Ochorenia obličiek

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Sunny » Sob 03.10.2020 21:36

Vela pije nie len kvoli granuliam, ale kvoli oblickam - u mojej Ice to bol jeden z prvych priznakov a to bola na BARFe.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Nuchnuch » Pon 05.10.2020 15:01

Áno, určite je veľký príjem tekutín príznakom zlyhania obličiek. Ale náš dostáva každý deň 40 ml NaCl pod kožu, a keď popritom jedol diétne kapsičky, tak piť vôbec nepotreboval...až teraz, keď sme prešli na granule, pije viac. Takže si to takto vysvetľujem...inak, pre info a porovnanie s inými psíkmi, má náš po 3 mesiacoch a dvoch týždňoch od diagnostiky aktuálne hodnoty - krvinky v norme, CREA - 217, UREA - 26,1, fosfor v norme. :ach:

Kreatinín nám klesol, ale urea stúpla...neviem, či to môže mať súvis s tým, že som mu dala ryžu, no bola menej uvarená, strašne hltavo ju zožral, a ráno to šlo vonku... od začiatku ochorenia nám zvracal len raz, keď mal hodnotu urey až 38, tak terajšia hodnota sa mu podľa mňa zvýšila práve kvôli zvracaniu...Či? Môže jedna klesnúť a druhá stúpnuť? :nwm:
Nuchnuch
Okoloidúci
 
Príspevky: 24

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Bad » Pon 05.10.2020 18:58

Nuchnuch píše:No je pravdou, že mňa trápi skôr to, že musí žrať tie granule...to mu vysáva strašne veľa vody z tela...už som si všimla, že aj napriek infúziám veľa pije..ale čo s ním, keď nechce žiadne konzervy :hmm: :nwm:


Nuchnuch, v tomto tématu na straně 24 jsem dávala vařené ledvinové diety.

Jinak, k tématu a pro info - mám kocoura s ledvinami KO, dávám Aminavast a musím zkonstatovat velké zlepšení - kocour, který před tím nejedl, začal normálně žrát a tváří se jakože je vše fajn.......(ale nemám nic podloženo laboratorně, k vetovi ho netahám)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Nuchnuch » Str 28.10.2020 11:57

Ja už neviem, čo mám robiť s tým našim psom. Tak doteraz mu chutilo jesť, a to mal hrozné hodnoty, respektíve horšie, a teraz ich má lepšie, ako ešte nikdy nemal, dokonca kreatinín sa dostal do normy, a zrazu si zmyslel, že mu prestane chutiť aj ovocie a zelenina, ktorú mal od malička rád, nechutí mu už ani nič z jeho diéty....cestoviny, mäso, piškóty atď zje....žeby náš dobehla staroba a zmena chutí? :oo: :ach:
Nuchnuch
Okoloidúci
 
Príspevky: 24

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Nuchnuch » Pon 21.12.2020 16:31

Má tu niekto, prosím, skúsenosti s liekom RenAvast?
Nuchnuch
Okoloidúci
 
Príspevky: 24

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Bad » Uto 22.12.2020 17:44

Nuchnuch, už jsem ti psala výše
RenAvast = AminAvast
ho přejmenovali
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Nuchnuch » Pia 08.01.2021 12:09

Prosím vás, ako je možné, že psík ma hodnotu KREA 332 ale ureu len 22? Nie je to nejaký nepomer? S obličkami bojujeme už 7 mesiacov, ale urea nám klesla o dosť a kreatinín stúpol o stovku naraz. :oo: To sa ešte nestalo...čím to môže byť?
Nuchnuch
Okoloidúci
 
Príspevky: 24

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod MisheliQ » Sob 21.08.2021 20:09

Chronické zlyhanie obličiek (pár info o tom, čo to je a ako sa to prejavuje)

Krvným obrazom je normocytárna normochrómna neregeneratívna anémia, to znamená, že erytrocyty (červené krvinky) sú normálnej veľkosti, hemoglobín je v erytrocytoch v normálnom množstve. Ale erytrocyty a hemoglobín sú znížené, čo vedie aj k zníženiu hematokritu, v dôsledku obličkami nedostatočne produkovaného hormónu erytropoetínu, ktorý sa stará o tvorbu krvi. Retikulocyty (nezrelá forma erytrocytov) sú takisto znížené a v nedostatočnom množstve. Vplyvom toho, že sú nízke erytrocyty aj retikulocyty je nedostatok buniek, ktoré viažu kyslík, čo môže viesť ku "dychavičnosti" a zmene dýchania. Náš Cezarik mal napríklad hyperpnoe, dýchal zťažka a mal mierne prehĺbené dýchanie, ktoré ale nebolo zrychlené (nešlo o tachypnoe). Pozorované je tzv. acidotické dýchanie.

Ďalej v krvnom obraze pozorujeme zvýšenú močovinu (ureu), čo vedie v neskoršom štádiu chronického zlyhania obličiek ku uremickému snydrómu a prejavu kŕčov, zášklbov, letargii, porúch vedomia, parestézie, zvýšenej citlivosti na dotyky a ku fotosenzitivite (citlivosti na svetlo). Pozor teda v terminálnom štádiu zlyhania obličiek na striedanie svetla a tmy. My sme Cézarkovi s uteráčikom zakrývali oči, aby nemal z toho zášklby alebo záchvat. Taktiež sa zvyšuje kreatinín, ktorý sa tvorí vo svaloch a za normálnych okolností sa vylučuje obličkami, ale pri zníženej funkcii obličiek sa jeho množstvo v krvi zvyšuje.

Medzi ďalšie extrarenálne prejavy uremického syndrómu (spôsobeného zvýšenými dusikatými metabolitmi) sú nevoľnosť, zvracanie, hnačky či koliky, erózie a vredy v ústnej dutine. Vredy sú spôsobené vylučovaním (exkréciou) močoviny (urey) do slín a jej premenou na amoniak baktériami ústnej dutiny. Môžeme nájsť nekrózu špičky jazyka. Typická je zápal žalúdka a čreva (gastroenteritída) s krvácaním do gastrointestinálneho traktu. Môže sa objaviť uremická perikarditída (zápal perikardu srdca). Popisuje sa tiež kožný pruritus či krvácavé prejavy.

Ďalšími príznakmi zlyhania obličiek sú rapídne schudnutie až vychudnutosť, PU/PD (polyúruia = nadmerné močenie a polydipsia = nadmerné pitie).

V krvnom obraze tiež pozorujeme fosfatémiu (zvýšený fosfor v krvi), čo vedie ku nedostatočnej tvorbe aktívnej formy vitamínu D v obličkách a ak sa ho netvorí dostatok, potom vápnik nemôže byť vitamínom D v čreve vyviazaný, a to je ďalší faktor, ktorý vedie ku hypokalcémii (zníženému vápniku v krvi). Fosfatémia ďalej vedie ku zvýšenej tvorbe parathormónu a vzniku sekundárnej hyperparatyreóze. Svojim spôsobom to znamená, že dochádza ku demineralizácii (a rednutiu?) kosti, pretože sa tak telo vyrovnáva s nízkym vápnikom v krvi.

To by malo byť tak všetko, čo viem vysvetliť k tomuto ochoreniu. Pri chronickom zlyhaní obličiek dochádza tiež k metabolickej acidóze, čím sa mení a narúša vnútorne prostredie (homeostáza) organizmu. Ale to neviem na čo by vám bolo dobre vedieť.

Keby ma chcel niekto opravit alebo nieco doplnit, budem rada
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod clupko » Str 08.06.2022 16:05

dnes sa tesim, mame vysledky z vysetrenia krvi a SDMA kleslo na 5. pred mesiacom to bolo 13, a mesiac predtym 23.
:dancing: aj globulin mal zvyseny a uz je vsetko ok.
davali sme Uri vet, a potom Ipakitine, asi to pomohlo. tiez sme uplne zrusili podavanie akehokolvek jedla pre ludi, predtym obcas dostal platok sunky alebo ususenu patku chleba.
s dalsou kontrolou pockam, ked to takto pekne ide dole, tak asi pojdem az o 3 mesiace. snad sa to medzitym zas nepos... :heh:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Mackie » Štv 09.06.2022 9:47

Ma niekto skusenost, ze nakoniec pes zomrel relativne pokojne? Alebo je to skor take, ze to bude zle a horsie a treba to ukoncit, kym nebude neskoro?
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Sunny » Štv 09.06.2022 10:47

Dva psy mi odisli na oblicky, u oboch som to koncila ja. Ice relativne nedavno - prestala jest, zacala hodne pit, nechcela uz nikam chodit a v momente, kedy jej zacalo byt uz fakt zle a zacala zvracat, aj ked nemala co a z klietky ledva vysla na vycuranie o meter vedla na koberec, som volala veterinara. S tou prvou to bolo podobne, uz je to davno, ale pamatam si, ze jej bolo na konci fakt zle, tiez zvracala. U oboch som si bola ista, ze teraz je ten spravny cas. Drz sa, su to tazke chvile.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod AndreaT » Štv 09.06.2022 21:06

Moj prvý stredný bradáč Dony mi odišiel na obličky. Tiež ako Sunny som to musela ukončiť ja :plac: v správny čas, aby sa netrápil.
Drž sa Mackie
Dogs are not our whole life, but they make our lives whole.
Bradáč je láska na celý život!
In my heart and in my home Schnauzers rule!
AndreaT
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1427
Bydlisko: Bratislava

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Mackie » Pon 13.06.2022 19:08

Tak toto je riadne svinstvo. Prakticky vsetky priznaky sa daju prisudit veku, u stareho psa je fakt mala sanca zachytit to skor. Aspon pre seba si to teda opakujem. Horsia chodza na zadne labky, malatnost (spondyloza), menej curala, postupne menej jedla, ale pre pamlsky si prisla, taky divny zapach z papulky sme prisudili nadoru (mala to uz aj predtym, vyberal sa jej zub so zapalenym vackom a zmizlo to). Podla tohto a vysledkov - urea mimo stupnicu (viac ako 71 mmol/l) a kreatinin 796 umol/l musel byt ten pes na tom zle uz par mesiacov, ale oblicky makali za desiatich. Na testy som ju vzala, ked uz jedla velmi malo, po koniec preslo 5 dni. Dva dni uz nezjedla ani mlsky, vodu este pila, chodza uz nic, len som ju prenasala, ale vonku sa aktivne vyprazdnila, vycurala, hoci nevedela ani stat. A ked skoncila, zamavala chvostom, trubka. Tazko sa rozhoduje v takom stave. Posledny den zrazu sipka dole, vyvracala litre mocu, nechapem, ako s tym bordelom v sebe mohla tak dlho fungovat, s jej srdcom. Ukoncili sme to v hodine dvanastej.
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Sunny » Pon 13.06.2022 19:28

Presne tak to býva :ua: Na nich to podľa príznakov poznať až keď je už neskoro. Ja teda ten typický smrad z papule už spoznám vždy, ale aj to už býva neskoro. Starým psom dávam raz za rok robiť aspoň základné testy z krvi. Môže to odhaliť skôr, ale aj tak to človek maximálne spomalí. Aspoň je pri tomto úplne jasné, kedy je ten čas a že je to to najlepšie, čo ešte pre nich môžeme urobiť :ua:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Ochorenia obličiek

Poslaťod Mackie » Pon 13.06.2022 21:17

Rozsirenu biochemiu mala cca pred rokom a pol, vsetko ok, a potom pred rokom a zase pol rokom len tie zakladne testy kvoli anesteze, tiez vsetko ok. A dych pri zubnom RTG by si snad vsimli. Zrubalo sa to za 5 mesiacov. Mozno aj vsetky tie lieky tomu dopomohli, kto vie uz teraz. Ten zapach si uz tiez navzdy zapamatam.
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby