Naskakovanie

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Stekanie do ostatnych psov

Poslaťod Amaguk » Ned 02.03.2008 15:39

k tomu naskakovaniu: na nasho stale naskakuje jeden jeho labradorsky kamarat, ale mam pocit, ze Tesak ma z toho vyslovenu srandu a doslova sa mu nastavuje, rehoce sa, po chvili ho zazenie, a potom sa mu zase nastavi, a tak dokola, ritualne tance hmmm
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Stekanie do ostatnych psov

Poslaťod rea » Ned 02.03.2008 15:45

Tak to máš v pohode, skôr by sa mal majiteľ toho labradora snažiť ukázať psovi, že je aj iný spôsob komunikácie so psami, ako naskakovanie. Naskakovanie sa mu nemusí vždy vyplatiť.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Stekanie do ostatnych psov

Poslaťod Amaguk » Ned 02.03.2008 16:21

rea píše:Tak to máš v pohode, skôr by sa mal majiteľ toho labradora snažiť ukázať psovi, že je aj iný spôsob komunikácie so psami, ako naskakovanie. Naskakovanie sa mu nemusí vždy vyplatiť.


no, on ten peso ma celkovo problem s ovladanim svojich emocii, niekedy je dost problem ho upokojit, plus ma nevybitu energiu, lebo ma menej pohybu a zamestnania, nez by potreboval
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Naskakovanie

Poslaťod unicorn » Uto 22.04.2008 10:21

Hanka 1 píše:
K tomu, že ona naskakuje na některé psy - to nemusí být nutně znakem toho, že chce mít navrh. Toto gesto má nejméně pět významů a v jejím případě bych si dovolila s jistotou tipnout na význam - žádost o ochranu a uznání vzoru. Takže zase submisivní gesto.

mohla by si spomenut aj tie dalsie 4 vyznamy? zaujima ma to. dik
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Bojazlivost

Poslaťod Hanka 1 » Uto 22.04.2008 10:29

Může jich být klidně ještě třeba 50 a zdůrazňuju, že to záleží na konkrétní situaci a doprovodných gestech.

1. sexuální podtext, například, když fenka hárá, ostatní po ní lezou
2. uznání vzoru - rád bych byl jako ty. takže se klidně může stát, že výše postavený jedinec je "ojížděn" tím níže postaveným
3. poděkování za jídlo, ochranu, pomoc, podporu - ten pes, kterému bylo pomoženo, leze po psovi, který mu pomohl.
4. žádost o ochranu, o schování se.

Klidně může pes lézt v těchto případech i po člověku. Pokud to vyhodnotíte jako dominantní gesto, jak se všude píše, a nepřemýšlíte o tom podle rozumu a citu, ale podle naučených šablon, psa sundáte a ještě potrestáte, docela brutálně ho zradíte a váš vztah jde o dost do kopru.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Bojazlivost

Poslaťod ivana1 » Uto 22.04.2008 15:09

No - musim priznat a aj napisat, ze tieto rozne významy citam prvy raz - je nieco, na co sa mozes odvolat? Lebo sa mi tam viacej veci nepozdava.
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Bojazlivost

Poslaťod Hanka 1 » Uto 22.04.2008 15:19

Myslíš jako na nějakou knihu? To se odvolat nemohu, tam se dočteš spíš to, že to je dominantní gesto. Mohu se odvolat na soužití se různorodou smečkou psů, konzultací s lidmi, kteří tomu opravdu rozumí - nejsou to výcvikáři - a díla významného českého etologa. Nevím, jestli bylo publikováno, mám to z přednášek. Moji psi si tak často říkají o ochranu nebo za něco děkují.
Co se ti na tom nezdá? Opravdu to tak funguje. Zrovna jako téčkování není vždycky znakem dominance, může to být výzva ke hře, projev sympatií, prostě oni spolu mluví a my, lidi, si to chceme zjednodušovat a strkat do nějakých škatulek nebo knížek.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Bojazlivost

Poslaťod Amaguk » Uto 22.04.2008 15:21

a ja k tomu zoznamu este pridam - prejav nezvladnutych pozitivnych emocii t.j. prehnane tesenie sa a symapatie :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Bojazlivost

Poslaťod Amaguk » Uto 22.04.2008 15:24

nieco malo o roznych vyznamoch sa da najst u Abrantesa a aj na webe - ale ono to vychadza z pozorovania psov v roznych situaciach a z celkovho kontextu ich spravania :smile: Presne ako pise Hanka
záleží na konkrétní situaci a doprovodných gestech.


napr. nas sa jednemu kamaratovi vyslovene nastrkuje a ma z toho strasnu strandu, ked ten na neho naskoci - vyslovene vidno, ze to obaja beru ako zabavu
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Bojazlivost

Poslaťod ...repr^zent » Uto 22.04.2008 16:49

Ja s Hankou uplne suhlasim, moc mudro pise. :jop:
Tiez som si to vsimol u svojho ksichta a to som amater, riesim len ked je to prejav dominancie pri rovnocennom, alebo vacsom psovi, co je lahko poznat a ked sem tam otravuje detsku navstevu, tam to ma sexualny podton a je to tiez lahko poznat, ked sa mu pozriem medzi nohy. :ha:
Na seba mu skakat pri privitani dovolim, je to nieco uplne ine a na tuto temu sa popisalo mnoho bludov.
Aj psy majú zlé dni, možno dnes je ten deň a ja som ten pes!
Warriors
...repr^zent
Šteniatko
 
Príspevky: 78
Bydlisko: BA

Re: Bojazlivost

Poslaťod ivana1 » Uto 22.04.2008 17:02

Amaguk píše:a ja k tomu zoznamu este pridam - prejav nezvladnutych pozitivnych emocii t.j. prehnane tesenie sa a symapatie :smile:


Ano, tak toto poznam, to :yes: :yes: , s tym suhlasim, to zazivame denne, ale niektory bod u Hanky mi nejak nesedi, tusim 4 (?). A podakovanie za jedlo - no s tym som sa nestretla - taketo dakovanie. :no:


Hanka, ano, myslela som nejaky clanok, autora,... mam aspon 30 knih o psoch - ale ani v jednej ziadna zmienka o tychto vyznamoch... :plac:
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Bojazlivost

Poslaťod Hanka 1 » Uto 22.04.2008 17:15

Ta žádost o ochranu je ale opravdu dost běžná. Až se někdy dostaneš do skupiny lidí a psů, kde jsou někteří lidé dost nestabilní a nervní, pozoruj jejich psy. Vyberou si klidného a sebejistého psa/fenu a budou se kolem něj motat a pokusí se na něj naskočit. Možná si také vyberou klidného a sebejistého člověka, většinou to bývá muž, a budou naskakovat na něho. Pozoruj při tom výraz psího obličeje. Bývá tam něco jako - mami, vezmi mě do náruče, schovej mě, já tu vůbec nejsem..... .
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Bojazlivost

Poslaťod unicorn » Uto 22.04.2008 18:36

preto som sa pytal hanky na tie vyznamy, pretoze som si to presne vsimol, ze tento prejav naskakovania v niektorych pripadoch nemoze byt prejav dominancie. a som sa zamyslal, ze co by to tak este mohlo byt. moj 4-mesacny hafko takto naskakuje na jedneho 6-rocneho labika, ale nielen nanho. ma ho strasne rad. stale ked ho zbada vonku, hned k nemu bezi, najprv sa pred nim skrci a olizuje ho na papulku, potom kolo neho beha vsade kde sa pohne a zacne sa po nom valat a naskakovat nanho. takze si myslim, ze to je bud ten prejav toho, ze "si moj vzor" alebo "nejaky kamarat, ochranca..."
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Bojazlivost

Poslaťod ivana1 » Uto 22.04.2008 18:50

Hanka :smile:

...vezmi mě do náruče, schovej mě, já tu vůbec nejsem... - to poznam len skakanie s prednymi packami, ale bez pohybov panvou... :hi: .
Ale ked sa moja tesi - ked vidi psika, ktoreho ma rada, ked ju idem cesat, ked sa hrame ... - tak naozaj naskakuje.

repr^zent
"Na seba mu skakat pri privitani dovolim, je to nieco uplne ine a na tuto temu sa popisalo mnoho bludov."
- ani mne to nevadi, velmi rada sa s mojou Hoshiko vitam , priam zboznujem chvile, ked pridem domov a ona ma vita...
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Bojazlivost

Poslaťod ...repr^zent » Str 23.04.2008 6:12

S tym naskakovanim a roznymi vyznamami to potvrdzuju aj fenky, ktorym sa o "pohyboch panvou" ani nesniva. :lol:
Inac na mna skacu dost casto vsetci psici, ktorych postretame a mojitelia su normalny ludia, ze sa nas neobchadzaju..
Doteraz som si to moc so ziadostou o ochranu nespajal, skor som uvazoval o sympatiach, ale urcite je to tak, lebo akonahle vyhodnotia situaciu, ze ja som sef tej obludy, tak ich mam na sebe, lebo z majitelov psikov zvacsa vanie mierna neistota..
Zase ale aby to nevyzeralo, ze stresujeme koho sa podari, tak potom ich to rychlo prechadza. Krpcom potom este ukazem, ze mozu nahanat toho mojho, aj ked pri tom vrci jak harley (on ma taky prejav pri hre :ach: ) a vybavene.
Fakt som rad, ze sa tu toto spomenulo, lebo je to velmi podstatne, ako na take naskakovanie zareagovat, ak ma vzniknut pohodova atmosfera. Mnoho majitelov tym padom robi nevedomky chybu a potom sa cuduju, ze ich mensi psik je vystresovany, ked ho pripravia o istotu, ze je pod ochranou. :ua:
Skoda, ze sa tu nehodnotia posty, Hanka :jop:
Aj psy majú zlé dni, možno dnes je ten deň a ja som ten pes!
Warriors
...repr^zent
Šteniatko
 
Príspevky: 78
Bydlisko: BA

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa