Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Poslaťod Dominika23 » Štv 15.10.2015 16:21

Mám 8 ročnú fenku nemeckého ovčiaka, ktorá sa práve zotavuje po operácii, vyberali jej maternicu aj vaječníky kvôli zápalu maternice. Potrebujem vedieť, či vadí aj úplne miernučké mokvanie rany. Naozaj jej to iba trošku mokvá na jednom mieste. Pomohlo by mi, keby mi niekto poradil, či je to v poriadku a či je to treba niečim čistiť. Doktor, ktorý ju operoval nám povedal, že to treba chrániť jedine pred tým, aby si to neoblízala a okamžite prísť, ak bude rana mokrá. Rana mokrá nie je, iba trochu na jednom mieste. Ak máte nejaké ďalšie rady ohľadom liečenia fenky po kastrácii, tak sem s nimi :)
Dominika23
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Poslaťod Renata » Pia 16.10.2015 7:43

Dominika23 píše:Ak máte nejaké ďalšie rady ohľadom liečenia fenky po kastrácii, tak sem s nimi

jedinu :no: ist na kontrolu k veterinarovi, alebo mu zavolat. on ju operoval, on ju videl a vie, co moze byt problem. my tu nevidime ani ju a ani ranu :ua:
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Poslaťod Dominika23 » Pia 16.10.2015 15:42

To som samozrejme urobila... iba som chcela vediet ci mi niekto poradi nieco ohladom starostlivosti po zakroku kto s tym ma skusenosti. Aj o tom je forum. Samozrejme ze sa v prvom rade drzim rad veterinarov a telefonat bolo prve co som urobila. Na kontrolu ideme v pondelok.
Dominika23
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Poslaťod casira » Uto 20.10.2015 19:55

Dominika-mám doma fenku po operácii,vyberali jej obe mliečne lišty,koli nádorom.Tiež jej asi taký 1,5cm kúsok mokval,ale mala to na takom ohnutom mieste ked ležala a ešte tie nitky....Na kontrole nám povedali,že je to ok,že ked sa vyberú stehy,vyrovná sa to a zrastie.Mali pravdu.Nič som jej na to nedávala,ničím nenatierala.Mám síce pochystaný repík,ale rany sa krásne hoja same.Dnes máme 11 ty den po operácii.
To je len taká moja skúsenost.
A ako je na tom teraz?Už je ok?
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Poslaťod wendy1 » Štv 22.10.2015 11:27

Casira vy ste to dali robit preventivne alebo ste uz nadory mali? Mozem vediet ci ju aj sterilizovali naraz s tymto zakrokom? AKo dlho trva taka operacia a co to zhruba stoji? Zvazujem jej dat vybrat mliecne listy pri sterilke, kedze je starsia. Nemozes mi prosim poslat len nejaku foto ako to vyzera po operacii. Drzim palce pri skorom uzdraveni. :no:
Dakujem.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Poslaťod casira » Pia 23.10.2015 19:17

wendy 1 Operácia bola nutná,lebo už nádory mala,tri také viditelné a hmatatelné.Vet povedal,že vzhladom na jej vek,9 rokov,vyoperujú len tie nádory.Lenže ked ju otvorili,zistili,že tých nádorov,asi maličkých je tam ovela viac a tak sa rozhodli,že vyoperujú hned obe mliečne lišty,pretože za nejaký pol rok by sme tam boli znova.Povodne mala operácia trvat nejakú hodinu,lenže ked vyberali obe lišty predlžilo sa to na cca tri hodiny.Vraj je to dost tažká operácia,je tam kopu tkanív,ktoré krvácajú.....
Cena operácie samotnej bola u nás 100 e.To závisí od velkosti psa.Ja mám fenu velkú,38 kg.Plus predoperačné vyšetrenia,odber krvi a lieky,tak spolu ma to vyšlo na cca 200 e.
O sterilizácii som ani len neuvažovala,problémy nemá,zatial,tak na čo ju zatažovat.Ani neviem,či sa to bežne robí spolu.
Mám aj nejaké fotky,ale ja som ranu moc nefotila,no niečo na ich vidiet.
Prílohy
po vybratí stehov.jpg
po vybratí stehov
pár dní po.jpg
pár dní po
den po1.jpg
den po
pred operáciou.jpg
pred
pred operáciou.jpg (82.99 KiB) Zobrazené 5377 krát
Naposledy upravil casira dňa Pia 23.10.2015 19:43, celkovo upravené 1
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Poslaťod hriva » Pia 23.10.2015 19:35

Spolu sa to bežne nerobí, ale odporúča sa aj kastrovat.
Ináč to dobrá cena, u nás vybratie list by vyšlo cca 400€ a kastracia dalších 200€.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Poslaťod wendy1 » Pon 26.10.2015 11:25

Casira velmi pekne dakujem, vyzera to ale strasidelne, nech sa da chudatko dokopy a hlavne nech jej to pomoze.
Ak chceš strážneho psa, nevyber si labradora.
Labrador len zahlási: "Človeče, to nevyzerá na zábavu - počkaj, ukážem ti trezor, a ak dovolíš, podržím ti dvere, kým nenaložíš všetko do auta."

Linda MACFARLANEOVÁ, nar. 1953
wendy1
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031
Bydlisko: Košice

Re: Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Poslaťod casira » Pon 26.10.2015 20:32

wendy 1
Ďakujeme.Strašidelne-tie prvé dni to bolo také všeliaké,modré....fotky trochu skreslujú,mobil.Dalo sa to celkom zniest aj pohladom.O vela lepšie to už bolo po tých desiatich dnoch,ked jej vybrali stehy.Ona to zvládala velmi dobre,priam výborne,čo som bola velmi milo prekvapená.
Ešte nejaký čas potrvá,kým sa to úplne nezahojí.teraz nám zostáva už iba dúfat,že jej to dobre urobili,všetko vybrali a že sa to už neobjaví.
Držím palce tvojej fenke,nech všetko dobre dopadne. :no:
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: Pyometra (zápal maternice), rady k liečeniu

Poslaťod Lenulik » Sob 06.03.2021 8:33

Ahojte ja mam otazku tiez sme dali fenku sterilizovať ma vybratu maternicu a jeden vajecnik plus este prolaps maternice mala tak tp jej odstranil. Ale chcem sa opytat ma 5den po operacii a trosku spini krvaca myslim ale nie silno ale malicko. Ako dlho to bude trvat to samotne cistenie? Neviem presne ci to z maternice alebo skor z prolapsu ktorý jej odstránil.. Veterinar povedal, ze sa to deje pomerne casto po tom zakroku sa vsetko cisti.. Tak neviem kto ma a ake s tym skusenosti napiste mi vdaka za kazdu odpoved
Lenulik
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Pyometra u Fenky

Poslaťod LOLA14 » Str 25.01.2023 11:04

Ahojte, prosim Vas ma niekto skuenosti s vybratim maternice u fenky? Je to zdrava fenka 7 rocneho krizenca labradora a staforda, na sone jej bol zisteny hlien v maternici avsak zatial to neni hnis je to len v začiatkoch podla lekara, niekedy mava vytoky zvykne si to casto olizovat mame ist na operaciu tento rok mame si vybrat ze kedy by sme chceli, chcem sa.opytat ak ste mali taku skusenost ako prebiehalo zotavovanie po takom zakroku??mali ste skusenost aj s inkontinenciou po zakroku?Velmi sa toho vsetkeho obavam az mi zviera srdce pretoze môj pes je pre mna cely svet, poradte dakujem
LOLA14
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Pyometra u Fenky

Poslaťod Domca » Str 25.01.2023 14:44

ak je tam nejaké podozrenie na zápal, tak by som neváhala a proste ju dala vykastrovať...čím bude staršia, tým bude operácia rizikovejšia ak by ste sa rozhodli to riešiť len cez atb napríklad. Po kastrácii je zotavovanie individuálne podľa jedinca, ale nie je to žiadna katastrofa, prevažne to prebieha u zdravého psa bezproblémov. Inkontinencia je hlavne u vačších psov rizikom, ale je možné ju mať pod kontrolou skrz lieky.
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Pyometra u Fenky

Poslaťod AndreaT » Pia 27.01.2023 9:02

Lola na tvojom mieste, ak je tam podozrenie na zápal, tak by som neváhala a dala ju kastrovať. Mám skúsenosť, kedy pri mopsovi "pani veterinárka" zle určila diagnózu - namiesto pyometry pankreatitída a mops zomrel v bolestiach :plac:
Myslím, že keby sa určila diagnóza a zakročilo skôr, mala byť väčšie šance žiť. Skús sa ešte porozprávať s veterinárom.
Dogs are not our whole life, but they make our lives whole.
Bradáč je láska na celý život!
In my heart and in my home Schnauzers rule!
AndreaT
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1427
Bydlisko: Bratislava

Re: Pyometra u Fenky

Poslaťod wer » Pia 27.01.2023 9:57

U starsich zvierat prevazuju vyhody nad nevyhodami, toboz, ked sa tam uz crtaju problemy... cim neskor, tym vacsie riziko. Aj co sa tyka napr narkozy... ani by som nevahala.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pyometra u Fenky

Poslaťod LOLA14 » Pia 27.01.2023 11:51

Dakujem za odpovede, urcite s operaciou nevaham je uz stanovene ze ne to pyomeytra v zaciatocnim stadiu a musi sa vybrat cela maternica, len nam dal veterinar na vyber ze nech si vyberieme termin operacie kedze budeme musiet byt so psom doma viac dní v bavili sme sa o maji alebo septembri kedze vtedy neni take teplo. Skor otazka bola smerovana ci s tym ma niekto skusenosti ako prebiehalo zotavovanie psika :)
LOLA14
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Ďalší

Späť na Choroby