Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (AKC)

Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (AKC)

Poslaťod katkariinka » Pon 26.10.2009 19:26

Ahojte,
chcela by som zalozit temu o tomto krasnom plemene, ktore som si zamilovala.
Zopar linkov:

http://www.nahaci.sk
http://www.terriers.sk/?page=clanky&page2=standard
Naposledy upravil katkariinka dňa Pon 21.12.2009 9:10, celkovo upravené 1
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér

Poslaťod katkariinka » Pon 26.10.2009 19:46

O tomto plemene som este pred dvoma mesiacmi ani len netusila.
S priatelom sme sa rozhodli kupit si byt a spolu s tym prisla otazka, akeho psika si k sebe zoberieme.
Kvoli mojej alergii na psov sme zacali uvazovat nad nahacmi. Cinskeho sme vylucili ako prveho, premyslali sme nad mexickym a peruanskym.
O americkom sa nikde vela nepisalo, takze som nad nim neuvazovala. A potom som nahodou narazila na stranku http://www.nahaci.sk , napisala som majitelke webu, popytala som sa na plemeno a zistila, ze pre nas by mohlo byt vhodne. A este som sa aj dozvedela, ze v Cesku su prave volne steniatka. Tak veci nabrali rychly spad a do dvoch tyzdnov bola Melisa u nas doma.

Obrázok
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér

Poslaťod Mirka & Tyson » Pon 26.10.2009 20:43

Ja pridavam stranku nasej kamaratky Boninky: www.boca.wbs.cz :jop:
Mirka & Tyson
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1238
Bydlisko: Modra

Re: Americký bezsrstý teriér

Poslaťod katkariinka » Štv 29.10.2009 19:42

Mozno pride do Ziliny aj Lisin brat. :jop:
Dnes mi volala jej chovatelka, ze ma zaujemkynu zo Ziliny, ktora vsak toto plemeno nikdy nevidela, tak ci by jej na mna mohla dat kontakt. Tak sa tesim, mozno predcasne, ale bolo by to super, mozno by sa zo Ziliny mohla stat basta americkych nahacov :heh:
No nebudem predbiehat udalosti, ale ak Lisa spravi dobry dojem (co doteraz spravila na kazdeho), tak si aj jej brat najde rodinu na Slovensku.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér

Poslaťod meraja » Pia 30.10.2009 22:03

Som nevedela,že môže byť aj osrstený :oo:
tá fenka Anabell Beauty Punto Valentino je jako pinč :lol:
meraja
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2554
Bydlisko: Slovensko

Re: Americký bezsrstý teriér

Poslaťod katkariinka » Uto 03.11.2009 20:38

Ano, americky nahac ma aj osrstenu variantu, napokon ako aj ostatne nahace. Rozdiel medzi AHT a inymi nahacmi je vsak v tom, ze u nich je bezsrstnatost recesivna, pricom u inych je dominantna. To znamena, ze nahi rodicia AHT mozu mat len nahe steniatka, zatialco u ostatnych nahacov sa mozu narodit aj osrstene psiky.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér

Poslaťod katkariinka » Pon 21.12.2009 9:23

Uf, zima nam dava zabrat. Kym "len" mrzlo, bolo to celkom v pohode. Lisa bola vyobliekana, kym behala, tak jej ani moc zima nebola (neponahlala sa domov). No ale so snehom prisli aj kratke vencenia - vycikat, vykakat a sup domov. Sneh jej na tie holate labky nerobi dobre.
Uvazujeme nad nejakymi topanockami, mate s tym niekto skusenosti? bola by som rada, keby sme sa aj v zime mohli dlhsie poprechadzat, ale rozhodne jej nechcem uhnat omrzliny.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér

Poslaťod katkariinka » Uto 05.01.2010 15:47

Minuly vikend sme sa stretli s Lisinym bratom, bolo krasne sledovat ich, ako su si podobni :-) - rovnako sa otriasli, rovnako pozerali, aj podla slov majitelky sa spravaju rovnako. Ale dufala som, ze sa spolu viac vybehaju, len si trosku posantili a to bolo vsetko - no neva, snad nabuduce.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér

Poslaťod katkariinka » Pon 31.05.2010 11:36

V časopise Pes a mačka v č.5/2010 je profil AHT :-)
Vobec si psickarske casaky nekupujem (naco, ked je DF :lol: ), ale dnes som v Tescu nahodou zbadala obalku a kukam, ze vsak to AHT :D
Hned som si to kupila - nic nove som sa sice z clanku nedozvedela, ale potesilo ma to, ze sa im robi reklama. :jupi:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér

Poslaťod lila.claire » Pia 04.06.2010 2:06

ahoj, ja mam sice čchp ale tiez zhanam nejake topanocky, zohnala si nakoniec nejake? u nas je to este skomplikovane tym, ze nemozeme normalny zips kvoli chlpom na labkach, bojim sa aby si ich do toho nezachytila. vsetky obchody som prelozila a ništ pre nas :ua: snad ked sa dostanem na nejaku vystavu...
It´s not a bug; it´s a feature.
lila.claire
Big Dog
 
Príspevky: 1255
Bydlisko: Košice

Re: Americký bezsrstý teriér

Poslaťod katkariinka » Pia 04.06.2010 7:06

Nie, topanocky som nakoniec nezohnala. V zime to uz nemalo zmysel, uplne bojkotovala vencenie :-) Ale teraz zase tacnem zhanat, lebo zacala turisticka sezona, tak nech mame nejake v zalohe.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod katkariinka » Ned 15.08.2010 20:15

Nieco z historie plemena - na vacsine strnok sa docitate, ze jedneho krasneho dna sa narodilo hole steniatko menom Josephine a tak vznikli AHT.
Ale kedze je ich bezsrstnost recesivna, stale som rozmyslala nad tym, ako v chove pokracovali.
Na tejto stranke som toho nasla trosku viac: http://www.hairlessterriers.ca/AHTHistory.htm

Farmar Pipes choval na surodnecoch z jedneho vrhu, v roku 1971 sa z tohto spojenia narodilo prve bezsrste steniatko, ktore vsak skoro zomrelo. Pipes spojenie zopakoval a tak sa 2.augusta 1972 narodilo Josephine, ktoru podaroval Scottovcom. Scottovci nakryli Josephine jej otcom, narodili sa jej 4 steniatka, z toho bola jedna bezsrsta sucka Gypsy. Bohuzial, Gypsy a aj oba Pipesovi psy boli zabite pri nehode.
Scottovci nakryvali Josephine Rat teriermi, avsak bezuspesne - dalsich nahych steniatok sa nedozili. Napokon, vo veku 9 rokov, bola Josephine naposledy nakryta jednym zo svojich synov - narodili sa 4 steniatka - bezsrsta sucka a psik a dve osrstene sucky. Parenim medzi tymito surodencami a nasledne krizenim s Rat terriermi, vznikol zaklad pre plemeno americky bezsrty terier.

Od roku 2004 je plemeno uznane americkou organizaciu UKC, avsak pre zvacsenie genetickej zakladne je povolene krizenie s rat terierom.

Celkom zaujimave zistenie, zrazu mam trosku iny pohlad na pribuzensku plemenitbu :no:

PS: Ospravedlnujem sa za trosku kostrbaty preklad, ako aj za nie uplne korektnu terminologiu.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 16.08.2010 12:44

Hmmm.. Takže americký bezsrstý teriér má základ z rat teriéra? Je, teda, možné, že sa krížením niektorých jedincov rat tariérov s recesívnym génom pre bezsrstosť, môžu narodiť bezsrsté šteňatá? Či som to zle pochopila?
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod katkariinka » Pon 16.08.2010 13:07

Vikiki22

Myslim, ze pokial ten rat terier nema niekde v predkoch AHT, tak nie. Tato bezsrstnatost vznikla asi len nahodnou mutaciou v jednom vrhu a bola dalsia nahoda, ze sparili surodencov z tohto vrhu. A na nich sa dalej chova.

Neviem presne, ako to ma UKC premyslene, ale AHT ma aj osrstenu variantu - co su v principe rat teriery, ale maju v predkoch AHT - a teda mozu byt "prenasacom" tohto recesivneho genu.
Najprav vlastne boli AHT pod rat teriermi a teraz su aj osrstene AHT :lol:

To je tiez jedna z veci, ktore musim dostudovat, kedze by som sa raz chcela seriozne venovat chovu tychto malych zazrakov prirody. :no:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 16.08.2010 13:14

Takže AHT je len číra náhoda? :heh: Vznikli z rat teriérov a rat teriér vznikol z AHT? Nejak v tom mám zmätok.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Ďalší

Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete