osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod antenka » Štv 05.02.2009 14:10

Ahojte. Prednedávnom sme sa ujali ročného zlatého retrívera. Včera nám na veterine podľa rtg povedali, že má na ľavej strane spodnej čeľuste osteosarkom, že v priebehu týždňa ho môže začať triasť od bolesti a že sa máme pomaly vysporiadať s tým že odíde. Veterinár navrhol pár dní počať, aby sme to strávili a aby sme si to sním užili, ale vzhľadom na to, že papuľku otvorí najviac 1,5cm a nemôže vyplaziť jazyk, povedal, že to vidí tak na tri dni a potom ho uspí, ale rozhodnúť sa musíme my. Je to veľmi nebezpečné, lebo keby potreboval vracať, môže sa zadusiť vlastnými zvratkami.
Je to úžasný pes s pravou retríverskou povahou, nikdy nikomu neublížil, má krásne šišatú hlavičku a úžasne veľké oči a navyše má len jeden rok. Veď on si to nezaslúži. Nechcem, aby sa dostal do štádia, kedy ho bude klepať od bolesti. Ale ani nechcem uveriť, že tak úžasný pes musí odísť tak skoro.
Veterinár hovoril o možnosti operácie, ale absolutne j neodporúčal. Údajne v KE je nejaký odborník, čo by m to vedel vyoperovať, ale pes by mal po operácii bolesti a keďže osteosarkom je sviňa, za týždeň by to mohol mať na drhej sánke a keby aj nie, je len 10% pravdepodobnosť, že sa po operácii dožije viac, ako 1 rok. Hľadala som info na internete, ale nestretla som sa s tým, že by bol osteosarkom v čeľusti. Má s tým niekto skúsenosť?
Keď sa to dozvedela jeho pôvodná majiteľka, začala si vyčítať, že Hugo vedel, že ho chce (musí) dať preč a tak sa rozhodol odísť úplne. Ja viem, že psychika spraví veľa, ale myslíte, že je to možné?
Existuje vôbec nejaká príčina tejto choroby? Volali sme aj chovateľovi a ten dedičnosť vylúčil. Vraj sa s rakovinou u svojich psov nestretol.
Nechcem prísť o takého úžasného psa. Nedá sa mu pomôcť aj nejako inak ako eutanáziou? Nedá sa nad tou svinskou rakovinou, ktorá berie preč najlepšie psy na svete, vyhrať?
Obrázok
Pes nikdy neurobí chybu.Je to pes a robí,čo robí,lebo je pes a myslí ako pes.Ste to vy,kto robí chybu,pretože ste ho nevycvičili,aby robil to,čo chcete.Alebo ste zle posúdili,čo je schopný robiť.Takže ak niekto v týme urobil chybu,ste to vy,nie pes.
antenka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 131
Bydlisko: Martin

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Sana » Štv 05.02.2009 15:31

no ja by som to nevzdala a pytala by som sa a pytala a hladala a hladala, vies ako to je desat dr desat nazorov, ale musis konat rychlo.
skus zavolat na kliniku Jaggy tam by mohli pomoct.
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Rauke » Štv 05.02.2009 16:29

osteosarkom je maligny nador, cize nema zmysel to vyberat von, ono sa to po case vrati... vacsina kostnych nadorov u psov je maligna, len male percento su benigne a tie nejak extra nerastu, cize ani nesposobuju problemy. ak si je vet isty, ze je to sarkom-teda maligny nador, tak jedinym vychodiskom je fakt eutanazia. u ludi sa to riesi ozarovanim, ale u zvierat... neviem ci sa take nieco na slovensku vobec robi a ak ano tak je to isto v plienkach.
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod mika » Štv 05.02.2009 17:34

Ano, osteosarkom je agresivny. Pokial sa da odstranit, tak sa to riesi dost radikalne-amputaciou koncatiny. Da sa amputovat aj celust, pes preziva aj len so stvrtinou celuste. Ale s tym ma problem dost casto majitel.
Chemoterapia sa pouziva aj u zvierat, ale je samozrejme draha.
A vo vacsine pripadov sa do par mesiacov objavia metastazy, po chemoterapii tiez, ale pomalsie a viac zvierat zije aj po roku.
A radim to co Sana, skus Jaggy. Alebo VFU v Brne.
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Basha » Štv 05.02.2009 18:36

Jo osteosarkom je zial hnus.....ked sa vetos ku ktoremu chodim praxovat zatvari ze osteosarkom, tak len taky vyraz nahodi, ze :ua: Zial rakovina sa moze zjavit ani nevies ako a uz je....ale je tu malo ludi, ktori ked sa dozvedia, ze ich pes ma takuto diagnozu, tak su ochotni sa pokusat liecit vselikde, tak to klobuk dole, ale keď už je v takom stave, ze nemoze ani papulku otvorit, tak to je uz aj o to tazsie.....
Viem ako sa asi citite, my sme toto zazili s nasim prvym psom - 6 a pol roka, maligny nador na prostate s metastazami v stave ze dovidenia sme ho museli nechat uspat :plac: Tiez to bol pre nas najlepsi pes na svete, kokrik super kamaratsky...No uvidime ake nove a uspesne trendy sa objavia o par rokov
Ak sa rozhodnete pre nejaku operaciu a chemoterapiu co bude urcite dost na psychiku tak vam budem drzat palce :ahoj:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Rauke » Štv 05.02.2009 19:34

ale keď už je v takom stave, ze nemoze ani papulku otvorit, tak to je uz aj o to tazsie.....

presne tak, naco mu zbytocne predlzovat trapenie... :ua:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod antenka » Štv 05.02.2009 20:03

dnes sme boli u veterinara na kortikoidy a povedal, ze nemohol zaspat, ze sa mu to cele nezda, aby malo rocne stena rakovinu, este aj ked vcera mal blby den a rtg robil 4 krat a ani jeden sa mu nezdal dost dobry a povedal, ze ked uz ide o taku zavaznu vec, ako je eutanazia, ze by urobil rtg znova, alebo este lepsie, mali by sme ist do ZA alebo do bojnic, kde maju digitalny rtg (snad som to nepoplietla - jednoducho nejaky kvalitnejsi), aby nam tu rakovinu vyvratili alebo potvrdili (aj ked jednoznacne sa to da len biopsiou), lebo ze on by ho neuspal, keby si nebol 100% isty, ze to s nim bude iba horsie. to uz boli asi styri hodiny, takze sme hned isli do ZA, lebo do Bojnic by sme to uz nestihli. tu nam veto povedal, ze tak mlady pes nemoze mat rakovinu, ze to bude... nazov za boha neviem, ale daka choroba steniat. ze mal nelieceny zapal (vraj niektore psy davaju najavo, ze ich nieco boli, iba ked je to neznesitelna bolest) a teraz sa mu svalove tkanivo meni na vazivo, ze v svalovom vlakne zacina prevladat fibrinogen a vyraduje svaly z funkcie. a je mozne, ze ked mu budu davat trojnasobne davky kortikoidov vzhladom na standardne davky, tak do 4 dni by mohol zacat otvarat papulku a potom to bude treba rehabilitovat, aby svaly zase nadobudli pruznost, ale ak nie, tak uz nikdy tu papulu neotvori. v tom pripade su tri riesenia: podavat mu do konca zivota tekutu stravu plus rad dalsich komplikacii s tym spojenych (problemy pri vracani, problemy so zubami a dasnami, smrad z ust, neschopnost ochladzovat sa jazykom, neschopnost nic chytit do papule, teda ani hracky a kopu dalsich) alebo mu natrhnut svaly (bolestive, to by som asi nedovolila), alebo ho nechat uspat. ale mam nadej, ze sa z toho dostane. som strasne stastna. hugo je silny pes, verim, ze to zvladne. ma uzasny entuziazmus a pri tejto diagnoze aj lepsie vizie ako pri rakovine.
Pes nikdy neurobí chybu.Je to pes a robí,čo robí,lebo je pes a myslí ako pes.Ste to vy,kto robí chybu,pretože ste ho nevycvičili,aby robil to,čo chcete.Alebo ste zle posúdili,čo je schopný robiť.Takže ak niekto v týme urobil chybu,ste to vy,nie pes.
antenka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 131
Bydlisko: Martin

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod calwen » Štv 05.02.2009 20:12

No budeme vam drzat palce!!!
Neslo o panostitidu?
V kazdom pripade potom nam napis novinky!
Havina vyskrabkaj a odkaz mu ze mu drzime palce a labky tak nech sa z toho dostane a robi panicke radost :ahoj:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod antenka » Štv 05.02.2009 20:52

fakt netusim, co to je, zajtra sa spytam a dam vediet. boze, po preplakanej noci prisla dneska aj jeho povodna majitelka a sla s nami na veterinu (perfektna baba). ked nam povedali, ze to neni rakovina, tak ambulancia bola tak preplnena stastim, ze som sa cudovala, ze sa nerozbijali okenne tabule tolkym tlakom. a chcem sa spytat, je mozne, ze ma hugo z kortikoidov zvysenu chut do jedla? vie, ze retriveri zjedia aj to, co nevidia, ale predtym sa mi nezdal taky pazravy. a dnes vecer len chodil a vypytoval. tak sa teda zajtra ozvem.
Pes nikdy neurobí chybu.Je to pes a robí,čo robí,lebo je pes a myslí ako pes.Ste to vy,kto robí chybu,pretože ste ho nevycvičili,aby robil to,čo chcete.Alebo ste zle posúdili,čo je schopný robiť.Takže ak niekto v týme urobil chybu,ste to vy,nie pes.
antenka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 131
Bydlisko: Martin

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Basha » Štv 05.02.2009 22:27

Tak to by bolo super keby to nakoniec osteosarkom nebol... :lol:A pekne od veterinara, ze sa hned neuponahlal :smile: Mna ta panostitida tiez napadla, ale teraz tak este rozmyslam, ze nebyva nahodou na koncatinach - na tych dlhsich kostiach? Jej, tak to som zvedava, napis potom co mu teda je a este raz drzim palce :smile:
P.s. ta zvysena pazravost nebude to z toho, jak si pisala, ze nemohol riadne ani papulu otvorit, tak ze sa nemohol poriadne nazrat a teraz to vsetko na neho tak nejak dolahlo este?
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Niki » Pia 06.02.2009 9:52

Až mi slzy vyhŕkli od radosti. Veľmi držím havkovi pacičky, nech je čím skorej v poriadku. Som veľmi rada, že to veto nevzdal a hlavne ty. :jop: :smile: :poklona:
priateľstvo so psom trvá až za hrob
Niki
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1236
Bydlisko: Vysoká pri Morave

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Efa » Pia 06.02.2009 10:44

Taktiez drzim palce a hafanovi prajem skore a uplne uzdravenie :jop: a pan veterinar si zasluzi obrovsku pochvalu :jop:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Rauke » Pia 06.02.2009 11:14

presne tak, musi to byt dobry vet, ked kvoli vam nemohol ani spat :jop:
ale zas bacha, kortikoidy sa davaju vacsinou vtedy ked sa nevie ako dalej...je to taky vseliek, kt. ma milion vedlajsich ucinkov
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod antenka » Pia 06.02.2009 11:43

napadlo ma pozriet sa do preukazu, ale neviem to moc precitat: CMO, atrofia svalu hlavy T2: Deneviemčo, Paneviemčo. o atrofii hovoril, ale urcite to nazval este aj nejako inak. ale vobec neviem ako, ale poobede sa ide na veterinu a urcite dam vediet.
toto je z dneska:
http://antenka16.rajce.idnes.cz/Agility ... _6.2.2009/
Noir (nuár) je ten labrador a Hugo, moja malá choroba, je ten zlaťák. Dali sme mu na labu štýlové potítka, aby si nezašpinil obväz (má pod ním kanylu)
Pes nikdy neurobí chybu.Je to pes a robí,čo robí,lebo je pes a myslí ako pes.Ste to vy,kto robí chybu,pretože ste ho nevycvičili,aby robil to,čo chcete.Alebo ste zle posúdili,čo je schopný robiť.Takže ak niekto v týme urobil chybu,ste to vy,nie pes.
antenka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 131
Bydlisko: Martin

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Efa » Pia 06.02.2009 12:03

je fajn ze sa s nim snazis robit nejaku aktivitu, ale byt tebou tak to teraz urcite nerobim a to:
1. ta kanyla je v zile a pri nadmernom zatazovani (skakanie, udretie ...) mu moze sposobit poskodenie
2. sama si spominala ze tym ze nemoze otvorit papulku tak ma stazene dychanie a aj ochladzovanie ....
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Ďalší

Späť na Choroby