Besnota

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Besnota

Poslaťod Laura » Sob 03.04.2010 19:00

Diky :)
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Besnota

Poslaťod elia » Štv 27.01.2011 9:18

Ahojte!

Precitala som si prispevky v tejto teme, a chcem sa opytat, ci je tu este niekto kto ma skusenosti s uhryznutim od cudzieho/tulaveho psa a naslednym riesenim?
Vcera cestou z obeda nam naskocil do auta pes, ktory sa potuloval po vonku, nechcel vyjst von, tak sa ho manzel snazil chytit za taku retiazku na krku co mal, a pes ho trochu rafol. Ranka malicka, ako pichnutie hrubsej ihly. No ale strach mam aj tak.
Isiel na infekcne, vraj by mu mali len zobrat krv a podla vysledkov sa uvidi. S takymto postupom mal skusenost moj znamy, kotreho poukusal pes, ale ranu mal vacsiu.

Ten "nas" mal aj znamku na obojku, ale vo vedlajsom petshope mi predavac povedal, ze uz sa tam dlhsie potuloval a volali veterinarovi, a ten potvrdil ze znamka je stara. :aaa:
elia
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 226

Re: Besnota

Poslaťod Vikiki22 » Štv 27.01.2011 12:45

No, pri pohryzení besným psom je jedno, či ide o veľkú alebo malú ranku. Infekcia zo slín sa dostane do krvi a to už je potom možná nákaza. Väčšinou sa pri pohryzení nezaočkovaného psa ihneď podáva prvá dávka antiséra. Rozbor krvi môže trvať a keby bol pes naozaj besný, ja by som s tým nečakala ani minútu! Vírus sa veľmi rýchlo šíri po tele.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Besnota

Poslaťod Demka » Ned 06.02.2011 21:58

Očkovaný pes nemôže dostať besnotu teda pokial sa neočkoval viac než pred rokom alebo tak niako :D Proti besnote sa očkuje raz za rok, nie?? :nwm:
Demka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 37

Re: Besnota

Poslaťod wendy1 » Uto 08.02.2011 11:40

Ockuje sa raz za rok u nas na Slovesmku, v Cechach myslim ze kazde 2 roky. Vet mi povedal ze vakcina vydrzi aj 2 roky v pohode, len u nas je zo zakona rok. Ja som stresovala ked moja mala byt ockovana, ale bola chora tak sme museli pockat, vet ju zaockoval asi 3 tyzdne dozadu a mala byt ockovana podla papierov uz v juli. Len pes b yti nemal nikoho dovtedy kusnut kvoli opletackam.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Besnota

Poslaťod Dana D » Štv 10.02.2011 15:59

elia píše:Ahojte!

Precitala som si prispevky v tejto teme, a chcem sa opytat, ci je tu este niekto kto ma skusenosti s uhryznutim od cudzieho/tulaveho psa a naslednym riesenim?
Vcera cestou z obeda nam naskocil do auta pes, ktory sa potuloval po vonku, nechcel vyjst von, tak sa ho manzel snazil chytit za taku retiazku na krku co mal, a pes ho trochu rafol. Ranka malicka, ako pichnutie hrubsej ihly. No ale strach mam aj tak.
Isiel na infekcne, vraj by mu mali len zobrat krv a podla vysledkov sa uvidi. S takymto postupom mal skusenost moj znamy, kotreho poukusal pes, ale ranu mal vacsiu.

Ten "nas" mal aj znamku na obojku, ale vo vedlajsom petshope mi predavac povedal, ze uz sa tam dlhsie potuloval a volali veterinarovi, a ten potvrdil ze znamka je stara. :aaa:



Podľa známky sa dá zistiť u veterinára majiteľ psa. Viacerí veterinári mi potvrdili, že vakcína na besnotu má trvanlivosť minimálne 2-3 roky. Takže ak je to psík, ktorý bol viackrát očkovaný, tak už má v sebe nejakú dávku imunity na viac rokov. A tiež zo štátneho veterinárneho ústavu mám osobne potvrdené, že naozaj sa na Slovensku cca 5 rokov besnota nevyskytla.
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Besnota

Poslaťod elia » Štv 10.02.2011 17:16

Ďakujem za odpovede. Nasledovný deň bol naoazj stresujúci. Na infekčnom poslali manžela hľadať psa, najprv sme si mysleli, že je to márne a že naozaj nastúpi na očkovaciu kúru.
Našťastie sa mu podarilo cez veterinára dopátrať k majiteľom. Pes im utiekol, na krku mal starú známku, ale pani ukázala očkovací preukaz aj známku - PLATNÚ. Takže nasledovalo potvrdenie od veta, s ním na infečkné a dnes si bol muž po ďalšie 2 potvrdenia, že pes je ok. Len sa nám zdá, že tie boli vystavené len tak bez ničoho. A teda že tam neprebehla opakované vyšetrenie psa. Neviem, či sa toho dožadovať, alebo stačí to, že pes bol riadne zaočkovaný.
elia
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 226

Re: Besnota

Poslaťod Mackie » Štv 10.02.2011 18:23

podla spravnosti by mal byt pes aj vysetreny
ale prakticky je velmi mala sanca, ze tu besnotu naozaj ma, ak je zaockovany
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Besnota

Poslaťod Domča » Sob 12.02.2011 9:51

Pred týždňom som sa bavila s veťom o očkovaní proti besnote, pretože koleginina fenka má alergiu na tú očkovaciu látku.
Tak mi povedal že v amerike či anglicku či kde sa očkuje každé 3 roky, len my máme zo zákona každý rok. Ale že tá injekcia účinkuje 3 roky
If there are no dogs in Heaven, then when I die I want to go where they went.
Ak v neby niesú žiadne psy, potom keď umriem chce ísť tam, kam ony.
(Will Rogers)
Domča
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 291
Bydlisko: SNW

besnota

Poslaťod Piere3 » Ned 08.06.2014 20:38

Dobrý večer, máme šteniatko, ktoré ešte len v utorok má byť očkované proti besnote... je teda možné, že ked niekoho teraz škrabne zubkami, že môže dostať besnotu? ďakujem! :smile:
Piere3
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10
Bydlisko: Nitra

Re: besnota

Poslaťod katkariinka » Ned 08.06.2014 20:40

Nie, nie je to mozne. Muselo by samo byt chore, co by ste si asi vsimli.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: besnota

Poslaťod Margita » Ned 08.06.2014 20:42

:lol: akoze ked poskrabe niekoho ,napr cloveka ,ze ten clovek zbesnie?no je to mozne :heh:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: besnota

Poslaťod wer » Ned 08.06.2014 20:44

ja sa ospravedlnujem a nemyslim to v zlom - ale to su take krasne otazky.. :haha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: besnota

Poslaťod Margita » Ned 08.06.2014 20:47

Offtopic: to je ako,ze moj pes ma na bruchu pri pipikovi dve lopticky :heh: :heh:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: besnota

Poslaťod Vikiki22 » Ned 08.06.2014 20:50

Offtopic: Nevysmievajte sa, tiež ste niekedy začínali, nie? :jazyk: Ale pobavilo to aj mňa. Obzvlášť mi to pripomenulo moje mládí, keď nám veterinár po každom očkovaní proti besnote povedal, aby sme si dávali pozor, aby nás pes nepoškriabal. A to bol veterinár! :heh:
Inak, o besnote zistíš viac, ak si dáš do hľadáčika "besnota": search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=besnota&fid%5B%5D=11&start=15
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby