neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod dushkee » Uto 04.05.2021 8:51

Ahojte, mam nasledovny problem s mojim hafanom
pes - krizenec kokra a bradaca (v pomere cca 70/30), 12,5 rocny, vaha cca 12kg
Pred cca 2 mesiacmi sme zacali pozorovat krv v stolici (vacsinou iba mierny tmavy resp cierny pasik), nic vyrazne. Avsak asi pred 3 tyzdnami sa to podstatne zhorsilo a trus bol cely obaleny krvou, na co sme navstivili veterinara.
Sono preukazalo zvacsenu prostatu (toto uz ma niekolko rokov), zvacsenu slezinu s nadorom + zopar malych nadorov na peceni. Slezinu hned nasledovny den lekar odobral. Pecen zatial obsahuje dostatocne velku "zdravu" cast.
Problemom je ale stale neutichajuce krvacanie. Chvilkami je lepsie (napriklad dva dni kedy je tej krvi relativne malo), nasledne pride obdobie, kedy je tej krvi naozaj vela (bolo uz aj tak, ze pes sa postavil a pod nim cerstva krv)
Podla toho, ze sa jedna o relativne cerstvu krv predpokladame, ze sa jedna o krvacanie v zadnej casti traviaceho traktu.
Aktualna terapia je: Dycinone 2x 125mg, Kanavit 2x denne 7kvapiek, Siran zeleznaty 250mg denne, Epato1500 + Alavis Sanicel na podporu pecene. Skusali sme aj hypoalergennu stravu resp bezlepkovu ale nepomohlo.
Tym ze stav sa stale zhorsuje, pes sa stava anemicky a lekar zvazuje transfuziu.
Paradoxom vsak je, ze pes je uplne vesely, aktivny, nebadat na nom ziadne znamky choroby (okrem toho ze je bledy, co je dosledok zacinajucej anemie)
Viete mi pls poradit, co s tym a ako pomoct? lebo takto pomaly vykrvaca. Doktor ma podozrenie na DIC (diseminovana intravaskularna koagulacia), ale cital som ze tu by sa lieky na zrazanie krvi prave nemali davat.
Stretol sa niekto s takymto pripadom? my uz zaciname byt z toho uplne zufali...

Dakujem velmi pekne
dushkee
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod straka17 » Uto 04.05.2021 9:13

Aké vyšetrenia sa robili?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod dushkee » Uto 04.05.2021 9:18

straka17 píše:Aké vyšetrenia sa robili?


Samozrejme krv (tam len teda permanentny pokles myslim ze krviniek, aktualne na hodnote 26), a sono na pritomnost volnej tekutiny v bruchu (nepotvrdene), moc (velmi mierna pritomnost krvi ale to najskor z tej prostaty - to je dlhodoby problem)
Plus ked mu lekar vyberal slezinu, ze presiel aj cele crevo ci tam nie su nejake vyrastky ale crevo bolo ciste a bez nalezov. Zvazovali aj endoskop, ale ze to nie je potrebne prave koli tomu, ze doktor to crevo doslova mal v ruke.
Dnes tam idem na kontrolu opat
dik
dushkee
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod straka17 » Uto 04.05.2021 9:42

Čo hladina minerálov (niektoré sú koagulačnými faktormi), kontrolovala sa zrážanlivosť krvi?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod dushkee » Uto 04.05.2021 9:45

straka17 píše:Čo hladina minerálov (niektoré sú koagulačnými faktormi), kontrolovala sa zrážanlivosť krvi?


zrazanlivost krvi sa kontrolovala aj z krvi aj manualne na dasnach a toto vraj bolo vsetko OK
Mineraly predpokladam ze nie /spytam sa dnes/

Ono velmi zvlastne je to, ze su obdobia kedy je relativne dobre a na truse je len maly pasik krvi alebo len kusok (napr 1cm krvaveho miesta) a potom z neho vyleze uplne krvave komplet obalene. Ako keby to tam zrazu nieco "buchlo"

neviem uz :ua:
dushkee
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod straka17 » Uto 04.05.2021 9:52

Vylúčili ste vredy? Vedia sa vyskytnúť od žalúdka až po hrubé črevo, hoci to nie je typické. Každopádne, ak tvoj veterinár nevie prísť na to, čo psovi je, zvážila by som navštívenie väčšej kliniky alebo aspoň konzultáciu
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod Slausa » Uto 04.05.2021 9:54

Offtopic: da sa u psa spravit kolonoskopia?
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod dushkee » Uto 04.05.2021 10:00

straka17 píše:Vylúčili ste vredy? Vedia sa vyskytnúť od žalúdka až po hrubé črevo, hoci to nie je typické. Každopádne, ak tvoj veterinár nevie prísť na to, čo psovi je, zvážila by som navštívenie väčšej kliniky alebo aspoň konzultáciu


Toto bola prva otazka co sme riesili a preco aj zvazovali ten endoskop ale ze nakoniec to je zbytocne lebo ten doktor co ho operoval mal tie creva v rukach a vredy by videl. rovnako mu robili asi 4x sono a tam sa nic nepotvrdilo.
Pred cca 2 tyzdnami aj grcal ale bolo to ciste (bez krvi) cize zaludocny vred by to byt nemal byt.

Pripadne ak mate niekto info s kym to prekonzultovat, poprosim o kontakt, dakujem
dushkee
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod dushkee » Uto 04.05.2021 10:01

Slausa píše:Offtopic: da sa u psa spravit kolonoskopia?


To mal byt ten endoskop, s tym ze by sa vedeli dostat cca meter do creva ale nevie prejst cely traviaci trakt.
dushkee
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod straka17 » Uto 04.05.2021 11:02

Neviem odkiaľ si, konzultovala by som s Brnom, asi skôr s klinikou VFU než Jaggy
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod Slausa » Uto 04.05.2021 11:08

Alebo ak vychod tak mozno KE?
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod Slausa » Uto 04.05.2021 11:08

Alebo ak vychod tak mozno KE?
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod dushkee » Uto 04.05.2021 12:29

straka17 píše:Neviem odkiaľ si, konzultovala by som s Brnom, asi skôr s klinikou VFU než Jaggy


Ja som z BA. No obavam sa ze telefonicky asi moc nevyriesim, jedine tam ist a hodinu a pol v aute mi asi nevydrzi :D
dushkee
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: neutichajuce krvacanie + anemia (DIC??)

Poslaťod dushkee » Pon 17.05.2021 10:05

Ahojte
takze zaujimavy ukaz sa objavil - na par dni bolo relativne dobre (pomaly aj narastala aj hladina hematokritu, kde sme padli na cca 24 a teraz sa to dvihlo na cca 30-32). Na samotnom "hovienku" sa tahala len akasi tensia krvava ciara. Toto trvalo par dni, teraz je to opat cele obalene krvou
Terapia sa nezmenila a teda stale kortikoidy s podporou kanavitu a dycinone na podporu zrazania krvi + alavis sanicell na regeneraciu pecene a zelezo.

Vie mozno niekto poradit? Pes je spravanim uplne "normalny".
dik
dushkee
Okoloidúci
 
Príspevky: 7


Späť na Choroby