Prenos ochorení človek -> pes, pes -> človek

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod Kamelia » Pon 03.12.2012 10:07

..velmi by ma zaujimalo ci pes moze chytit nej. chorobu od dietata? ...pes ma teplotu a trasie sa, je apaticky a vetos tvrdi: jooooj to urcite chytil od deti a nasadime mu ATB :ua:
Kamelia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1149

Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod MisheliQ » Pon 03.12.2012 10:56

Áno, môže. Ide o zoonózy, presnejšie by to mali byť antropozoonózy (alebo zooantroponózy?).
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844


Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod MisheliQ » Pon 03.12.2012 11:34

Offtopic: Rada by som, lenže toto info mám iba z predmetu Verejné veterinárske lekárstvo a tam sa bližšie tomu nevenujeme a na nete veru neviem nič nájsť
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod irisska » Pon 03.12.2012 13:22

Pes je apatický a trasie sa lebo má teplotu,otázka je z čoho,to mal zistiť veterinár a nie konštatovať,že pes chytil niečo od detí. Zoonozy (antropozoonozy) aú choroby prenášané zo zvierat na ludí, napr. parazity ,sú detské škrkavky tie sú normálne v čreve ale napr.psia alebo mačacia(to sú uplne iné druhy), u psa v čreve ale u ludí nevie dokončiť vývoj a skončí v svaloch ,orgánoch ,v oku hod si do googla larva migrans cutanea alebo visceralis.Toxoplazmoza u mačky len hnačka, iné zvieratá + človek horúčky,potraty a dostaneš ju len od mačky, zbožnujem ked lekár tvrdí, že ju niekto dostal od psa,jedine keby ho surového zjedol.Besnota, ale predpokladám,že ti deti psa nedohrýzli,tularémia,leptospiroza,borelioza a ešte tam nejaké sú ale skor ide o prenos zo zvierat na človeka ako opačne.Ale také bežné choroby ako chrípka a prechladnutie ťažko.
irisska
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod MisheliQ » Pon 03.12.2012 13:50

An anthroponotic disease, or anthroponosis, is an infectious disease in which a disease causing agent carried by humans is transferred to other animals.[1] It may cause the same disease or a different disease in other animals.

http://en.wikipedia.org/wiki/Anthroponotic_disease
anthroponosis (plural anthroponoses)
(medicine) Any disease that is spread from humans to animals.

http://en.wiktionary.org/wiki/anthroponosis
There are many more zoonotic diseases (animal to human) than anthroponotic diseases involving animals (human to animal), but a few examples of human conditions that animals may contract include the following:

Avian influenza- human to bird, (or vice versa)
Strep throat- human to dogs (or vice versa)
Human influenza- ferrets
Tuberculosis-human to dogs, (rarely)
Ringworm- (human to animal and vice versa)

http://www.webanswers.com/pets/pet-heal ... sis-90f8bc
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod Kamelia » Pon 03.12.2012 14:12

psik ma uz 2 mesiace riedku stolicu, ma dietu nasadenu, koprologia ( rozbor trusu ) je negativna, a teraz mu vyskocili teploty a je apaticky, veterinar prehmatal brucho psika...malo podla mna!? ake vysetrenia mu mal robit? povedal ze chytil anginu od deti...


..samozrejme bude aj iny nazor veterinara

...nejde o mojho psika ale znamej a snazim sa jej pomoct
Kamelia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1149

Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod šeltie » Pon 03.12.2012 14:23

Zoonozy (antropozoonozy) aú choroby prenášané zo zvierat na ludí


:jop: presne tak ...
samozrejme že imunitny system psa je inak vnimavy na ochorenia, to však neznamena, že nemože byť infikovany nejakym virusovym ochorenim od ludi ( najčastejšie chripka - nadcha. ale ako tu bolo vyjadrene odporučala by som zajst veterinarovi, horučka a apatia može byť priznakom X dalšich chorob.
Obrázok
šeltie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Nitra

Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod MisheliQ » Pon 03.12.2012 15:03

Jedno je antropozoonózou a druhé zooantroponózou s tým, že pri jednom ide o ochorenia prenosné zo zvierat na ľudí (a očividne to je antropozoonóza) a druhé je prenosné z ľudí na zvieratá :ach: Offtopic: alebo mi chcete naznačiť, že v škole kecali? :joint:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod zuzka:) » Pon 03.12.2012 16:57

nekecali :no:

ale ked má 2 mesiace riedku stolicu, tak to asi nebude iba dáka angína... :nwm:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod Bad » Pon 03.12.2012 19:29

Kamelia píše:koprologia ( rozbor trusu ) je negativna

a bakteriologický rozbor byl ?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691


Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod irisska » Uto 04.12.2012 13:44

Povedala som si,že už reagovať nebudem,ale nedá mi.Som veterinárka s vyše 6 ročnou praxou,psov chovám skoro 20rokov a dokonca mám aj dve deti a nikdy sa mi nestalo ani doma ani v práci, že by som sa stretla s tým,že sa ochorenie prenieslo z človeka na psa. Ano je to možné,ale...myslím,že na tých deťoch by sa to prejavilo tiež ak to už ten pes od nich chytil,tak by som pátrala aj po tomto, nechcem urážať lekára, v každom prípade má možno pravdu lebo ja som psa nevidela,ale osobne pri apatii a vysokých teplotách treba zvažovať x ochorení ,ktorých hnačka môže byť jeden z príznakov,ale aj nemusí. Robilo sa aj vyšetrenie na jednobunkové parazity giardia,isospora, ak je to sučka môže mať pyometru, alebo to môže byť aj pankreatitída atd...ale ako som už povedala,psa som nevidela tak sú to len dohady.
irisska
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod MisheliQ » Uto 04.12.2012 13:54

irisska píše:Povedala som si,že už reagovať nebudem,ale nedá mi.Som veterinárka s vyše 6 ročnou praxou,psov chovám skoro 20rokov a dokonca mám aj dve deti a nikdy sa mi nestalo ani doma ani v práci, že by som sa stretla s tým,že sa ochorenie prenieslo z človeka na psa. Ano je to možné,ale...

No a ja som nič iné nenapísala. Nenapísala som, že pes sa nakazil od dieťaťa. Iba som napísala, že je to možné, nie ale, že je to aj práve tento prípad.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Ake choroby moze pes chytit od dietata?

Poslaťod Kamelia » Uto 04.12.2012 15:06

psik pojde na vysetrenia : trus - parazit. a bakter., krv, sono prip rtg a je to psik nie sucka :smile:
Kamelia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1149

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby