Operácia kĺbov

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod Bad » Pon 15.11.2010 11:08

petra b píše:I když není nad prof. Nečase.

Věřím, jenom se bojím, že objednací lhůta bude tak pár let.

pigie píše:MVDr. Vítězslav Novák - Frydek-Mistek

Tady mám trošku psychický blok, protože v téhle ordinaci mi pošoupli kocourka na cestu přes duhový most :plac:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod petra b » Pon 15.11.2010 11:50

Bad
Věřím, jenom se bojím, že objednací lhůta bude tak pár let.


Ne ne, zavolat - dle webu a domluvit se - myslím, že max. několik týdnů...
petra b
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 523

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod katarina79 » Pon 15.11.2010 11:52

Tak rozoslala som všade možne :-) zatiaľ mi odpovedal pán MVDr.Nečas, ktorý hovorí, že zo snímkov nevidí nič a nejde stanoviť presnú diagnozu .

Pigie..nie, predné som nedala robiť...nestraš :oo:
katarina79
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 627

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod pigie » Pon 15.11.2010 12:24

Bad - to mi je luto. Vraj z ortopedickej stranky u velkych plemien s nim v nasom okoli a ze ich od fundlakov chodi k nemu dost ludi, problem este nebol :nwm: Neviem, ci je to vsak vet, za ktorym sa da zajst "so vsetkym"
Ad MVDr. Necas - vybera si operacie podla mna aj trochu podla "obtiaznosti" , nas objednal za 10 dni od "prveho kontanktu" tusim.
Katarinka - nestrasim, ja som davala robit DBK len tak mimochodom, lebo sa blizila lehota 1.5 mesiaca, tak som chcela dat feedback chovatelke, hoci som uz vedela, ze kvoli laktu chovny nebude... :ua:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod katarina79 » Pon 15.11.2010 12:26

Pán Nečas mi dal číslo na mobil...že psa chce vidieť a v pondelok ráno mu mám volať, dohodneme sa na vyšetrení. :lol:

Jááák, že nič nevidieť z tých snímkov????? Veď kuki!

Obrázok Obrázok
katarina79
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 627

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod pigie » Pon 15.11.2010 12:30

Tak byt vet, tiez sa radsej nevyjadrim :lol: Ale neboj, to zmaknete. Ja som vyslovne pozadovala operaciu - kedze diagnostika bola spravena inde, takze vysetrenie spravil priamo pred nou. Dostali sme rovno operacny termin na zavolanie :yes:
Drzim palce!
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod katarina79 » Pon 15.11.2010 12:40

NO uvidím...počkám si na všetky stanoviská a potom POME operovať a díky moc, moja :lol:
katarina79
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 627

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod pigie » Pon 15.11.2010 12:45

Dobre robis a u Necasa dost mozne, ze niekedy bude problem sa dovolat, z toho si nic nerob, skusaj, skusaj, on to raz zdvihne :lol: Som naozaj zvedava ake riesenie ti jednotlivi veti predlozia. :smile:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod katarina79 » Pon 15.11.2010 12:54

Všetko odpodrobna popíšem, dnes čakám aj odpoveď od chovateľky, ktorá bude volať tomu veterinárovi,že prečo sa pes nemôže operovať...vrrrrrrrrrr :D :D :D Tá je ešte viac nasraná ako ja :heh:
katarina79
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 627

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod petra b » Pon 15.11.2010 13:41

katarina79 píše:Pán Nečas mi dal číslo na mobil...že psa chce vidieť a v pondelok ráno mu mám volať, dohodneme sa na vyšetrení. :lol:

Jááák, že nič nevidieť z tých snímkov????? Veď kuki!
]



Počítej s tím, že když Tě objedná, abys přijela se psem na lačno, že si nejdřív udělá SVOJE rentgeny ze všech potřebným stran a PAK se domluvíte, bude to znamenat, že usoudí-li, že operace je nutná, udělá ji hned (pakliže tedy neodmítneš). My to tak měli několikrát. Tak aby ses nelekala.
Držím palce.
Mmch. kam za ním pojedete? Do Mimoně?

pigie píše:Dobre robis a u Necasa dost mozne, ze niekedy bude problem sa dovolat, z toho si nic nerob, skusaj, skusaj, on to raz zdvihne :lol: Som naozaj zvedava ake riesenie ti jednotlivi veti predlozia. :smile:
[/quote]
a nebo zavolá zpět sám
petra b
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 523

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod katarina79 » Pon 15.11.2010 18:24

Peťa.... neviem, kam mám za ním ísť :heh: A ďakujem za info :D Kočky moje zlaté!!!Viete mi to preložiť tak,aby to aj laik ako ja pochopil???Som inak prekvapená,že on s kolenami nevidí žiadny problém....

Dobrý den,

abych pravdu řekl, tak fundovaně posoudit tyto zaslané RTG je pro mě problém, protože jednak jejich kvalita není nikterak dobrá a hlavně mi chybí další projekce - zejména u kolenního kloubu, včetně zobrazení vzájemných poloh holenní a stehenní kosti, rovněž tak i pately (čéšky), stejně tak přehlednější snímek RTG kyčlí včetně poloh stehenní kosti.

Nicméně z toho co mám k dispozici:


*
DKK dle mého není 4st, ale 3/3, nejsou zde přítomny sekundární artrotické změny typu kalcifikace pouzdra, tvorby osteofytů, vzniku Morganovy linie ani caput medusae. Pokud byl snímek proveden pozičně správně( nevidím na něm pately, takže to nemohu říct), jsou zde příznaky coxa vara, tedy maly tzv. anteverzní úhel krčku hlavice- což by mohlo predisponovat mimo jiné pro vznik DKK. Samozřejmě se jedná o vysoký koeficient heritability(dědivosti) - protože se zde uptatňují tzv. sčítací minorgeny a tedy problém nemusí být vždy u všech vrhů - záleží na rodokmenu.

*
U kolenního kloubu alespoň na tomto snímku nejsou přítomny žádné výrazné patologické změny, musel bych vidět více projekcí. Dost dobře nechápu termín - "kolenní kloub mimo svou pozici" - co se týče tohoto snímku, tak zde není žádný problém - nicméně mohu se mýlit, vzhledem ke kvalitě snímků a chybějícím dalším projekcím

*
Rovněž potřebuju vědět, zda-li ten uváděný "kravský postoj" se týká předníc, či zadních končetin


Tedy závěrem:


1.
Pro diagnózu, prognózu i navrhovanou terapii bych potřeboval vidět jednak originální snímky, jednak udělat ještě další projekce a rovněž vidět psa a provést klinicko-ortopedické vyšetření
2.
Pakliže by se jednalo o "kravský postoj" na předních končetinách, toto většinou není problém v souvislosti s DKK zadních končetin, převážně se jedná o onemocnění růstových plotének loketní kosti, či o další nutritivní problémy či poruchy tzv. enchondrální osifikace
3.
Jestliže "kravský postoj" je na zadních končetinách, tam by potom byla příčinná souvislost s DKK kyčlí a postižením kolene - vzv. coxa valga a genu valgum, nicméně onen anteverzní úhel krčku by byl naopak velký, nikoli jak jsem psal na počátku, kde je malý - ale pozor, toto záleží na tom, jestli je pořízen snímek pozičně naprosto správně, jinak dojde k interpretační chybě.( a toto nejsme schopen z tohoto "částečného" snímku posoudit)
4.
Další možností je, že koleno je o.k. a jedná se jen o "čistou dysplazii"
5.
Pokud by byly problémy s úhlením kosti stehenní a holenní - potom je řešení jen chirurgická osteotomie - tedy zpětné naúhlení kostí do tzv. kongruence, tedy správných dotykových ploch a osy končetiny , což je nutno provést co nejdříve, z důvodu eliminace co nejvíce možných následných artrózních změn, tedy čím později se začne, tím jsou horší artrotické změny, přesto, že se operativně končetina dostane do "osy"
6.
Pokud tyto problémy pes nemá a jedná se o tzv. "čistou" DKK, v tomto věku již není potřeba spěchat, protože důležitý čas pro některé operace jste již prošvihli ( ty je potřeba dělat nejpozději do 6 měsíce věku).
7.
Nicméně, alespoň podle toho co je vidět na RTG, artrózně nijak rychle kyčelní kloub neprogreduje, doporučil byh v tuto chvíli podávat kolagen, omega-3 mastné kyseliny a do kloubu hyaluronát sodný + popř. další chondroprotektiva+snížit váhu+ klinickou dietu+minimálně zatěžovat + ev. další věci a teprve, až by nastaly klinické problémy ( kulhání, bolestivost, potíže s vstáváním) realizovat chirurgické ošetření - např. neurektomii - tzn. odfrézování nervů kolem jamky ( nebude jej to bolet) až po třeba totální endoprotézu.
8.
Ne vždy souvisí stupeň DKK s nástupem artózy a bolestivosti, jinými slovy jsou psi, kteří mají 2 a začnou kulhat ve 2 letech a jsou psi, kteří mají 3 n.4 a začnou kulhat ve 6 letech.

Toť v krátkosti vše, vím, že je to složité na první pohled, ale pokud máme psa tzv. na place a jsou k dispozici všechna vyšetření, není problém s diagnózou i prognózou.

Tedy závěrem - nejsem schopen v tuto chvíli ze zaslaných snímků precizně říct přesnou diagnózu, protože příčin DKK je více a to lze jen zjistit z dalších RTG projekcí a vyšetření

Pokud budete chtít konzultaci, zavolejte, jenom upozorňuji, že tento výden na našem pracovišti měníme okna, máme tedy silně omezen provoz.

S pozdravem

dr. Novák
katarina79
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 627

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod pigie » Pon 15.11.2010 18:47

Petra - zeby zavolal spat sa mi u neho ani raz nestalo :heh: Ale beriem.
Katarinka - nevidel psa, nevie ako sa spravili RTG, cize v podstate "hada" diagnozu podla toho co vidi :smile: Ale v podstate su to velmi dobre spravy. Pretoze mladoch zjavne este nema artrozu, takze ste na tomu uplne super!
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod katarina79 » Pon 15.11.2010 18:58

Pigie!!!! Cmuk cmuk cmuk :aaa: :aplause:
katarina79
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 627

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod pigie » Pon 15.11.2010 19:06

Myslim, ze podla toho co pise to tak zle nevidi. Urcite k nemu chodte, ja sa chystam na jar - celkovo kontrola a prebrat dalsi postup. Ja napr. zvazujem neskor tu
neurektomii - tzn. odfrézování nervů kolem jamky ( nebude jej to bolet)
Takze rada by som poznala jeho nazor ci previest alebo nepreviest, resp. odkedy/dokedy ma zmysel nad tym uvazovat.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Operácia kĺbov

Poslaťod calwen » Pon 15.11.2010 19:09

Kati tak to vobec neznie zle! :jop:
Som zvedava co ti este odpisu :yes: Drzte sa :no:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby