osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Rauke » Uto 09.06.2009 19:32

neni zac,
tato diagnoza sa pomocou rtg urcit neda. popros veta, nech spravi hematologiu a ked budu eozinofily zvysene, tak je dost velka pravdepodobnost, ze to bude prave toto ochorenie.

nechapem preco mu neurobili krvne testy... 5rtg a ani jedna hematologia ani biochemia
naviac ak boli psikovi dlhodobo nasadene kortikoidy... podla mna tu krv treba kontrolovat pravidelne.
no a vyslovenie tejto diagnozy bez stanovenia eozinofilov je tiez tak trocha divne.

to co pises o tom exoftalme-vypulenych ociach, to je uplne typicky priznak pre tuto chorobu, najma pre zaciatocnu fazu.
daj vediet co mate nove a drzim psikovi palce.
Naposledy upravil Rauke dňa Uto 09.06.2009 20:26, celkovo upravené 1
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod .mia. » Štv 11.06.2009 14:58

Renique píše:neni zac,
tato diagnoza sa pomocou rtg urcit neda. popros veta, nech spravi hematologiu a ked budu eozinofily zvysene, tak je dost velka pravdepodobnost, ze to bude prave toto ochorenie.

nechapem preco mu neurobili krvne testy... 5rtg a ani jedna hematologia ani biochemia
naviac ak boli psikovi dlhodobo nasadene kortikoidy... podla mna tu krv treba kontrolovat pravidelne.
no a vyslovenie tejto diagnozy bez stanovenia eozinofilov je tiez tak trocha divne.

to co pises o tom exoftalme-vypulenych ociach, to je uplne typicky priznak pre tuto chorobu, najma pre zaciatocnu fazu.
daj vediet co mate nove a drzim psikovi palce.


pozerali sme včera znovu rtg, neviem, či to dobre popíšem, lebo táto oblasť mi je cudzia, pracujem s deťmi, ale ak si dobre pamätám od včerajška, prišli sme spoločne na to, že pravdepodobne Hugo mal zlomeninu, keď mu pred rokom privrzlo hlavu do balkónových dverí počas búrky ( to mi povedala bývalá majiteľka, keď som jej hovorila, že sa bojí dosť zvukov a dokonca aj dverí, nechcel cez ne prechádzať, pokiaľ neboli dosť otvorené, teda nie že by to mal zlomené, len že m tam ostala hlava a dosť dlho bol mimo).Vytvorila sa mu tam myozitída, na rtg to vyzeralo ako prstienok, v strede s inou farbou.Je to v oblasti, niekde kde je uhlový výbežok a žuvačová jama. Podľa toho by sa to snáď mohlo dať operovať, takže zháňame niekoho, kto by sa na to podujal, teda čeľustného ortopéda.
na krv som včera pozabudla, ale v pondelok budem volať, takže to skúsim vybaviť

budem rada, ak napíšeš, čo si o tom myslíš
.mia.
Šteniatko
 
Príspevky: 70
Bydlisko: Martin

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Rauke » Pia 12.06.2009 12:43

najviac ma na tom "štve" to, ze vas vet predpisal kortikoidy a ani nevie o co presne ide. kortikoidy sa pouzivaju v akutnych pripadoch, ako je sok, taktiez na liecbu alergie a automunitnych ochoreni. eozinofilna myozitida je autoimnitne ochorenie, no vas vet si podla mna vobec nie je isty touto diagnozou-ani nemoze byt kedze nedal vysetrit krv na eozinofily.

najhorsie na tom je to, ze dlhodobo podavane kortikoidy - okrem XY neziaducich ucinkov - znizuju pocty eozinofilov a lymfocytov v krvi, takze ak by ste aj chceli zistit ich mnozstva, teraz bude ten vysledok uz skresleny.
ja by som do psa nepchala kortikoidy, pokym by som si nebola ista, ze ide o ochorenie, kde je ich pouzitie indikovane.

kortikoidy sice mozu docasne pomoct, ale vedia vyrobit snad viac zla ako dobra. nechcem byt zla ale hrozne neznasam taky pristup... ako moze vet nasadit kortikoidy, ked si nie je isty diagnozou, a to nevyuzial ani uplne zakladne vys.metody-hematologia a biochemia... ak aj nevedel co a ako, preco vas neodporucil dalej???

ak sa uz aj kortikoidy davaju, tak to ma byt zostupne podavanie s hladanim najnizsej ucinnej koncentracie, pri ktorej este zaberaju. radsej sa ani nepytam, ci vam to vysvetlil vas vet.
ja ho naozaj nechcem spochybnovat a sorry za tieto kriticke slova, ale toto ma vie riadne nas... a ak aj ma teraz podozrenie na tu traumu sanky, tak preco potom kortikoidy :otaznik:

na vasom mieste by som urcite sla za celustnym ortopedom. jednak mu mozte ukazat vase rtg, taktiez si moze spravit nejaky vlastny... co tak doc.Capik KE? na vasom mieste by som za nim urcite sla. na nete si mozes pohladat aj kontak na neho- alebo ti ho najdem ja a skus sa s nim dohodnu na nejakom termine.

ako sa rozhodnes je uz na tebe, v kazdom pripade drzim psikovi palce.
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod .mia. » Sob 13.06.2009 5:13

[quote="Renique"]najviac ma na tom "štve" to, ze vas vet predpisal kortikoidy a ani nevie o co presne ide. kortikoidy sa pouzivaju v akutnych pripadoch, ako je sok, taktiez na liecbu alergie a automunitnych ochoreni. eozinofilna myozitida je autoimnitne ochorenie, no vas vet si podla mna vobec nie je isty touto diagnozou-ani nemoze byt kedze nedal vysetrit krv na eozinofily.



Prešli sme viacerými veterinármi ( Vrúty, Žilina, Bojnice a nakoniec Sliač) a od diagnóz bolo porôzne, v Bojniciach povedal dokonca 4 možné, ale vraj je jedno, ktorá to je, stav sa nebude dať zlepšiť do normálu a nasadil mu kortikoidy, ak by pomohli, lenže po týždni som tam volala a keďže sa stav nezmenil, mali sme ich vysadiť, čo trvalo 3 týždne. Na Sliači dostával homeopatiká, čo sa mi teda páči viac.Ale s tou krvou máš pravdu. Keď sa nad tým tak zamyslím, celkovo v Martine krv často neberú. Vrútocký veterinár povedal na rovinu, že mu viac pomôcť nevie, preto sme sa obrátili na Bojnice, no ani tam sme moc nepochodili, neurobili mu ani nové snímky, len pozrel staré, ktoré až tak dobre nevyšli a nasadil kortikoidy.Po týždni som mala zavolať, ako mu je. Na Sliači sa porobili rtg,začali sme s akupunktúrou a dostal aj homeopatiká a bowenky hlavy.
Keď som si čítam tvoje riadky, som naštvatá sama na seba, že som tak krepá a nedokážem mu pomôcť. Ale som ti vďačná za každý názor, lebo nakoľko pracujem v inej oblasti a s Noirkom sme v podstate žiadne problémy nemali, je toto všetko pre mňa nové.Skúsim sa skontaktovať s Košicami.Neviem, či som si našla správne meno, je to Doc. MVDr. Igor Capík?
ešte raz dík
Naposledy upravil .mia. dňa Sob 13.06.2009 7:37, celkovo upravené 1
.mia.
Šteniatko
 
Príspevky: 70
Bydlisko: Martin

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Rauke » Sob 13.06.2009 7:12

ano je to on.

vobec nemusis byt na seba nastvana. mne sa to hovori ja viem... kebyze to nestudujem, tak tiez by som nevedela co a ako...
raz tu myslim antenka pridala psikovu fotku a mal na labke kanylu, preto je pre mna este viac nepochopitelne, ze ked sa uz ta zila napichavala kvoli infuzkam, tak par ml krvi mohli nechat odtiect aj do skumavky.
v KE na internej by bol odber krvi asi to prve co by urobili, nechcem aby to vyznelo ze ich nejako prehnne chvalim alebo co, jasne vsetci tam maju aj svoje chyby, ale niektori su tam fakt dobri.

inac nemas zaco a pis ako pokracujete.

a este si zmen farbu pisma,lebo tvoj prispevok je tak trochu invisible. :ahoj:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod .mia. » Sob 13.06.2009 7:50

Renique píše:ano je to on....


Našla som už kontakt, super, ešte musím zavolať veterinárovi, nech mi pošle rtg a skúsim ho osloviť, snáď to dobre dopadne.Už by aj bolo načase, blížia sa teplá a asi to nebude pre Hugina bohvie čo
.mia.
Šteniatko
 
Príspevky: 70
Bydlisko: Martin

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod .mia. » Pia 03.07.2009 19:36

dnes mi veterinár oznámil, že Hugina v Košiciach nechcú operovať. Vraj niečo také ešte nerobili.Fňuk
Nevie mi niekto doporučiť čeľustného ortopéda??
.mia.
Šteniatko
 
Príspevky: 70
Bydlisko: Martin

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod mika » Pia 03.07.2009 21:11

Skus VFU alebo Jaggy. Obidve su v Brne.
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Mariska » Pia 17.07.2009 10:22

Ja som prave prisla od veterinara, nasmu rocnemu Baxxovi zistil rakovinu kostneho tkaniva na pravej prednej packe pod laktom :( urobil mu niekolko rentgenov, a uz aj to citit na dotyk :(
Baxxika asi pred mesiacom kusol na tom mieste rotwailer, veterinar nasadil antibiotika, to sa preliecilo a chvilu bolo vsetko v poriadku ale asi po dvoch tyzdnoch zacal krivat, minulu sobotu sme s tym boli u veta, tam nic nezistili, bolet ho to neboli na dotyk, resp. on je hrdina, on len tak lahko neda najavo, ze ho nieco boli, len krival. Tak sme na dnes sa objednali na rentgen a tam sa to objavilo :(
Ja na totok nemam stastie - uz je to druhy psik s rakovinou u nas - prva bola fenka krysarika, ktora mala rakovinu maternice a museli sme ju dat utratit v dvoch rokoch, lebo mala uz cele brusko prerastene a teraz Baxxik - som si hovorila, ze psovi s papiermi, po vynikajucich rodicoch sa nic take nemoze stat :(((
Mariska
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Deria » Ned 19.07.2009 1:42

Mariska,
na zaklade coho zistil vet tu rakovinu, iba rentgenom? Nejako sa mi to nezda, over si to aj u ineho veta, aby si sa neprenahlila. Dufajme, ze vet sa myli, vela stastia.
Deria
Snoopy
 
Príspevky: 108

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Mariska » Pon 20.07.2009 7:47

Deria, nemohli mu robit este aj krvne testy, lebo bol pod narkozou, tento tyzden mame prist na biochemiu a z tej budeme mudrejsi.
Mariska
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod lucik » Pon 20.07.2009 8:16

Mariska, tiez pevne verim, ze to bola len unahlene vyrieknuta domnienka veterinara s tou rakovinou.. neviem ako sa to zistuje okrem odberu krvi, no cisto z RTG urcite nie.. kde si bola u veterinara?
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Mariska » Pon 20.07.2009 11:34

Ahoj Lucik,
bola som u Centesa v Piestanoch, chce este urobit biochemiu, asi tam uvidi, ci je vysoky pocek bielych krviniek a pod.
Uvidime co povie vo stvrtok.
Ten prvy krat som bola v Ab-vete, ale minuly tyzden mali dovolenku, tak som isla k Centesovi, ten mi vtedy potvrdil rakovinu aj u malej havinky. A spravne.
Uvidime ako dopadneme vo stvrtok a ci sa nam este "oplati" ist do Trnavy.
Mariska
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Deria » Pia 24.07.2009 19:05

Mariska, ako to dopadlo, ako sa ma tvoj havinko?
Deria
Snoopy
 
Príspevky: 108

Osteosarkóm alebo niečo s labkou?

Poslaťod Vishka » Pon 17.03.2014 21:22

Ahojte. Neviem ani ako zacat. Skor sa chcem poradit.
Moj pes (RR,9 rokov) zacal po novom roku krivkat na lavu nozku. Mysleli sme si ze od divokeho behu, ktory praktikoval ked sme boli u babky a poriadne sa vyhebal na ihrisku. Zacal nam potom krivat, cakali sme tyzden a isli s nim na veterinu, kde z RTG nevedeli urcit ci ide o osteosarkom alebo je tak nejaka puklina na kosti, ci nieco so slachami.

Dostal lieky na zapal, ktore mu robili tak brutalne zle po tyzdni a pol ze sme sa na nich vykaslali (zvracal a hnackoval). :nie:
Nasledoval kontrolny RTG (od prveho RTG to bolo 5 tyzdnov) kde mojmu bratovi oznamili ze bohuzial taha sa mu tam nieco po nohe je to osteosarkom. Dali nam varianty bud chemoterapia alebo amputacia. Nevzali mu ani krv kde myslim by sa ukazali aspon hodnoty bielych krviniek nie? A myslim ze pri rakovinovych ochoreniach sa zvykne hovorit aj odhadovany cas zivota nie? :nwm:

Chcem podotknut ze Shaky kriva minimalne, je culy, vesely, vonku na psov agresivny ako vzdy pan sidliska a BARF strava mu mimoriadne chuti, ktoru sme tiez zmenili z granuliek (Eminent) dva tyzdne po novom roku.
Este nieco! Ja sa nachadzam v zahranici, takze dostavam len fotky a informacie od brata a mamky a bratovej priatelky.

Prosim, vyjadrite svoj nazor pretoze ja uz neviem co si mam mysliet a som dost nestastna takto na dialku,popripade co by ste odporucali,myslim z preparatov ako vitamin C, omega-3 atd.
Nemam ho pri sebe a povedala som ,ze domov pridem trebaz aj hned ak by to bolo zle.

Och a este jedna informacia. Vcera si dve tri hodinky kluskal,bezkal po zahrade a dnes mi vraveli ze mu to mierne opuchlo a nevedel na nozku stupit. Samozrejme ho nechali cez den sameho (cca do 15tej) lebo obaja su v praci, vzali mu jeho kamosky (dve fenky ktore su nastahovane v byte odkedy som ja odisla) a nevedel co sa deje ze nevie slapnut na nohu tak bol uplne vystresovany.....

Prosim o vase rady, postrehy ci nazory!!!!! :jop: :jop: :jop: :jop: :jop: :jop: :jop: :jop: :jop: :jop:
Vishka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3
Bydlisko: Košice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby