Giardia a iné "jednobunkovce"

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Steniatko a giardia

Poslaťod Laurah » Sob 15.08.2020 14:54

Dobry den,

prosim Vas, hlavne skusenych chovatelov psov, o radu a nazor. Rezervovali sme si psika maleho plemena s PP, s ktorym sme mali plany absolvovat vystavy, neskor si ho uchovnit. Steniatko bolo zaockovane prvykrat chovatelom a dva dni nato malo prejavy hnacky, nechutenstvo, zvracanie. Dostavalo 2x denne infuzie, aby sa nedehydratovalo plus nieco na giardiu, kedze mu z trusu veterinar zistil giardiu. Zial, nevydrzalo ten napor parazitov a ockovanie mu uplne oslabilo imunitu. Zomrelo a s nim aj dalsie steniatko z vrhu. Takze ostali este dve a teraz sa potrebujem rozhodnut, ci si zoberiem to druhe steniatko, co prezilo, alebo pohladat ineho chovatela, kedze giardia je infekcne ochorenie a tazko ho zlikviduje chovatel pri tolkych psoch, ktore chova a moze sa preniest i na cloveka a my mame 3rocne dieta. A potom je tu dalsi risk, ci steniatko prezije, aku bude mat imunitu po tomto, ako ho to poznaci zdravotne. Prosim, poradte mi, ci si ho zobrat, ci hladat inde. Dakujem.
Laurah
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod straka17 » Uto 29.03.2022 14:29

Už patríme do klubu :lol: Chcem znať váš názor, dostali sme na 5 dní Galces s tým, že potom zase spraviť koprologiu. Akože... chápem, ale zároveň neviem či to má zmysel. Teraz mu pozitívne vyšli len vo vzorke z úplnej srajdy aj to len na 1 krížik.
Po liečbe by už nemal srajdovať, nie, tympadom aká je šanca, že sa to tam zachytí?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod Domca » Uto 29.03.2022 16:00

Ono záleží od toho, koľko ich tam je...s malým počtom si normálny, zdravý pes s dobrou imunitou poradí a zabráni premnoženiu. Ono ani nie je možné úplne sa ich zbaviť - preto zvyšok závisí len od tej imunity a ako sa s tým pes vysporiada. Ja som robila kontrolu, lebo Don bol celý zamorený, on už mal giardiózu. Tie cysty sa vylučujú aj keď pes nemá srajdu práveže, stačí, že v tom trakte sú...a zvyknú sa vracať.

Minimálne by som isto čo najviac posilnila imunitu a možno to bude fakt stačiť :yes:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod Dasha » Str 30.03.2022 13:31

Galces je aj na giardie? Ja že obyčajný odčervovák.
Zaujímalo by ma, či reálne pomôže, ak má pes fakt giardie. Aj keď len jeden krížik, alebo jemnú čiarku.
Hmm to by som radšej dala tabletky (atb) na giardie, ako odčervovák každý deň :nwm: či?
Evviva Labradores!

... he is the hero of a romantic and mysterious history
Dasha
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 601
Bydlisko: Lúky :)

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod straka17 » Str 30.03.2022 13:39

No hrabala som sa v tom včera lebo toto isté napadlo Shel, že v letáku to nie je. Viaceré štúdie ukázali, že tá trojkombinacia čo je v tom zaberá ak je nasadená minimálne 3 dni. Aj dávka na kilo sedí, počítala som to. Dokonca som našla, že je to protokol uznávaný v Európe aj mimo nej vo viacerých zdrojoch :nwm:
Dnes som volala na vet, že oni radšej dávajú toto ako rovno Panacur alebo entizol pri slabšom zamorení kvôli rezistenciám.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod Domca » Str 30.03.2022 13:44

Galces aj Drontal majú febantel ktorý spolu s kombináciou s tými ďalšími látkami účinkuje aj na giardie. Z vlastnej skúsenosti (bohužiaľ, nie jednej) veti neradi dávajú hneď entizol alebo panacur, zvlášť ak tam tých giardií nie je priveľa.
Ja osobne by som mu tiež rovno hodila jeden z tých dvoch vyššie spomenutých ale tak, nie som vet :nwm: (zvlášť napr ten entizol mi bol prezentovaný ako veľmi šetrný :nwm: ) čo si spomínam čo mi hovorili, tak to neradi dávajú, alebo neradi tým opakujú liečbu kvôli rezistencii

Donnie s Vukom bol pred pár týždňami a už tiež na ňom bolo vidno posledný týždeň, že sa mu rozbiehali srajdy (nič sa v strave nemenilo a aj to žratie vecí von už ustupuje, je to tak o 60% lepšie) a on je na giardie extra náchylný - plus mu v týchto medziobdobiach kolíše imunita. Tak ja do neho zas cpem ten Drontal (po porade s veterinárkou samozrejme).
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod Dasha » Str 30.03.2022 14:01

To je fajn vedieť :jop:

Ja sa skôr stretávam s tým, že už len mini čiaročka, či krížik keď ukáže giardie, tak vet hneď, že sú tam a treba preliečiť. A že je veľká pravdepodobnosť, že to majú aj ostatné psy, ak sú spolu.
Evviva Labradores!

... he is the hero of a romantic and mysterious history
Dasha
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 601
Bydlisko: Lúky :)

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod Elis » Str 30.03.2022 14:03

taky jsem se koukala, jestli galces zabira :ha:

a zbytku nerozumim - panacur je cisty fenbendazol - a ano, zabira.
entizol setrny neni
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod straka17 » Str 30.03.2022 15:01

Aaa sa mi to zmazalo :aaa:
Tak ešte raz. Vuk má príznaky mesiac, zbierala som 1., 3., 5. deň hovná. Vždy v inom čase, snažila som sa tú najškaredšiu časť. Tretia vzorka už nebola formovaná, mal v nej aj hlien a tam práve tie giardie našli na jeden krížik s tým, že sa ale museli snažiť. Takže to nevyzerá, že je zamorený nejak veľmi a že to vlastne jeho imunita zvláda (na to, že s tým bojuje mesiac. Mohla som to riešiť skôr, ale najskôr som vinila zmenu stravy, potom stres, potom som sa snažila odsledovať konkrétnu stravu, medzitým som nablind odčervovala...).
Dostal Galces plus, účinné látky 15 mg febantelu, 14,4 mg pyrantelu a 5 mg praziquantelu na kilo. Sami o sebe nie sú vraj až takí účinní ako v trojkombinácií. Nenapadlo ma to rozporovať, ale večer do mňa Shel štuchla s tým, že či je to naozaj OK, veď to nie je ani Panacur ani entizol.
Našla som toto: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9736391/
https://www.vin.com/apputil/content/defaultadv1.aspx?id=5124224&pid=11343&print=1
https://www.msdvetmanual.com/digestive-system/giardiasis-giardia/giardiasis-in-animals (výťah:
Albendazole is not recommended for use in dogs and cats because of possible bone marrow suppression. A combination of praziquantel (5 mg/kg), pyrantel (15 mg/kg), and febantel (15 mg/kg), once a day, for 3 days, has also been shown to be effective for treating dogs and is licensed in most European countries and also outside the EU. Other agents have also been tried experimentally, especially when more usual treatment regimens have been unsuccessful.
)
https://docs.bvsalud.org/biblioref/2019/10/1021383/2016_p-009.pdf -
The European formulation of FPP (50 mg PZQ, 144 mg pyrantel embonate, 150 mg febantel per tablet), registered for the treatment of several canine helminthiasis, was also evaluated on adult dogs infected with Giardia. The combination tablets was effective in removing Giardia cysts from the faeces when administered once at double the recommended dosage, or for two or
three consecutive days, without adverse side effects


Každopádne dnes som im tam volala nech mi to odôvodnia. Dvihla mi to tá istá doktorka a ich postup je, že pri malom náleze ako prvé volia túto cestu pretože sa im na entizol vyskytujú rezistencie. Pýtala som sa aj prečo (sú rezistencie), že to veterinári dávajú bez rozdielu vážnosti prípadu a nepoučia o tom, že treba všetko oprať, podporiť imunitu a pozrieť aj druhého psa v domácnosti. Potom sa pes reinfikuje a oni dajú entizol zas. Mne to dáva zmysel.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod Domca » Str 30.03.2022 15:30

nepoučia o tom, že treba všetko oprať, podporiť imunitu a pozrieť aj druhého psa v domácnosti


presne toto. Mne nepovedali nič, ja som si to našla len na nete, že len dať lieky nestačí. Ja som ešte prvý týždeň psovi aj riť a nohy myla po každej prechádzke
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod straka17 » Str 30.03.2022 15:34

Ešte pozerám Drontal, to isté zloženie. Príbalový leták:
Pomáhá při potlačení infekcí vyvolaných prvoky Giardia spp. u štěňat a dospělých psů.Při léčbě infestací Giardia spp.: Doporučenou dávku je nutné podávat po dobu tří po sobě jdoucích dnů.
My sme dostali na 5 dní tak teraz neviem že či potiahnuť 5 alebo len 3? Rozhnačkoval sa mi z toho solídne (ako som písala inde), popravde by mi tri vyhovovali :ua:
Pro snížení pravděpodobnosti reinfekce prvoky Giardia se doporučuje důkladně vyčistit a dezinfikovat prostředí, v němž pes žije, anebo psa přemístit na jiné místo, zvláště jedná-li se o psy v útulcích či chovatelských stanicích.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod Dasha » Str 30.03.2022 15:55

:jop: :jop:
Super, ďakujem za obsiahle a užitočné info.
Evviva Labradores!

... he is the hero of a romantic and mysterious history
Dasha
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 601
Bydlisko: Lúky :)

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod straka17 » Štv 31.03.2022 11:02

Hrabkám sa v tom, hrabkám... Asi tu nebudem dávať úplne že kompletné štúdie lebo som ich prečítala za posledných 24h strašne moc. Ale čo mi z toho vychádza:
- čistota prostredia je podstatnejšia ako samotná liečba - to je to čo domča hovorila, dezinfikovať povrchy, prať deky, v prípade dlhosrstých psov aspoň spláchnuť po vychádze a :kak: Niekoľko štúdií z rôznych rokov som čítala, kde skúmali gardie v útulkoch, day-cares a dog kennels a mohli dávať liečivá do aleluja, vždy vyšla lepšie skupina u ktorej sa zvýšila hygiena.
- snap vs flotácia - jednoznačne z toho vychádza flotácia lepšie, ak sú dobre odobrané vzorky. Je lacnejšia aj efektívnejšia, ak je pes zamorený giardiami fakt že moc tak vylezú pozitívne oba, ak je infestácia nič moc tak štatisticky z toho vyliezla lepšie flotácia. Snap sa oplatí ak treba výsledky rýchlo
- robiť znovu koprológiu bez klinických príznakov je zbytočné - prakticky každý výskum poukazuje na to, že psi ostávajú pozitívni aj po liečbe (ak sa podarí giardie zachytiť akoukoľvek metódou) a dochádza k nadužívaniu liekov. Miesto toho po liečbe treba podporiť imunitu a črevnú mikroflóru ako takú. Kurkumin, niečo z grepu (bolo to spomínané aj tu v téme od MisheliQ), Lactobacily. Niektorí psi zostávajú pozitívni celý život napriek intenzívnej opakovanej liečbe, ale bez klinických príznakov.
- záleží na individualite - pre mňa veľmi zaujímavé, nie je štatistický rozdiel medzi šteňatami od pozitívnych matiek a negatívnych
- čo sa týka dĺžky ošetrenia - našla som https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18661153/ a https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19575233/ V podstate z oboch vychádza, že medzi 3 dňovým a 5 dňovým podávaním febantel-praziquantel-pyrantel nie je rozdiel. Podstatnejšia je sanácia prostredia. Čo mi vadí, že sa to robilo na malej vzorke. Prvá štúdia 24 psov, druhá 14.
Táto štúdia sa mi páči viac: https://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.882.8611&rep=rep1&type=pdf V podstate stačí vychádzať z tabuľky. Skupina A dostala jednorázovo dvojitú dávku, skupina B dostala predpísanú dávku 2 dni po sebe, skupina C 3 dni po sebe. V podstate tam nevidno rozdiel. Ale zas, 26 psov len.
- zároveň sú niekde schopní podávať Panacur 6-10 dní ako bežný postup (stránky a manuály rôznych vet kliník v amerike)

Podčiarknuto sečteno, som z toho jeleň ktorý každý deň behá po kachličkách sanitolom :smile:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod Domca » Štv 31.03.2022 13:17

Jj isto to poriadne vypratie, vyčistenie všetkého je základ. Všade kde pes leží, misky na žrádlo aj vodu, hračky (a to hlavne hračky, s ktorými sa pes hrá aj vonku)...nasadiť probiotiká (Fitmin tablety sú perfektné napr, je to kombo probiotík, prebiotík a humacu - tu ale treba dať pozor na podávanie pri liekoch, tam treba minimálne 2 hodinový rozostup, aby to neovplyvnilo účinnosť) nejaké vitamíny na imunitu a ideálne kŕmiť buď konzervami alebo masom, aspoň počas tej liečby a nejakú dobu po nej, vyhýbať sa sacharidom v strave/pamlskoch.

Proste treba kombo - liečbu (vzhľadom na množstvo a zamorenie ) naozaj poriadne, kvalitné vyčistenie a dezinfekcia prostredia, podporenie GIT a tej imunity čo sa furt dokola spomína :lol: Tam asi nič moc čo iné da nedá robiť, keďže sú to svine odolné, ktoré ani nie je vidieť :hmm:

dík straka za research a linky :jop: sú to dosť podstatné informácie a ma štve, že ani jeden veterinár s ktorým som tento problém u 2 psov riešila, nespomenul dezinfekciu prostredia a bezprostredného okolia psa
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Giardia a iné "jednobunkovce"

Poslaťod straka17 » Štv 31.03.2022 13:30

Aha, tak nemám teda čisto, no. Hračky som vôbec neriešila, zobrala som len povrchy a asi budem nejakú dobu proste sanitolovať zem. Deky a uteráky som vyprala na jeden šup s octom keďže sú flis, klietku som tiež zobrala sanitolom. So Surou pijú z jedného hrnca a ona nič :lol:
To kŕmenie mäsom/konzervami by ma zaujímalo odkiaľ zobrali, videla som to na viacerých stránkach ale nenašla som k tomu žiadny výskum ani doporučenie. Ale možno som len zle hľadala, už nemám na to kapacitu. Čo si myslím, že u nás zastavilo hnačku bol buď ten Fitmin alebo zemiaky. Keďže mladý pán už ryžu nechce, vločky nechce, mäso pluje.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby