Dirofilarióza - srdcový červ

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod dog academy » Ned 25.05.2008 20:55

Je to choroba ktorá je momentálne dosť rozšírená a neviem či ľudia maju o nej dostatok informácii.Písala som trochu o nej v téme kliešť ale nakoľko si myslím je dosť dôležité aby ľudia o nej vedeli preto zakladám túto tému a dúfam , že ma v nej nenecháte samú.Čiže skúste aj pre ostaných napísať čo o nej viete.
dog academy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36

Barfer.sk

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Lucifer » Pon 26.05.2008 8:25

Silwuska nemyslim si, ze je to problem Zahoria...Skor to je na Juhu :yes: Citajte...
http://www.rr.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=250&inak=1
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1314
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Bibiana » Pon 26.05.2008 8:35

Je to svinstvo, ako sa to všetko rozptyluje, no je to len jeden z mnohých dôsledkov glob. oteplovania.. To aby sme teraz všetci prešli na Stronghold :aaa:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2309

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Silwuska » Pon 26.05.2008 8:36

Ten je aj proti tymto cervom???bo neskaj idem kupovat volaco protikliestikovo protiblchove...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6579
Bydlisko: Trnava

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Bibiana » Pon 26.05.2008 8:41

Áno Silwuš :jop: Ale ako sa píše na letáku- Je nutné začať najneskôr mesiac pred sezónou komárov a aplikáciu opakovať každý mesiac do konca sezóny (poslednú pipetu dať mesiac po skončení). Ale ako jasné, že lepšie neskôr ako nikdy :ua:

Budem to musieť kúpiť asik aj ja, tam pri Váhu máme dosť komárov a nepotrebujem si takéto svinstvo doniesť domov..
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2309

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Rika » Pon 26.05.2008 9:16

Hmm, takze ked ma moja ochranu na 6 mesiacov proti komarom a pakomarom, nemusim sa az tak obavat?
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1630
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Bibiana » Pon 26.05.2008 9:20

Rikuš, čo za dobrotivý prípravok funguje 6 mesiacov proti komárom? Ja už som hotová, všetko po pár dňoch končí a komáre si lietajú.. :pac:

Ono teoreticky sa nemusíš až tak obávať, keďže sa prenášajú komármi. Ale Stronghold funguje aj ako "liečba" v zmysle, že ak pes zárodky náhodou má, tak tých smradov zničí a teda sa nezhlukujú ďalej a neupchávajú cievy.
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2309

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Lucifer » Pon 26.05.2008 19:04

Bola som dnes na veterine pre probioticku pastu a pytala som sa na tuto svinsku chorobu...Takze je rozsirena hlavne na juznom Slovensku, ako aj na Devine :pac: (blizko) a na vychodnom Slovensku. Stronghold na 21 dni pre Izaaka by stal az 750 Sk :hmm: mala som si ja kupit civavu :pac:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1314
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Dirofilarióza

Poslaťod dog academy » Pon 26.05.2008 21:33

Keď nemá výsledkami z kvi potvrdenú chorobu , myslím si že stačí ako prevencia obojok SCALIBOR , ktotý účinkuje pol roka . Tak budeš potrebovať 2 kusy na rok a to sa dá zvládnuť.My to tak robíme pod dohľadom veterinára a STRONGHOLD užívajú len infikovaný psi.
Ak by ste mali záujem može Vám postupne napísať novinky o tejto chorobe nakoľko sa o ňu zaujímam , pretože mám infikovaného psa a chcem vedieť ako mu najlepšie pomôcť.
dog academy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Rika » Uto 27.05.2008 6:11

My máme Scalibor :lol: - fakt super :no: :jop:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1630
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Dirofilarióza

Poslaťod dog academy » Uto 27.05.2008 21:36

Dozvedeli sme sa o tej chorobe na prednášku ktorú nám robili. Potom sme dostali ponuku na zezplatné vyšetrenie krvi pre našich záchranárskych psov. Niako sa tá choroba na mojom psovi neprejavovala a ani teraz by nikto nepovedal že je to chorý pes.Zo všetkých psov boli dvaja psi diagnostikovaný ako nakazený a to môj pes a pes mojej kamarátky. V prvom momente som si myslela , že sa mi zrútil svet nakoľko môj pes vtedy nemal ani 4 roky.Začali sme zisťovať čo to vlastne je , a zistili sme že oficiálne na túto chorobu neexistuje kvázi žiaden liek. Všetko je to iba podporná liečba ktorá by mala iba zabraniť brozmnožovaniu vlásencových červov v ich tele. Momentálne používame pre všetkých psov ako prevenciu obojok SCALIBOR a infikovaný psi dostávajú ešte každý mesiac pipetu STRONGHOLD. Mi máme ešte šťastie , že máme podkožných červov a nie srdcových.Zistiť sa to dá iba krvnými testami a aj tie su negatývne ak tie červy nie sú dospelé.Je tam inkubačná doba približne 1/2 roka , čiže to neznamená že ak mu dáte teraz urobiť testy a budú negatívne , že sa nemôže stať že o rok tie isté testy budu pozitívne.Je to rozšírené všade okolo nás vo všetkých krajinách a je horšie že už diagnostikovali aj srdcovú formu. Máme oproti psom jednu výhodu že u nás sa ten červ nedokáže rozmnožovať.Dokáže žiť 5 až 7 rokov.Cez sobotu a nedeľu sa Vám pokusim dodať nejaké články písané veterinármi o tejto chorobe.
Zatiaľ prajem príjemný večer.
dog academy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36

Re: Dirofilarióza

Poslaťod dog academy » Pia 30.05.2008 22:10

Milbemax – účinný i proti Dirofilarioze

Milbemax – účinný i proti Dilofilarióze

Olí červi u psú a koček.

Je mnoho druhú hlísnic, kterými se mohou psi a kočky nakazit a mají jeden společný znak –
kruhový průřez. Odtud jejich název. Většina druhů žije ve strevě. Tam se některé, jako například mchovci, přichytí na stěnu střevního ústnim ústrojim. Jiní volně spočívajú v luminu střeva nebo se pohybují proti proudu putujíci zažitiny. Další mohou žit mimo střevo, napřiklad v srdci, jako je tomu u Dilofilárie immitis – Vlasovce psího – onemocnění známe jako „ Srdeční červivosť“

Vlasovec psí : Dilofilária immitis

Psí se mohou nakazit dilofilárii kousnutím infikovaným komárem. Infikovaní komáři se vyskytují v jižních středozemních oblastech, ale jejich výskyt se v poslôedních letech rozšiřuje i do severněji položených zemí. Často je taká nákaza šiřena dovozem zvířat z ohrožených oblastí a nebo při vycestováni do těchto míst, např. Na dovolenou a pod. Jestliže má jedinec dospělé dirofilárie v srdci, ty pak ucpávají cévy a mohou tím způsobit salháni srdce. Navíc dospělě červy nelze snadno odstranit. A proto je nejlépe nákaze předcházet. Psy, kteří pobývají nebo budou pobývat v oblasti s výskytem dilofilárie, nejlépe ochránitepodaním léku , který zabije larvy rříve než mají šanci se vyvinout v dospělého čaeva v srdci.

Vývojový cyklus.

Srdeční červivosť ( Dirofilaria innitis ) nákaza u psovitých ( pes , liška , vlk ) a kočkovitých šelem a u dalších zviřat nastane jen v geograficky vyhrazené oblasti, velkou měrou protože část životního cyklu parazita proběhne v komárech. Časteší je táto parazitóza u psů než u koček. Dospělý červi mají asi 1 mm v průměru a jsou 10 až 30 cm dlouzí. Žijí zpravidla v plícnich tepnách odkud se proti toku krve dostanou do pravého srdce a dokonce až do duté žily. Závažnost výskytu dilofilárie tkví v její schopnosti způsobit chronické onemocnění plíc a srdce, které může vést až ke smrti a je riskantní a obtížne je léčit.

Různe druhy komárů mohou přenášet infektční larvy ( 3.stadium ) kousnutím psa. Larva migruje přes ústní ústroji komára do těla zvřéte. Místo po koustnutí asi táden po infekci pelichá. V podkoží se vyvíji4. larvárni stádium a vede k dalšímu pelicháni asi 2 měsíce po infekci Během 3. až 4. měsíce po ifekci mladí dospělci ( 2 až 4 cm dlouzí ) migrují do cíloveho orgánu ( plicni tepny, pravého srdce, duté žíly ). Někteřdospělci mohou také migrovat do břicha, centrálni nervové soustavy, oči, průdušek a dalších orgánů. Během dalších 3 měsiců dorastou do délky 10 až 30 cm a pohlavně dospějí. Začnou uvolňovat larvy 1. stádia, nazývané mikrofilárie ( cca 0,3 mm) . Prepatentní doba je asi 6 měsíců. Mikrofilérie přežívají okolo 2 let a dospělci, nazývaní makrofilárie, asi 7 let. Komáři při kousnutí nakaženého psa naberou i mikrofilárie. V komárech docházi k vývoji parazita na 2. larvárni stádium a na infakční 3.larvární stádium během několika týdnů.

Pro vývoj je nutná teplota ne nižší jak 14 – 21 stupnů a vlhkost, která je optimálni pro komáry. Týto klimatické požadavky určí zeměpisný a sezónní výskyt parazita. Tímto je dáno rozšíření parazita v tropických a subtropických regiónech a také v některých oblastech s teplejším mirnym podnebím. Pravděpodobne nakažení parazitem je přimo úměrná k počtu komárů a infikovaných psů v daném regiónu. Vyšší výskyt převažuje u psů starších a žijúcich venku, jelikož u nich docházi k větší expozíci. Mikrofilárie může infikovat šteňatá intrauterinně ( vnitroděložně ). Imunita dovolí vzniku infekce, ale omezí počet dospělců v plícnich tepnách.
V Europě se D. immitis vyskytuje endemicky , hlavně v jižních zemích : Partugalsko, Španělsko , Francie , Itálie a Řecko. Největší endemická oblast je v údoli řeky Pád v severní Itálii, s výskytem u 50 – 80% psů. Odtud je expanze do oblasti s mírnějším podnebím již od 70. let, jednak díky zvýšenému pohybu domácich psů a asi také zásluhou přřizpůsobovaní komárů a dilofilérii nižším teplotám potřebným pro vývoj. Ve Francii se endemické oblasti rozšiřuje také severně od Pařiže, v našich zeměpisných šiřkách se D. immitis vyskytuje v Maďarsku, na Slovensku a v České republice.

Hostiteľské druhy zahrnují psy a mnoho jiných druhů jako je kočka, liška, vlk, šakal, medvěd, fretka, kůň, opice a zřídka i člověk. Nicmeně, u mnoha druhů, nedojde k rozmnožení parazita a ten zahyne ve stádiu dospělce.

Prevence

Onemocnění dirofiláriemi můze být velmi vážne či smrtelné, avšak léčba nese další rizika a nemusí být plně účinná. Cílem proto musi být prevence, zvláště proto, že je jednoduchá, bezpačná a efektívni. Před zahájením preventivniho ošetření by měl být pes testován na možnou infekci dilofiláriemi ( v připadě možnosti nakažení v minulosti). V připadě pozitivniho testu je nutno nejdřive zahájit lečbu, a až po vyléčení je možno preventivní ošetřeni.

Milbemax je účinný proti 3. 4. larvárnimu stadium, mikrofiláriim a do jiste míry í dospělcům. Preventivni účinek Milbemaxu před možnou infekcii dirifiláriemi je 4 týdny po podáni.

Dirofilarioza jako zoonóza

Dirofilárie se u lidí obvykle vyskytuje jako jednotlivý červ, často lokalizovaný jen pod kůži, ačkoli někdy může doputovat až do plíc. Výskyt u lidí je velmi malý, nepochibně také proto, že není pravděpodobně vůbec rozpoznán.
dog academy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36

Re: Dirofilarióza

Poslaťod ess » Uto 21.10.2008 11:21

vraciam sa s5 k tejto teme, nakolko tema mojej diplomovky je prave Dirofilarioza...momentalne zacinam zbierat vzorky krvi ktore sa budu vysetrovat ....ak mate zaujem o vysetrenie i vasho psika, mozte mi napisat SS pre viac info
v skratke: staci nechat psovi u veterinara odobrat krv do skumavky s citratom (netreba vela - pol skumavky postacuje) ... vysetrenie bude bezplatne :no:
najblizsie budem zbierat vzorky na vystave v novembri v Nitre.
samozrejme vsetkym, ktori mi tymto sposobom "pomozu" zmapovat SR ohladom vyskytu dirofilarii vopred velmi velmi dakujem :lol:
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: Dirofilarióza

Poslaťod Sisulilinka » Štv 12.02.2009 18:45

Bohužiaľ, my žijeme v Pezinku, ale mávam psiny aj v BA a dnes obom diagnostikovali dirofilariozu, srdcovú formu.Sara RR je na tom už zle :plac: , došlo sa na to náhodou na jednej klinike v rámci interných vyšetrení, chúďa našli jej cca 70ks lariev v 1krvnom stere!!!Assia 16 mes.odrastenček CC to má tiež, ale tej našli 6ks v stere a to im dávam celú letnú,jarnú a jesennú sezónu Stronghold a Advantix.Nedá sa to liečiť, jedine tlmiť opakovanými podaniami Strongholdu,lebo akonáhle sa vyliehne z larvy červ a toho by sme zabili nejakým liekom, upchá jej cievu a dostane trombózu a uhynie.Ani neviem odkiaľ to majú, neboli sme s nimi nikde v cudzine, tak predpokladám, že od Dunaja a Moravy, kam chodíme na ryby. :plac:
Dostanem aj fotky toho bordelu, čo má v krvi, tak to sem hodím.
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: Dirofilarióza

Poslaťod gaab » Uto 17.02.2009 21:54

Tak aj nám dnes vyšla krv pozitívne... Nejako sa to tu "premnožilo" :ua:
gaab
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 251
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na Choroby