprv urobim radost a potom az roesim cvik a ked pes pochopi, radost sa vrati. Pretacanie psa je asi ina kategoria
Ale mozno teda je to ina tema
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Elis » Pia 03.08.2018 16:06

wer píše: A ja pisem ze najprv urobim radost a potom az roesim cvik a ked pes pochopi, radost sa vrati


jj. ale ja zase pisu, ze i v tomhle poradi ( radost -pozadavek-upevneni-a zase radost) pracujes s emocema v nejake fazi. Protoze proste tam ty cviky/pozadavky nakonec musí nejak dostat :nwm:
otázka neni, co je lepsi -ale jen chci napsat, ze když si pes není jisty -nerviky tam jsou.
a nepis hned pretaceni se :lol:

hledala jsem narychlo nejake video - a tohle teda nic moc, je to stare nezverejnovane Kacenky :-)

https://youtu.be/iAjeAbFxZsE

asi 4x tam dava najevo, ze uz nechce pokracovat...a ja delam jakoby nic a dokoncim, co potrebuju.
Pro Kacu to konci dobre a priste uz nejistota nebude takova.
ano, je to uceni nezaziteho cviku - ne zavodu :-) ale tady jsem potrebovala udělat všechny tri aporty po sobe -s odmenama a aby z toho mela dobry pocit.
tohle prerusit třeba tim, ze trvam na první reakci na povel k noze - by bylo kontraproduktivni. pokracuji přes chyby a s tim, ze pes se neciti komfortne.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Pia 03.08.2018 16:10

Nalady su rozne. Drive nezaruci tu spravnu naladu. Vid Baxy, ktory celt zivot ma 100% drive na parkure, ale toto nie je ta spravna nalada, ktoru si predstavujem, to je az pretacavost. Roky som robila na tom, sice drive mal, ale toto nebolo to, co od psa chcem, toto bolo psycho. Sice psycho s drivom alw stale psycho. Po rokoch s nim si myslim, ze vzdy sa lahsie pracuje si psom ktory nie je az tak hrr do vsetkeho, skor mu treba ukazat, ze je aj praca zabava. Aspon si myslim, ze asi ina nalada by mala byt odmenovana u psa na obranach a ina u psa na ob, nie?

Tu v tejto problematike podla mna nejde o odmenovanie vsetkych nalad prejavovanych nejakym drivom alebo niecom podobnym, ze je pes hrr ale tej spravnej nalady a chuti cvicit. A teda, snad mam o tom spravnu predstavu, je mozne naucit psa, aby pri cviceni danu naladu mal a vedel sa podla nej naladit. Ci? :nwm:
To ze odmenuju aj povely s chybami si predstavujem tak, ze tie chyby su male, nie ze odmenuju psa, co miesto chodzi pri nohe skace 2 m do vzduchu. Len ze nevyzaduju az taku preciznost cviku :nwm: lebo inak je to cele nanic. To uz potom sa tazko napravaju naucene chyby
Teda ak sa bavime o dospelom psovi, ktory zacina byt odmenovany za nejaku emociu ale povely ovlada. Nie o stenati, co nieco nevie, jasne ze tam sa nepracuje so psom, co nema chut sa ucit.
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod wer » Pia 03.08.2018 16:28

Tak ja sa asi stracam.. :joint:
Elis, nevravim absolutne, ze lepsie. Proste konstatujem, ze ja to robim naopak. S tym, ze nebude obcas " v nalade" ratam ale viem, xe to dalej odstranim. :nwm:
Moschino, preco si myslis, ze drive sa rovna pretoceny pes? :nwm: a dalsia vec - aka ina "nalada" je odmenovana na obrane? Na obrane pracujem s vlohami. Ked pes je "macka", tak cez odmeny nenaucis ani kusat, ani agresivitu tam nedostanes...
A dalej - ano, veeela cvikov som robila vedome s obrovskymi chybami s tym, ze budem ich neskor odstranovat. Niekedy je lahsie odstranit napr to skakanie pri nohe, ako odstranit napr zvesenu hlavu... Ono to niekedy inak ani nejde, aby sa clovek posunul, len clivek si to musi vediet ustrazit.
Ale mna si nevsimajte, ja skm fakt kategoria neriesic a davam prednost psom, ktorych netreba extra nijam tahat, tlacit a ktori sa vedia vysporiadat aj s tlakom, lebo to je nutnost na obranach. Ked neunesu moj tlak, ako unesu tlak figuranta?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod wer » Pia 03.08.2018 16:36

Elis, teraz som kukla video. Vsak jasne, ved normalka - v tej chvili si riesila seriu aportov a nie priradenie k nohe. To inak ucim aj zaciatocnikov v kurze - nebuzerovat psa zbytocne, kebo nabuduce bude pes rozmyslat, ci to stoji za tu namahu - napr odvolaju od psa, ale nesadne si, tak im vravim vzdy, poriadne odmente aj tak, lebo to, ze prisiel je dolezitejsie v tej chvili, ako to, ze si nesadol... ale toto povazujem za nieco ine a nenazyvam to naladou, aj ked to mozno mate aj na mysli.. :joint:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Pia 03.08.2018 17:20

Wer, ja som nepisala, ze drive sa rovna pretoceny pes :nwm:

moschino píše:Nalady su rozne. Drive nezaruci tu spravnu naladu.


Ja len ze to, ze pes ten drive ma, neznamena, ze je to automaticky ta nalada, ktora je pri tom cviceni ziadana. Jeden pes ma drive, ale je az pretoceny, dalsi vie v drive pracovat presne a aj premyslat, ma chut a pracuje, ma slusny drive. A dokaze to bez plieskania sa o zem a kusania okolo od samej radosti, ze nevie co so sebou. To ze ma pes drive nezaruci, ze je to spravna nalada k cviceniu. Nechcem odmenovat drive, ale naladu. Toto som tym myslela


Edit: tiez drive sa da naucit. Su na to rozne hry. Frapec ma tiez nauceny drive. Bezi na parkure, co mu tych 26cm od zeme a 4,5 kg da, ale nie vzdy je v rovnakej nalade, aj ked vzdy bezi naplno. Ma to naucene. Na parkure sa vzdy bezi naplno. Ak tak nema bezat, ze uz nevladze, nebezim vobec. Toto ma zaujima, ze ako zachytit jednu spravnu naladu. Nie ako odmenovat drive v roznej nalade. Teda ak je ti cele mozne. Co dufam jez ked sa to riesi niekde :lol:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Pia 03.08.2018 17:40

Takze patram po tom, kto to kde pisal. Tak nejaka Lucie Gabrielova v nejakej OB skupine na fb. Trenuje v Brne. Predpokladam OB. Meno mi nic nehovori, lebo ja OBckarov nepoznam
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod wer » Pia 03.08.2018 17:46

A ake rozne nalady su potrebne pri OB?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Pia 03.08.2018 18:36

Vsak asi jedna. Ale treba zachytit spravnu, odmenovat ju a posilnovat. Aspon tak to chapem :nwm:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod wer » Pia 03.08.2018 19:01

A ta jedna nalada je co? Prejav? Ci co?
Ja sa fakt snazim pochopit, o com je rec...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Pia 03.08.2018 19:06

pri dd ma Fr vela emocii. Najcastejsie su to tie "spravne", ma pri nich drive a na prvy pohlad vyzera ako pes, co maka naplno. Vacsinou ich ma pri treningu. Okrem tej idealnej emocie ma dalsie, neviem ich pomenovat, ale napr. emocia, ked sa prilis snazi a vtedy knuka a vybafuje (co by nemal). Dalsia je, ked sa snazi urobit nieco, co je nad jeho sily (nemyslim doslova, ale ak ma tazsi trik na svaly ako je popros - postavenie - popros, co bezne pri treningu zvlada, ale nemozeme opakovat viackrat, lebo je to jak s brusakmi, tiez sa ich neda vela naraz :lol: ) - tu knuka, ale inak. Toto dospelo do stadia, ze uz len zacne ten cvik prvykrat a uz knuka, lebo knukal aj parkrat predtym, ked som mu ho nestopla vcas a zacal, potom zacal knukat uz od zaciatku. Ma to spojene, ze aha, toto bude narocne, tak budem knukat hned. (Toto mi neskoro doslo, ze nie je spravna cesta odmenit neknukanie a opakovat to, kym to da potichu, ale spravne je nedostat sa ku knukaniu. Cvik zopakovat raz, kym este je ok a ticho. Osvedcilo sa mi to, len dalo roboty napravit sviju chybu). A to napr vsetko robi s drivom. Tiez emociu, ktoru nastastie casto nevidam, skor u Baxyho, ten zacne knukat, ak shapujeme a on nevie na nieco prist. Chyta nervy. Ale maka a ma drive. Toto nastastie Fr nema, ja zvycajne pomaham pri uceni, ak na nieco nevie prist prave preto, aby "nestracali nadej". Baxy ma ale vekom tuto hranicu stale nizsie. A vsetky tieto emocie maju drive :nwm: Preto si myslim, ze drive nie je meritko emocii. Vacsinou ale na treningu ma Fr spravnu emociu, kedy sa sustredi a maka. Ale ma aj take negativne emocie. Jednu som si sposobila ja, ked som pocas treningu, kedy knukal upozornila na to, ze to je nespravne, zaliezol pod stol a ostal prekvapeny. A prestal knukat. I ked po par razoch pouzitia som zistila, ze i tak nepochopil, co sa mi nepacilo a na co som ho upozornila, ze je zle. Knukat prestal preto, lebo prestal robit cvik, pri ktorom knukal. Doslo mi to a uz to nerobim, radsej sa knukaniu vyvarujem inak, lebo to narobi akor zle, ak budem upozornovat na nieco, co zle robi. On je labilna povaha, nemoze nieco robit zle (taky Baxy klude znesie, ak by som ho za to xkrat zahriakla, frci dalej). Lebo ak ja unhi upozornim parkrat na nieco zle, staci casom len oovzdych a bude pod stolom sam od seba. U Baxyho toto nehrozi, ani keby pri treningu spadol, alebo nieco bolestive, otrasie sa a ide dalej.Dalsou emociu je v strese (?? Asi je to stres :nwm: neviem to pomenovat), usi dozadu a z nejakeho dovodu ide do niecoho ako stresu, pricnu neviem. Niekedy staci viac povzbudzovat a chvalit a rozbehne sa, naladi na inu emociu a vtedy odmenim. Toto sa deje na pretekoch a mam s tym dost problem. Preto keby mam naucenu nejaku spravnu emociu, mozno sa lahsie prepne na nu :nwm: preto ma to cele zacalo zaujimat. A ci to funguje tak, ako si to predstavujem.
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik