Pasenie

Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.

Re: Čo sa deje vo svete.. News zo Slovenska a zahraničia

Poslaťod Elis » Pia 21.05.2021 12:56

Ulf píše: to že oni niečo chcú zakázať ešte neznamená že to má aj nejaký pádny dôvod. :ach: :james:


to jsou ty dva pohledy ruzne.
ja zase pisu, to ani nemusi byt uplne bezduvodne :angel:

tech kontroverznich temat kolem vyuzivani zvirat a jejich chovu je proste dost. a paseni neni vyjimka i podle diskuze tady.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Pasenie

Poslaťod straka17 » Pia 21.05.2021 12:57

Elfi zalezi jaka ovca. Ano, z neovereneho chovu, na 99.9% spolu s balickom parazitov sa vleze do 50-80€ (malokto vie spravne odcervit).

Ak mas mat oviec XYZ, kupis zaklad stada s POP od jedneho chovatela a produkujes si vlastnu omladinu rozdelenu do viacerych nepribuznych stad. Taka ovena s POP ide od 300€+ podla plemena. Z ciech sa dovazaju 800€ kusy.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Pasenie

Poslaťod elfinka » Pia 21.05.2021 14:07

Dik straka, aj Shel za rozšírenie obzorov :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Pasenie

Poslaťod gaidheal » Pon 24.05.2021 21:32

Ó, ako je tu rušno :oo:
Pridám trochu postrehov.
Začnem asi odzadu, k tej cene oviec, ono nejde len o to, koľko tá ovca stojí peňazí - ak ti ovcu strhne vlk či medveď, tak ti štát po neskutočných peripetiách zaplatí cca 50eur, pričom toľko dáš kafilérke, aby ti ju odviezla :pac: - ale tá ovca má nejakú reprodukčnú schopnosť, nejaký úžitok a v neposlednom rade, je to živá bytosť.
Pri tréningoch a seminároch by zhruba mali platiť tie isté pravidlá, ako pri súťažiach (teda, že sa ovce striedajú a nie sú nadmieru stresované). Ak je tréning vedený zodpovedne, ovce sú v ohrade pri nováčikoch a skúsení psi ich "ovládajú" ale nestresujú.
Aj keď nie je pravda, že na tréning príde milión kadejakých psov (väčšinou sa na tréning prihlasuje a je tam obmedzená kapacita), zažila som také, že ľudia boli sklamaní, že ich psíkovia nemohli neobmedzene obháňať ovečky :pac:
Padla tam aj otázka, koľko papierových BOCiek reálne pasie u nás - no asi veľmi málo. A to nie len preto, že sú finančne nedostupné pre farmára, ale aj pre to, ako tu už tiež padlo, že pre FCI bordery je pomaly vylučujúca vada vlohy na pasenie :nwm: , ale aj pre to, že v podstate je spôsob pasenia BOCiek úplne iný, ako je potreba pre pasenie na Slovensku.
A ešte je rozdiel, či pes trénuje a je vedený na súťaže, alebo reálne pracuje so stádom.
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Pasenie

Poslaťod wer » Pon 24.05.2021 21:37

Takze uz nechodia ludia len tak raz-dvakrat za rok "na skusy"? Lebo to, mam pocit, ze bol kedysi aj taky dogforacky boom.. :heh: kto psa aspon raz za zivot nevypustil k ovciam, nema ovciaka. :angel:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pasenie

Poslaťod Silvuch » Uto 25.05.2021 8:11

Ludia by chodili, ale nie su moznosti.. Je to ako s dogtrekingom, tiez bol na vrchole slavy a uplne upadol, pritom moja srdcovka. :plac:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Pasenie

Poslaťod wer » Uto 25.05.2021 8:30

No ale to prave asi nie je uplne v pohode pre tie ovce...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pasenie

Poslaťod Silvuch » Uto 25.05.2021 8:38

ako Gaidhela pise:
Pri tréningoch a seminároch by zhruba mali platiť tie isté pravidlá, ako pri súťažiach (teda, že sa ovce striedajú a nie sú nadmieru stresované). Ak je tréning vedený zodpovedne, ovce sú v ohrade pri nováčikoch a skúsení psi ich "ovládajú" ale nestresujú.


akoze videla som aj ja skarede zakusy, to sa asi myslim chce eliminovat, ale zakazat to uplne? :nwm:


okrem toho kedysi bola podmienka na uchovnenie BOC bud krasny exterierovy chlpac s narazenym nosom, a dokonalou symetriou alebo trieda pracovna, co obnasalo skusky z pasenia a este nieco neviem co, agility? ale urcite nie OB...Sa nedivim, ze bol taky boom vtedy.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Pasenie

Poslaťod Elis » Uto 25.05.2021 10:00

gaidheal píše:A ešte je rozdiel, či pes trénuje a je vedený na súťaže, alebo reálne pracuje so stádom.


jaky?
tady se psie, ze bez soutezi zmizi zdroj psu na paseni?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Pasenie

Poslaťod gaidheal » Uto 25.05.2021 15:04

wer píše:Takze uz nechodia ludia len tak raz-dvakrat za rok "na skusy"? Lebo to, mam pocit, ze bol kedysi aj taky dogforacky boom.. :heh: kto psa aspon raz za zivot nevypustil k ovciam, nema ovciaka. :angel:


Tvoj pocit asi vznikol na základe toho, že pred tými desiatimi rokmi sme sa na pasení a tréningoch dohadovali práve tu. Ja som mala predstavu poskytnúť tréningový priestor a cez df som sa snažila osloviť záujemcov. Teraz už zrejme na to využívajú rôzne skupiny na fb.
A pravdepodobne ľudia, čo sa tomu venujú, si termíny dohadujú už osobne a tých možností zrejme nie je veľa, takže priestor pre ľudí "chcem aby si môj psík pobehal kolo ovečiek" asi moc nie je.

Elis píše:
gaidheal píše:A ešte je rozdiel, či pes trénuje a je vedený na súťaže, alebo reálne pracuje so stádom.


jaky?
tady se psie, ze bez soutezi zmizi zdroj psu na paseni?


neviem kto to písal a z akej krajiny. Možno v UK si tak farmári vyberajú psov, tam sa aj hodne ľudí živí tým, že predávajú vycvičených psov farmárom. Možno aj v ČR je dostatok osvietených farmárov, čo sú ochotní investovať do kvalitného psa a okrem toho, v ČR je ten spôsob chovu oviec podobný s tým v Británii.
U nás bolo jeden čas obdobie, čo všetci chceli mať ku stádu borderu, potom bolo veľa krát, že sú to blbé psy a napokon si to poprekrižovali s tým, čo po salašoch mali už predtým. Spôsob pasenia na Slovensku nie je pre borderu najvhodnejší.

No a denno denná práca s tristo hlavým stádom je trochu iná, ako presúvať desať ovečiek pomedzi prekážky. To ho musíš trénovať mimo bežnú prácu, čo je náročné, lebo musíš mať na to zvlášť ovce, zvlášť priestor, a zvlášť čas.
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Pasenie

Poslaťod Shel-chan » Ned 30.05.2021 17:23

tak, idem z pasenia... tie ovce sa dnes strašne vliekli, na malú shaylu úplne kašlali, mohla sa aj rozdrapiť... tak som si spomenula na túto tému a celkom som sa bavila, že ovečky čo majú stres zo psov...

no nič, psa mám kvalitne zničeného, ovce mali relax. potrebujeme nájsť aj iné ovce na tréningy :pac:

prvé kolo bolo celkom zlé, úplne iné než minule... v druhom kole sme sa dohodli, že ju nebudem povelovať, ale len vodiť. ľudia moji, to vám bola pohoda! ja som len išla, a ona presne vie, čo má robiť. bude z nej super pes ešte len.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Pasenie

Poslaťod Elis » Ned 30.05.2021 21:41

Shel-chan píše:a celkom som sa bavila, že ovečky čo majú stres zo psov...


a nenapadlo te ze mozna tohle je duvod, proc to resi lidi - mimo psu?
me to pripada, ze pejskari vidi jen ty psy totiz :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Pasenie

Poslaťod Millie » Uto 01.06.2021 19:56

Elis píše:
Shel-chan píše:a celkom som sa bavila, že ovečky čo majú stres zo psov...


a nenapadlo te ze mozna tohle je duvod, proc to resi lidi - mimo psu?
me to pripada, ze pejskari vidi jen ty psy totiz :nwm:


Tiež to vidím ako jeden s problémov. Určite ale nie na nejakej športovej úrovni. Podľa mňa by nebolo vhodné hádzať všetkých do jedného vreca. (Hoci ľudia sú rôzny, o tom žiadna :ach: ) To je ako keby chceli zakázať obrany, pretože v psoch zámerne budujú prejavy agresivity voči človeku. Skôr v tom vidím politickú iniciatívu aktivistov - ktorí sa vyjadrujú od stola k veciam, ktorým prd rozumejú. Podľa môjho názoru, ak by to tak nebolo, skôr by sa usilovali o zmenu a dodržanie podmienok welfare pri manipulácií so zvieratami, než o zákaz športových podujatí.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Pasenie

Poslaťod Ulf » Štv 03.06.2021 7:25

Jop, asi to prebieha ako tu, že najviac sme sa k tomu vyjadrovali mi, čo na takom tréningu reálne ani nikdy neboli :joint: :jop:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Pasenie

Poslaťod Shel-chan » Štv 03.06.2021 18:49

Elis píše:
Shel-chan píše:a celkom som sa bavila, že ovečky čo majú stres zo psov...

a nenapadlo te ze mozna tohle je duvod, proc to resi lidi - mimo psu?
me to pripada, ze pejskari vidi jen ty psy totiz :nwm:

to bolo myslene ironicky. tie ovce nemali zo psa stres, uplne nanho prdeli a chrumali si, vratane tohorocnych jahniat :heh:

ulf to dobre zhrnula.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

PredchádzajúciĎalší

Späť na Iné Športy