Reakcia na podnety, reflexny obluk

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod Elis » Str 13.01.2016 11:30

elfinka píše: pes si ulozi aky je to pocit ked je v tej polohe spravne, a nabuduce sa mu lahsie zopakuje.


jsme koukam uvazovali stejnym smerem :-)

elfinka píše: Myslim ale ze tam musi byt dobrovolnost,


a když ma nasledovat další pohyb -co nejrychleji prejit na shaping třeba.
JEN se psem manipulovat - i když po dobrem -nejaky nauceny slozitejsi pohybovy stereotyp neudela??

elfinka píše: Ale aj tak, svalova pamat a privolanie podla mna nesuvisi vobec,


ne, to uz se tu vyvrátilo. byla to fakt jen jedna úvaha.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod Bad » Str 13.01.2016 11:48

elfinka píše:ked mu tie nohy do polohy nasilu nacpes zatial co on ich taha do opacnej strany, to ucenie spomaluje

samozřejmě, že je to jiné, pokud pes sám chce, nebo když ho takto mechanicky vedeš, ale pořád se učí. Ty musíš dojít k jeho vůli a aktivitě.

elfinka píše:Preto to podla mna skripe u toho privolania, tah voditkom vyvolava protitah (opozicny reflex) takze cely ten pohyb ktory si vynutim snurou je nieco ine nez co realne chcem.

tady je pro mě takový základní omyl - předpokladem přeci je, že pes přivolání umí, respektive je motivován jinak, aby přišel (se mi nikdy nikdy s Aribem (!!!) nestalo, aby se mi vzpíral, i když jsem já táhla, vždy nakonec nabral tryska ke mně sám)....předpokladem je, že stopovačka = pojistka, mechanické jištění, zábrana chyby (a jak už se trapně opakuju - to, že psa nenechám udělat chybu psa rovněž učí!) přivolání je postaveno na dobrovolnosti, ochotě psa přijít.....podmínky stěžuju postupně, že....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod Elis » Str 13.01.2016 11:53

Lindchen píše: Ale teda musí tam zapracovať aj dostatočne zaujímavá odmena, inak je to, ako som písala vyššie, proste o ničom.


jj. posilovace- to je alfa a omega :-)

Lindchen píše:Z hľadiska podnetu je na tom potom zaujímavo EO.


proc myslis zajimavy?

impuls je bud trest - a reakce psa je nejak se vyhnout trestu. to je ale dal neuchopitelne -neb to clovek moc neridi.
nebo je to vytrzeni -preruseni nezadouci cinnosti -podobne "hola, hola, něco ti rikam" -ale pak zase nasleduje posilovac.

v kazdem pripade -pes by mel povel znat -a "jen" mu zrovna nestoji za to poslechnout?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod elfinka » Str 13.01.2016 12:21

Pre mna je tiez zaujimavy. Citala som si starsie debaty, a nejde mi do hlavy, ako pes co nosil stopovacku stylom ze ju uplne ignoroval a proste ju silou prerazil a bezal si kam chce ked mu to za to stalo, tak s EO sa zrazu rozhodne teda majitela akceptovat. Podnet jak podnet :nwm:
Nechapem uplne jak to funguje.

Edit: tento prispevok som si mala najst uz daavnodavno :pac: viewtopic.php?f=13&t=3216&start=180#p568152
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod Bad » Str 13.01.2016 13:03

elfinka píše:ako pes co nosil stopovacku stylom ze ju uplne ignoroval a proste ju silou prerazil a bezal si kam chce ked mu to za to stalo, tak s EO sa zrazu rozhodne teda majitela akceptovat. Podnet jak podnet

Není podnět jako podnět, každý má pro daného psa různou sílu....třeba šleha EO naplno asi bude mít jinou váhu, než stopovačka. Nehledě na to, že tah může být pro četné psy až příjemný (viz Aribo) a nehledě na to, že asi nevíš, JAK s těmito pomůckami dotyčný pracoval či nepracoval :nwm:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod wer » Str 13.01.2016 13:30

S tym EO nemuselo ist o podnet - klasicke podmienovanie, ale napr. ze mu bol zneprijemneny zdrh - operantne podmienovanie. A az potom neskor sa to preklopilo do klasickeho.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod lucik » Str 13.01.2016 13:44

zaujímavá debata, dobre sa vás číta :smile:

kives píše:mám iný príklad, podobný, aj keď mechanický podnet je nahradený slovným.

napr. ideme hľadať predmety, ukážem psovi predmet a poviem sadni. premotivovaný puk prepočuje sadni a ďalej rozmýšľa, ako by čo najrýchlejšie označil a dostal piškótu. no, a teraz nezopakujem povel, ale nasleduje veta "čo máš robiť??!!". len intonačne vyakcentovaná (nie krik). a pes zaujme polohu.


na toto som alergická.. nikdy som sa tým nezaoberala, kým som nestretla raz pani s chodským psom, ktorý zásadne poslúchol povel až na "čo máš robiť?".. vyzeralo to asi takto:
"Baldi k nohe!" Baldi nič
"Baldi čo máš robiť?" Baldy sa priradil
"Baldi ľahni!" Baldi nič
"Baldi čo máš robiť?!" Baldi zaľahol
"Baldi sadni!" Baldi nič
"Baldi čo máš robiť?!" Baldi sadol
:haha: vtedy mi to prišlo dosť zábavné.. až pokiaľ som nestretla ďalších dvoch psov (weimar a kríženec), ktorí robili presne to isté.. a teda všetci chodili k rovnakej "výcvikárke".. už mi to vtipné neprišlo potom
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod Lindchen » Str 13.01.2016 13:46

Pekne naučený, mohol by s tým ísť do filmu, čo chceš... :haha: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod wer » Str 13.01.2016 13:48

Jj. Pre mna to je to klasicke - druhy povel. Chyba nacviku.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod lucik » Str 13.01.2016 13:57

univerzálny povel "čo máš robiť?" :haha:

ako mi kamarát kedysi dávno povedal o jeho setrovi - "jeho najobľúbenejší povel je Rob si čo chceš" :lol:

inak, ja bežne používam druhý povel.. ale opakujem ten prvý v prípade, ak nezareaguje na prvý - s tým, že už nečakám na reakciu, ale "donútim" ju vykonať ho - či už mechanicky alebo navedením alebo stopovačkou.. no dávam si pozor na to, aby naozaj, keď ho už zopakujem, aby som to vykonanie aj vedela zabezpečiť, vlastne opakujem práve kvôli tomu, aby si ten pes uvedomil, ČO som vlastne hovorila a že som to naozaj nehovorila do vetra, ale mám na neho dosah a TOTO to znamenalo.. ešte som nemala pocit, že by pes čakal na ten druhý povel (ako Baldi), lebo nepovelujem dvakrát stále.. a tiež nepovelujem viac ako dvakrát (no dobre, občas sa stane, občas sa stane aj s prídavkom nadávky alebo otázky, ale to sú už moje nervičky :heh: )
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod Elis » Str 13.01.2016 14:35

opakovani povelu- samo o sobe a pri zachovanj urcitych pravidel - nemusj byt vzdycky na skodu.

Eliska moje se opakovane povelovala a poveluju stale - je to jedina forma opravy kterou pri cviceni snesla...
ale pes je u toho aktivni, snazi se, a za zopakovany povel neni nikdy odmena
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod kives » Str 13.01.2016 16:25

lucik píše:zaujímavá debata, dobre sa vás číta :smile:

kives píše:mám iný príklad, podobný, aj keď mechanický podnet je nahradený slovným.

napr. ideme hľadať predmety, ukážem psovi predmet a poviem sadni. premotivovaný puk prepočuje sadni a ďalej rozmýšľa, ako by čo najrýchlejšie označil a dostal piškótu. no, a teraz nezopakujem povel, ale nasleduje veta "čo máš robiť??!!". len intonačne vyakcentovaná (nie krik). a pes zaujme polohu.


na toto som alergická.. nikdy som sa tým nezaoberala, kým som nestretla raz pani s chodským psom, ktorý zásadne poslúchol povel až na "čo máš robiť?".. vyzeralo to asi takto:
"Baldi k nohe!" Baldi nič
"Baldi čo máš robiť?" Baldy sa priradil
"Baldi ľahni!" Baldi nič
"Baldi čo máš robiť?!" Baldi zaľahol
"Baldi sadni!" Baldi nič
"Baldi čo máš robiť?!" Baldi sadol
:haha: vtedy mi to prišlo dosť zábavné.. až pokiaľ som nestretla ďalších dvoch psov (weimar a kríženec), ktorí robili presne to isté.. a teda všetci chodili k rovnakej "výcvikárke".. už mi to vtipné neprišlo potom

wer píše:Jj. Pre mna to je to klasicke - druhy povel. Chyba nacviku.

počkajte dievčatá, takto sme vyzneli, že sme nespacifikovaný obaja :heh: .
takto to nie je, len naozaj občas sa stane, že je premotivovaný (a myslím tým, že pri tom premotivovaní občas neposlúchne, nie že pri každom). inak fungujeme klasicky, jeden povel a v pohode. a zase rozlišujem, či je to niečo, čo mu nestolerujem ani občas alebo ho len takto opravím bez odmeny. nie je to veľmi správne, ale viem, kto to pokazil (tentoraz nie ja). je zaujímavé, že pes rozlišuje aj v tomto. u koho mu neuposlúchnutie prejde a u koho nie.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod lucik » Str 13.01.2016 17:35

Offtopic: :heh: ja som to nemyslela zle, len mi to pripomenulo Baldiho (je to asi 8 rokov čo som ich stretla a stále si ich pamätám ešte aj s menom psa). + pani sa posťažovala, že jej pani výcvikárka dod*bala psa, lebo išla na Baldiho silou a nátlakom a teda on nebol zrovna pes s pevnou CNS, tak ho proste zlomila tak, že zostal na seba strašne citlivý - nedala sa urobiť žiadna korekcia dotykom a to nemyslím žiadnu brutalitu.. pani išla s ním na výstavu (na ktorú ho mala pripraviť pani výcvikárka) a pes sa rozsypal pri pokuse rozhodcu pozrieť mu zuby a ohmatať ho - najskôr panika a potom až cvakal okolo seba :ua:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod elfinka » Str 13.01.2016 18:04

wer píše:Jj. Pre mna to je to klasicke - druhy povel. Chyba nacviku.

Offtopic: To ja kludne priznam ze som vinna v plnom rozsahu :heh:

Ako by ste preucali takeho psa? Napriklad takeho Baldiho, ktory na seba okrem ineho ani nenecha sahnut - alebo povel ktory sa neda fyzicky uplne realne vynutit? Zacat ako od steniatka, najprv navadzat pamlskom?
Sice potom bude na maslu bezny zivot, ked mi pes skace na susedku od radosti ze ho chce pohladkat a ja mu ani nemozem to sadni povedat lebo v tej chvili by pamlsok nevnimal a ci naozaj posluchne si asi hadze mincou :pac: :hi:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod wer » Str 13.01.2016 18:40

Byt to moj pes, isto by som odstranila reakciu na dotyk v prvom rade. :nwm: A normalne by som s nim pracovala - ziadne opakovanie povelov, ujasnit mu, co je co.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik