Zúžená trachea

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Zúžená trachea

Poslaťod lucik » Str 11.05.2011 9:14

...a tvoja poznámka k tomu že sme našich psov nenaučili chodiť na vodítku je trápna....každý pes sa ťahá a nehovor že nie...keď si môj psík na mňa poriadne navykne a nebudem sa ho báť pustiť tak mu vodítko ani nedám...

:haha: si robíš prdel, že? na vodítku sa ťahá pes, ktorého pániček nenaučil chodiť na vodítku bez ťahania.. a to, či mu vodítko dáš alebo nedáš, nie je o návyku, ale o výchove a výcviku.. sa zobuď, prosím ťa, z toho sna..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Zúžená trachea

Poslaťod usagi » Str 11.05.2011 9:36

elinkaaa píše: teba tiez ked nove saty zaujmu vo vyklade tak k nemu pribehnes ...to iste urobi aj pes ...je to normalny tvor a teda normalny prejav ......


Offtopic: ano je to normalny prejav psa "nepostihnuteho" istym sposobom vychovy :joint: Ano,moze sa stat ze pes potiahne (napr. u nas oducit tahanie v bezprostrednej blizkosti haravky je uz dlhoprebiehajuci proces,bez vacsieho vysledku),ale aby sustavne tahal?tu sa potom naskytuje otazka - kto koho venci :no:

A teraz k teme,mame diagnostikovanu zuzenu tracheu,zatial sme na to ziadne lieky nebrali.Mam vyjadrenie 3 veterinarov, ktori tejto diagnoze neprikladaju vacsiu vahu ako omrvinke na stole.Mozno by nebolo na skodu skocit aj za inym veterinarom,pretoze vsetci dobre vieme,ze poniektorim ide len o vymackanie co najvacsieho mnozstva penazi a to na ukor zbytocneho dopovania psika.
Pes to ma aj v klude,aj v zatazi - pride to znicoho nic,trva par sekund a same pominie.Male psi to mavaju bezne,nie je to ziadna tragedia a bez zasahu sa dozivaju vysokeho veku.Mojmu pomaha,jemne masirovanie trubice pocas kasla :ahoj:

keď si môj psík na mňa poriadne navykne a nebudem sa ho báť pustiť tak mu vodítko ani nedám...


zartujes ze? Naozaj si myslis, ze v zivote nebudete potrebovat voditko?Inak ak pes nejak extremne dlhodobo taha na obojku,moze ist aj o poskodenie a nie zuzenie trachei.
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Zúžená trachea

Poslaťod vavrena » Str 11.05.2011 10:35

usagi píše:Inak ak pes nejak extremne dlhodobo taha na obojku,moze ist aj o poskodenie a nie zuzenie trachei.


toto by som vypichla, lebo extrémne ťahanie malých psov na vodítku prináša aj ďalšie problémy, s lakťami napríklad. Konzultovali ste aj toto s veterinármi? Dávať psovi postroj, lebo na obojku sa dusí, je alibizmus paničky, ktorá psa nevie naučiť normálne chodiť na vodítku, a môže mu takto naozaj zničiť tracheu aj lakte. Nie, pes normálne ťahať nemá, kam by sme došli? Ruky by sme mali po kolená vyťahané a psy by chrčali niekde popredku? Aj moje psy ťahajú pri silných vzruchoch, ale jednak viem, že za chvíľu príde dusenie, a po druhé nie som šarkan, tak ak nebežím s nimi, ani nemajú postroje, ani si to neželám, aby ťahali, tak im to dôrazne zakážem.

elinkaaa píše:a moj nazor je ze pes ma posluchat ale zase nie je cvicena opica a ani doplnok do kabelky ,....teba tiez ked nove saty zaujmu vo vyklade tak k nemu pribehnes ...to iste urobi aj pes ...je to normalny tvor a teda normalny prejav


No nie, môj pes tam nepribehne, pokiaľ to ja nechcem a nedám mu povel na voľno alebo tam niekam bežal :ahoj: . . A ja tiež nebežím k výkladu :heh: Normálny prejav je, že ak si neželáš, aby tam bežal, tak si ho privoláš a on pribehne, lebo sa naučil, že na daný povel má pribehnúť, nie je to o žiadnom "zvyku" na paničku, je to cvik a učenie a hra. A bez toho vodítka ti tiež nebude cupitať pri nohe, ak ho to nenaučíš :no: . Neviem, čo berieš ako cvičenú opicu, vychovaný pes na vodítku neťahá, na zavolanie pribehne, alebo zostane na mieste, kde ho pániček nechá a nebeží si lážom plážom kade chce. Druhý level je výcvik, konkrétne ja robím dogdancing, takže ten pes sa zrejme ako cvičená opica správa :no: .
No ale k tracheickej téme - skúste ešte iných veterinárov, Usagi vám tu napísala jasný príklad, takže nie som jediná, kto si myslí, že lieky psovi netreba, pokiaľ ho dusenie neobmedzuje v bežnom živote ani nemá žiadne problémy :no: .
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Zúžená trachea

Poslaťod com.kristina » Str 11.05.2011 11:09

lucik
tebe sa v živote pes neťahal za iným psom? môj pes sa neťahá stále ale pri každom venčení stretneme nejakého psa, takže je logické že sa za ním ťahá, inak je v pohode
a to, či mu vodítko dáš alebo nedáš, nie je o návyku, ale o výchove a výcviku.. sa zobuď, prosím ťa, z toho sna..

ja mám psíka len jeden mesiac a je logické že si na mňa musí zvyknúť a poslúchať ma predtým ako ho pustím z vodítka..jasné že je to o výcviku ale prv než ho budem cvičiť si musím získať jeho dôveru, on bol totiž veľmi bojazlivý keď sme ho dostali
usagi
nevidím tam nikde napísané že mu vodítko NIKDY nedám, prečo nečítate poriadne?...tým že mu vodítko nedám som samozrejme myslela pri venčení aby sa mohol vybehať, jasné že vodítko potrebovať určite budem, nie som predsa dilino
človek si tu príde po info a rady a dostane sa mu kritika a výsmech...ďakujem baby
usagi..prosím ťa napíš mi do SS meno veterinára, ktorý tomu neprikladá väčší význam, si z NR ako ja, díky
com.kristina
Nováčik
 
Príspevky: 29

Re: Zúžená trachea

Poslaťod Zenei » Str 11.05.2011 12:23

Tak to s tým dýchaním spravila pár krát už aj moja, ale som si myslela, že iba niečo vdýchla (prach abo tak), alebo ju voľačo podráždilo. Bola to len chvíľka. Ale tak teraz fakt neviem, čo si mám o tom myslieť. Spýtam sa na to tiež nášho veterinára, keď pôjdeme najbližšie. Zaujímavé, že na slovenských a českých stránkach som o tom veľa nenašla, vlastne iba toto http://www.mopsklub.cz/view.php?cisloclanku=2006111701

Offtopic: K zomu ťahaniu na vodítku. Tiež som toho názoru, že psík by nemal na vodítku permanentne ťahať. A pritom vídam to dosť často, tí psíci sa potom zbytočne každú chvíľu drhnú, vôbec nevnímajú pána, sú akoby neovládateľní... Psík môže ťahať, ale len keď je na postroji a má to dovolené (čo som napríklad ja veľmi dlho nevedela a dozvedela som sa to až tu na fóre v téme o dogtrekkingu). Ale tak zas ja tu nechcem nikomu nič vyčítať, samozrejme že je to aj individuálne. Zas na druhej strane, ja som si radšej havinku vychovala a aj som s ňou absolvovala základnú poslušnosť a som rada, už mnoho krát sa nám to v živote veľmi zišlo :)
Zenei
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 378
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Zúžená trachea

Poslaťod lucik » Str 11.05.2011 15:14

com.kristina píše:lucik
tebe sa v živote pes neťahal za iným psom? môj pes sa neťahá stále ale pri každom venčení stretneme nejakého psa, takže je logické že sa za ním ťahá, inak je v pohode

nie, veľmi ojedinele sa stane, že sa za niečím potiahne, keď sa zabudne, že je na vodítku.. keď je na vodítku, proste ide pomaly, akonáhle napne vodítko, spomalí.. :nwm: je tak naučená, nemám záprahového psa, a tiež nepotrebujem, aby ma venčil..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Zúžená trachea

Poslaťod elinkaaa » Str 11.05.2011 18:39

nechapem preco tu riesite ako pes chodi ci nechodi na voditku .....presne ako povedala krituzujete a zosmienujete .....ale tak isto tvoj nazor o liekoch a na zuzenu tracheu moze byt a aj je detinsky ....kedze moj vetos ma uz u nas ako take memo a nie jedneho psa postavili na nohy myslim ze mam k nim doveru a opodstatnenu .....a ked si budem chciet precitat nieco o tom ako ma pes chodit na voditku tak si najdem inu temu .....mna zaujima problem zuzena trachea ....takze ak si chcete uplatnovat svoje nadradovanie prosim inu temu obtazujte ......pre mna je zuzena trachea podstatna ......a ked niekto tvrdi ze to nie je zavazna choroba ....tak potom ako je mozne ze mu hrozi udusenie ? ......to teda ani astma nie je problem podla teba ....ked hodnotite psie choroby skuste sa zamysliet ci by tato choroba pre vas absolutne nic neznamenala vo vasom zivote ......
elinkaaa
Nováčik
 
Príspevky: 27

Re: Zúžená trachea

Poslaťod ZdenulkaM » Str 11.05.2011 18:42

elinka takych veterinarov akeho popisujes je na slovensku asi 5 :ach: ak vobec..povedz my meno toho veterinara :smile:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Zúžená trachea

Poslaťod elinkaaa » Str 11.05.2011 19:04

je to veterinarna klinika EJMI Bojnice .....a kto ma s nimi skusenost vie o com hovorim :lol:
elinkaaa
Nováčik
 
Príspevky: 27

Re: Zúžená trachea

Poslaťod usagi » Str 11.05.2011 22:05

elinkaaa píše:nechapem preco tu riesite ako pes chodi ci nechodi na voditku .....presne ako povedala krituzujete a zosmienujete .....ale tak isto tvoj nazor o liekoch a na zuzenu tracheu moze byt a aj je detinsky ....kedze moj vetos ma uz u nas ako take memo a nie jedneho psa postavili na nohy myslim ze mam k nim doveru a opodstatnenu .....a ked si budem chciet precitat nieco o tom ako ma pes chodit na voditku tak si najdem inu temu .....mna zaujima problem zuzena trachea ....takze ak si chcete uplatnovat svoje nadradovanie prosim inu temu obtazujte ......pre mna je zuzena trachea podstatna ......a ked niekto tvrdi ze to nie je zavazna choroba ....tak potom ako je mozne ze mu hrozi udusenie ? ......to teda ani astma nie je problem podla teba ....ked hodnotite psie choroby skuste sa zamysliet ci by tato choroba pre vas absolutne nic neznamenala vo vasom zivote ......


Elinka - moj vetos mi vratil psa naspat do zivota,krpaty ma kopu zdravotnych problemov - takze nehrozi podcenenie zdravotneho stavu.Aj ja som pri prvotnom duseni sa psa panikarila,bezala za vetom - neverila mu a isla k dalsiemu.
Zenei sem hodila clanok ktory akoby citoval veterinarovo vyjadrenie.A zaujimave,kedze mne bolo povedane ze sa udusit nemoze :no: (tusim tento problem rozoberali aj v teme civavy)
astma a zuzena trachea je nieco uplne ine preboha... :ach:
Neviem teda ci ste si prisli po rady - alebo o com Vam ide.Bol prezentovany iny pohlad na vec (na zaklade vlastnych skusenosti), ktory sa Vam zjavne nepozdava a pomaly nas tu zacnete obvinovat s nezodpovedneho pristupu k zdtaviu vlastneho psa,pricom ani netusis co mam s moji krpcom preskakane - v porovnani s tym je pre mna problem rezervneho dychania naozaj nic (a ja rovnako verim svojmu veterinarovi,plus to tu ma takmer kazdi pes a zaujimave ze sa ani jeden nezadusil,ked je to tak strasne nebezpecne.)
Chcela si vediet ci tu niekto ma skusenost s tymto problemom,odpovedala som ti ze ano - ak sa ti nepaci-mne je to jedno :smile:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Zúžená trachea

Poslaťod Minnie » Štv 12.05.2011 5:57

v porovnani s tym je pre mna problem rezervneho dychania naozaj nic

:jop: Offtopic: po ochrnuti mojho psa som zistila, ze nic horsie uz byt nemoze. co je oproti tomu dake obcasne chrcanie :ach:
Na svete nie je toľko tmy, aby dokázala zhasiť jednu maličkú sviečku.
Minnie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 333
Bydlisko: Jelenec

Re: Zúžená trachea

Poslaťod com.kristina » Štv 12.05.2011 9:15

elinkaa
ja som sa veta pýtala či sa môže udusiť a on povedal že nie, že sa mu to po chvílke uvoľní, ale neviem ako je to v najhoršom štádiu, lebo môj otec sa rozprával s jednom svojou známou a ona vravela že jej pes sa udusil (ale tu si myslím že on to mal asi vážne a mal už dosť rôčkov). :ahoj:
com.kristina
Nováčik
 
Príspevky: 29

Re: Zúžená trachea

Poslaťod elinkaaa » Štv 12.05.2011 12:23

asi som to mala opisat skor .....ale moj hafan mal tie zachvaty z noci asi o 2 mu to zacalo a stale mal zachvaty do rana ......a tie zachvaty mal kazdu hodinu tak 8-10 zachvatov za sebou a kazdy trval tak po 30s .....takze v mojom pripade ked hovorim o tabletkach a ked mu ich davam je opravnene ......a v takejto frekvencii moze hrozit udusenie ci odpadnutie....
hafan to tiez maval sem tam .....niekedy som to aj 2 mesiace u neho nevidela ale presne minuly tyzden zo stvrtku na piatok sa to takto prejavilo ....a myslim ze zachvaty v takejto miere uz je nieco zavazne .....
elinkaaa
Nováčik
 
Príspevky: 27

Re: Zúžená trachea

Poslaťod usagi » Štv 12.05.2011 14:08

no tak to je dost podstatny rozdiel - ani som nevedela ze moze byt az takato forma a tazke prejavy(aj ked teda viem,ze v nejakych pripadoch tam mozu vznikat vzrasty).Mojmu sa to zhorsuje vzdy ked je chory,prip. to bol horor ked mal kotercak - ale ani vtedy sa trachea neriesila,dostaval na atb aby sa preliecila infekcia.
mame zrejme nejaku beznu formu a ta je celkom rozsirena (teda co ja viem,najviac u malych plemien),ked nie je chory tak ma takyto prejav raz za cas (dajme tomu,ze cca 2x do mesiaca) - ale napriklad castejsie ked je uprsane pocasie,pripadne hmla.
Samozrejme ked je chory tak sa to kombinuje s kaslom a dusi ho casto - na nase pomery,co je cca 10-15 zachvatov za den.
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Zúžená trachea

Poslaťod elinkaaa » Štv 12.05.2011 17:57

a zabudla som napisat ze ja nemam malinkeho hafanka ......moj hafo ma 18kg ....
ked to mal hafo tiez len sem tam tak som vetovi ani nesla ani sa na to nepytala lebo som vedela ze je to normalne .....ale v nasom pripade uz ide naozaj o chorobu .....
elinkaaa
Nováčik
 
Príspevky: 27

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby