Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod Sakm » Sob 14.11.2020 21:54

Dobry den,

dovolte mi prosim v kratkosti zhrnut moj pribeh so psom, cim sa dostanem k svojej otazke.

Pred tromi dnami mi zomrel moj pes (najvacsi druh srncieho ratlika), bol to moj brat. Zomrel necely mesiac pred svojimi 17-imi narodeninami. Bol uz pochopitelne dost stary a slaby, uz iba lezal vo svojom pelechu. Stracal aj chut do jedla a pitia, preto som sa rozhodol pomoct mu este infuziou. Jeho koniec som ocakaval, no dufal som, ze este par dni potiahne a infuzia mu pomoze. Nestalo sa tak. Na veterine mi povedali, ze to mozu skusit, ale uvidi sa ci mu to pomoze.Po odmerani teploty mi povedali, ze je podchladeny (co je znakom toho, ze mu kolabuju vnutorne organy). Pocas infuzie dvihal hlavu a pozeral na mna. Myslel som si ze mu to dodava energiu. Potom sme prisli domov a polozil som ho do pelechu. Zacal akosi tazko a hlasno dychat no potom to odislo. V ten den doma sme boli pri nom, hovorili na neho, kontrolovali ho. On iba lezal ako posledne dni. Skoro rano nam uz vsak navzdy odisiel. :plac:

Preto by som chcel poprosit kohokolvek, kto ma podobnu skusenost, ci nema vedomost o tom, ci mu ta infuzia nemohla uskodit a ci prave ona ho neodrovnala. Malo mu to dodat ziviny, tekutiny a pod. no prinieslo mu to tazkosti s dychanim a mozno aj smrt. Pocas jeho poslednych dni som videl, ako upada, nechcel som to nechat len tak, chcel som mu pomoct, no neviem ci to bolo najlepsie rozhodnutie. Aj keby tu bol dlhsie len o par dni alebo hodin, aj to by vela znamenalo. Teraz neviem, ci to ta infuzia neskratila.

Chcem sa k tejto informacii dopatrat aspon pre aky taky "pokoj v dusi" a chcem aby vsetky okolnosti boli vyjasnene.

Dakujem pekne.
Sakm
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod straka17 » Pon 16.11.2020 9:59

Infúzia bez nejakého rozšíreného vyšetrenia a stanovenia toho, čo kolabuje je výstrel naslepo. Môže pomôcť, ale nemusí. Na druhú stranu nepoznáme pozadie - nepíšeš, či už mal nejakú existujúcu diagnózu.
Offtopic: Srnčí ratlík má veľkosť iba jednu, žiadne ako veľký alebo malý druh neexistuje.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod Margita » Pon 16.11.2020 12:34

Ved mal 17....zbytocne polemizovať ci ho odrovnala alebo neodrovnala infuzia, zomrel lebo bol starý

A straka plemeno srnčí ratlik neexistuje :lol: je trpaslíci pinc, nemecký pinc, pražský krysarik
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod elfinka » Pon 16.11.2020 13:04

Offtopic: Najväčší druh ratlika je doberman, nie? :heh:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod Margita » Pon 16.11.2020 13:08

Offtopic: elf :lol: a v drsnosrtej verzii veľký bradáč :heh:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod Sakm » Pon 16.11.2020 21:59

No praveze on nemal ziadne diagnozy. On bol len velmi stary. Postupne mu odchadzali labky, mal problem s chodzou, slabli mu oci, a ked sme ho priniesli na veterinu tak bol podchladeny, co znaci, ze mu odchadzali organy. Do svojich poslednych 5 dni sa drzal celkom dobre, aj jedol aj pil. To len odrazu zo dna na den sa vsetko otocilo a posledne dni sa uz prestaval hybat, jest, pit, ...
Sakm
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod Slausa » Pon 16.11.2020 22:02

on nemal ziadne diagnozy

a
mu odchadzali labky, mal problem s chodzou, slabli mu oci


sa, mam pocit trochu vyluciuje, nie?
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod wer » Pon 16.11.2020 22:40

A infuzia mala co..? Omladit mu organy? Zial, nikto nezije vecne a ziaden zazracny elixir zivota este nikto nevynasiel... Infuzia je len roztok, ktory telo moze hydratovat, vniest vyzivu do tela a to je asi tak vsetko. Pripisovat jej urychlenie smrti,ked ten psik mlel uz z posledneho dlhsie, to asi fakt nie...
Pozil si pekny vek, zomrel v kruhu blizkych, uz mu je dobre, uz ho nic neboli... Urobili ste maximum, viac sa nedalo, nadisiel.jeho cas.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod kremrola » Uto 17.11.2020 0:16

Dobry den, som tu nova a citam si, nieco podobne, co caka aj mna, a v podstate chapem, ze sa clovek pyta, aj na jasne, logicke veci, a vie ze to tak je, ale nechce to prijat....
Momentalne drzim straz, pri svojom 13 a pol rocnom psikovi Akita Inu, viem, ze jeho cas nadisiel, ale nemozem si pomoct, aj tak zhanam moznosti, lieky...... Proste viem, ze ma problemy s klbami, chrbticou a miestami ma aj bolesti, ktorym sa snazime zabranit..... Viem ze veci, co ma su neoperabilne, ale aj tak hladam moznosti, zazrak, a viem, ze je to marne..... Radio Jerevan neprijima, ze prisiel jeho cas a mam sa s tym zmierit, nedokazem si predstavit, ze mojho velmi trpezliveho psika, co si od nas nechal cely zivot robit cokolvek, budem odvazat k veterinarovi, na smrtelnu injekciu.... Ako to urobit, ked este stale beha, slusne sa cpe, lebo mu dobre varim a predkladam najlepsie dobroty, a aj sa vyprazdnuje, ako to urobit a kedy? ked su dni, ked jeho skuckanie oplakavam, lezim pri nom, hladkam ho, ticho sa mu prihovaram, kym nezaspi a druhy den beha po zahrade..... ja chcem len tabletky na bolest, ak je to mozne, a ine, nez tie, co sa davaju kazde dva tyzdne..... a chcem vediet, ako ini znasaju tuto vec, ako sa na to pripravuju...... co mi poradia :plac:
kremrola
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod Sakm » Uto 17.11.2020 0:57

Asi som sa nevyjadril uplne spravne. S tymi diagnozami som to myslel celkovo. On za svoj zivot skoro vobec nebol chory. Pamatam si asi raz, ked bol mladsi mu nieco bolo, cely den prelezal a na druhy den uz si ani nespomenul, ze mu nieco bolo. Nemal ziadne problemy s organmi, na to som narazal. Tie problemy s labkami, ocami, ... o ktorych som pisal prisli az ku koncu, zacalo to mozno niekedy od septembra. Ale stale sa drzal v celku dobre. Bol slabsi, ale drzal sa. Vsetko sa otocilo 5 dni pred jeho smrtou. Vtedy uz bolo naozaj zle. Zlom nastal, ked sa uz nevladal udrzat ani na zadnych labkach, padal. Odmietal jest a my sme sa nechceli len tak prizerat, tak sme sa rozhodli pre infuziu v nadeji, ze mu to pomoze, hoci by to jeho zivot predlzilo iba o par dni.

Teraz je uz koniec a ja s tym budem zit uz do smrti. Taky je zivot. Bola to pre mna ale velka rana, sok, pocity su smutne a zmiesane, ze zrazu tu nie je. Zil so mnou viac ako polovicu mojho zivota a teraz tu ostalo ticho a prazdno. Pokusil som sa len overit si, ci to ta infuzia nemohla ukoncit. Bol to z mojej strany vykrik zufalstva, vykrik do tmy, aktivovali sa vo mne procesy o zachranu najblizsieho, aj ked uz sa nedalo. Ludska mysel ma ale svoje nastavenie, cize preto tie procesy. Chcel som zistit, ci to rozhodnutie bolo spravne, lebo zobralo mi vela. Chcel som zistit, ci som sa tym neukratil o par dni alebo hoc aj hodin s nim. Znamenalo by to pre mna vela. Ako dobre by bolo, keby tu este mohol byt o par hodin naviac. Niekto by uz mozno rezignoval, ale pre mna by tych par hodin znamenalo nesmierne vela. Prave tych par hodin, kde by sme to dotiahli do maxima. Posledne hodiny s nim boli extremne dolezite, pretoze to bola posledna moznost byt s nim. Ina uz nebude. Tie posledne hodiny boli mojou prilezitostou pred hranicou jeho smrti. Teraz uz tikaju hodiny po jeho smrti a budu tikat navzdy :(

Dakujem za ochotu a pochopenie.
Sakm
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod kremrola » Uto 17.11.2020 3:05

Ja vas chapem, onedlho ma caka to iste..... Je tazke sa zmierit s tym, ze pes, (akita-Inu)co bol aktivnou sucastou zivota rodiny, uz nie je.... (neviem tu robit odstavce tak prepacte) Ja sa neviem zmierit s tym, ze onedlho, ked pojdem dolu po schodoch, ma ujukanim neprivita velky pes a nas vitaci ritual, hladkaci, a ja som s nim hovorila, co vsetko dneska musime urobit, a bol pri tom, ked som si umyvala zuby, obliekala som sa, ..... pri praci mi lezal cez nohy, pod stolom a ked som nadavala, na neplaticov, on reagoval vrckanim :)))) Je tazke si predstavit, ze idem so smetami k plotu, a medzitym si smykneme cesticky do zahrady, ochutname maliny, pozdravime sa so susedmi, a on reaguje, a huhulaka susedno pozdravne ......Je tazke si predstavit, ze mi uz nikto neukradne rezne z misy a srandvone si nezalezie do satniku, a nezakryje si labou oci, lebo vie, ze je hriesny :))) Je velmi tazke si predstavit, ze uz nebudam mat kde ukryt svoje slzy a plac, lebo nebude ten znamy vonavy kozuch a nikto mi neoblize slzy ..... Je velmi tazke si predstavit, ze mi nikto nebude zuzlat ucho, a dve velke laby nebudu prehodene okolo mojej hlavy, kym pozerame telku a ja sa rozculujem nad nejakym filmom....... Je tazke si predstavit, ze ked sme mali doma oslavu, a moj psik, bol hviezda, lebo sa naucil velmi rychlo co sa po nom chce, a sadol lahol podal obe laby, behom sekundy a bol odmeneny :))) som hrda na to, ze odmietal aportovat, a ak tak len raz, a druhy raz, si na chodniku ulozil lopticku medzi laby a dival sa, na mna a hovoril mi a co si sa ty s konom zrazila moja? ja tu budem behat pre tvoje potesenie? :))) Budu mi chybat zimne vecery, ked v kozube praskal ohen a spolu sme varili, bude mi chybat cely ten pes, lebo to je moj najlepsi priatel, moj psik, moje tvrdohlave a zatate steniatko, lebo nikdy ma nikto tak nemilovall ako moj pes.....spaval na mojich papuciach, ked som bola v nemocnici a ked som prisla, myslela som ze sa pominie a tie papuce mi doniesol ........ Na rozdiel od Vas, lebo ste psikovi poskytli odchod, krasny, uprostred rodiny a ja by som to neriesila, je tam, kde je mu dobre a odchadzal tak, ze mu dobre isto je......tak na rozdiel od vas, ja mozno jedneho dna, budem musiet poslat svojho psika na smrt, lebo jeho zivot bude len o bolesti ..... chapem Vas, ale uz to nechajte tak, je tam, kde je mu dobre, Vas psik mal isto u Vas nadherny zivot, nechajte ho odist
Naposledy upravil kremrola dňa Uto 17.11.2020 3:52, celkovo upravené 1
kremrola
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod kremrola » Uto 17.11.2020 3:11

Margita píše:Ved mal 17....zbytocne polemizovať ci ho odrovnala alebo neodrovnala infuzia, zomrel lebo bol starý

A straka plemeno srnčí ratlik neexistuje :lol: je trpaslíci pinc, nemecký pinc, pražský krysarik
a zalezi na tom? nezalezi, clovek sa proste chcel podelit s bolestou a stratou, a je fajn, ze to niekoho aj pobavilo
kremrola
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod kremrola » Uto 17.11.2020 3:15

Poslala som Vam odpoved, bohuzial sa tu nevyznam, tak je to len tak, bez toho, aby som Vam to menovite urcila
kremrola
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod wer » Uto 17.11.2020 6:18

No ja to poviem inak. Pes ma jednu vyhodu oproti cloveku - je moznost ukoncit trapenie, ked je to bezvychodiskove. Nechavat si ho tu, ked uz nie je sanca na zlepsenie, ked ma velke bolesti, ked sa vyslovene trapi, to je sebecke.
Ja neprajem zazit to, co som zazila s otcom. Smrt uz bola naozaj vykupenim.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Infuzia ako pomoc pre stareho psa

Poslaťod jakut » Uto 17.11.2020 14:04

ja so svokrou, keď prišiel koniec bolo to vykúpenie pre ňu a aj pre rodinu, nie je na tom ani kúsok dôstojnosti, len bolesť, trápenie, žiaľ a bezmocnosť, nikdy by som to psovi neurobila a keď nastal čas tak to rozhodnutie padlo. Moja prvá generácia psov už nežije, nebolo to ľahké, to určite nie. Ale po čase a ma trápi jediná smrť, tej ktorej nebolo umožnené dožiť sa staroby a ktorú zabil iný pes.
16 labiek, 8 ušiek a 4 ňufáčiky....
jakut
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 907
Bydlisko: košice-okolie


Späť na Choroby