Tvorba mlieka

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Tvorba mlieka

Poslaťod yanulla01 » Ned 31.05.2009 20:22

Mám fenku argentínskej dogy, ktorá úplne bez problémov porodila 12 nádherných veľkých argentíniatok. Boli sme aj u veterinára, keďže je to náš prvý vrh tak aby som sa uistila, že všetky šteniatka sú v poriadku a aj mamina. Všetko bolo ok, len keďže sa nám zdalo, že má málo mlieka, veterinár jej pichol oxitocín. Ale vravel, že by sa to malo v najbližších dňoch rozbehnúť. Nám sa to však zdalo úbohé, tak sme preistotu dokrmovali. keď mali hafani týždeň, ráno som našla jedno mŕtve a z nošteka a pusinky mu vytekalo mlieko. Teraz neviem, či sme ho nezabili my, oni totiž strašne hltavo žrali - čo nás utvrdzovalo že naozaj sú hladní. Kŕmili sme normálnou kojeneckou fľaškou a mliekom bosh. Po tomto zážitku som si povedala, že to radčšej nechám na fenu. Už je to tri dni a ja jej stále kontrolujem mlieko. Keď potlačím niekedy vyjde pár bodiek mlieka a niekedy hlavne z tých zadných ceckov ani to. Má ich ako ponožky. Veterinárovi sme volali už tisíckrát, aj sme tam boli a ten je nejaký divný tak hľadám pomoc tu. Jemu sa furt všetko zdá ok. Teraz sa hrozne bojím dokrmovať. čo by ste mi poradili?
yanulla01
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2

Re: Má fena dostatok mlieka?

Poslaťod wildrane » Ned 31.05.2009 20:44

yanula, mozem ti poradit len vážit steniatka, ak priberaju tak maju dostatok mliecka, ak nie, ci nedajbože chudnu treba ich prikrmovať, len davaj pozor, aby bola na cumliku mala dierka, nesmie s neho tiect ked flasku otocíš hore dnom
Naposledy upravil wildrane dňa Pon 01.06.2009 8:36, celkovo upravené 1
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Re: Má fena dostatok mlieka?

Poslaťod wildrane » Ned 31.05.2009 20:45

12 steniatok je vela, asi by som ich prikrmovala... a hlavne nech ma sucina dostatok kvalitnej stravy
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Re: Má fena dostatok mlieka?

Poslaťod Tatranská Afrika » Pon 01.06.2009 8:25

Ak šteniatka priberajú, je lepšie neprikrmovať, lebo mamine sa bude tvoriť menej mlieka. My sme mali "len" 9 šteniatok, ale šteniatka sme začali prikrmovať až v 3 týždňoch. Sučka nám vtedy žrala až 3 kg mäsa denne + prílohy...
Naše priberali tuším okolo 100 g denne.
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: Má fena dostatok mlieka?

Poslaťod aponi » Pon 01.06.2009 14:55

k nepriberajú a fenečka má málo mlieka skús zapraženú polievku,tak ako u žien to funguje
aponi
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 848
Bydlisko: Rastislavice

Re: Má fena dostatok mlieka?

Poslaťod corina » Pon 01.06.2009 14:58

Najlepsie je sucine ku kvalitnym granuliam pre laktujuce sucky pridavat aj uvarene cestoviny, to viem od inych chovatelov :smile: a pokial su stenata spokojne a neknucia (to je super indikator) znamena to ze su dostatocne napapane a nemusis mat o nich obavy. Ak sa ti ale zda, ze niektore sa nevie dostat k mlieku treba to odsledovat a steniatko prikladat. :ahoj:
corina
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 71
Bydlisko: Kosice

Re: Má fena dostatok mlieka?

Poslaťod Silwuska » Pon 01.06.2009 16:09

A k comu su dobre tie uvarene cestoviny?? :nwm:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Má fena dostatok mlieka?

Poslaťod Tatranská Afrika » Str 03.06.2009 8:14

k mäsu :lol: :lol: :lol:
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: Má fena dostatok mlieka?

Poslaťod agah » Štv 04.06.2009 10:37

Vazenie a pokojnost steniatok po krmeni su najlepsie indikatory. Pri takom pocte krpcov riesila by som to tak, ze by som zaviedla striedanie stienat pri fenke. Najprv 6, o hodinu 5 a tak dookola. Fenke sa tvorba mlieka rychlo upravi na taky rezim. Je to sice narocne na cas pre chovatela ale zaisti to rovnomerny pristup k strukom aj tym slabsim jedincom.
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Má fena dostatok mlieka?

Poslaťod Ivanka.P » Štv 04.06.2009 11:28

Je to sice narocne na cas pre chovatela ale zaisti to rovnomerny pristup k strukom aj tym slabsim jedincom.
:jop:

Ja som práve išla napísať, že by som najprv dávala k fenke 5 ks tých menších a po hodke tie väčšie je pravda že ak má sučina dobrú stravu mlieko sa tvorí velmi rýchlo a vela aj pre tolko šteniatok. Problém je len v počte strukov :smile: a tým pádom sa k strukom dostanú len tie silnejšie ktoré viac rastú lebo majú výdatnejšie mlieko a tie menšie sa vysília kým sa k strukom dostanú a nemajú ani toľko sily potom vycucať zvyšné mliečko...........
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Má fena dostatok mlieka?

Poslaťod yanulla01 » Ned 07.06.2009 15:48

Ďakujem za všetky rady. :lol: Vyskúšala som snáď všetko čo ste napísali. Chantall (mamina) dostáva papať dobré krmivo, ale musím vyskúšať ešte tie cestoviny :smile: :smile: :smile: Najprv som každé 2 hodiny (aj v noci) striedala šteniatka. Ale keď sa k nej dostala druhá várka, zdalo sa mi, že mliečko už má vycucané, išlo omnoho menej ako pri prvej várke. A oni potom pospali, fenka si zas oddýchla, zrejme sa dorobilo mliečko a zas som priložila prvú várku a zas iba tá žrala. Tak som sa rozhodla prikrmovať polovičnými dávkami 5xdenne. Vtedy sa mi zdalo, že sa mliečko rozbehlo. No a drobci mali v 14-tom dni okolo 1kg. Keď sa narodili mali okolo 500 g. Tak popriberali. Ale akurát dnes som si všimla, že Chantall od nich uteká, nechce tam ležať a kŕmiť. Tak som jej skúsila mlieko a zas nešlo. Cecule má celé doškrábané a drobečkom už tuším rastú aj zúbky. No je to zážitok takáto početkná rodinka :) Tak teraz asi už musím dokrmovať plné dávky, čo ale robí 5, 6 x denne po 50 ml na šteňa - tj. 300 ml na šteňa denne, teda 3,3 L mlieka za deň a to je fakt dosť pri cenách toho psieho mlieka (dávam im royal canin mliečko, a 400 g stojí 25 Eur - urobím z toho tak 5 L) Ak poznáte niekto kvalitnú inú variantu, sem s radami. Ale chcem fakt kvalitnú stravu, záleží mi na tom aby bolo o drobcov 100 % postarané. Zatiaľ ďakujem všetkým zúčastneným, že nám pomáhajú v zdraví prežiť. :ahoj:
yanulla01
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2

Predčasná tvorba mlieka

Poslaťod aponi » Pon 03.08.2009 9:28

nič podobné som tu nenašla,takže mám problém,termín porodu 26.8. a už teraz má ohromne naliatu mliečnu žľazu a keď potlačím,tak ide už aj mlezivo,stretli ste sa s tým niekto,ako postupovať ,neviem,či to predčasné tvorenie nemajú na svedomí šteniatka AB,tak veľmi na nich pozerá,má to ako TV
Obrázok
Obrázok
aponi
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 848
Bydlisko: Rastislavice

Re: Predčasná tvorba mlieka

Poslaťod MisheliQ » Pon 03.08.2009 11:59

Offtopic: mňa napadá len otázka, či je naozaj kotná a či nemá náhodou falošku
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Predčasná tvorba mlieka

Poslaťod aponi » Pon 03.08.2009 13:28

je naozaj kotná,máme potvrdené sono a je to na nej aj vidieť,a nemože to mať s nejakým iným psom,termín je správny
Obrázok
aponi
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 848
Bydlisko: Rastislavice

Re: Predčasná tvorba mlieka

Poslaťod mmseltie » Pon 03.08.2009 14:28

Mne sa také pri fenke ešte nestalo, ale kým nemá žľazy stvrdnuté, tak by to mohlo byť v poriadku. Ale nikdy nieje na škodu konzultovať s veterinárom.
mmseltie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 479

Ďalší

Späť na Chovateľstvo