Vyroba sani

Sem píšte všetko o záprahových športoch (Dogtreking, Canicross, Bike a podobne).

Vyroba sani

Poslaťod kharak » Str 08.02.2012 15:09

Ahojte,

tak som sa rozhodol, ze by bolo dobre vyrobit si vlastne sane na zimu. Kedze bicyklom sa po snehu jazdi zle a zatial neplanujem 8 clenny zaprah, tak volba padla na nieco taketo :)

http://ww2.michaelshantz.com:8001/homep ... ogsled.pdf

Avsak narazil som na "problem" ako hladam, tak hladam neviem sa dostat k spomenutym QCR rails ( Quick change runners ). Nasiel som len fakt niekolko odkazov kde sa to da objednat ( Vsetky su ale z Kanady alebo US a tie do europy tovar neposielaju :( )

http://www.coldspotfeeds.com/index.php?cPath=31_75

Takze mal by som otazku ci nahodou niekto nema skusenosti s niecim podobnym ( teda vyrobou sani ) a ak ano ci sa je mozne dostat k tymto QCR aj u nas na SVK/CZ popripade niekde v EU.
Alebo, ci by niekto nevedel o nejakej alternative. Ja osobne som rozmyslal nad klasickym plechom, ako tomu je na beznych drevenych sankach, ale ten by som asi nerad pouzil z dovodu mozneho zranenia psa/psov. Predsa len plech je ostry a clovek nikdy nevie ako a chlpac skonci s dorezanymi labkami :(

Dakujem :)
kharak
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 142
Bydlisko: Kosice

Re: Vyroba sani

Poslaťod Sunny » Štv 16.02.2012 11:45

Výroba saní tak, aby fungovali, je niečo tak zložité, že by som sa do toho doma určite nepúšťala. Nie len kvôli materiálu - správne drevo, ktoré sa dá ohýbať a tvarovať, ale aj nástrojom a postupu - vieš ako to drevo poohýbať? Ako to celé zviazať dokopy, aby to fungovalo? Lebo s funkčnými saňami vieš na rovnej ceste robiť slalom. S nefunkčnými skončíš v jarčeku v každej zákrute.

Ale teda skúsim aj k otázke. Tie QCR rails, predpokladám, že to sú vymeniteľné sklznice. Dajú sa nahradiť buď bežkami (dostupnejšia verzia), alebo k dostaniu napríklad tu: http://www.rowerland.pl/ (aj keď v ponuke som ich nenašla, ale predávajú ich na 100%, kupovali sme ich od nich v decembri).
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Vyroba sani

Poslaťod WhIsPeR » Štv 16.02.2012 17:17

Kutili to vacsinou nerobia koli usetrenim peniazom za spravne sane alebo ine veci ktore sa daju vyrabat.Ide o ten pocit objavitela , ked si clovek prestutuduje vsetko ohladom toho a sam si to skusi vyrobit.Nemusi sa to podarit zrovna najlepsie ale ten pocit ze nieco take clovek dokazal sam si spravit , to je na nezaplatenie. :jazyk: A pokial sa jedna len o rekreacne vozenie tak preco nie :)
WhIsPeR
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 322
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyroba sani

Poslaťod florence » Ned 19.02.2012 14:46

Ahojte chcela som sa opýtať či poznáte niekoho kto by mal na predaj sane uplne jednoduché aj staré čito len na rekreačný záprah len pre jedneho malamuta priprádne či poznáte nejakú stranku s takýmto pre dajom
Dakujem
florence
Okoloidúci
 
Príspevky: 19

Re: Vyroba sani

Poslaťod Sunny » Pon 20.02.2012 9:36

Sane pre 1 malamuta sú blbosť, do saní to chce aspoň 2 psov. K jednému psovi sú lepšou voľbou bežky :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Vyroba sani

Poslaťod Betka » Pon 20.02.2012 10:41

Ibaže by si si k nemu zaobstarala ešte jedného. :jazyk:
Ak by si mala záujem o sane, môžeš skúsiť šťastie tu http://www.mushing.sk/diskusia.html.
Možno sa ti niekto ozve.
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Vyroba sani

Poslaťod Sunny » Pon 20.02.2012 10:58

Alebo tu: http://www.tombru.com/mushing/index.php ... board=22.0 (síce česká inzercia, ale dá sa tam toho nájsť celkom dosť)
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Vyroba sani

Poslaťod florence » Pon 20.02.2012 18:26

Dakujem za odpovede no na začiatok maám zatial len jednu fenku AM a plánujem aj druhú . ale teraz ked ju zapriahnem tak ťahá dieťa bez problémov....prečo ste tak reagovali že jeden AM je blbosť?
florence
Okoloidúci
 
Príspevky: 19

Re: Vyroba sani

Poslaťod Betka » Pon 20.02.2012 19:03

Jeden malamut pred sane je málo - potiahne nanajvýš pár metrov a potom sa ti na to vybodne. Sane majú predsa nejakú váhu a ty tiež. Ak sa chceš povoziť je dobré mať aspoň dvoch (aj tým však budeš musieť pomáhať odrážaním).
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Vyroba sani

Poslaťod WhIsPeR » Pon 20.02.2012 21:31

Keby len odrážaním, s dvomi psami to je v mnohých prípadoch skôr dogtrekking :D
WhIsPeR
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 322
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyroba sani

Poslaťod Sunny » Uto 21.02.2012 9:25

Florence - iné je ťahať dieťa na detských sánkach pomaly a na krátku vzdialenosť, na to naozaj stačí aj jeden AM. Ale ak sa chceš normálne povoziť niekoľko kilometrov na klasických musher sánkach, tak na to už jeden AM nestačí, aj tí dvaja ťa potiahnu len po rovine, kopce si musíš odkráčať. :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Vyroba sani

Poslaťod kharak » Uto 21.02.2012 15:28

WhIsPeR píše:Kutili to vacsinou nerobia koli usetrenim peniazom za spravne sane alebo ine veci ktore sa daju vyrabat.Ide o ten pocit objavitela , ked si clovek prestutuduje vsetko ohladom toho a sam si to skusi vyrobit.Nemusi sa to podarit zrovna najlepsie ale ten pocit ze nieco take clovek dokazal sam si spravit , to je na nezaplatenie. :jazyk: A pokial sa jedna len o rekreacne vozenie tak preco nie :)


Presne tak :)

Na tuto zimu mam vyrobene take docasne riesenie zo starych beziek - tie ale maju jeden problem, a to ze su vpredu uz velmi tenke a tym odpada akakolvek moznost to nejako rozumne uchytit celkom vpredu - tym nastava problem s tym ze lano je upevnene zhruba v strede dlzky celych "sani" a tym padom sa stavaju tazsie ovladatelnymi.

@sunny: Dakujem - popozeram tam popripade sa im skusim ozvat :) A len tak orientacne, ked si ich kupovala aka tam bola cena? Pracovne postupy ako ohybanie uz mam nastudovane a potrebujem to uz "len" vyskusat, pri vyrobe tych "docasnych" som pouzil drevo ktore bolo lepene doma a zatial to vyzera velmi pevne a odolne - cas ukaze.

Nedaleko KE je dokonca velkosklad s drevom, kde maju aj jasenove drevo, cize s materialom by az taky problem byt nemal - aj ked to nieje take uplne bezne dostupne.

Este ku tomu ci je jeden za sane malo alebo nie - urcite je to malo takze ako uz bolo spomenute, po rovinke je to v pohode. Moj SH s radostou potiahne aj zopar kilometrov po rovinke, za obcasneho pomahania :) Na bicykli aj 30km v zvlnenom terene bez nejakych vacsich problemov :)
kharak
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 142
Bydlisko: Kosice

Re: Vyroba sani

Poslaťod WhIsPeR » Uto 21.02.2012 16:55

Všetky sane majú tažné lano uviazané vzadu pod vežou a omotané okolo ostatných stojek. Tie sane sú ovládateľné len vďaka tomu , že tie sane ťahajú psi. Napríklad kebyže sa s normálnymi saňami pustíš dole kopcom, tak zákrutu nevyberieš.
Tu je vidno to tažné lano.
http://img7.rajce.idnes.cz/d0703/5/5386 ... C_0778.jpg

A tu tak na spestrenie sánkovanie sa Musherov bez psov. :smile:

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 836&type=3
WhIsPeR
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 322
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyroba sani

Poslaťod kharak » Uto 21.02.2012 18:53

Ano... ale hlavna sila je sustredena vpredu - tam kde je pripevnene lano ... kdezto v mojom pripade je to zhruba v strede dlzky ...a teda ked pes bezi dorava ci dolava je to o nieco narocnejsie :)

Ono sa to tazko vysvetluje, ale fotku bohuzial nemam :P
kharak
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 142
Bydlisko: Kosice

Re: Vyroba sani

Poslaťod Sunny » Str 22.02.2012 9:07

Na musher saniach je to riešené tek, že vpredu je natiahnuté ešte iné lanko, ktoré pridržiava to hlavné, ťažné, na mieste. Ja tam mám napríklad natiahnuté lanko so slučkou uprostred a tou je prevlečené to ťažné lano.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Ďalší

Späť na Záprahové športy