Narkóza

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Narkóza

Poslaťod Sunny » Uto 09.11.2010 14:23

Čo si ja pamätám narkózy - u Mončátka narkóza počas operácie, inhalačná (je kardiak), poriadne ju sledovali, všetko bolo OK, domov som ju brala zobudenú, aj keď stále oťapenú, ale len sa pár hodín prespala a tvárila sa ako nič. Gili bola v narkóze po strete s autom, kvôli ošetreniu a RTG (veľká bolestivosť), domov mi ju dávali s tým, že ju ešte pripichli, aby čo najdlhšie spala, ale teliatko po hodine? dvoch už stálo na nohách :pac: A jedna ovčiačka po narkóze (operácia análok) sa doma motala od steny po stenu ešte niekoľko hodín.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Narkóza

Poslaťod pigie » Pia 12.11.2010 8:08

Do akeho veku by ste dali pod narkozu velkeho psa? Co je este "bezpecny vek"?
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Narkóza

Poslaťod petra b » Pia 12.11.2010 9:11

To je naprosto individuelní!! Nutno udělat celkové vyšetření a určitě použít u staršího psa narkozu inhalační a hlavně si vybrat pracoviště s výborným anesteziologem.

Jestli se ptáš kvůli rtg, nejde o narkozu, ale sedaci. A jestli je pes klidný, lze ho udělat i bez sedace.
petra b
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 523

Re: Narkóza

Poslaťod maaja » Uto 14.12.2010 20:20

dobrý večer,
som znepokojená kvôli môjmu psíkovi, ktorému ťahá na 13 rok a pred dvoma týždňami absolvoval, vlastne absolvovala čistenie zubov aj s ťahaním v "sedacej" (alebo ako sa to povie). znášala to fajn, síce nešla domov po svojich ale do večera bola fit.
zajtra ráno ju ale čaká ďalší zákrok, ktorý si bude vyžadovať nejaký typ anestezy, tak sa chcem spýtať, či to môže byť pre ňu nebezpečné... ide o odstránenie bradavičky na oku, ale bojíme sa veľmi...
nemá problémy so srdiečkom, vraj len slabý šelest, no predsa sa mi to zdá dosť krátky časový odstup. :plac:
maaja
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22
Bydlisko: KE

Re: Narkóza

Poslaťod petra b » Str 15.12.2010 9:55

Proč dvě narkozy během tak krátké doby? Pejskovi se udělala bradavička až teď? Neměl ji už předtím.......? :ua:
petra b
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 523

Re: Narkóza

Poslaťod lucik » Str 15.12.2010 10:58

nie narkózy, zuby mu čistili v uspatí - sedácii.. a predpokladám, že bradavičku mu tiež budú vyťahovať len uspatému (pod sedáciou, nie narkózou), ak by to nebolo na očku, možno aj lokálne znecitlivenie by stačilo.. :nwm:
mojej fenke šili očko (po pohryznutí psom) aj druhej šili dieru v brušku len pod lokálnym znecitlivením..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Narkóza

Poslaťod petra b » Str 15.12.2010 14:04

Jj, myslím sedaci, píšu narkozu. Držím palce.
petra b
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 523

Re: Narkóza

Poslaťod maaja » Str 15.12.2010 20:03

Ahojte,
tak sme to nejako zvládli..mala sedáciu, bradavička je preč. tiež nás napadlo že jej to mohli robiť naraz, ale vtedy bola bradavička "neaktívna" a po zákroku na zuboch sa začala rapídne meniť... lekárka si vyčítala, že to vtedy neporiešila, ale už s tým nič nenarobíme...

Psík ale túto sedáciu zvláda dosť zle... je veľmi smutná, stále spí a keď sa zobudí tak plače. Oproti prvej sedácii je to strašný rozdiel. Vtedy sa jej stav zlepšoval z hodiny na hodinu, do večera bola na tom lepšie ako pred zákrokom..
Teraz ale nechce chodiť, cikať ju nosíme na rukách. Stále si hovoríme, že to prejde, že tentoraz jej to len "nesadlo"...
Tiež ma znepokojuje, že keď ju počúvali, zdalo sa im že má vodu na pľúcach. Pichli jej niečo na odvodnenie, tak uvidíme...
Chúďatko moje, dnes si vytrpela. Necháme ju spinkať, nech naberie silu :plac:

ďakujeme za podporu :jop:
maaja
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 22
Bydlisko: KE

Re: Narkóza

Poslaťod petra b » Str 15.12.2010 21:00

Tak ať je líp!
petra b
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 523

Re: Narkóza

Poslaťod hruska » Str 24.10.2012 19:30

V pondelok pojde podla vsetkeho moja pod noz, inhalacna narkoza. Chcem sa spytat tych, co s tym uz maju skusenosti, ako dlho byvaju psici "mimo"? Ako dlho ste po malo invazivnom zakroku ostavali so psami doma? Staci den, dva?
Opici idu cistit zuby, plus vyberat nejaku hrcu, mozno aj RTG, bojim sa, ze to cele bude trvat dlho :ua:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Narkóza

Poslaťod bela2001 » Str 24.10.2012 20:58

Ahojte,tak nasa bola operovana na pyometru v 5-6 rokoch,mala vtedy 11-12 kg
pichli jej oblbovak a potom vracala hned po oblbovaku a potom zaspala.Operacia trvala 1,5 hodiny.Bolo to narocne,lebo mala aj nadory na vajecnikoch a prestala dychat na chvilu.Zacali ju operovat o 13:00 a o 17-18 uz tak chodila tarbavo a nechcela vobec lezat,ale nechala som ju aby lezala az do rana,aj ked chcela stale behat,ale nemohla.
Potom dalsia narkoza bola teraz v 7 rokoch,trhali jej 2 zuby,lebo nechcela papat a hybali sa jej.Za narkozu sme platili 10 eur na 12 kg.Zakrok trval cca necelu pol hodinu mozno menej.Dali jej na prebudenie a za chvilu poslali domov a zase mala problme,ze chvilku dychala a chvilu nie,neviem preco uz 2. krat sa nam to stalo,ale nastasie vsetko ok a fit bola rano,do vecera lezala.
bela2001
Hafan
 
Príspevky: 613

Re: Narkóza

Poslaťod petra b » Str 24.10.2012 21:47

hruska píše:V pondelok pojde podla vsetkeho moja pod noz, inhalacna narkoza. Chcem sa spytat tych, co s tym uz maju skusenosti, ako dlho byvaju psici "mimo"? Ako dlho ste po malo invazivnom zakroku ostavali so psami doma? Staci den, dva?
Opici idu cistit zuby, plus vyberat nejaku hrcu, mozno aj RTG, bojim sa, ze to cele bude trvat dlho :ua:


inhal. narkoza je šetrná, po zákroku, je-li pes zdráv, může být aplikována látka, která psa probudí rychle, což má jedinou nevýhodu, když má pes silné pooperační bolesti po velké operaci, pakliže je to zákrok krátký a lehký, což čištění zubů, odstranění bulky (jestli to je tedy hrca) a RTG je, pes odchází trošku malátně po svých, doma více odpočívá, měl být být za pár hodin v pohodě a bude-li zákrok prováděný ráno, v podstatě může už večer v pohodě jíst
v případě, že se probouzí standartně, trvá to několik hodin, občas má tendenci se zvedat, ale padá - motá se -je nutno ho hlídat, aby si neublížil, jíst by měl až následující den
většinou pes po probuzení z narkozy potřebuje akutně močit, protože je kvůli ledvinám při narkoze zavodněn, někdy mívá i průjem, ale to spíše po delších zákrocích, vždy je vše individuelní,
celkově deset psů může mít větší problémy a jeden je fit ihned a naopak
petra b
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 523

Re: Narkóza

Poslaťod hruska » Štv 25.10.2012 6:09

Velka vdaka. Pytam sa, lebo ide do narkozy prvykrat a celkom mam strach.
Vet vravel, ze po zakrokoch ju preberu a mala by byt schopna dojst domov po vlastnych, ale snad zozeniem auto. Problem je, ze nemam vela volna, takze nezostava nic len dufat, ze bude rychlo v pohode.
A ano, je to bulka, verim, ze nic zhubne :ua:

Este otazocka. Predpokladam, ze dostane lieky proti bolesti, mna ale skor zaujima, ci davate cosi na podporu organizmu po narkoze. Mam olej pestrec mariansky, to je skvela vec na pecen, este nejake detox bylinky urcene prave po operaciach a brani ATB, ale co este pridat? Dakujem.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Narkóza

Poslaťod Bad » Štv 25.10.2012 6:17

Petro, co se týká probouzecí injekce - mi říkal veterinář, že ji dává nerad, protože zvíře se sice probudí, ale tělo není schopno normálně reagovat a že to je pro ně horší - je to tak nějak?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Narkóza

Poslaťod hriva » Štv 25.10.2012 6:21

hruska píše:V pondelok pojde podla vsetkeho moja pod noz, inhalacna narkoza. Chcem sa spytat tych, co s tym uz maju skusenosti, ako dlho byvaju psici "mimo"? Ako dlho ste po malo invazivnom zakroku ostavali so psami doma? Staci den, dva?
Opici idu cistit zuby, plus vyberat nejaku hrcu, mozno aj RTG, bojim sa, ze to cele bude trvat dlho :ua:

Ja som doma so psom nikdy neostavala. Na druhý den večer som išla normálne so roboty. Tuším operácia Giny ked jej vyoperovali nádory mi vyšla tak že som mala voľno, key mi nevyšlo tak si aj vyberem, posledné dni som mala aj dovolenku. Ale to bolo ine, ťažko chory pes, a k tomu jej vek. Ale take bežne veci ako sitie rany a tak, to som nejak neriesila, pes dostal golier a bolo, na druhý den sa išlo robit.
Gina sa prebrala rýchlo, do hodiny bola v pohode ale Bria bola strašne dlho mimo, aj tri hodiny a potom stale len spala. Ale ona mala tu klasickú narkozu a to bola teda fakt pecka, ked nemusím nedam ju pod narkozu uz nikdy.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby