Výmena zúbkov

Sem píšte ohladne starostlivosťi o psa (srsť,chrup,...).

Výmena zúbkov

Poslaťod Mishelka7 » Štv 12.06.2008 9:53

Mojej civavke sa teraz zacali menit zubky, zistila som to najskor tak, ze jej uz asi tyzden smrdi z papulky a dnes rano som si vsimla pri prezerani chrupu, ze predne zubky sa jej kyvaju a pod nimi uz vidim, ze sa jaj kazdu chvilu prerezu nove. je s tym treba daco robit alebo netreba do toho zasahovat a pockat kym same vypadnu?
Mishelka7
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 663
Bydlisko: Nitra

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod Lucifer » Štv 12.06.2008 9:55

Natreba zasahovat...Tie trvale zubky vytlacia mliecaky...Keby zacali rast nahodou za nimi (dvojrad zubov ako u zralokov :lol: ), aj tak do nejakych 8 mesiacov sa nic nedeje, az potom by sa tie mliecaky museli dat vytrhnut vetom :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod Fraga » Štv 12.06.2008 10:40

Ked vidim zub na nitke, tak ho dam psovi von. Pretože aj tak je to dosť bolestivé, ked visí na takom kusku maska a nevie si s tym sám rady jeden jemný trh a je po probléme. Tak isto aj stoličky ak sa kyvu a visia na jednej polke, tak ich dam preč potrava sa pod nimi rozklada a to smrdí a moze sa psovi pokazit chrup tak načo zbytočne množit bakterie. :no:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod Tatiana » Štv 12.06.2008 12:25

ak jej budes kazdy den kontrolovat zubky tie co uz ozaj visia mozes jemne vytrhnut,vsetky zuby vytlacaju mliecne okrem spiciakov ,tie maju lozko mimo mliecneho takze obcas su zdvojene t.j. mliecny vedla trvaleho ak to trva pridlho bude ho musiet odstranit vetko :smile:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod monika040 » Štv 12.06.2008 12:29

aj môj psík mení zúbky a ja som sa strachovala, e prečo mu smrdí z papuľky, je to fakt normálne? Náš na ústnu hygienu dobrú tak som nechápala :lol: :hi: síce stále nechápem :hi:
Obrázok
http://www.jantarovylesk.szm.com
"Kúpiť psa je jediný spôsob, ako za peniaze získať lásku." G. B. Shaw
monika040
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 488

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod LadyTrixiKe » Štv 12.06.2008 12:29

nič nerob len mu pridaj vapnik do jedla nech sa mu neoslabia kosti pretože veľa vápniku ide do rastu trvalých zubkov
LadyTrixiKe
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Košice

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod unicorn » Štv 12.06.2008 13:20

tak tak, s tym vapnikom sme mali problem aj my. co sa tyka zubov, tie si moj vytrhal sam, kedze sa velmi rad natahuje o handry a palice ci uz so mnou, alebo s inymi psami, takze ja som stale uz len videl, ked krvacal, ze dalsi zub posiel von :D
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod Mishelka7 » Štv 12.06.2008 13:43

dakujem za rady. no jej sa kyvu len tie uplne predne asi 4 a aj to len horne a spodny mozno jeden. co sa tyka spicakov, tak tie sa ani nekyvu, ani nevidno, ze by sa tlacili nove a zadne stolicky taktiez nic... to sa zacina prednymi a zadne idu az neskor? a je to normalne, ze az teraz sa jej zacali menit, uz taha na 6. mesiac...nie je to neskoro? a dokedy sa jej asi vymenia??? viem, vela otazok, ale ma to zaujima.
Mishelka7
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 663
Bydlisko: Nitra

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod NemesiS » Štv 12.06.2008 14:18

nesúhlasím s vami
teraz bol v PPC článok o zuboch.
pri prezubovaní, ak chceš, aby psovi vyrástol dobrý skus, tak akonáhle vidíš, že sa mliečne zuby kývu, hneď s nimi von.
koreň mliečneho zubu je hrubý 2mm.
a to miestočko potrebuje trvalý zub, aby sa správne zasadil.
každý deň mu zopár minút(3-4) pokmáš zuby, snaž sa ich čo najskôr dostať von.
šahaj mu do papuľky a chytaj všetky zuby, snaž sa ich vykmásať.
keď rastú nové, kontroluj skus, pretože stačí jeden krivo zasadený špičák a čeľusť vyrastie do 14 dní do podkusu.
ak uvidíš, že niektorý špičák rastie do nsprávneho smeru(zavri mu čeľusť a zistíš, kde má ísť) tak sa zapri palcom a každý deň ho trošku tlač správnym smerom.
takisto je dobré ísť za vetom a poradiť sa čo najskôr, ak vidíš, že zub vybočuje z radu.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod guccino » Štv 12.06.2008 16:57

Súhlasím s NemesiS - aj ja som môjmu havinovy vždy vytrhla kývajúci sa zub a špičáky sme dali odstrániť všetky 4 naraz v narkóze, aby sme predišli nesprávnemu zhryzu. Veterinár nám povedal, že aj tak by mal mať v 6. mesiaci špicáky von, inak riskujeme zlý zhryz .
Obrázok
guccino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 409
Bydlisko: Liptovský Hrádok

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod Nia » Štv 12.06.2008 18:52

podla mna netreba hned utekat k vetochovi vytrhavat, uspavat a podobne...je to zataz na organizmus. podla mn aj staci, ked das psikovi nieco zuvkat, to je najlepsie...moj krpec si vylamal na tom vsetky mliecaky a teraz ma taky zhryz jak keby som mu ich dala vytrhat...aleboo este sa s nou natahuj, aby sa jej mykali..nechaj tomu este cas...pokial sa nechystas na vystavu a nepotrebujes rychlo prezubit, tak nechaj cas a ked jej to uz bude vazne dlho trbat tak vetoch a vybrat...ale ja osobne si mylsim,ze tie predne sa vykmasaju same...problemy su vzdy s rezakmi, ale napriklad krpcovi vypadli same a aj same vysli, tak sme problem nemali
Obrázok
Nia
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3073
Bydlisko: Levice

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod NemesiS » Štv 12.06.2008 20:00

nepovedal som, že vytrhať v narkóze.
ale každý deň šahnuť do papuľky a pokývať s každým jedným zubom.
nech sú naozaj čím skôr von a kontrolovať si stále skus.
ale celkovo aby sa predišlo zlému skusu.
škodí to hlavne psovi, nie je to len estetická záležitosť.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod Lucifer » Štv 12.06.2008 20:03

Mishelka7 píše:a je to normalne, ze az teraz sa jej zacali menit, uz taha na 6. mesiac...nie je to neskoro? a dokedy sa jej asi vymenia??? viem, vela otazok, ale ma to zaujima.

Mali psy sa prezubuju ovela neskor ako vacsie plemena...aby si bola kludna prikladam poucku z odbornej webstranky: U trpazličích plemien psov začína výmena zubov často až vo veku 6 mesiacov...Podla mna sa ten Tvoj prezubi do tych 8 mesiacov :ahoj:

Vek psa Prerezávanie zubov
3 až 6 týždňov mliečne zuby - špičiaky, rezáky, prvé tri premoláre
4 mesiace mliečne zuby - štvrté premoláre, trvalé zuby - črenové štvorky, stredné rezáky
5 - 6 mesiacov trvalé zuby - krajné rezáky, špičiaky, prvé tri črenové zuby, prvá stolička
6 - 8 mesiacov druhá stolička v spodnej čeľusti


Pri prerezávaní trvalého chrupu má šteňa rovnaké problémy, aké poznáme u detí, teda opuchy a zápaly ďasien a bolesť. Prejaví sa to ich nekľudom, odmietaním potravy alebo slintaním. Je vhodné v tomto období dať šteňaťu na ohryzovanie nejaký tvrdý predmet, čím sa zmierni bolesť ďasien a urýchli sa vypadávanie mliečnych zubov.
Niekedy sa stáva, že trvalé zuby nemôžu vytlačiť zuby mliečne. Trvalé zuby sú už čiastočne prerezané, ale mliečne zuby ešte dobre držia v ďasnách. V tomto prípade sa poraďte s veterinárom, či nie je vhodné mliečne zuby vytrhnúť.
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod Babula » Pia 13.06.2008 6:14

Tak ako Lucifer hovori :jop: mi tiez prezubujeme, zatial smrad z papulky som si nevsimla
ale mali sme problem zo zubkom ktory nescel vypadnut a uz ten normalny zub bol vonku ale
tiez sme to nechali tak, samo to vypadlo... nemyslim si ze kyvajuci zub MUSIS vytrhnut ked
jej to nerobi problem tak to vypadne samo :jop: ale ten vapnik treba fakt dodat lebo ako rastu
zubky tak berie z tela vela z toho a potom na kosti zostane malo :jop: takze kup vapnik a
nechaj to na prirodu :no:
Babula
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425
Bydlisko: Tomášov

Re: Výmena zúbkov

Poslaťod unicorn » Pia 13.06.2008 12:05

neviem co pisali v tom clanku o ktorom pisal nemesis. samozrejme sa moze stat situacia, ze mliecny zub nevypadne a dospely je uz skoro cely von, to je problem. ale o tom, ze kyvajuce sa zuby vytrhavat... to sa mi nezda. take veci podla mna ani verinar nebude tvrdit. mozno u nejakych malych plemien so sklonom mat v 10 roku zuby zhnite a vypadane, alebo co ja viem co. podla mna je to uplne najlepsie ked to ide samo. hrat sa so psom o palicku o handru. zuby pojdu same... ja som svojmu psovi nikdy ziadne zuby nekyval a vsetky mu pekne vypadali a sa mu vymenili. dokonca ani nemal opuchy, ani zvysenu hryzavost ci nicivost predmetov. ani nervozita ani nic..
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Ďalší

Späť na Starostlivosť