Skušobný poriadok Obedience

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod Elis » Štv 03.01.2019 12:49

wer píše:ten "cvik" absolutne nic nehovori o vycviku


jj.
Vzdyt v kazdem zkusebaku po svete najdete nejakou takovouhle "prověrku" zakladni ovladatelnosti - v provozu apod.
a procento vychovanych psu se teda nezvysuje ani omylem :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod elfinka » Štv 03.01.2019 12:52

Offtopic: Uznavam, ze kopu vychovanych psov zase na ZZO ci ZOP "zabije" fakt ze musia mat na cumaku kosik :haha:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod Elis » Štv 03.01.2019 12:58

Offtopic: jsi mi připomněla -na posledních zkouškách jsem dělala s Eliskou skupinku pro BHcko. a hrde jsem ji vzala z auta kosik, co v nem prave před lety dělala ZOP-ku - vyhrabala jsem ho nekde, jako zoodpovedny majitel :lol: , ze by teda kosik mel byt aspon v aute. To je jako bych jim davala na tu hubu naprstek ale :pac: a to jsme všude tvrdila, ze kosik RTW na caniky pasuje :lol: jj, pasuje - do roka :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod Nyssa » Uto 09.01.2024 20:34

Ahojte. Obedience má 2 skúšobné poriadky? :oo:

Práve som v jednej diskusii videla otázku podľa akého skúšobného poriadku budú trénovať, či SKO alebo obedience Slovakia
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod Lindchen » Uto 09.01.2024 20:50

Áno, ide o starý rozkol, kedy skúškovať a pretekať mohli len psy s PP. Pod SKO môžu absolvovať skúšky a pretekať aj psy bez PP a krížence.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod elfinka » Uto 09.01.2024 20:51

Snáď nekecam, posledné 2 roky to už nesledujem keď nemám cviciaceho psa.

OB Slovakia je oficiálne FCI obedience, ma tie začiatočnícke 3 stupne a nemôžu pod ním skladať normálne OB skúšky kríženci (max jednicku možno? Ale ani to si nie som istá)
SKO je pre všetkých, mimo oficiálne FCI štruktúry a majú len jedno Z. 1/2/3 by mali byt u oboch rovnaké.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod Nyssa » Uto 09.01.2024 20:56

Áno, tie dotahovacky si pamätám, len tiež som to prestala sledovať a nevedela som, že sa až takto rozdelili :no:

Diky baby
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod Shel-chan » Str 10.01.2024 15:54

podľa obedience slovakia (pod fci) je OBZ-A, OBZ-B a OBZ-C. bez PP môžeš zložiť maximálne Z (aj keď tie sú vlastne tri! :joint: ) a jedničky.

podľa slovenského klubu obedience (mimo fci) môže skladať každý všetky triedy. OBZ má vlastné, podobné českému.

ob1, ob2, ob3 sú v oboch podľa fci poriadku. akurát môže byť rozdiel v súťažnom poriadku.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod Nyssa » Str 10.01.2024 16:00

Čiže vlastne je to tak, že tak či tak trenujes podľa jedného skusobaku tie hlavné disciplíny, len su 2 kluby, ktoré to zastrešujú a majú svoje obdoby z-tiek
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod Shel-chan » Str 10.01.2024 18:37

tak. len strašne veľa ľudí sa z tých z ani nedostane.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod wer » Str 10.01.2024 20:48

Pardon, ze sa tu zapletiem, nesuvisiac len s ob, ale toto je dobry namet na debatu.... tiez som si to vsimla - pripisujem to prave tomu otvoreniu "sirokej verejnosti", zlahcovaniu skusok, deleniu.. (obz a-c? :oo:). Nenastalo ocakavane - ze to niekoho chyti a pojde dalej a dalej a zvysi sa kvalita, bude viac pretekarov vo vsetkych kategoriach.. :ha:

U nas BH trieda najviac obsadena na pretekoch :pac: a to su tam 4 cviky..? A o urovni radsej pomlcim. Vsetci chcu ist rychlo pretekat, ukazat sa a pritom maju veci nedotrenovane, nedotiahnute, psov nenastavenych a to uz nikdy sa cez to nedostanu, len sa tocia v kruhu.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod straka17 » Štv 11.01.2024 8:11

Podľa mňa to ale všeobecne má malú "propagáciu". Alebo neviem ako to. Ja napríklad so psom OB nerobím lebo mi príde nudné a náročné aj v tých Z-kách či nulkách či čo to sakra je. Úplne najnižší level skrátka. Snažím sa mať veci dotiahnuté a neísť na skúšku so psom, ktorý si sadá krivo, nedrží nič v hube a po obehnutí kužeľa sa nepriradí (hoci to na tie najnižšie skúšky stačí, tuším že cvik končí pol metra pred psovodom?). Lenže potom ma to nebaví pilovať, keď sto rokov niečo šmudlám "bez výsledku" a zas dať nie málo eur za prihlášku, aby pes nazbieral skúsenosti a skončil posledný nie je niečo, čo si teraz môžem dovolť :ua: Zrovna to jeho držanie predmetu, s tým sa paprem odkedy ho mám. Jemná huba, ktorá drevo ani nevezme do huby a aj keď si má zatvoriť klietku tak to berie dvoma prednými zubami. Loptu na šnúrke za loptu mi začal nosiť teraz, inak to mal pod jedným zubom za šnúrku a 5x mu to padlo po ceste.
Jedna vec sú skúšky, druhá potom preteky. Ako človek zvonku som videla tak možno 2-3 zaujímavé preteky, že by boli niečím nápadité. Vizuálom, pohárom, možno témou...

Keď to porovnám s rallyčkom (ktoré je problém nájsť niekoho kto to trénujea vypisuje preteky) - v rally OB je síce povolené hoc si aj búchať celý čas po pamlskovníku, ale môžem všetko robiť skôr. Môžem ísť na skúšky s tým, že pes ešte nie je 100% a ide zbierať skúsenosti a zároveň ma to neposunie úplne na spodok výsledného poradia. Ja sa priznám, že byť posledná je pre mňa strata peňazí pokiaľ celým rebríčkom nerozhodujú pol body.
Je tam priestor ako sa hrať s využitím plochy keďže v rallyčku môžeš vymyslieť stotisíc obratov ako tam človeka pootáčať, môžeš rozložiť misky (v rámci cviku). Tie parkúry samy o sebe sú kreatívne, tým že to skoro nikto nerobí prepáčim aj to, že väčšina pretekov je "suchá" a nápaditý je tak parkúr.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod wer » Štv 11.01.2024 8:30

No si to vystihla. :ha: ludia nemaju drive, chut makat.. chcu vysledky hned... a ono to je predovsetkym o tej drine a hodinach, hodinach, hodinach treningov. A u nas napr potom 2-3 preteky v sezone :joint: a makas na to 3 roky aj 2x za den :joint:
Prave oproti inym rokom (20 rokov pre predstavu :haha:) vidim rozdiel v propagacii - prave tahaju aj zaciatocnikov a oni si myslia, ze ved dako prejdem, na cvicaku s pamlskami to dako da, tak idem zbierat "skusenosti" na pretek... :pac: Moje zaciatky boli take, ze som to brala, ze len na skusku mozu ist len profici, pretek, fuuu, total nemozne a nedovolila by som.si sa tam ani prihlasit :heh:
A dalsia vec - ono je to in robit nieco ine.. venovat sa psikovi, pretekat.. z mojho okolia vidim foto na ig a musim sa smiat - lebo to, ze si to tam vycapi, nenahradi hodiny treningov - ktore tomu vobec nevenuje a tak to aj vyzera - ale foto je.. :prd:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod elfinka » Štv 11.01.2024 8:41

Wer - (budem diablov advokát) ale prečo by mal niekto vo voľnočasovej aktivite makať roky kým má prvý výsledok? Tak holt v Z či BH máš tú masu ktorá by inak nerobila nič, a od 2 vyššie máš tých ľudí čo doteraz. Iná cieľovka.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Skušobný poriadok Obedience

Poslaťod wer » Štv 11.01.2024 9:02

No prave preto, aby sa dostali aj dalej...

Mojou motivaciou bolo sa ucit, posuvat sa dopredu. Ako straka napisala, dnesnou motivaciou su ceny. Tak to vela vysvetluje, doba sa zmenila proste. A vysledkom bude neustale zlahcovanie poziadaviek. :ua:
Vidim paralelu s pamatnikmi generaciu dozadu :joint:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Obedience