osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Osteosarkóm alebo niečo s labkou?

Poslaťod Buchťa » Pon 17.03.2014 21:46

Vishka, mě umřel loni pejsek na osteosarkóm. Byl mu diagnosikován 1.10.12 a musel odejít 14.3.13. Není potřeba vyšetření krve. Pokuď je vet dobrý a umí číst snímky, pozná to i bez toho. Pokuď chceš mít klid na duši, vyptej si snímky na USB klíč a pošli to na konzultaci přes email. Tady Ti doporučuji MVDr. Talajku v BA. Pro Falda toho udělal strašně moc a také díky jemu byl na kortikoidech Faldo až poslední cca tři týdny. Jaký to bude mít rychlý a nebo pomalý prúběh Ti, myslím, nikdo nedokáže říci. Hodně jsem si toho nastudovala na netu, napsala do pár vet poraden v SR a v ČR a nepodstoupili jsme ani amputaci, ani chemoterapii.
Je mi velmi líto, že pro Tebe nemám lepší zprávy, ale je to strašné svinstvo, které se ničím nezastaví :plac: .
Kde přesně to drobec má?
A ještě radu - neměňte mu radikálně život. Stres tomu vúbec nepřidává, právě naopak.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Osteosarkóm alebo niečo s labkou?

Poslaťod Vishka » Pon 17.03.2014 22:21

Aj tak ti dakujem. Napisem bratovi nech zajde po snimky a skusim mu to poslat. Vies je to tak, ja som na vysetreniach nebola, nevidela som snimky, iba dostavam echo...
Ma to pod kolenom, na tej dlhej kosticke. Teda medzi zapastim a kolenom. Neviem to lepsie opisat.

Je mi luto tvojej straty. Drzali ste sa vsak celkom dlhu dobu nie?

Prosimta, u vas to prebiehalo ako? Ak je ti neprijemne nato spominat, tak to chapem a respektujem to.
Vishka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3
Bydlisko: Košice

Re: Osteosarkóm alebo niečo s labkou?

Poslaťod Buchťa » Pon 17.03.2014 22:52

Nemáš mi absolutně zač děkovat. Tvúj bratr má právo na ty snímky, kdyby vet dělala problémy. Jestli budeš chtít konzultaci s doktorem Talajkou, pošlu ti jeho email.
Pod kolenem - to myslíš na zadní nožce? My jsme to měli na přední, těsně pod ramenním kloubem. Když se to zjistilo, již byly i metastázy okolo.
Velká plemena psú to hodně postihuje a především dlouhé kosti. Osteosarkóm je velmi agresivní svinstvo, velmi :plac:
Ano Falco se držel dlouho, ale itak to nebylo ani púl roku. Byl velký bojovník, i mě tím překvapil. Ohromnou zásluhu na tom měl pan doktor. Opravdu studoval kombinace lékú, aby to zpomalil a aby Faldo necítil bolest. Měli jsme hlavně humánní léky, jak ortopedické, tak neurologické. Úplně jsme vysadili obilniny, jakékoliv. Vlastně to zpúsobilo, že jsme postupně u všech drobcú přešli na barf. Běloba byl první. Taky každý den dostával i hovězí pečínku, už si nepamatuji proč, mám to někde napsáno. Chuť nestratil do poslední chvíle. Ještě i děvčata, některá, tady z DF ho viděli asi měsíc před tím, než odešel. Usmátého a přátelského, jako vždy. Posledních 14 dnú jsem to natahovala já, nedokázala jsem to (18.12.12 nám musel odejít Bofinek), byly to strašné měsíce. Pak jsem se již rozhodla, že mu musím ulevit a že se o víkendu rozloučíme. Jenomže ta nemocná kost, která asi jen již držela silou vúle, mu ve čtvrtek praskla, těsně pod ramenem. To, co se všude píše, že se v takovém místě nemúže stát, se stalo. budu si to vyčítat do konce života, ale to je již mimo témy.
Ano, je mi na to nepříjemné vzpomínat, ale na to nezapomenu nikdy. Minulý týden to byl rok a já Faldovi nedala ani vzpomínku sem na DF.
Prúběh Ti napíši zítra, asi až večer.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Osteosarkóm alebo niečo s labkou?

Poslaťod Vishka » Uto 18.03.2014 0:00

Prepac, myslela som na prednej labke trosku vyssie na zapastim. Vidis,uz som taka mimo ze do prednej nohy chcem vsunut kolenny klb! :pac:

My sme zatial zacali s tou barf stravou, do toho som hovorila o omega-3 oleji a mega davkach vitaminu C, pocula som aj o variante infuzne podavat vitamin C, ale to sa musi opytat co a ako. Ano, prosim ta o mail na pana doktora :angel:

Viem, ze kazdy z nas musi raz odist, je vsak hrozne tazke pre nas zmierit sa s odchodom niecoho tak cisteho ako je pes.
U nas to je vsak uz treti mesiac, trapi nas to krivanie a Shaky je neuveritelne samostresujuci pes. Starostlivost ako o male dieta pri niektorych situaciach ako je prievan ci vysavanie.

Neviem ani co ti mam napisat. Ja by som snad smutila a smutila aj ked by som si bola ista tym, ze na druhej strane sa stretneme a tam ho nic neboli... ved vies, tam je vsetko ine :no:

Aj tak ta obdivujem, uz len kvoli sile ktoru si v sebe nazbierala.... !
Vishka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3
Bydlisko: Košice

Re: Osteosarkóm alebo niečo s labkou?

Poslaťod Buchťa » Uto 18.03.2014 22:57

Vishka píše:Prepac, myslela som na prednej labke trosku vyssie na zapastim. Vidis,uz som taka mimo ze do prednej nohy chcem vsunut kolenny klb! :pac: - takže dlouhá kost :ua:

My sme zatial zacali s tou barf stravou, do toho som hovorila o omega-3 oleji a mega davkach vitaminu C - dávali jsme i vitamín C - zvyšuje účinky lékú
pocula som aj o variante infuzne podavat vitamin C, ale to sa musi opytat co a ako - to jsem tehdy na netu nikde nenašla

Ano, prosim ta o mail na pana doktora :angel: - talajka.ahavet@gmail.com

Viem, ze kazdy z nas musi raz odist, je vsak hrozne tazke pre nas zmierit sa s odchodom niecoho tak cisteho ako je pes - Vishka, vím, že jsem hnusná, ale většina z nás se s tím nesmíří nikdy :plac: , Bofinkovi bylo 27 měsícú a Faldovi 4,5 roku :ua:
U nas to je vsak uz treti mesiac, trapi nas to krivanie - i my jsme kulhali, tak jsme vlastně na to přišli, stačil jeden RTG a vyšetření od ortopéda - pan doktor Talajka (je vážně dobrý :jop: )
Shaky je neuveritelne samostresujuci pes - tak to není jednoduché
Starostlivost ako o male dieta pri niektorych situaciach ako je prievan ci vysavanie - prostě se snažte odosobnit od toho, že má osteosarkóm, vím - není to jednoduché, nelitujte ho, on ještě více bude pod stresem - vycítí to

Neviem ani co ti mam napisat. Ja by som snad smutila a smutila aj ked by som si bola ista tym, ze na druhej strane sa stretneme a tam ho nic neboli... ved vies, tam je vsetko ine :no: - ano, i já věřím, že se snimi ještě jednou setkám a doufám, že je jim tam dobře, že jsou spolu a hlavně je nic již nebolí

Aj tak ta obdivujem, uz len kvoli sile ktoru si v sebe nazbierala.... - nemáš mě proč obdivovat, to nebyla síla, to bylo zahnání do slepé uličky ......


Jaké léky berete?

Faldo začal s Flamexinem, pak se k tomu přidal Tramal (ale až po 25.1.13), pak ještě něco neurologického ( Faldove léky jsem nevyhodila, dala jsem je do lékárničky, ale zkusím si vzpomenout) a až nakonec i kortikoidy. K tomu podpúrná léčba Ranital, vitamín C a hovězí pečínka - vše pouze humánní léky (to bylo od začátku). Faldo léky dobře snášel, normálně byl krmen, včetně kostí. A ještě jsem mu přidávala každý den polévkovou lžíci olivového oleje do krmení, ale pak ho už nechtěl).
Každý týden jsme vetovi posílali hlášení (na ukázku z 22.10.12 - zkopírováno):
Hlášení č. XY :
- opuch na noze není,ani nějaké místo,které by více hřálo
- kulhání se nezhoršilo
- teplota je 37,8
- chuť do žrádla OK
- kašel ani dušnost není
- zavodnění není
- stolice řidčí (né vždy),tmavá,ale nezdá se mi tam přísměs krve (spíše do je do tmavě zelena)
- oko jasné
- nálada na 100%
- zatím žádné výkyvy a ani změny k horšímu (spíše naopak).

Teplotu jsem mu měřila každý den, i kontrolovala opuch (dlouho tam nebyl) a dušnost (osteos. rychle metastázuje i do plic).

A tady je jedno s posledních emailových hlášení z 1.3.13 (je tam i seznam lékú):
Takže Faldo bere ty nové léky již týden,ale není tam sebemenší posun k lepšímu.Bolestivost tam je i nadále a Faldo stále méně zvládá chodit.Již je jen většinu dne u domu,tam si poběhne,zaštěká a většinu dne odpočívá a leží.Na procházky chodíme jen již "jako" = dáme obojek,vyjdeme dozadu za zahradu,projdeme se 50m tam,50m zpátky a hotovo.I tak si kolikrát ještě lehne a chvilinku odpočívá.

Léky:
ráno - 2ks vit.C,1x Tramal 100,1xRanital 150,1xGagagamma 400
poobede - 1x Tramal 100,1x Gabagamma 400
večer - 1x vit.C,1x Ranital 150,1x Flamexin 20,1x Tramal 100,1x Gabagamma 400.

Teplota není,žádná hnačka (i když dostává každý den játra),ani zvracení.Chuť do žrádla ok,žádný kašel ani sípání.Noha není opuchlá,minimálně ji již zatěžuje.
Žrádlo - žádné granule,trošku konzervy,hovězí játra,kuřecí krky,křídla a hřbety,trochu vepř.kúže,rybičky v oleji,rybí tuk,vepřové masové kosti z krkovičky,vař.vepř.maso a vývar (vše to měníme,ať to nemá každý den stejné,ale to je vše,co nyní dostává).

Doktor pro nás udělal zázrak, tím, jak se o nás staral a jak naordinoval Faldovi léky. Ten Flamexin mu krásně zabral a až do 20.1.13 užíval jen 3/4 tabletky. Až pak se začly přidávat ty ostatní. Až od 6.3.13 začal brát Prednison, už musel.

Ještě mi byl doporučována podpúrná léčba - Sanicell a nebo Alavis enzymoterapie.

Moc držím pěstičky :ahoj:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod antenka » Pia 17.06.2022 9:35

.mia. píše:
Renique píše:neni zac,
tato diagnoza sa pomocou rtg urcit neda. popros veta, nech spravi hematologiu a ked budu eozinofily zvysene, tak je dost velka pravdepodobnost, ze to bude prave toto ochorenie.

nechapem preco mu neurobili krvne testy... 5rtg a ani jedna hematologia ani biochemia
naviac ak boli psikovi dlhodobo nasadene kortikoidy... podla mna tu krv treba kontrolovat pravidelne.
no a vyslovenie tejto diagnozy bez stanovenia eozinofilov je tiez tak trocha divne.

to co pises o tom exoftalme-vypulenych ociach, to je uplne typicky priznak pre tuto chorobu, najma pre zaciatocnu fazu.
daj vediet co mate nove a drzim psikovi palce.


pozerali sme včera znovu rtg, neviem, či to dobre popíšem, lebo táto oblasť mi je cudzia, pracujem s deťmi, ale ak si dobre pamätám od včerajška, prišli sme spoločne na to, že pravdepodobne Hugo mal zlomeninu, keď mu pred rokom privrzlo hlavu do balkónových dverí počas búrky ( to mi povedala bývalá majiteľka, keď som jej hovorila, že sa bojí dosť zvukov a dokonca aj dverí, nechcel cez ne prechádzať, pokiaľ neboli dosť otvorené, teda nie že by to mal zlomené, len že m tam ostala hlava a dosť dlho bol mimo).Vytvorila sa mu tam myozitída, na rtg to vyzeralo ako prstienok, v strede s inou farbou.Je to v oblasti, niekde kde je uhlový výbežok a žuvačová jama. Podľa toho by sa to snáď mohlo dať operovať, takže zháňame niekoho, kto by sa na to podujal, teda čeľustného ortopéda.
na krv som včera pozabudla, ale v pondelok budem volať, takže to skúsim vybaviť

budem rada, ak napíšeš, čo si o tom myslíš




Ahojte, dnes som zitila, ze moj stary login do tohto fora stale funguje, tak by som to tu trochu ozivila a povedala vam, ako to nakoniec s nasim Hugom dopadlo.
Co a ako sa s nim stalo pred tym, ako sa dostal ku nam, nevie nikto, ale je jasne, ze to rakovina nebola. Ako pisala mamina (.mia.), najpravdepodobnejsia verzia bola, ze mal ako stena uraz, kde si zlomil/poskodil sanku a zle sa mu to zrastlo alebo sa mu tam vytvoril zapal. Statil pohyblivost a dokazal usta otvorit len na 9mm. Jeho povodna majitelka nam to bud naschval zatajila, alebo si to nevsimla (neviem, co je horsie). SKusali sme vsetko mozne, ako stav zlepsit, ale ked prezil prve leto (toho sme sa najviac obavali, kvoli obmedzenym moznostiam ochladzovania sa), prijali sme to. Tento handicap Hugovi ale na radosti do zivota nic neubral, dozil sa vyse 14 rokov a v aprili sme sa nim rozlucili. Okrem posledneho roku nemal nikdy problem sam sa najest, nasiel si kompenzacne mechanizmy a naucil sa pretlacat si granulky pomedzi predne zuby na strane, kde mal vacsiu medzeru. Pamlsky sa naucil brat si zboku. Namiesto lopticiek mal svoju oblubenu plysovu vevericu, ktoru nosil za chvost. Davali sme mu pravidelne cistit zuby u veterinara a odstranovat zubny kamen. Stav s papulkou sa mu v priebehu zivota nijako nezmenil a prezil krazny plnohodnotny zivot. Teraz na nas spolu s Noirom dava pozor spoza duhoveho mosta.
Pes nikdy neurobí chybu.Je to pes a robí,čo robí,lebo je pes a myslí ako pes.Ste to vy,kto robí chybu,pretože ste ho nevycvičili,aby robil to,čo chcete.Alebo ste zle posúdili,čo je schopný robiť.Takže ak niekto v týme urobil chybu,ste to vy,nie pes.
antenka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 131
Bydlisko: Martin

Re: osteosarkom - rakovina kostného tkaniva

Poslaťod Lindchen » Sob 18.06.2022 8:26

To je milé, že si napísala. Ďakujeme. Ja som si na psíka z DF, čo nevedel otvoriť papuľku, zrovna pred pár týždňami len tak spomenula. Zabudla som, ako sa volal, takže Hugo. :lol: Neviem, či ti zomrel nedávno, alebo je to už nejaká doba, každopádne úprimnú sústrasť.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Predchádzajúci

Späť na Choroby