Portosystemický shunt - PSS (pečeň)

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Portosystemický shunt - PSS (pečeň)

Poslaťod MisheliQ » Štv 27.06.2013 10:51

Portosystemický shunt | pečeň (liver) shunt | portosystemic shunts | portosystémový zkrat | PSS

Obrázok
http://www.artreality.com/portfolio/wdw ... shunts.htm
FIGURE 1) normálna pečeň
FIGURE 2) 1 congenitálny shunt v pečeni
FIGURE 3) viac shuntov

PSS je ochorenie, pri ktorom vzniká cievna komunikácia medzi portálnym (vrátnicovým) a systémovým (telovým) žilovým obehom kvôli čomu krv neprejde cez pečeň, ale všetky látky (aj toxické) sa dostávajú späť do organizmu bez predchádzajúceho spracovania pečeňou, a preto sú zodpovedné za klinické príznaky tohto ochorenia.

PSS je ochorenie časté u týchto plemien: írsky vlkodav, čivava, jorkšírsky teriér, maltézsky psík, šitzu, škótsky teriér, kern teriér, westík, labradorský retríver, zlatý retríver

PSS je
- vrodené (kongenitálne), vzniká často len jeden skrat, podľa miesta skratu rozoznávame 2 formy: 1.intrahepatálnu (vo vnútri pečene) a 2.extrahepatálnu (okolo pečene, zvonku)
alebo
- sekundárne v dôsledku ´zvýšenia tlaku v portálnej (vrátnicovej) žile´ (=portálna hypertenzia), príčinou môže byť mnoho ochorení: napr. chornická hepatitída s následnou cirhózou pečene, chronická obštrukcia vývodných žlčových ciest atď., vzniká spravidla niekoľko skratov ako kompenzačná reakcia na dlhodobé zvýšenie tlaku vo vnútri cievy

K rozvoju klinických príznakov dochádza spravidla okolo 6 mesiaca až 1 roku života zvieraťa.
Medzi klinické príznaky patrí:
1.pečeňová encefalopatia - k príznakom môžu patriť napr. občasná slabosť, ataxia (=porucha koordinácie telesných pohybov), dezorientácia, točenie v kruhu, zmeny v správaní, prechodná slepota alebo záchvaty (dá sa zameniť s epilepsiou!),
2.tráviace ťažkosti ako zvracanie, občasné nechutenstvo, polyfágia (=nadmerný príjem akéhokoľvek krmiva), hnačka alebo naopak zápcha,
3.oneskorený rast alebo váhový deficit,
4.problematické močenie alebo prítomnosť krvi v moči v dôsledku nadmernej koncentrácie amoniaku (NH4) v organizme a jeho snahe vylúčiť ho cez obličky vo forme kyseliny močovej dochádza ku tvorbe urátových močových kameňov (urátova urolitiáza), niekedy sa pozoruje polydipsia (zvýšený príjem tekutín) s následnou polyúriou (zvýšené močenie)
5.ku zhoršeniu príznakov dochádza väčšinou po nakrmení (najmä po kŕmení diétou s vysokým obsahom bielkovín (=proteínov))

Po klinickom vyšetrení zvieraťa je potrebné spraviť
základný rozbor krvi:
1.zníženú hladinu albumínu, močoviny alebo glukózy (sú to látky, ktoré sú za normálnych okolnosti syntetizované pečeňou),
2.pečeňové enzýmy, ktoré nevykazujú abnormality (čo sú parametre typické pre poškodenie pečene),
3.zvýšená hladina žlčových kyselín (sú to látky, ktoré podliehajú tzv. enterohepatálnej (črevo-pečeň-črevo) cirkulácii, a do systémového (telového) obehu sa dostávajú len v malom množstve)
vyšetrenie moča:
1.normálna alebo znížen koncentrácia (v dôsledku nadmerného príjmu tekutín)
2.prítomnosť urátových kryštálikov
RTG vyšetrenie:
1.zmenšenie pečene (ako následok nedostatku živín)
sonografické vyšetrenie:
1.je možné odhaliť prítomnosť samotného skratu

Po potvrdení podozrenia na prítomnosť PSS je potrebné urobiť portografické vyšetrenie: RTG vyšetrenie s aplikáciou kontrastnej látky.

Liečba je možná, ak je prítomný 1 skrat, a to chirurgickým uzavretím skratu, liekmi a zmenou stravy
Obrázok

Prípady:
westíky Belle a Jade http://agilitynet.co.uk/health/livershu ... stone.html
westík Louie http://westiemed.org/stories/2013/louie/
westík Mojo http://www.gilmoorvets.com/mojo.html
http://www.champdogsforum.co.uk/board/topic/98886.html

Videá:

liver shunt mini yorkie

zdroj:
http://www.planetazvirat.cz/090505-port ... rat-1.html
http://odbornasekcia.vetpoint.sk/portos ... shunt-pss/

ďalšie:
https://www.petsplusus.com/library/know ... auses.aspx
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Portosystemický shunt - PSS (pečeň)

Poslaťod jokejana » Štv 27.06.2013 14:18

Super zhrnutie, len dodam par poznamok:
Portografia, pocas ktorej sa robi specialne kontrastne RTG je vysetrenie, pri ktorom sa aplikuje kontrastna latka do jejunalnej (crevnej) zily, ktore na 100% preukaze toto onemocnenie. Zakrok je spojeny s celkovou anesteziou a robi sa tesne pred operaciou, ktoru predovsetkym robia ak na sone (ak si dobre pamatam z minuleho roka tak to bol Doppler) objavia vonkajsi zkrat. Okrem portografie sa vyuziva aj CT angiografia/portografia. Obe sme uspesne vyskusali a ta CT mi prisla aspon pre maleho psa lepsia aj kvoli tomu, ze priniesla komplexny pohlad na anatomiu ciev a narozdiel od klasickej portografie moj krpec nemal ziadne problemy... Predsa len tu operacnu jednak znasal zle, potom vytahovanie z bruska tych par stehov, navyse v nasom pripade sa preukazalo, ze lekari sa sekli :ua:
Dieta - celkom sa nam vtedy osvedcili domace recepty na stravu (recepty ktore zostavili USA odbornici na Tenessee Univerzity, ktori sa prave zaoberaju vyskumom a liecbou shuntu), specialnu granulovanu stravu zle znasal, po domacej sa zlepsil. Link na jeden z receptov: http://www.vet.utk.edu/clinical/sacs/shunt/pdf/GenericLiverShuntDiet.pdf
jokejana
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 801

Re: Portosystemický shunt - PSS (pečeň)

Poslaťod MisheliQ » Pon 21.10.2013 0:07

Terapia kongenitálnych PSS: 1.)chirurgická alebo 2.)medikamentózna
Podľa výsledkov sérovej koncentrácie žlčových kyselín sa nedá vždy s presnosťou určiť či pes má alebo nemá kongenitálny PSS, pretože ich hodnoty sa môžu meniť zo dňa na deň a aj psy s kongenitálnym PSS môžu mať tieto hodnoty nízke. V niektorých prípadoch nemusí byť pozorovaný ani mikrohepar (zmenšená pečeň).
Niektoré psy majú kongenitálny PSS, ale nemajú žiadne klinické príznaky.
Malé bradače majú 6x väčšiu pravdepodobnosť, že im v staršom veku diagnostikujú shunty.
Literatúra: prednáška M.D.Willarda, DVM, MS, napísané to je mojimi slovami z toho, čo som si tak najviac z prednášky zapamätala
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Portosystemický shunt - PSS (pečeň)

Poslaťod Levriero » Pia 20.02.2015 15:12

Nie ju k tejto téme vela tak by som rada pridala náš príbeh, možno niekomu pomože ak jeho psík bude mať podobné problémy ako my a veterinári nebudú vedieť diagnózu.
Celé sa to začalo keď sme si našu fenku priviezli domov. Chvílu na to ochorela, mala soplíky a kašlala. Nezlepšovalo sa to tak sme išli na veterinu kde jej dali ATB a lieky proti kašlu. Nič z toho nezabralo no nakoniec to prešlo samo.
Mysleli sme, že je už všetko ok ale o nejaký čas sa začali problémy s močením. V moči sa objavila krv. U veta sme dostali ATB, ktoré zabrali na pár dní no potom sa to vrátilo aj napriek užívaniu liekov. Vystriedali sme viacero druhov ATB ale ani u jedných nenastalo zlepšenie, respektíve vždy sa stav zlepšil len na pár dní. Dali sme spraviť kultiváciu moču aby sme zistli aké baktérie sa tam nachádzajú aby sme presne trafili ATB. No ani po tomto nenastalo zlepšenie. Takže znova vyšetrenie moču ktorým sa zistilo, že prítomné baktérie problém nesposobujú. Všetky testy sme dávali robiť v laboratóriu Alpha Medical a následne konzultovali s veterinármi. Biochémia ukázala zvýšené pečeňové testy čo pripisovali liekom a nevenovali tomu pozornosť.
Keďže liečba nezaberala a nikto nevedel čo robiť, mali sme to na nejakú dobu nechať tak, že možno to prejde. Skúsili sme teda homeopatiká, koloidné striebro, brusnice, urologické čaje... Opakovalo sa to isté čo pri ATB. Zabralo to iba na chvílu. Zúfalí sme vyskúšali iris diagnostiku. Tam nám zistili, že jej niečo blokuje vývod močovej rúry, že je to sposobené pravdepodobne nejakým parazitom. Tak znovu moč na rozbor k pani doktorke do Dolného Kubína (nespomeniem si teraz na meno) s ktorou sme tiež po telefóne konzultovali a ktorá sa o náš prípad velmi zaujímala. Tam sa síce nezistil parazit ale v moči bol sediment (amónium magnézium fosfát) čo nasvadčovalo, že tam má kameň, čo nám ale na sone ani RTG nezistili (myslím, že tento druh ani nie je vidno na RTG ale nie som si istá). Takže sme nasadili diétu a dúfali sme, že sa to konečne vyrieši. Nejaký čas to bolo ok.
Cikanie sa trochu zlepšilo, prestala cikať krv, no občas mala problémy sa vycikať a plakala. Po asi 3 mesiacoch na diéte ju začala odmietať. Keďže jej stav bol v tom období celkom dobrý, cikala už pomerne normálne, začali sme postupne prechádzať na jej povodnú stravu (BARF). No a asi po dvoch týždňoch sa jej stav začal horšiť. To sme začali viac hladať na internete, keďže veterinári nám neboli schopní pomocť. Po celú dobu (asi 1 rok) sme neboli schopní znížiť jej Ph moču. Stále ho mala zásadité. Tak sme našli, že to sposobuje amoniak (logicky, keďže už predtým zistili, že má amónne urolity čo si ale vet nejak nespojil so shuntom). No ale ako by sa tam dostal? Išli sme za vetom aby jej spravil testy, biochémia ukázala vysoké pečeňové hodnoty (ALT, AST). Vet nám dal lieky na podporu pečene s tým, že ak sa to nezlepší pojde na infúzie. Amoniak nezmeral aj keď sme na to poukázali.
Na druhý deň bola ok, celý deň spala čo mi nejak neprišlo divné (je to chrtík a tí spia vela, hlavne v zime). No v noci a nasledujúce dopoludne bola nekludná, nevedela zaspať ani si lahnúť, iba sa velmi spomalene prechádzala. Jej stav sa začal prudko zhoršovať z minúty na minútu, začala pozerať do steny a opierať si hlavu o veci, chodila spomalene do kruhu a bola dezorientovaná. Začala velmi sliniť a bolo z nej cítiť amoniak. Nevedela už vobec stáť na nohách, nereagovala a nepoznala nás. Myslím, že vobec nevidela. Leteli sme na veterinu, kde zmerali amoniak, ktorý už mal nemeratelné hodnoty. Dostala infúziu a domov sme šli s diagnózou zlyhanie pečene. Vet jej nedával šancu, že sa dožije rána. Nechceli sme to nechať na osud tak priatel volal na veterinu Jaggy (Brno) kde nám povedali, že oni v týchto prípadoch majú psy neustále na infúziách (aby sa riedila krv a teda aj amoniak). Tak sme rýchlo išli na pohotovosť do Jaroviec, dostali sme 2 infúzie a lieky. Po asi 5 hodinách sa malá začala preberať a spoznávať nás. Napila sa sama vody a za chvílu sa postavila na nohy. Jej stav sa velmi rýchlo zlepšoval, skoro ráno si sama vypýtala jesť. Infúzie brala ešte asi týždeň (prvé tri dni 3 infúzky denne, potom 2). Dávali sme jej ich doma. Plus ATB a laktulóza kvoli amoniaku. Podla jej príznakov sme na internete našli informácie o PSS a všetko nám začalo do seba zapadať. Spatne sme si uvedomili, že slabé neurologické príznaky mala aj pred tým ako vyvrcholila hepatická encefalopatia no nikdy sme tomu nepripisovali význam. Veď malé šteňa može byť nemotorné (občas mala problémy s koordináciou). Po 4 dňoch sme spravili testy ktoré nasvadčovali tomu, že naozaj ide o shunt. MVDr. Švihran nám poslal na Jaggy kde toto vedia presnejšie diagnostikovať aj operovať. Tam nám diagnózu potvrdili a na sone bol vidieť ak kameň v mechúri. Tak sme boli ešte 2 týždne na diéte a liekoch aby sa čo najlepšie stabilizovala a pred pár dňami podstúpila operáciu. Zatila je našťastie všetko bez problémov, o mesiac ideme na kontrolu.
Takže po vyše roku trápenia sme konečne odhalili príčinu. Stále nerozumiem tomu, prečo na to nikto neprišiel skor. Jej problémy brali ako chorobu a nie ako symptóm. Viem, že je to dlhý príbeh no chcela som sa s ním podeliť, možno niekomu pomože prísť na príčinu problémov jeho psíka.
Jej chovatelka o tom vie, u nej žiadne problémy nemala. Bola na granulkách, my sme začali kŕmiť masom (viac proteínu-postupné zhoršovanie).
Len ešte dodám, že fenka bude mať v máji 2 roky. Veti si skor mysleli, že PSS sa prejaví už u malého šteňaťa a nie v jej veku (no on sa vlastne prejavil len oni to nevedeli), navyše chrtík nie je práve plemeno ktoré to má často ako napr. yorkshire.
A ďalší znak PSS, niektorým psom zostane štenacia srsť, respektíve srsť nie je taká kvalitná, je redšia (po operácii ju postupne vymenia).
Levriero
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 85

Re: Portosystemický shunt - PSS (pečeň)

Poslaťod Vlasťo » Sob 24.06.2017 2:32

Ahojte, potreboval by som trošku pomôcť. Mám 2 fenky Biewerov, jedna z nich (Jessy) už zhruba od 6 mesiacov začala mať dosť nekvalitnú srsť, zmeny v správaní a záchvaty. Po prvých krvných testoch sme zistili, že má vysoké pečeňové hodnoty a tak sme nasadili diétu doporučenú veterinárom (Roayl Canine Hetapic granule a konzervy). Záchvaty ustúpili ale takmer po roku začala mať cikať krv a pomerne v dosť veľkom množstve. Testy znovu ukázali zlé pečeňové výsledky a dodatočne sme spravili aj test na amoniak, čím sme zrejme potvrdili diagnózu PSS. Keďže je víkend, neviem sa veľmi pohnúť a operáciu začnem riešiť v pondelok, čo som už aj dohodol s veterinárom, ktorý vraj má známeho špecialistu práve pre PSS. Predom ma ale varoval, že to zrejme nebude jednoduché a možno aj operácia bude v našom prípade problémom práve kvôli tomu, že Jessy má len 1 250 g a je skutočne sama "kosť a koža", jej sestra rovnako stará, keďže sú z jedného vrhu má 1 850 g. Dnes sa mi podarilo čo to naštudovať a zo zahraničných fór "vidím", že väčšina ľudí si chváli práve domáce diéty (domácu varenú stravu), čo ma celkom zaujalo, ocenil by som, ak by ste sa podelili o vaše skúsenosti v tomto smere, čo variť a aké množstvá, keďže pomerne dosť ťažko sa mi získavajú informácie. Apoň stručne zhrniem čo som naštudoval, v prípade ak by ste v tom videli nejakú zásadnú chybu, prosím opravte ma:

1.Dennú dávku jedla je dobré rozdeliť na čo najviac krát, ideálne 4-6 krát.

2.Strava musí obsahovať minimum bielkovín a aj to minimum musí byť ľahko stráviteľná bielkovina (vaječné bielka, odtučnený tvaroh, odtučnený kozí alebo ovčí jogurt či syr.... a čo najviac sa vyhýbať akémukoľvek mäsu a rybám). Snažil som sa dopracovať k tomu, čo je to minimum bielkovín a nikde som nenašiel úplne rovnaké či presné čísla. Niekde sa uvádza že strava má obsahovať 20 % bielkovín (ale trošku nechápem tým %, čo to znamená 20 % bielkovín, je to myslené tak, že na 100 g jedla ma byť maximálne 20g bielkovín?). Inde zase som už videl čísla, ktoré poukazovali na 6 % bielkovín a niekde na 15 %. Príde mi to dosť široké rozpätie od 6 do 20 %. Ak som si prerátal dávkovanie a obsah bielkovín podľa obalu na granulách, ktoré máme od odporúčané od veterinára, denne má dostávať 27 g granúl a tie majú na 100 g obsah 16 % bielkovín. Takže ak si to prerátam tak to vychádza zhruba na 5 g bielkovín a to bude zrejme asi jej celodenná dávka že? A teraz pokiaľ to chcem prehodiť na domácu varenú stravu, ako si to mám prerátať? na 100 g dať teda pomer 20 % by znamenalo, že by skonzumovala až 20 g bielkovin a to je 4 násobný nárast oproti tomu čo konzumovala doteraz, čo asi nie je fajn nápad, že? No nebudem tu písať ďalšie a ďalšie prepočty, áno rozumiem, že bielkoviny majú ísť čo najviac dole ale zaujímalo by ma, či niekto z vás mi nevie pomôcť dopracovať sa k určitému číslu, ktorého by som sa mohol držať a podľa toho jej variť. Som človek, ktorý sa venuje fitness už vaše 15 rokov, preto váženie a varenie špecialnej dietnej stravy pre mňa nebude absolutne žiadny problém, len by som potreboval teda nejakú osnovu. Dnes som jej pripravil nasledovné a všetko pekne spapala:

10 g ryžových cestovín
10 g vaječných bielkov
1 x malú lyžičku rybieho oleja
1 x polievkovú lyžicu vody v ktorej si varím kuracie prsia bez soli a čohokoľvek iného, len preto aby jej to vonialo

to bola samozrejme len jedna porcia, ktorá by mala obsahovať len 1 a 1,5 g bielkovin, takto to zatiaľ plánujem striedať s granulami, u ktorých som si prerátal, že 27g je presne 75 granul, jedlo jej budem rozdeľovať na 5 x denne, raz tie cestoviny s vaječných bielkov a raz granulky a takto dookola striedať, lebo inak mi jesť nebude, kedže dosť vymýšľa, jednoducho musím jej striedať.

1.Ráno = 15 ks granúl
2.o 3-4 hod na to = ryžové cestoviny + vaj.bielka
3.opäť po 3-4 hod na to 15 ks granúl
4.opať po 3-4 hod na to = ryžové cestoviny + vaj.bielka
5.a znovu po 3-4 hod na to = 15 ks granúl

ano viem, že dokopy denne by mala zjesť 75 kg granul, ale kedže jedlo striedam, tie 2 chody sú nahradené tými cestovinami a vaj.bielkami

druhý deň by som chcel skúsiť

10 g ryžové cestoviny
10 g odtučneného tvarohu
1 x malú lyžičku rybieho oleja
1 x polievkovú lyžicu vody v ktorej si varím kuracie prsia bez soli a čohokoľvek iného, len preto aby jej to vonialo

tretí deň potom vymeniť ryžové cestoviny priamo za ryžu, v podstate cieľom je teraz vyskúšať čo bude jesť a ako na to bude aj reálne reagovať, ak som si to celé prerátaval, tak na deň jej to vyjde fakt len tých 5-7g bielkovín a z toho určitá časť cca 1 g sú vždy rastlinné a zvyšok živočíšne ale veľmi ľahko stráviteľné aj keď tvaroh obsahuje kazeínovú bielkovinu, ktorá zase sa až tak ľahko netrávi. Tak čo teda poviete, mohlo by to takto byť? Čo by ste na tom zmenili?


3.Dočítal som sa aj o množstve doplnkov či liekov, ktoré sa používajú pri PSS k podpore liečby

• L-Methionin (aminokyselina prospešná pečeni)
• Laktulóza (roztok na báze curku, ktorý zabraňuje absorcii toxínov v črevách, čiže psík častejšie kaka, ale pozor, ak sa preženie, bude hnačkovať, pomáha vyplaviť amoniak)
• Kombináciu vitamínov E, C, K a zinku
• SAM-e (s adenozylmetionín = aminokyselina veľmi prospešná pečeni)
• Psyllium (vláknina ktorá pohlcuje toxíny)
• Ursosan (kyselina ursodeoxycholová)
• L-Kartnitín

opäť teraz ale čo skutočne jej dať a aké množstvá, tých info je fakt málo alebo ja neviem poriadne hľadať :( no keďže som človek čo nevie čakať a chce konať, keďže už teraz mám vyčitky, že až po 2 rokoch života sa prišlo na to, čo presne s ňou je, nechcem čakať už ani minútu, kupil som jej laktulózu, dočítal som sa, že na 1 kg je možné užívať 1 ml v prípade problémov s pečeňou (s tým, že v článku sa uvádzala koncetrácia 10 g laktulózy na 15 ml a presne takú koncetráciu mam aj ja, takže som teda aj ten 1 ml nasadil, podľa potreby je dávku nutné zvyšovať, niektorí čo som čítal ho užívajú aj 2 roky ale vraj časom stráca účinok, čiže zrejme si organizmus zvyká. Takže asi budem musieť nájsť ešte niečo, aby som mohol striedať dve rôzne účinne látky tak, aby si jej organizmus nemal ako zvykať). Takže hneď aj dnes dostala, kedže napomáha znižovať hladinu amoniaku v krvi, ten máme na úrovni vyšše 220 (neviem v akých jednotkách sa udáva, ale referenčná hodnota je vraj do 40, čiže sme na úrovni cca 5 x vyššej), mám po ruke aj Ursosan ale uvažujem o tom, aký zmysel má ho dávať, keď ak dobre rozumiem, musí sa dostať do pečene a je možné, ak mame skrat mimo pečene, tak sa tam vlastne orálnym podaním ani nedostane tam kde ho treba, alebo sa mýlim? L-Metionín budem mať až v utorok, Psyllium tiež. L-kartnitín nie je problém zaobstarať. Ale opäť teraz otázka znie, čo vlastne aj reálne jej dávať, aby som to úplne neprehnal?

Viem, že veľa ľudí odporúča pestrec mariánsky v súvislosti s detoxikáciou pečene, no ešte snáď 5 rokov dozadu som vzhľadom na určité okolnosti prekladal štúdie s touto bylinou, niektoré z nich sa dokonca vykonávali aj v KE, a v ani jednej štúdii som nevidel žiadne výrazné zmeny v prospech pečene alebo len úplne chabé v porovnaní s placebo skupinou. Vtedy sme vlastne aj spoločne s kolegami dospeli, že ide viac menej len o minimálnu pomoc pri skutočnej regenerácii pečene. A skôr taký Rowachol, Ursosan a iné mali v štúdiach skutočné prospešné účinky, dokázali zabrániť bunkovej smrti v pečeni a normalizovať aj mnohé pečeňové ukazovať aj po dlhšiu dobu po vysadí. Spomínam si ale, že Ursosan (UDCA ma už aj vylepšenú u nás asi nedostupnú formu TUDCA, to pismeno T = taurín ak sa nemýlim, čo výrazne zvyšuje účinok), vrátim sak pointe, že Ursosan pomerne dosť znižoval hladinu HDL alebo naopak zvyšoval LDL? Už ani neviem, musel by som znovu pozerať na to, čo ale teraz nie je pre mňa zaujímavé. Nájde sa tu teda niekto, kto somnou prediskutuje tieto veci a pomôže nám?

V podstate v skratke najviac ma zaujíma, akú domácu stravu dávate svojím psíkom v prípade tohto ochorenia. A tiež aké doplnky či vitamíny dávate tiež. Ja sa tomu samozrejme ešte povenujem a vyšperkujem to, keďže plánujem osobne navštíviť veterinára, ktorý sa tomuto venuje a celé to s ním prejsť, veď vlastne budem s ním riešiť tú operáciu, no chcem sa pripraviť aj na to, že možno sa operácia nebude dať podstúpiť.
Vlasťo
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1

Re: Portosystemický shunt - PSS (pečeň)

Poslaťod EvicaB » Pia 13.05.2022 21:46

Ahoj prosim ako to dopadlo s tvojim psikom ?
EvicaB
Okoloidúci
 
Príspevky: 1


Späť na Choroby